Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 21 kwietnia 2021 r.

Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 21 kwietnia 2021 r.

Dodano: 21.04.2021
// 21-04-2021

Jakie opłaty za żłobek? Trwają konsultacje

Tablica z napisem zagłosuj

Gliwice planują zmienić sposób wyliczania opłaty za pobyt dzieci w żłobkach miejskich. Od 6 do 21 kwietnia każdy zainteresowany gliwiczanin może zagłosować na jedną z dwóch propozycji na stronie gliwice.eu.

ZAGŁOSUJ TUTAJ

Jak zagłosować?

 • Otwórz ankietę i wybierz jedną z propozycji. Wpisz adres e-mail, na który przesłany zostanie link do potwierdzenia głosowania. Przepisz znaki z obrazka i kliknij „Głosuj”.
 • Sprawdzaj skrzynkę mailową i po otrzymaniu korespondencji z linkiem, koniecznie potwierdź oddany głos, klikając w otrzymany link.
 • Jeden adres mailowy może być wykorzystany do głosowania tylko jeden raz.
 • Głos możesz potwierdzić w ciągu 1 godziny od momentu zarejestrowania go na stronie internetowej. Po tym czasie link w e-mailu nie będzie już aktywny. Możesz jednak powtórzyć głosowanie, korzystając z poprzedniego adresu mailowego.

Zachęcamy do wzięcia udziału w internetowej ankiecie i oddania głosu na wybraną przez siebie, preferowaną propozycję. Głosy gliwiczan zadecydują o tym, które rozwiązanie może zostać wprowadzone.

Opieka nad maluchami to absolutnie priorytetowa kwestia dla rodziców, ale również istotne zagadnienie w polityce społecznej Gliwic. Miasto systematycznie wspiera opiekę nad dziećmi w żłobkach publicznych i niepublicznych. Dzięki temu miejsc dla maluchów jest coraz więcej.

W Gliwicach działają obecnie Żłobki Miejskie z czterema oddziałami w różnych częściach miasta. Łącznie mogą one przyjąć 241 dzieci. W placówkach tych obowiązuje skomplikowany sposób naliczania opłat za pobyt maluchów, na co często skarżą się rodzice. Miasto przygotowało więc czytelniejsze propozycje, które poddało pod głosowanie gliwiczan.   

W miejsce obecnego wzoru wprowadzona ma być stała opłata miesięczna za pobyt dziecka w publicznym żłobku. Obecnie opłata w żłobku miejskim w Gliwicach jest liczona od godziny i kształtuje się – w  zależności od dochodu – w przedziale od 62 groszy do 5,62 zł za godzinę. Tymczasem stała miesięczna opłata to standard w wielu śląskich miastach.

Która z przedstawionych propozycji powinna obowiązywać w Gliwicach?

Pierwsza propozycja to wprowadzenie jednakowej opłaty dla wszystkich za pobyt dziecka w Żłobkach Miejskich, druga przewiduje trzy stawki w zależności od dochodu netto na osobę w rodzinie (do dochodu nie wlicza się świadczenia 500+).

I propozycja – opłata jednakowa dla wszystkich
Wysokość opłaty miesięcznej za pobyt dziecka w Żłobkach Miejskich

 • 300 zł niezależnie od dochodu

II propozycja – opłata zależna od dochodu w rodzinie
Wysokość opłaty miesięcznej za pobyt dziecka w Żłobkach Miejskich

 • 150 zł dla dochodu netto na osobę w rodzinie do 1.100 zł
 • 250 zł dla dochodu netto na osobę w rodzinie pow. 1.100 zł do 1.700 zł
 • 400 zł dla dochodu netto na osobę w rodzinie pow. 1.700 zł

W każdym z wariantów rodzice dodatkowo płaciliby do 7 zł dziennie za wyżywienie. Tak jak dotąd, opłata za wyżywienie nie byłaby pobierana w przypadku nieobecności dziecka. 

Co ma zmienić się w opłatach za Żłobki Miejskie?

 • Przewidziane jest wprowadzenie stałej opłaty miesięcznej, bez względu na liczbę nieobecności dziecka.
 • W zależności od wybranego wariantu, opłata może być niezależna od dochodu i jednakowa dla wszystkich albo zależna od dochodu (tak jest teraz). W efekcie niektórzy rodzice mogą płacić więcej, inni mniej niż obecnie.
 • Wykaz stawek jest przejrzysty i prostszy niż obowiązujący od lat wzór naliczania opłaty, który – jak zgłaszali niektórzy mieszkańcy – jest zbyt skomplikowany.

