Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 16 października 2020 r.

Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 16 października 2020 r.

Uaktualniono: 16.10.2020 / pdf
// 16-10-2020

Wilcze Doły 2022. Konsultacje społeczne

baner

Jak powinien wyglądać zbiornik retencyjny powstający na fragmencie potoku Wójtowianka, czyli tak zwanych Wilczych Dołach? Czy ma tam dominować przyroda, łąki, krzewy i drzewa? Czy raczej powinno być to atrakcyjne miejsce spędzania wolnego czasu z parkami, placami zabaw i miejscami do rekreacji? Wyraź swoje zdanie, od 15 do 31 października oddaj głos w ankiecie. Prezydent Miasta Gliwice zaprasza do konsultacji społecznych.

ANKIETA - ZAGŁOSUJ!

Zbiornik retencyjny, który powstanie na potoku Wójtowianka od miesięcy jest obiektem gorących dyskusji. W kolejnych spotkaniach przedstawiciele miasta, biura projektowego oraz strony społecznej starają się wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Szanując głosy mieszkańców, którzy wyrażają swoje przywiązanie do terenu objętego inwestycją prezydent Gliwic zobowiązał się do zagospodarowania terenu zbiornika w taki sposób, aby był on różnorodny przyrodniczo oraz nadal stanowił dla gliwiczan atrakcyjne miejsce do spędzania wolnego czasu.  Pracownia 44STO, która zaprojektowała m.in. modernizację parku Chrobrego oraz bardzo dobrze ocenianą koncepcję zbiornika na Ostropce, przygotowała dla zbiornika na Wójtowiance dwa warianty zagospodarowania – przyrodniczy i rekreacyjny.

Szczegółowy opis obu wariantów oraz przykłady możliwych do zastosowania elementów parkowej architektury i roślin prezentujemy poniżej, można się z nimi zapoznać również w przygotowanej przez Pracownię 44STO PREZENTACJI.

Głos w ankiecie może oddać każdy mieszkaniec Gliwic, konsultacje potrwają od 15 do 31 października. Regulamin konsultacji został określony w Zarządzeniu nr PM-2873/2020 Prezydenta Miasta Gliwice z dnia 7 października 2020 r.

POBIERZ INFORMACJĘ W FORMACIE PDF

Od soboty nowe zasady bezpieczeństwa

coronavirus baner

Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych, które zaczną obowiązywać od 19 października.

Strefa żółta (cały kraj, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej):

 •     lokale gastronomiczne mogą być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
 •     ograniczona liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
 •     od 19 października – ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – maksymalnie 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej;
 •     w uroczystościach religijnych może uczestniczyć  1 osoba na 4m2;
 •     w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 25 osób;
 •     w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;
 •     wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
 •     w wydarzeniach kulturalnych maksymalnie 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
 •     zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Strefa czerwona:

 •     ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
 •     od 19 października - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela itp.);
 •     podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
 •     w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
 •     w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

 •     lokale gastronomiczne mogą być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
 •     ograniczona liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
 •     wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
 •     w wydarzeniach kulturalnych maksymalnie 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
 •     zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Listę powiatów w strefie czerwonej oraz więcej informacji na temat obowiązujących obostrzeń można znaleźć na stronie : www.gov.pl/koronawirus.

GBO 2021. Na co zagłosujemy?

BGO 2021 baner

Od 23 października do 13 listopada będzie można głosować na projekty zaproponowane przez mieszkańców w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2021. Do głosowania skierowano 154 projekty, w tym 145 zadań dzielnicowych oraz 9 zadań ogólnomiejskich.

Każdy mieszkaniec Gliwic będzie mógł oddać maksymalnie dwa głosy, w tym jeden głos na projekt w dowolnej dzielnicy i jeden głos na projekt ogólnomiejski – na dwóch oddzielnych formularzach do głosowania. Głosować będzie można w formie elektronicznej lub papierowej.

W związku z sytuacją epidemiczną – w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo – w tym roku szczególnie zachęcamy do głosowania elektronicznego. Zagłosować w formie papierowej będzie można tylko w siedzibach Urzędu Miejskiego. Formularze będą dostępne od dnia głosowania.

