Aktualności | Komiksy o Gliwicach ożyją podczas elektrONarracji

Komiksy o Gliwicach ożyją podczas elektrONarracji

Komiksy o Gliwicach ożyją podczas elektrONarracji

Opublikowane: 02.08.2017 / Sekcja: Kultura 

elektrONarracje to wyjątkowy festiwal, który przez cztery sierpniowe niedzielne wieczory będzie wizualnie i dźwiękowo zaskakiwał gliwiczan. Spotykamy się o godz. 21.00 na placu Krakowskim!

Dzięki współpracy Muzeum w Gliwicach i Stowarzyszenia Inicjatywa na placu Krakowskim ożyją komiksowe opowieści z cieszącej się popularnością antologii „Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice” wydanej przez nasze Muzeum. Na każdy wieczór złożą się dwie projekcje: specjalnie przygotowana animacja wybranego komiksu oraz pokaz filmu niemego z muzyką na żywo. Komiksy animować będą twórcy wizualni z Kopaniszyn Studio.

Początek festiwalu już 6 sierpnia, kiedy to będziemy mieli okazję zobaczyć animowaną wersję komiksu “Garbus” autorstwa Dominika Szcześniaka (scenariusz) i Macieja Pałki (rysunki) oraz projekcję kultowego “Generała” z Busterem Keatonem w dźwiękowej aranżacji jazzowego kompozytora Dominika Strycharskiego (Doministry). W kolejną niedzielę, 13 sierpnia, ożyje „Ballada o tym, jak zły Mansfeld swój apetyt zaspokoił” autorstwa Przemysława Surmy. Zaraz po niej Łukasz Marciniak oraz Dominik Gawroński wykonają elektroakustyczną improwizację do “Golema” z 1920 roku w reżyserii Paula Wegenera i Carla Boese. 20 sierpnia zobaczymy animowaną wersję komiksu “Zobaczyć króla”, którego autorami są Daniel Gizicki (scenariusz), Kajetan Wykurz (rysunki), Marcin Podolec (liternictwo) i Marcin Surma (kolor). Tego samego wieczoru muzyczną oprawę do projekcji filmu “Gabinet doktora Caligari” w reżyserii R. Wiene zapewni jeden z współtwórców śląskiej sceny elektronicznej – Mirosław Matyasik, czyli C.H. District. W ostatni z festiwalowych wieczorów, 27 sierpnia, będziemy mogli zobaczyć ożywiony komiks “Człowiek z żeliwa” autorstwa Mikołaja Ratki. Dźwiękową aranżację do projekcji niemego filmu z 1925 roku pt. “Zaginiony świat” przygotują natomiast Jan Dybała i Piotr Ceglarek, znani m.in. z katowickiego Biura Dźwięku.

Idea Festiwalu to pomysł Stowarzyszenia Inicjatywa, znanego m.in. z organizacji plenerowych pokazów filmowych czy inicjatywy Gliwice Light Art Festival z 2015 roku. – Dwa lata temu rozświetliliśmy gliwickie budynki pokazując specjalnie przygotowany mapping, spektakl tańca wertykalnego czy koncert na cewkach Tesli – przypomina Tomasz Szabelski, szef Stowarzyszenia Inicjatywa. – Teraz wracamy z nowym pomysłem i liczymy, że on także przypadnie do gustu mieszkańcom miasta.

Festiwal elektrONarracje organizowany we współpracy z Muzeum w Gliwicach odbywa się dzięki dofinansowaniu Miasta Gliwice.

Harmonogram Festiwalu i biogramy wykonawców

I wieczór – 6.08.2017

Animacja komiksu: „Garbus” z muzyką na żywo w wykonaniu Dominika Strycharskiego/Doministry

Autorzy komiksu: Dominik Szcześniak (scenariusz), Maciej Pałka (rysunki)

Autorzy animacji: Kopaniszyn Studio

Projekcja filmu „Generał”, reż. B. Keaton, C. Bruckam (USA, 1926, 107 min.) z muzyką na żywo w wykonaniu Dominika Strycharskiego/Doministry