W ubiegłym roku wpływy z opłat rodziców w Żłobkach Miejskich wyniosły około 350 tys. zł, ale na utrzymanie tych placówek miasto wydało ponad 4 mln zł więcej. Koszt utrzymania miejsca dla jednego dziecka w żłobku publicznym wynosi około 1400 zł miesięcznie.

Gliwicki samorząd w jak najszerszym zakresie stara się pomagać rodzicom maluchów. Dofinansowuje pobyt dzieci zarówno w żłobkach publicznych, jak i prywatnych. W ubiegłym roku dotacje w łącznej wysokości ponad 2 mln zł otrzymały wszystkie niepubliczne placówki, które przystąpiły do miejskiego konkursu. To 13 z 17 żłobków prywatnych.

Miasto obecnie wspiera finansowo rodziców 600 dzieci korzystających ze żłobków niepublicznych.

Pomoc z miasta przyczynia się do tworzenia nowych miejsc dla dzieci w placówkach niepublicznych i powiększania sieci żłobków. Pozwala odciążyć rodzinne budżety, bo w efekcie rodzice płacą mniej za opiekę nad pociechami. W 2013 roku Gliwice dopłacały do 20 miejsc w żłobkach niepublicznych, a obecnie liczba ta sięga 600.

W zależności od stawek obowiązujących w danej placówce niepublicznej, miejskie dopłaty wynoszą od 250 do 500 zł miesięcznie. W żłobkach prywatnych opłaty pozostają jednak generalnie wyższe niż w miejskich.

W żłobkach prywatnych, które otrzymują miejskie dotacje, rodzice płacą miesięcznie od mniej więcej 700 zł do ponad 1100 zł.
Aktualnie żłobki publiczne i niepubliczne w Gliwicach mogą przyjmować w sumie 1020 maluchów. Choć wciąż miejsc nie wystarcza dla wszystkich chętnych, miasto plasuje się w śląskiej czołówce pod względem tzw. użłobkowienia, czyli liczby miejsc w stosunku do liczby dzieci w wieku 0 – 3.

Przykładowe opłaty za żłobki publiczne w naszym województwie w 2020 roku - całkowita opłata miesięczna przy założeniu 9-godzinnego pobytu dziecka 21 dni w miesiącu:

Dąbrowa Górnicza - 246 zł
Katowice - 255 zł
Sosnowiec - 286 zł
Mysłowice - 297 zł
Piekary Śląskie - 305 zł
Zabrze - 315 zł
Tychy - 315,50 zł
Siemianowice Śląskie - 338,10 zł
Chorzów - 350,70 zł
Świętochłowice - 399 zł
Jaworzno - 402 zł
Jastrzębie-Zdrój - 427,50 zł
Ruda Śląska - 442,20 zł
Bielsko-Biała - 505,50 zł
Bytom - 541,75 zł
Częstochowa - 547,00 zł
Rybnik - 568 zł

 

Zasady obsługi klientów. Rejestracja telefoniczna na stanowisku CEiDG

urząd miejski

 Urząd cały czas działa  zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami definiującymi  zasady bezpieczeństwa i w najbliższym czasie nie jest planowane wprowadzanie żadnych istotnych zmian w organizacji jego pracy.

UWAGA:

Od 12 kwietnia klienci chcący załatwiać sprawy na stanowisku działalności gospodarczej, związane z CEiDG, są przyjmowani po wcześniejszej rezerwacji terminu pod nr tel.: 32-238-56-76 lub 32-239-11-84.

 

REJESTRACJA POJAZDÓW - REZERWACJA WIZYTY

Wejście od ul. Zwycięstwa (przy bankomacie) jest przeznaczone dla klientów:

1. Wydziału KomunikacjiUwaga - atualne zasady obsługi w Referacie Rejestracji Pojazdów

Obowiązuje elektroniczna rejestracja wizyt klientów Referatu Rejestracji Pojazdów (pod adresem https://rezerwacjakm.gliwice.eu/index.php). 

Sprawy z zakresu Praw Jazdy – złożenie wniosku o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, pozwolenia na kierowanie tramwajem, prawa jazdy (zmiana ważności, zmiana danych, utrata/zniszczenie dokumentu), złożenie wniosku o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) i odbiór nowego dokumentu - bez wcześniejszego umawiania wizyty.