Jak głosować? – przeczytaj poradnik

Na projekty wyłonione w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2021 zaplanowano 6 962 000 zł (na projekty dzielnicowe 6 162 000 zł, a na projekty ogólnomiejskie 800 000 zł). Łączny szacunkowy koszt realizacji wszystkich projektów zakwalifikowanych do głosowania wynosi 14 655 000 zł.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.gliwice.eu w dziale „Gliwicki Budżet Obywatelski” Zamieszczono tam m.in. wykaz projektów zakwalifikowanych do głosowania, wyniki procedury odwoławczej, kwoty dla dzielnic i liczbę głosów umożliwiającą udział dzielnic w tzw. puli dla aktywnych.

W tym samym miejscu znajduje się także lista wszystkich złożonych wniosków, zawierająca informacje o zgłoszonych przez gliwiczan projektach wraz ze skanami wniosków, wynikami weryfikacji, odwołaniami od negatywnej weryfikacji wniosków i odpowiedziami na odwołania.

 

Ruszyły jesienne porządki

zamiatarka na ulicy

Na gliwickie ulice wyjechały zamiatarki, które sprzątają m.in. opadłe liście. Pracują w miejscach, które z tygodniowym wyprzedzeniem wskazują po przeprowadzonych kontrolach inspektorzy Zarządu Dróg Miejskich.

Dziś obsługiwały rejon ulic: Mickiewicza i Daszyńskiego. W przyszłym tygodniu pojawią się m.in. na ul. Chorzowskiej, ul. Bojkowskiej, ul. Ligockiej, ul. Dąbrowskiego, ul. Świętojańskiej, ul. Przyszowskiej i ul. Wolności.

Zamiatarki na jezdniach w pasach drogowych pracują w pięciu rejonach, na które podzielony został teren całego miasta. O czystość jezdni dba czterech wykonawców.

 

Zamknięte do odwołania

basen

W związku z nowymi obostrzeniami, od soboty 17 października do odwołania zamknięte będą kryte pływalnie Olimpijczyk, Mewa i Delfin - informuje Miejski Zarząd Usług Komunalnych.

- Decyzja o ponownym otwarciu pływalni zależna będzie od wytycznych Rządu oraz od obowiązujących przepisów sanitarnych - mówi Iwona Janik, rzecznik prasowy MZUK.

Kosmiczny start-up z Gliwic walczy o prestiżową nagrodę

naukowiec przy specjalistycznym sprzęcie

KP Labs znalazła się w ścisłym gronie trzech firm ubiegających się o Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii „Startup roku”. Gliwicka spółka z sektora NewSpace została nominowana do nagrody przez Polską Agencję Kosmiczną. Aplikację konkursową wypełniło ponad 1000 przedsiębiorstw.  Tegorocznych zwycięzców poznamy 22 października.

KP Labs od 2016 roku prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie wykorzystania oprogramowania, w tym sztucznej inteligencji oraz budowy komputerów na potrzeby przemysłu kosmicznego. Spółka realizuje kilka projektów, prowadzonych samodzielnie i we współpracy z podmiotami krajowymi i z zagranicy.

KP Labs m.in. buduje polskiego satelitę Intuition-1, który z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji ułatwi proces pozyskiwania i obróbki zdjęć satelitarnych.

Jego umieszczenie na orbicie odbędzie się na przełomie 2022 i 2023 roku. W przyszłym roku w siedzibie spółki w Gliwicach planowane jest otwarcie Centrum Badawczo-Rozwojowego, którego specjalistyczne laboratoria umożliwią tworzenie zaawansowanych komponentów dla małych satelitów o masie poniżej 100 kg.

Zespół KP Labs tworzy 50 doświadczonych pracowników, w tym inżynierów oraz naukowców zdobywających doświadczenie zarówno w kraju, jak i zagranicą, dzięki udziałowi w wielu prestiżowych projektach realizowanych w konsorcjach z firmami z Włoch, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Luksemburga.

Firma angażuje się także we współpracę z ośrodkami akademickimi, działalność edukacyjną i naukową, m.in. poprzez współtworzenie z Politechniką Śląską kierunków studiów dotyczących inżynierii kosmicznej.

Jej specjaliści wraz z pracownikami uczelni przygotowują program i prowadzą zajęcia w ramach przedmiotów Analiza Misji, Inżynieria Systemowa, Projektowanie Satelitów, Systemy Kontroli Wysokości i Orbity na Wydziale Fizyki Technicznej. KP Labs wspiera również projekty studenckie – budowę satelitów PW-Sat3 oraz PW-Sat2 oraz młodszych adeptów kosmosu, tj. młodzieży z Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki z Knurowa, uczestniczącej w konkursie „CanSat2020”, organizowanym przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO.

