Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 26 października 2020 r.

Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 26 października 2020 r.

Uaktualniono: 26.10.2020 / pdf
// 26-10-2020

GBO 2021. Głosujemy!

gliwicki budżet obywatelski baner

Od 23 października do 13 listopada można głosować na projekty zaproponowane przez mieszkańców w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2021. Gliwiczanie mogą wybierać spośród 153 projektów, w tym 144 zadań dzielnicowych oraz 9 zadań ogólnomiejskich.

FORMULARZE ELEKTRONICZNE- ZAGŁOSUJ!

Na projekty wyłonione w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2021 zaplanowano 6 962 000 zł (na projekty dzielnicowe 6 162 000 zł, a na projekty ogólnomiejskie 800 000 zł). Łączny szacunkowy koszt realizacji wszystkich projektów zakwalifikowanych do głosowania wynosi 14 555 000 zł.

Każdy mieszkaniec Gliwic może oddać maksymalnie dwa głosy, w tym jeden głos na projekt w dowolnej dzielnicy i jeden głos na projekt ogólnomiejski – na dwóch oddzielnych formularzach do głosowania. Głosować można w formie elektronicznej lub papierowej. W związku z sytuacją epidemiczną – w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo – w tym roku szczególnie zachęcamy do głosowania elektronicznego. Zagłosować w formie papierowej można tylko w siedzibach Urzędu Miejskiego.

UWAGA! Wniosek nr 068 z dzielnicy Brzezinka został wycofany przez wnioskodawcę. Głosy na ten wniosek będą uznane za nieoddane i w związku z tym nie będą brane pod uwagę przy ustalaniu wyników głosowania.

Głos w formie elektronicznej  można oddać na elektronicznych formularzach, które są dostępne poniżej, do godz. 20.00 w dniu 13 listopada 2020 r. Potwierdzenie oddania głosu nastąpi poprzez zatwierdzenie linku aktywacyjnego przesłanego na adres e-mail (zatwierdzenie odrębnie dla każdego z formularzy). Jeden adres e-mail może zostać wykorzystany do udziału w głosowaniu przez jednego uprawnionego.

Więcej informacji na temat głosowania można znaleźć w dziale Gliwicki Budżet Obywatelski.

Obowiązujące zasady obsługi klientów

widok na Urząd Miejski w Gliwicach

Nie przed budynkiem, a w poczekalniach w holu od strony ul. Zwycięstwa oraz od strony ul. Wyszyńskiego, w maseczkach i z zachowaniem niezbędnego 1,5-metrowego odstępu między poszczególnymi osobami – tak od 1 października, wygodniej i bezpiecznie, klienci Urzędu Miejskiego oczekują na załatwienie swojej sprawy w gliwickim magistracie. Do budynku wpuszczana jest taka liczba osób, która za każdym razem pozwala zachować w środku bezpieczny dystans.

Wejście od ul. Zwycięstwa (przy bankomacie) jest przeznaczone dla klientów:

 1. Wydziału Komunikacji – uwaga! W holu głównym, przed wejściem na salę obsługi z rejestracją pojazdów, jest ustawiony biletomat. Po pobraniu biletu klienci będą tam oczekiwali na swoją kolejkę. Wejście od ul. Wybrzeża Wojska Polskiego (pod przejazdem) jest zamknięte!
 2. stanowisk Wydziału Podatków i Opłat;
 3. Biura Obsługi Interesantów – z wyjątkiem Biura Podawczego.

Wejściem od ul. Zwycięstwa z lewej strony głównych drzwi wejściowych wchodzą osoby zgłaszające zgon.