Wydział Komunikacji przypomina, że istnieją następujące formy realizacji spraw:

- złożenie dokumentów w Biurze Podawczym Urzędu,

- przesłanie zawiadomień / wniosków z wykorzystaniem platformy SEKAP oraz ePUAP,

- rezerwacja internetowa terminu wizyty w Referacie Rejestracji Pojazdów.

- telefoniczne umówienie wizyty w Referacie przy ul. Jasnej 31a – dotyczy klientów zbiorowych (tzn. klientów którzy są zainteresowani załatwieniem podczas jednej wizyty 3 lub więcej spraw).

2. stanowisk Wydziału Podatków i Opłat;

3. Biura Obsługi Interesantów – z wyjątkiem Biura Podawczego.

 

Wejściem od ul. Zwycięstwa z lewej strony głównych drzwi wejściowych wchodzą osoby zgłaszające zgon.

 

Wejście od ul. Wyszyńskiego jest przeznaczone dla klientów:

 1. Wydziału Spraw Obywatelskich – uwaga, klientom nie są już wydawane identyfikatory! Nie trzeba umawiać się telefonicznie, jednak na sali bezpośredniej obsługi może przebywać maksymalnie do 6 klientów (w zależności od liczby czynnych stanowisk). W przypadku, gdy wszystkie stanowiska na sali będą zajęte, klienci powinni oczekiwać na obsługę w holu. Po wejściu do budynku UM należy zdezynfekować ręce (lub założyć rękawiczki), warto także mieć własny długopis.
 • W celu usprawnienia obsługi, należy wypełnić wcześniej stosowne wnioski lub zgłoszenia oraz załączyć potwierdzenie dokonania opłaty w przypadku wniosku o wydanie zaświadczenia. Niezbędne druki można pobrać ze strony internetowej pod adresem: http://bip.gliwice.eu/formularze oraz przy wejściu głównym do UM. Katalog spraw z opisami usług z zakresu Wydziału Spraw Obywatelskich znajduje się pod adresem: http://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
 • Wykaz spraw, które można załatwić w pełni elektronicznie, korzystając z platformy ePUAP lub ze strony obywatel.gov.pl, można znaleźć na stronie https://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
 1. Od poniedziałku 19 października 2020 r. do odwołania Urząd Stanu Cywilnego pozostaje zamknięty dla bezpośredniej obsługi klienta, z wyjątkiem rejestracji zgonów. Dokumenty można składać w Biurze Podawczym (wejście od strony ul. Wyszyńskiego) oraz drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP. !!! Od 30 października 2020 r. w ceremonii ślubu cywilnego w Ratuszu może uczestniczyć tylko 5 osób – 2 zawierających małżeństwo, 2 świadków, urzędnik USC !!!
 2. Terenowego Punktu Paszportowego podlegającego Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu – decyzją ŚUW wizyta jest możliwa wyłącznie po telefonicznym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy);
 3. Biura Podawczego – bez ograniczeń;
 4. pozostałych wydziałów po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy), na stanowiskach obsługi w sali 146 na I piętrze UM – Uwaga! O umówionej godzinie pracownik danego wydziału odbiera klienta i kieruje go do sali 146 schodami przy punkcie ksero/foto. Osoby niepełnosprawne, seniorzy, klienci z dzieckiem w wózku są kierowani do windy przy Urzędzie Stanu Cywilnego.

 

POZOSTAŁE WYDZIAŁY UM

Szczegółowe zasady obsługi klienta przez poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego znajdują się pod adresem https://bip.gliwice.eu/zasady-obslugi-w-poszczegolnych-wydzialach.

Punkt szczepień w Gliwicach wzorem dla innych miast

Hala szczepień - wypełnianie formularzy

Punkt szczepień zorganizowany na lodowisku Tafla w Gliwicach pracuje na pełnych obrotach. Wykonano tam już 25 tysięcy szczepień przeciw COVID-19.

Punkt szczepień przeciw COVID-19 w hali lodowiska Tafla przy ul. Akademickiej został otwarty 29 marca i choć od jego uruchomienia minęły niespełna cztery tygodnie, korzysta z niego tak wiele osób, że trudno już wyobrazić sobie akcję szczepień bez tego miejsca na mapie. Gliwiczanie, ale także mieszkańcy wielu innych gmin zyskali dzięki niemu możliwość rezerwacji szczepienia w bliższym terminie, bo potencjał jest tu naprawdę duży.

Masowy punkt szczepień jest prowadzony z powodzeniem przez Szpital Miejski nr 4. Szczepienia przebiegają sprawnie, co przy regularnych dostawach preparatów pozwala na obsługę coraz większej liczby pacjentów.