Obecnie w KP Labs rozwijany jest tzw. Smart Mission Ecosystem, będący zbiorem algorytmów, oprogramowania i sprzętu satelitarnego, obniżającego koszty operacyjne misji oraz redukujący czas reakcji na zdarzenia, dzięki czemu przestrzeń kosmiczna będzie bardziej dostępna.

Ma to znacznie zarówno dla prywatnych firm szukających rozwiązań pozwalających zautomatyzować ich misje, jak również sektora publicznego, poszukującego rozwiązań przyspieszających przesył danych do stacji naziemnych.

źródło: KP LABS

Polscy Sprawiedliwi uhonorowani w Gliwicach

wiceambasador Izraela, Stanisław Buchała z córką, Roman Polański

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, oddział Muzeum w Gliwicach, 15 października był miejscem wyjątkowej uroczystości. Wiceambasador Izraela w Polsce, Tal Ben-Ari Yaalon, wręczyła potomkom Stefanii i Jana Buchałów oraz Zofii Szczygielskiej medale i dyplomy honorowe Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem co roku upamiętnia Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – nie-Żydów, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów przez Zagładą. Niejednokrotnie kładli na szali własne życie, by ocalić innych. W tym gronie było także wielu dzielnych Polaków.

W uroczystości wręczenia medalu i dyplomu honorowego Sprawiedliwy wśród Narodów Świata wzięli udział między innymi potomkowie Sprawiedliwych, Stanisław Buchała i Jerzy Szczygielski, reżyser Roman Polański a także zastępczyni szefa misji Ambasady Izraela w RP Tal Ben-Ari Yaalon, prezydent Gliwic Adam Neumann oraz dyrektor Muzeum w Gliwicach Grzegorz Krawczyk.

Gliwice do 1945 roku były miastem niemieckim. Tutejsza społeczność żydowska, wywodziła się z przybyłych z zachodu Europy żydów aszkenazyjskich. Trudno przecenić rolę jaką odegrali oni w rozwoju i historii naszego miasta. Zwłaszcza w szczytowym okresie epoki industrialnej, kiedy gliwiccy Żydzi stanowili niemal 17% ogółu wszystkich mieszkańców. Byli wśród nich wybitni przemysłowcy i innowatorzy jak Oskar Troplowitz, wynalazca kremu Nivea, twórca istniejącego do dzisiaj koncernu Beiersdorf, byli wśród nich ludzie kultury i sztuki, lekarze i prawnicy, a także radni miejscy. W większości gliwiccy żydzi byli mocno zasymilowani, utożsamiali się z kulturą, językiem i państwem niemieckim, czując się jego pełnoprawnymi obywatelami – Niemcami wyznania mojżeszowego. Wielu z nich w czasie I wojny światowej oddało życie za swoją ojczyznę. Pomnik im poświęcony, odsłonięty w 1932 roku, stoi kilkanaście kroków stąd. A przecież zaledwie kilka lat potem nazistowskie bojówki podpaliły gliwicką synagogę. Miejsce po niej do dzisiaj pozostaje puste. Ostatecznie tutejsza gmina żydowska została zniszczona w latach 40. W 1903 roku jej przedstawiciele z dumą otwierali Dom, ten w którym teraz jesteśmy, wzniesionym, jak pięknie wówczas powiedziano „Gminie na chwałę, a miastu na ozdobę” – powiedział podczas uroczystości w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich prezydent Gliwic Adam Neumann.

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich jest oddziałem Muzeum w Gliwicach. Mieści się  w neogotyckim domu przedpogrzebowym z 1903 roku przy cmentarzu żydowskim. Zaprojektował go wiedeński architekt Max Fleischer. Budynek jest świadectwem wielonarodowej przeszłości naszego miasta. Został kompleksowo wyremontowany przez Miasto Gliwice. Inwestycja została wyróżniona w prestiżowym konkursie Zadbany Zabytek oraz w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego. Obecnie w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich organizowane są wystawy, spotkania autorskie, wykłady i warsztaty.

Misją instytucji jest krzewienie dialogu międzykulturowego.