Wejście od ul. Wyszyńskiego jest przeznaczone dla klientów:

 1. Wydziału Spraw Obywatelskich – uwaga, klientom nie są już wydawane identyfikatory! Nie trzeba umawiać się telefonicznie, jednak na sali bezpośredniej obsługi może przebywać maksymalnie do 6 klientów (w zależności od liczby czynnych stanowisk). W przypadku, gdy wszystkie stanowiska na sali będą zajęte, klienci powinni oczekiwać na obsługę w holu. Po wejściu do budynku UM należy zdezynfekować ręce (lub założyć rękawiczki), warto także mieć własny długopis.
 • W celu usprawnienia obsługi, należy wypełnić wcześniej stosowne wnioski lub zgłoszenia oraz załączyć potwierdzenie dokonania opłaty w przypadku wniosku o wydanie zaświadczenia. Niezbędne druki można pobrać ze strony internetowej pod adresem: http://bip.gliwice.eu/formularze oraz przy wejściu głównym do UM. Katalog spraw z opisami usług z zakresu Wydziału Spraw Obywatelskich znajduje się pod adresem: http://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
 • Wykaz spraw, które można załatwić w pełni elektronicznie, korzystając z platformy ePUAP lub ze strony obywatel.gov.pl, można znaleźć na stronie https://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
 1. Od poniedziałku 19 października do odwołania Urząd Stanu Cywilnego pozostaje zamknięty dla bezpośredniej obsługi klienta, z wyjątkiem rejestracji zgonów. Dokumenty można składać w BIurze Podawczym (wejście od strony ul. Wyszyńskiego) oraz drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP.
 2. Terenowego Punktu Paszportowego podlegającego Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu – decyzją ŚUW wizyta jest możliwa wyłącznie po telefonicznym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy);
 3. Biura Podawczego – bez ograniczeń;
 4. pozostałych wydziałów po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy), na stanowiskach obsługi w sali 146 na I piętrze UM – Uwaga! O umówionej godzinie pracownik danego wydziału odbiera klienta i kieruje go do sali 146 schodami przy punkcie ksero/foto. Osoby niepełnosprawne, seniorzy, klienci z dzieckiem w wózku są kierowani do windy przy Urzędzie Stanu Cywilnego.

 

POZOSTAŁE WYDZIAŁY UM

Szczegółowe zasady obsługi klienta przez poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego znajdują się pod adresem https://bip.gliwice.eu/zasady-obslugi-w-poszczegolnych-wydzialach.

Sąsiedzi dla Andrzeja

ludzie na warsztatach

9-letni Andrzej Opiela z dzielnicy Baildona od roku zmaga się z rakiem. Mieszkańcy dzielnicy, sąsiedzi chłopca i uczestnicy projektu „Twoja społeczność Twoją szansą. Etap I” chcieli wesprzeć jego leczenie i zorganizowali w Gliwickim Centrum Organizacji Pozarządowych kiermasz charytatywny.

Kiermasz odbył się w sobotę 17 października w Klubie Osiedlowym Baildonka. Każdy, kto wsparł szczytną inicjatywę dostał upominek. Uczestnicy akcji brali też udział w warsztatach haftowania zakładek do książek, zdobienia czekoladowników, malowania bawełnianych toreb oraz zajęciach plecionkarskich.

W kiermaszu wzięło udział ok. 50 osób. Dzięki stosowaniu wszelkich zaleceń sanitarnych spotkanie było nie tylko ciekawe i inspirujące, ale także bezpieczne. Partnerem wydarzenia była Fundacja Iskierka, która opiekuje się Andrzejem. (mf)

 

Wilcze Doły 2022. Poznaj warianty zagospodarowania zbiornika

baner

Z uwagi na konieczność wybudowania zbiornika retencyjnego na potoku Wójtowianka – istotnego elementu zabezpieczenia przeciwpowodziowego Gliwic - oraz liczne, wyraźne opinie mieszkańców co do potrzeby  utrzymania dotychczasowego charakteru miejsca inwestycji, tzw. Wilczych Dołów, Miasto Gliwice ogłosiło 15 października konsultacje społeczne, ze względu na ograniczenia epidemiczne prowadzone wyłącznie w formie ankiety internetowej.

Aby nie utrudniać możliwości wzięcia udziału w głosowaniu, szczególnie mniej biegłym w Internecie osobom starszym, zaproponowaliśmy najprostsze z dostępnych darmowych narzędzi,  niewymagające dodatkowych zabezpieczeń przy oddawaniu głosu. Zastosowane narzędzie okazało się jednak niewystarczające.