W hali gotowe są już wszystkie stanowiska do szczepień urządzone w specjalnych boksach. Początkowo wykorzystywano 10, obecnie otwartych jest kilkanaście, a może działać 20. To zależy m.in. od dziennej liczby osób zarejestrowanych i dostępności preparatów. W pierwszych dniach szczepiono po kilkaset osób, teraz w ciągu doby liczba ta przekracza 2 tysiące. Docelowo można tutaj szczepić dziennie nawet ponad 4 tysiące osób. W efekcie program szczepień w naszym mieście zdecydowanie przyspieszył.

Przykładowo w minionym tygodniu w Gliwicach wykonano łącznie 16,5 tysiąca szczepień – zarówno w hali Tafla, jak i w innych punktach na terenie miasta. Według danych Ministerstwa Zdrowia tylko 15 kwietnia szczepionkę otrzymało w sumie ponad 3 tysiące pacjentów. To uplasowało Gliwice na 12. miejscu w skali kraju. Przed nami znalazły się tylko miasta wojewódzkie.

Największy gliwicki punkt szczepień przy ul. Akademickiej działa przez 7 dni w tygodniu w hali o powierzchni 2000 m2. To spora przestrzeń, wentylowana, na jednym poziomie, bez barier architektonicznych. Obiekt jest też dobrze skomunikowany z układem drogowym, z wygodnym dojazdem także z innych miast oraz dostępem do kilku parkingów. Służy wszystkim – bez względu na miejsce zamieszkania.

Pacjenci obsługiwani są z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Trzeba tu nosić maseczkę i pamiętać o odpowiedniej odległości od innych osób. Wejście i wyjście zlokalizowano oddzielnie, aby w jednym miejscu nie gromadziło się zbyt wielu pacjentów. Przy drzwiach mierzona jest temperatura, potem skorzystać można z wydzielonej strefy do wypełniania ankiet. Jeśli zależy nam na czasie, kwestionariusz można przygotować w domu. Dokument jest dostępny w internecie – można go wydrukować, wypełnić, podpisać i przynieść ze sobą do punktu szczepień.  

Szczepienia w hali Tafla wykonywane są dzięki wsparciu lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych. Bardzo intensywnie pracują na miejscu także m.in. studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, zespół lodowiska, obsługa techniczna. Wszyscy starają się, aby całą konieczną procedurę pacjenci przechodzili w sposób bezpieczny i możliwie szybki.

Na szczepienie w hali Tafla wystarczy przyjść 10 minut przed wyznaczonym czasem! Nie ma potrzeby przychodzić godzinę wcześniej i gromadzić się przed drzwiami. To utrudnia obsługę.

– Sprawny przebieg szczepień jest możliwy dzięki ogromnemu zaangażowaniu personelu medycznego i całej obsługi. Dziękuję bardzo za pomoc udzielaną pacjentom w Gliwicach w tym szczególnie trudnym czasie. Osoby przychodzące na szczepienia mogą wspierać personel, jeśli będą stosować się do obostrzeń epidemicznych, obowiązujących zaleceń i instrukcji przekazywanych przez służby porządkowe. W miejscu, do którego trafiają tysiące osób taka współpraca jest niezwykle ważna – mówi Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic.   

Zgodne współdziałanie naszej załogi i pacjentów pozwala na realizację dużej liczby szczepień. Dlatego prosimy, aby zgłaszać się do punktu szczepień przy Akademickiej najwyżej 10 minut przed wyznaczonym terminem szczepienia przeciw COVID-19. Unikajmy zgromadzeń, zachowajmy dystans społeczny i wykonajmy kolejny krok w celu pokonania pandemii – apeluje Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Dodaje, że przygotowanie gliwickiego punktu szczepień to jeden z przykładów na to, że dzięki dobrej organizacji można wykonać w ochronie zdrowia konkretne działania na czas i bez konieczności oczekiwania pacjentów w długich kolejkach.

Z gliwickiego rozwiązania chcą skorzystać inne miasta w województwie śląskim, które dopytują o sposób przygotowania i prowadzenia punktu szczepień w hali lodowiska. Szpital Miejski nr 4 planuje już kolejne działania w celu przyspieszenia szczepień i zawnioskował o zgodę na otwarcie w Gliwicach punktu szczepień typu drive-thru.