Pragnę wyrazić mój najgłębszy szacunek dla tych osób, dla Sprawiedliwych, cóż więcej mógłbym powiedzieć? Kiedy zastanawiam się nad ich życiem, nad prostotą, a zarazem wielkością tego co uczynili dla drugiego człowieka, czuję wstyd i słabość słów, milknących w obliczu ludzi świętych, wymykających się zwykłemu pojmowaniu rzeczy. Nie dają mi spokoju czyny Sprawiedliwych, są cichym, choć upartym wezwaniem, kołatką sumienia – powiedział dyrektor Muzeum w Gliwicach Grzegorz Krawczyk.

Stefania i Jan Buchałowie podczas II wojny światowej mieszkali we wsi Wysoka na Pogórzu Wielickim. Pod swój dach przygarnęli  9-letniego Romka, który dzięki nim przeżył wojnę, w której zginęła między innymi jego matka i babka. Chłopiec, który nie miał typowego żydowskiego wyglądu i posługiwał się nienaganną polszczyzną, dorósł i został reżyserem filmowym. Ślad po swoich dobroczyńcach znalazł dopiero po wielu latach – podczas pracy nad filmem dokumentalnym poznał Stanisława Buchałę, wnuka Sprawiedliwych. O tym, że jego dziadkowie uratowali życie Romana Polańskiego, mężczyzna dowiedział się dopiero od filmowców.

15 października odebrał w Gliwicach, z rąk wiceambasador Izraela w Polsce Tal Ben-Ari Yaalon medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata dla Stefanii i Jana Buchałów, którzy zmarli w 1953 roku.

Podczas uroczystości medalem została odznaczona także Zofia Szczygielska (zm. w 1968 roku) – zakonnica, która w czasie wojny kierowała Zakładem Sierot Sióstr Miłosierdzia w Przeworsku.  Na Podgórzu Rzeszowskim, wśród polskich dziewczynek, znalazły schronienie także Żydówki – Esther Freilach i Rina Glickman, które zaświadczyły o czynach siostry Szczygielskiej.

W jej imieniu medal i dyplom honorowy odebrał potomek Sprawiedliwej, Jerzy Szczygielski.

Medale Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata (hebr. ‏חֲסִידֵי אֻמּוֹת הָעוֹלָם‎ Chasid Umot ha-Olam) to najwyższe izraelskie odznaczenia cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie.

Dezynfekcja klatek schodowych w budynkach komunalnych

ktoś w rękawiczkach czyści poręcz

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej informuje, że trwa dezynfekcja klatek schodowych. Akcja będzie prowadzona raz w tygodniu co najmniej do końca roku.

Odkażanych jest 346 klatek schodowych w budynkach komunalnych zarządzanych przez ZBM I TBS i ZBM II TBS. Polega na dodatkowym przecieraniu płynami dezynfekującymi m.in. klamek, drzwi wejściowych, poręczy, paneli domofonów i przycisków wind.
Tego typu akcje będą prowadzone co tydzień, co najmniej do końca bieżącego roku. (mf)

Lepszy transport = lepsza Europa

Trans Tritia

Cztery sąsiadujące regiony z trzech państw Europy Środkowej i jeden główny cel – połączyć i usprawnić transport towarów drogą lądową, kolejową i wodną na obszarze Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TRITIA, zwłaszcza zaś na terenach pogranicza. Liderem szeroko zakrojonego i dobiegającego końca międzynarodowego projektu TRANS TRITIA jest Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju w Gliwicach, koordynująca współpracę instytucji z przygranicznych regionów Czech, Polski i Słowacji.

Województwo Śląskie, Województwo Opolskie (w początkowej fazie działań) oraz czeski Kraj Morawsko-Śląski i Kraj Żyliński na Słowacji od prawie ośmiu lat współpracują w ramach Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUWT) pod nazwą TRITIA. Trzyletni, ambitny projekt TRANS TRITIA o wartości ok. 1,24 mln euro wystartował pod koniec listopada 2017 roku. Dziś czas na jego podsumowanie.