Niestety wszystko wskazuje na to, że poprzez nieuczciwe działanie osób trzecich doszło do wypaczenia wyników głosowania. Już w pierwszym dniu widoczny był lawinowy przyrost oddawanych w ankiecie głosów, co mogłoby sugerować ustawienie programu automatycznie wypełniającego ankietę, niemającego nic wspólnego z prawdziwymi opiniami mieszkańców. Odpowiedzi udzielane były od kilkunastu do kilkudziesięciu razy na sekundę.

Ponieważ wyników głosowania nie można uznać za wiarygodne, ankieta w zaproponowanej formie została unieważniona. Podjęto decyzję o zastosowaniu innego narzędzia umożliwiającego poznanie opinii mieszkańców w powyższej kwestii. Będą nim badania opinii publicznej prowadzone w ramach obowiązującej umowy z profesjonalną firmą sondażową.


Zbiornik retencyjny, który powstanie na potoku Wójtowianka od miesięcy jest obiektem gorących dyskusji. W kolejnych spotkaniach przedstawiciele miasta, biura projektowego oraz strony społecznej starają się wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Szanując głosy mieszkańców, którzy wyrażają swoje przywiązanie do terenu objętego inwestycją prezydent Gliwic zobowiązał się do zagospodarowania terenu zbiornika w taki sposób, aby był on różnorodny przyrodniczo oraz nadal stanowił dla gliwiczan atrakcyjne miejsce do spędzania wolnego czasu.  Pracownia 44STO, która zaprojektowała m.in. modernizację parku Chrobrego oraz bardzo dobrze ocenianą koncepcję zbiornika na Ostropce, przygotowała dla zbiornika na Wójtowiance dwa warianty zagospodarowania – przyrodniczy i rekreacyjny.

Szczegółowy opis obu wariantów oraz przykłady możliwych do zastosowania elementów parkowej architektury i roślin prezentujemy poniżej, można się z nimi zapoznać również w przygotowanej przez Pracownię 44STO PREZENTACJI.

 

PalmJazz w listopadowej odsłonie

gitarzysta w kaszkiecie

Trwa XI Festiwal PalmJazz. W ramach imprezy czeka nas jeszcze sześć koncertów z udziałem publiczności i jeden wirtualny recital fortepianowy. Miasto Gliwice zaprasza!

Kasia Moś i Monika Borzym to dwa czarujące głosy, które rozpoczną listopadową odsłonę Festiwalu PalmJazz. Kasia Moś Trio wystąpi 3 listopada, a Monika Borzym zaśpiewa 5 listopada w Centrum Kultury Jazovia (Rynek 10). Jeszcze tego samego wieczoru, po jazzowo-soulowo wokalnej uczcie, na scenę wejdzie mocny francuski skład instrumentalny: Jose Fallot Quartet.

6 listopada PalmJazz obierze azymut na daleką Północ – w Jazovii o godz. 18.00 zagrają norwescy muzycy, Trygve Seim i Frode Haltli, by podczas drugiego koncertu, o godz. 21.00, gładko powrócić na Południe Europy, razem z muzykami włoskiego XY Quartet. 7 listopada gliwicka publiczność wysłucha koncertu Kurt Rosenwinkel Trio. Występ amerykańskiego gitarzysty jazzowego zakończy tegoroczną edycję PalmJazzu w przestrzeni Jazovii, jednak dla miłośników dobrej muzyki organizatorzy przygotowali jeszcze jedno, wyjątkowe wydarzenie. 20 listopada o godz. 19.30 rozpocznie się transmitowany w Internecie solowy koncert Krzysztofa Kobylińskiego, gliwickiego pianisty, kompozytora i organizatora Festiwalu PalmJazz.

MIG Piast Gliwice wicemistrzem Polski

MIG Piast Gliwice

Drużyna niesłyszących MIG Piast Gliwice wywalczyła wicemistrzostwo Polski w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski Niesłyszących w piłce nożnej 7-osobowej, rozgrywanych w Warszawie. Najwięcej trafień w turnieju zdobył MIG-owiec Mirosław Raba.