Przypomnijmy, że punkt szczepień przeciw COVID-19 przy ul Akademickiej w Gliwicach był drugim tego typu miejscem w województwie. Powstał dzięki współpracy władz Gliwic, Politechniki Śląskiej, wojewody śląskiego oraz dyrekcji Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Masz pomysł? Złóż wniosek

Logo Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej

Rusza Gliwicka Inicjatywa Lokalna w nowej odsłonie. Miasto zachęca mieszkańców do zgłaszania pomysłów i realizowania ich wspólnie z lokalnym samorządem. Na wsparcie zadań prezydent Gliwic przewidział 1 670 000 zł.

Podstawowe zasady dotyczące inicjatyw lokalnych uregulowane są w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, ale szczegóły są określane na poziomie gmin. Tak jest w Gliwicach, które chcą jak najszerzej wspomagać tę formę partycypacji społecznej i aktywność mieszkańców.

Na czym polega inicjatywa lokalna? W dużym skrócie oznacza wspólne realizowanie przez wnioskodawcę i miasto działań na rzecz społeczności lokalnej. Co istotne – w ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy nie tylko składają wniosek dotyczący konkretnego przedsięwzięcia, ale również deklarują i biorą udział w jego realizacji oraz odpowiadają za przyjęte zobowiązania. To odróżnia ją od innych form partycypacji, takich jak np. budżet obywatelski, gdzie udział mieszkańców kończy się na zgłoszeniu pomysłu.

Mieszkańcy w ramach inicjatywy lokalnej mogą przedstawiać propozycje, które muszą mieścić się w katalogu zadań wskazanych we wspomnianej powyżej ustawie. Wśród nich mogą być zarówno propozycje o charakterze inwestycyjnym, jak i tzw. zadania miękkie, np. różnego rodzaju warsztaty, spotkania, imprezy kulturalne czy sportowe.

Aby ubiegać się o wsparcie dla inicjatywy lokalnej, wnioskodawca musi wskazać, jakiej pomocy od miasta oczekuje oraz jaki będzie jego udział w realizacji zadania. Może on zadeklarować świadczenie pracy społecznej, świadczenia pieniężne lub rzeczowe.

Na wsparcie realizacji zadań zgłaszanych w ramach Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej 2022 prezydent Gliwic przewidział łącznie 1 670 000 zł. Kwota ta ma zostać rozdysponowana w ramach 7 pul obejmujących różne typy zadań.

Podział miejskich środków na Gliwicką Inicjatywę Lokalną 2022 na poszczególne zakresy działań:

 • 1 500 000 zł – budowa, rozbudowa lub remont dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej stanowiących własność miasta, budowa, rozbudowa lub remont budynków i obiektów małej architektury;
 • 20 000 – działalność charytatywna, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego, kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, promocja i organizacja wolontariatu;
 • 20 000 – edukacja, oświata i wychowanie;
 • 20 000 – działalność w sferze kultury fizycznej i turystyki,
 • 50 000 – ochrona przyrody, w tym zieleni;
 • 10 000 – porządek i bezpieczeństwo publiczne;
 • 50 000 – rewitalizacja.

Szansę na zakwalifikowanie do realizacji w 2022 roku (i w kolejnych latach dla zadań wieloletnich) mają wnioski zgłoszone do 6 września 2021 roku. Będą one mogły być poddane pełnej, dwuetapowej ocenie, zgodnie z kryteriami określonymi przez Radę Miasta Gliwice. Zostanie ona zakończona do 15 listopada 2021 roku.

Ocena formalna będzie dokonywana na bieżąco, ze złożeniem wniosku nie należy więc czekać do ostatniej chwili. Nowością w tej części procedury jest m.in. konieczność uzyskania dla swojej propozycji opinii właściwej rady dzielnicy (jeżeli została ona wybrana). Warto pamiętać, że do wniosków o realizację zadań na terenie nieruchomości niepozostających we władaniu miasta Gliwice trzeba dołączyć odpowiednie oświadczenie władającego nieruchomością.

Z kolei w ramach oceny merytorycznej wprowadzono modyfikacje polegające na szczególnym promowaniu konkretnych działań oraz współudziału mieszkańców w wykonaniu zadań szczególnie istotnych dla lokalnej społeczności. To m.in. prace społeczne przy nasadzeniu drzew i krzewów, wykonaniu urządzeń do gromadzenia wód opadowych i roztopowych, zagospodarowaniu podwórek, tworzeniu lub modernizacji placów zabaw, siłowni na wolnym powietrzu, boisk, ścieżek pieszych i rowerowych. Dodatkowe punkty będzie można także uzyskać na przykład za wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla wniosków dotyczących budowy, rozbudowy lub remontu dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej – zgodnej z przepisami prawa wraz z uzyskaniem wymaganych uzgodnień i pozwoleń. W praktyce uzyskanie dodatkowych punktów za prace społeczne znacząco zmniejszy udział wnioskodawców w kosztach zadania.