Założeniem TRANS TRITII było m.in. o opracowanie strategicznych założeń i dokumentów dotyczących możliwości rozwoju przygranicznego, przyjaznego środowisku transportu towarowego na obszarze objętym projektem, we wszystkich formach – zarówno z wykorzystaniem sieci drogowej i kolejowej, jak i transportu wodnego. W tej sferze działań strona polska odpowiadała za opracowanie strategii transportu multimodalnego, słowaccy partnerzy za stworzenie transportowych modeli matematycznych, natomiast Czesi zajęli się branżowymi planami działania. Duży nacisk położono na kwestie ograniczenia negatywnego wpływu przewozu towarów na środowisko oraz na rozwiązywanie problemów transgranicznych (np. likwidację „wąskich gardeł” w transporcie lądowym i kolejowym). Temu celowi służyła zwłaszcza wymiana dobrych praktyk oraz wspólne działania w ramach konsorcjum składającego się z Polski, Czech i Słowacji.

Aby w nadchodzących latach lepiej zarządzać transportem towarów na obszarze TRITII, nie wystarczyło gruntownie zbadać potencjał poszczególnych regionów. W projekcie skupiono się na możliwościach działających tam węzłów intermodalnych, korytarzu wodnym Odry, zwłaszcza zaś na głównym korytarzu Bałtyk – Adriatyk, który ma kluczowe znaczenie na terenie TRITII. Wypracowane w projekcie rozwiązania zaprezentowano 13 października podczas 18. Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast 2020, wchodząc w skład konsorcjum składającego się z Polski, Hiszpanii, Portugalii oraz Rumunii.

Projekt „TRANS TRITIA. Poprawa koordynacji i planowanie transportu towarowego na obszarze TRANS TRITIA” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Central Europe. Polsko-czesko-słowackie konsorcjum projektu tworzą Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju (lider projektu), Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Morawsko-Śląskiego Kraju (Czechy), Instytut Badawczy Transportu (Słowacja), Transport designing ltd. (Czechy) oraz Uniwersytet Żyliński (Słowacja).

https://www.facebook.com/transtritia

Komunikat Gminnego Biura Spisowego w Gliwicach

baner

Gminne Biuro Spisowe informuje, że zgodnie z decyzją Zastępcy Generalnego Komisarza Spisowego  realizacja Powszechnego Spisu Rolnego przez rachmistrzów spisowych może odbywać się także w formie wywiadów bezpośrednich z użytkownikami gospodarstw rolnych.

Przeprowadzanie wywiadu bezpośredniego przez rachmistrza spisowego będzie realizowane z zachowaniem wszystkich obowiązujących zaleceń sanitarnych. Jeżeli respondent ze względu na sytuację epidemiczną wyrazi obawę przed bezpośrednim kontaktem, rachmistrz spisowy poinformuje respondenta o obowiązku udziału w spisie, który może być zrealizowany w formie wywiadu telefonicznego.
W przypadku uzyskania informacji, że użytkownik gospodarstwa rolnego jest objęty kwarantanną lub izolacją domową wywiad będzie przeprowadzony przez telefon.

Przed przystąpieniem do realizacji wywiadu bezpośredniego rachmistrz spisowy zobowiązany jest do okazania legitymacji – imiennego identyfikatora ze zdjęciem - wydanej przez Wojewódzkie Biuro Spisowe w Katowicach.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących tożsamości rachmistrza spisowego, jego dane można potwierdzić:

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: spisrolny.gov.pl/aktualnosci/

 

ePUAP to oszczędność czasu i pieniędzy

laptop z logo ePUAP-u

Składanie wniosków za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej się opłaca. Klienci oszczędzają na kosztach wydruku i przesyłki.

Wiele spraw urzędowych można załatwić, korzystając z platformy ePUAP. Administrator konta posługuje się tak zwanym Profilem Zaufanym, dzięki któremu może składać wnioski. Jest to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można potwierdzić swoją tożsamość w Internecie. Instrukcję krok po kroku, jak założyć PZ, można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany.

ePUAP jako forma kontaktów z urzędami jest dostępna zarówno dla osób fizycznych, jak i klientów instytucjonalnych (którzy mogą działać za pośrednictwem swoich przedstawicieli, osób upoważnionych). Co istotne, wartość dokumentów elektronicznych złożonych przez ePUAP jest taka sama, jak tych złożonych papierowo. O tym, że w efekcie wyboru elektronicznej formy komunikacji z urzędem skraca się czas załatwiania spraw, wiedzą przede wszystkim ci klienci, którzy często załatwiają sprawy urzędowe.

Zachęcamy do załatwiania spraw w Urzędzie Miejskim w Gliwicach elektronicznie – bez wychodzenia z domu.