W wielkim finale gliwicka drużyna musiała uznać wyższość gospodarzy, przegrywając z Mazowszem Warszawa 2:3. Kolejny sprawdzian podopiecznych Szymona Wesołowskiego już w dniach 7-8 listopada, gdy w Gliwicach rozegrają Puchar Polski w Futsalu Niesłyszących. Trzymamy kciuki!

Punkt nagrodą za walkę

Piast Gliwice w akcji

W meczu, który zainaugurował 8. kolejkę PKO Ekstraklasy Piast Gliwice zremisował z Wisłą Płock 2:2. Niebiesko-Czerwoni dzięki grze do końca zdołali wyrównać już w ostatniej akcji meczu. Nagrodą za walkę do końca i determinację był podyktowany rzut karny, który tuż przed końcowym gwizdkiem wykorzystał Michał Żyro oraz punkt dla podopiecznych Waldemara Fornalika. 

Piłkarze Piasta Gliwice od samego początku wykazywali się dużą wolą walki oraz determinacją. Trzecia drużyna poprzedniego sezonu Ekstraklasy starała się wymianami podań przedostać w obręb pola karnego płocczan i stamtąd naruszyć przeciwnika. Niestety w pierwszej połowie obaj bramkarze nie stracili gola. Biorąc pod uwagę trafienia w poprzeczkę, Niebiesko-Czerwoni prowadziliby dwa do zera – po akcji Świerczoka na początku meczu i w samej końcówce pierwszej odsłony. Stało się to po naprawdę trudnej interwencji Krzysztofa Kamińskiego, który uchronił swój zespół przed utratą bramki.

Skuteczne strzelanie rozpoczęło się tuż po przerwie. To, czego brakowało w pierwszej odsłonie, piłkarze zafundowali w pierwszym kwadransie. Już od pierwszych sekund po wznowieniu gry piłkarze Piasta ruszyli z impetem na rywala. Napór dostarczył gliwiczanom bramkę. Sprytem i skutecznością wykazał sie Tiago Alves. Goście za to byli niezwykle groźni po stałych fragmentach. Dwa dobrze bite dogrania z rzutów rożnych tuż po stracie gola pozwoliły piłkarzom Wisły Płock najpierw wyrównać, a następnie wyjść po raz pierwszy na prowadzenie. Po doprowadzeniu do stanu 2:1 dla przyjezdnych, zawodnicy Radosława Sobolewskiego wrócili do mocno defensywnej taktyki i ponownie wycofali się na własną połowę. Niebiesko-Czerwoni, którzy w końcowych minutach niemal całym zespołem zagościli pod polem karnym rywali, zdobyli bramkę już w doliczonym czasie gry. Najpierw faul w polu karnym, a następnie pewna jedenastka, którą wykorzystał Michał Żyro sprawiły, że mecz 8. kolejki pomiędzy Piastem a Wisłą Płock zakończył się remisem.

Biuro Prasowe GKS Piast Gliwice SA

Piast powalczył z Rekordem

futsaliści w akcji

W 9. kolejce spotkań o mistrzostwo Futsal Ekstraklasy Piast podejmował najlepszą drużynę ostatnich trzech lat – Rekord Bielsko Biała. Gliwiczanie nie byli faworytem tego spotkania, ale mieli apetyt na wygraną i pierwsi objęli prowadzenie.

Po rzucie rożnym zawodnik gości odbił piłkę przed pole karne, dopadł do niej Gustavo, który strzałem z dystansu otworzył wynik tego spotkania. Bielszczanie szybko odpowiedzieli bramkami Popławskiego i Kubika, wychodząc na prowadzenie. Już w 13 min jednak Dasaiev zagrał do Mrowca, który na raty pokonał golkipera gości i było 2:2. Taki rezultat utrzymał się do 29 min. Wtedy to Surmiak uderzeniem z powietrza pokonał Widucha i Rekord prowadził 3:2. Gliwiczanie rzucili wszystkie siły do ataku i mieli okazje na wyrównanie, ale ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem Rekordu 3:2. Mimo porażki Piast z dorobkiem 16 punktów zajmuje trzecie miejsce w tabeli. 