Dominik Strycharski (ur. 1975) – kompozytor, flecista, wokalista, improwizator, performer i publicysta. Gra i komponuje współczesny jazz, muzykę współczesną, elektroniczną, teatralną, posthiphop, noise a także różne odmiany muzyki improwizowanej. Dotychczas wydał ponad trzydzieści płyt z własnymi lub współliderowanymi projektami, przede wszystkim Pulsarus ale także Core 6, Rhplus, BandFx, Proheic Fall, i Progrram/Kostas New Progrram, Max Klezmer Band.
Stworzył muzykę do ponad 80 spektakli teatralnych korzystając w niej z wielu gatunków i stylistyk, często grając w nich swoją muzykę na żywo.
Jest jednym z pierwszych muzyków działających w Polsce na gruncie liveact’ów klubowych. Od prawie 20 lat współpracuje z DJ'ami i jako jeden z pierwszych zastosował adaptery jako środek wykonawczy. Doministry to jego wielowymiarowy solowy projekt, łączący współczesną muzykę elektroniczną, performance i elektroambient.

II wieczór – 13.08.2017

Animacja komiksu: „Ballada o tym, jak zły Mansfeld swój apetyt zaspokoił” z muzyką w wykonaniu Łukasza Marciniaka

Autor komiksu: Przemysław Surma (scenariusz i rysunki)

Autorzy animacji: Kopaniszyn Studio

Projekcja filmu: „Golem”, reż. P. Wegener, C. Boese (Niemcy, 1920, 85 min.) z muzyką na żywo w wykonaniu kolektywu Marciniak/Gawroński

Marciniak/Gawroński to projekt przygotowany specjalnie na festiwal elektrONarracje. Duet tworzą: Łukasz Marciniak oraz Dominik Gawroński.

Łukasz Marciniak – gitarzysta, kompozytor, pasjonat muzyki, wraz z Rafałem Blachą współtworzy duo improwizowane Makemake, grające otwarte kompozycje w duchu ambient, free jazz oraz muzyki kompozytorów współczesnych. Drugi projekt który współtworzy to duet Brzoska/Marciniak – muzyczny eksperyment, łączący poezję z gitarą elektryczną w otwartych kompozycjach i improwizacjach. Realizował muzykę do filmu: “Pies Andaluzyjski”, a także do performance'u „Pszczelarze”. W działaniach solowych pracuje nad własnym językiem artykulacji, a w swojej grze wykorzystuje także przestrzeń i oddech, łącząc go z noisem i elektroniką. Współpracował z innymi artystami, m.in. z Leną Czerniawską, Kubą Sokołowskim, Jackiem Mazurkiewiczem Marcinem “Cozer” Markiewiczem.

Dominik Gawroński – producent muzyczny z Katowic. W swoim muzycznym dorobku posiada zarówno grywane przez Radiową Czwórkę piosenkowe single z duetem The Hmmms, jak również dwie eksperymentalne płyty oraz liczne kompozycje zespołu Brzoska i Gawroński. Grupa zagrała kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce, a jej utwory były emitowane w ogólnopolskich stacjach radiowych. Dominik Gawroński też jest współautorem nostalgicznej, instrumentalnej elektroniki w zespole Krakowitz, który zdobywa popularność w internecie, dzięki wykorzystaniu jego muzyki przez czołowe postaci polskiej sceny Youtube.

III wieczór – 20.08.2017

Animacja komiksu: „Zobaczyć króla” z muzyką na żywo w wykonaniu Mirosława Matyasika (C.H. District)

Autorzy komiksu: Daniel Gizicki (scenariusz), Kajetan Wykurz (rysunki), Marcin Surma (kolor), Marcin Podolec (liternictwo)

Autorzy animacji: Kopaniszyn Studio

Projekcja filmu „Gabinet doktora Caligari” reż. R. Wiene ( Niemcy, 1920, 71 min.) z muzyką na żywo w wykonaniu Mirosława Matyasika (C.H. District)

C.H. District, istniejący od 1998 r projekt Mirka Matyasika łączącego industrialne brzmienia ze współczesnymi produkcjami spod znaku inteligentnej elektroniki. Ma na swoim koncie kilka pełnowymiarowych albumów wydanych nakładem m.in. francuskiego M-Tronic, amerykańskiego Tympanik Audio czy polskiego Requiem Records, a także udział w wielu kompilacjach i remiksach. Od lat aktywnie nagrywa oraz koncertuje w Polsce i zagranicą. Zagrał m.in na Tauron Nowa Muzyka, Open’er Festiwal, FreeForm Festival, Wrocław Industrial Festiwal, Forma Nova, Cannes Industrial Festival czy Lunchmeat.

