Rynek
Gliwice
Centralnym punktem Gliwic jest wyznaczony w drugiej połowie XIII wieku Rynek o wymiarach 73 × 74 m, z którego naroży poprowadzono po dwie ulice. Od początku swego istnienia Rynek był głównym miejscem życia politycznego, gospodarczego i społecznego miasta. Wokół niego zamieszkiwał trudniący się handlem i przedsiębiorczością patrycjat miejski, tutaj również miały miejsce różnego rodzaju uroczystości. Średniowieczna zabudowa Rynku dziś już nie istnieje. Większość obecnych kamienic pochodzi z późniejszych stuleci – głównie XIX i XX – i wyglądem luźno nawiązuje do stylu renesansowego czy klasycystycznego. Jest to efekt powojennej odbudowy części kamienic gliwickiej starówki kierowanej przez architekta Franciszka Maurera. To dzięki niemu Rynek zachował swój charakter, a stojące przy nim kamienice zyskały widoczne dziś podcienia.
W 2010 roku, w czasie badań archeologicznych poprzedzających planowaną przebudowę Rynku, odsłonięto między innymi nowożytną studnię oraz relikty po murowanych konstrukcjach funkcjonujących na Rynku w czasach nowożytnych.
Warto przyjrzeć się kamienicom na Rynku. Wiele z nich kryje ciekawe historie. Tak ja ta pod nr. 25, znajdująca się w narożniku Rynku, u wylotu ul. Bytomskiej. Należała do rodziny Troplowitzów, gliwickich Żydów, z której wywodził się m.in. urodzony w Gliwicach Oscar Troplowitz. Zasłynął jako twórca kremu Nivea, pasty do zębów w tubce i plastra opatrunkowego.