(piast.gliwice.pl)
 

Pierwsza wygrana na wyjeździe!

GTK w akcji

Sopot nadal szczęśliwy dla gliwiczan. GTK zagrało rewelacyjny mecz i wygrało z Treflem aż 110:80, odnosząc pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie. Podopieczni Matthiasa Zollnera trafili aż 19 „trójek” przy 63% skuteczności!

Od samego początku gospodarze mieli spore problemy w ataku, wynikające z bardzo dobrej obrony rywala. Sygnał do ataku i koncertu rzutów gliwiczan dał Henderson, który bez zastanowienia oddawał kolejne rzuty zza linii 6,75 m. W dobrze funkcjonującą machinę włączył się także Varnado, Radwański, Diduszko i Gołębiowski, który na początku drugiej kwarty wbił się pod kosz (14:34).

Jak zły był na swoich zawodników trener Trefla, Marcin Stefański najlepiej obrazuje sytuacja przerwy pomiędzy kwartami, kiedy to nie pozwolił swoim zawodnikom usiąść na ławce rezerwowych, tylko na stojąco musieli słuchać reprymendy. Nie do razu przyniosło to efekt, bo zawodnicy GTK nie zamierzali ani na moment odpuszczać. Końcówka pierwszej połowy to prawdziwa strzelanina (45:61).

W trzeciej odsłonie prowadzeni przez Perkinsa gliwiczanie nadal grali rozsądnie w ataku. Końcówka to kolejny popis zespołu z Gliwic i trzy trafienia z dystansu – dwa Hendersona i jedno Perkinsa z połowy boiska (równo z końcową syreną oznaczającą upływ 30 min meczu). W tym momencie stało się jasne, że sopocianie, którzy niedawno w podobnych okolicznościach zdołali odrobić straty w starciu z Eneą Astorią Bydgoszcz, tym razem jednak nie będą w stanie się podnieść.

W ostatniej kwarcie w pewnym momencie trener sopocian zrezygnował już z próby gonienia wyniku i desygnował do gry zawodników rezerwowych. To samo mógł więc też zrobić Matthias Zollner i na parkiecie zobaczyliśmy po raz pierwszy w tym sezonie Szymona Wąsika, a Stanisław Heliński zaliczył znacznie dłuższy występ niż przy debiucie. GTK ostatecznie wygrało różnicą aż 30 punktów (80:110), odnosząc pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie i awansując na 4. miejsce w tabeli.   

Siatkarki ograły Olimpię

siatkarki w akcji

W piątym meczu w tym sezonie siatkarki AZS Politechniki Śląskiej Gliwice, grając we własnej hali, pokonały Olimpię Jawor 3:1. Dzięki trzem zdobytym punktom Akademiczki przesunęły się na trzecie miejsce w tabeli.

W związku z wprowadzeniem czerwonej strefy w całej Polsce, w tym również i w Gliwicach, spotkanie to rozgrywane było bez udziału publiczności. Nie przeszkodziło to jednak gliwiczankom w pierwszym secie wygrać pewnie, bo 25:15. W drugiej odsłonie Akademiczki też prowadziły, ale w końcówce dały się zaskoczyć rywalkom i przegrały tę część meczu 25:23. Na szczęście podziałało to na podopieczne Wojciecha Czapli jak przysłowiowy kubeł zimnej wody, bo w kolejnych setach już niepodzielnie rządziły na parkiecie, wygrywając w trzeciej partii do 18, a w czwartej do 15. Najwięcej  punktów dla zespołu z Gliwic zdobyła Joanna Ciesielczyk. Przyjmująca AZS-u zaliczyła aż 20 skutecznych ataków.

W najbliższy weekend z powodu dnia Wszystkich Świętych I liga będzie pauzować. Następne spotkanie gliwiczanki rozegrają 7 listopada w Szczyrku.