IV wieczór – 27.08.2017

Animacja komiksu: „Człowiek z żeliwa” z muzyką na żywo w wykonaniu kolektywu Jan Dybała & Piotr Ceglarek / Biuro Dźwięku

Autorzy animacji: Kopaniszyn Studio

Autor komiksu: Mikołaj Ratka (scenariusz i rysunki)

Projekcja filmu „Zaginiony świat”, reż. H. Hout (USA, 1925, 64 min.) w muzyką na żywo w wykonaniu kolektywu Jan Dybała & Piotr Ceglarek

Jan Dybała Jr, absolwent ASP w Katowicach, twórca multimedialny, współzałożyciel studia kreatywnego Atelier S10, od 2014 roku jako kurator Biura Dźwięku Katowice – inicjatywy rozwijającej scenę muzyki elektronicznej w Katowicach. Zrealizował wizualizacje, autorskie prace audiowizualne i oświetlenie sceniczne m.in. dla: Elektro Klubu 2016-2017, Tauron Nowa Muzyka Fesitvalu 2008–2016, Ars Cameralis Festivalu 2015, 2016, Warsaw Electronic Festivalu 2009, Media Biennale WRO 2009, Poolloop Festivalu w Zurychu 2009, Moscow Biennale for Young Art 2010, Arsgrafii Katowice 2009, 2011, Art+Bits Festival 2012, Medialab Katowice. Współtworzył katowickie muzyczne zespoły: RGBoy, Teleport Katowice, Elektronik Zoo, Larmo Soundsystem. Od 2014 wraz z Piotrem Ceglarkiem tworzy syntezatorowy duet (C&D) specjalizujący się w improwizowanych pejzażach dźwiękowych. www.jandybala.com

Piotr Ceglarek — absolwent ASP w Katowicach, twórca multimedialny, kurator Biura Dźwięku Katowice, wykłada w Pracowni Działań Multimedialnych. Realizował interaktywne instalacje, instalacje audio-wizualne oraz projekty muzyczne, realizował m.in dla Katowice Street Art Festiwal, Festiwalu Filmów Kultowych, Zollverein – Extraschicht (DE), Art+Bits Festiwal, Medialab Katowice, Poolloop Festival (CH), Rondo Sztuki, Galeria Szara. Współtworzył katowickie zespoły: RGBoy, Teleport Katowice, Pollux. Od 2014 wraz z Janem Dybałą tworzy syntezatorowy duet (C&D) specjalizujący się w improwizowanych pejzażach dźwiękowych. www.soundcloud.com/piotr-ceglarek

Wszystkie animacje do komiksów przygotowało Kopaniszyn Studio

Duet tworzący Kopaniszyn Studio miksuje sztukę z technologią, nowe media z tradycyjnym rzemiosłem artystycznym. Analog i cyfra, atrament i algorytm, świat realny i wirtualny. Interesuje ich człowiek. Wizjonerzy nowych rzeczywistości, alchemicy obrazu, sprzymierzeńcy światła. W swojej praktyce poszukują tego, co prawdziwe i harmonijne. Realizują także filmy dokumentalne, oraz mappingi 3D. Dużą inspiracją jest dla nich muzyka. Stworzyli m.in.: takie autorskie projekty jak BEETHOVEN ELECTRIC 3D (pierwszy w Polsce koncert filharmoniczny z wizualizacjami 3D), Nowy Lepszy Świat (klip 3D dla zespołu Akurat), mapping na wodzie w Parku Śląskim, THX GOD (unikatowa projekcja mappingowa w sferze 180° na kopule Planetarium Śląskiego). Współpracują m.in. z Województwem Śląskim, IK Katowice Miasto Ogrodów oraz festiwalami muzycznymi (Tauron Nowa Muzyka, Jazz Art. Festival).

(Muzeum w Gliwicach)