Wnioski w ramach inicjatywy lokalnej najlepiej składać:

 • pisemnie w siedzibie Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 1 w godzinach urzędowania lub listownie na powyżej wskazany adres Centrum (o dacie złożenia wniosku decyduje data jego doręczenia przez operatora pocztowego do siedziby Centrum);
 • pisemnie w Urzędzie Miejskim w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 –  w Biurze Obsługi Interesantów oraz w filii Urzędu Miejskiego przy ul. Jasnej 31A, w godzinach urzędowania,
 • za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres Centrum: gods@gods.gliwice.eu,
 • za pośrednictwem platformy ePUAP/SEKAP na adres skrzynki Urzędu Miejskiego w Gliwicach: /UMGliwice/SkrytkaESP (wniosek należy złożyć poprzez wybranie usługi „pismo ogólne”, dodając wypełniony wniosek).

Przed złożeniem wniosków zachęcamy do konsultacji telefonicznych z Centrum 3.0, które pomoże w ich przygotowaniu (tel. 665 009 140, 32/238-24-55).

W związku z pandemią zachęcamy do przesyłania wniosków w formie elektronicznej.

Aby zgłosić swój pomysł można skorzystać z przygotowanego formularza, dostępnego na stronie internetowej Gliwice.eu w dziale Gliwicka Inicjatywa Lokalna. W tym samym miejscu znajdują się szczegółowe informacje o GIL, zawarte w poniższych dokumentach:

 • Uchwale nr XXIII/457/2021 Rady Miasta Gliwice w sprawie Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej
 • Zarządzeniu nr PM-3937/2021 Prezydenta Miasta Gliwice z 12 kwietnia 2021 roku w sprawie Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej 2022.

Prace serwisowe w tunelu

Tunel DTŚ

Z powodu prac serwisowych dziś około godz. 22.30 tunel w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej zostanie zamknięty. Tunel zostanie otwarty jutro o godz. 4.00.

Cotygodniowy przegląd tego obiektu jest konieczny, ze względu na bezpieczeństwo przejeżdżających nim kierowców i kwestie związane z dobrym stanem technicznym urządzeń go obsługujących i w nim pracujących.

W ciągu doby, tunelem w ciągu DTŚ przejeżdża około 30 tysięcy pojazdów. Jest to suma podróżujących zarówno w kierunku Wrocławia, jak i Katowic.

Objazd na czas zamknięcia tunelu wyznaczony jest ulicami: Częstochowską, Jagiellońską, Bohaterów Getta Warszawskiego i Stanisława Byliny.

Lato w Arenie Gliwice

mecz siatkówki plażowej pod Areną

Sanah, Paluch, Baranovski i Kękę – to gwiazdy tegorocznej edycji imprezy Summer Arena. W wakacje przy ul. Akademickiej 50 nie zabraknie dobrej muzyki, słonecznego chilloutu i czegoś smakowitego na ząb.

Letnia impreza przy gliwickiej hali widowiskowo-sportowej będzie tętnić najlepszą muzyką. W piątkowe i sobotnie wieczory zaplanowano koncerty najciekawszych artystów młodej polskiej sceny – 3 lipca na dobry początek wystąpi megainteresująca wokalistka pop: Sanah. Później do Gliwic przyjadą jeszcze między innymi Baranovski i raperzy: Paluch oraz Kękę. A to dopiero początek! Bilety na koncerty będzie można kupić na portalu eventim.pl.

Przy Akademickiej pojawi się też boisko do siatkówki plażowej i streetballu, zewnętrzna ścianka wspinaczkowa i mnóstwo atrakcji dla dzieci. Wszystko okraszone smacznym jedzeniem, które zaserwuje SzamArena.

Letnia strefa Areny Gliwice rozgrzeje Was ponownie. Będzie jeszcze goręcej niż w ubiegłym sezonie, bo obok zajęć dla aktywnych, zabaw dla całych rodzin oraz pysznego jedzenia, wakacyjne weekendy wypełnione zostaną świetną muzyką w wykonaniu największych, polskich gwiazd. Mamy nadzieję, że z Summer Areną rozkręcicie wakacje w Gliwicach – mówi Łukasz Buszman z Areny Gliwice.

Szczegóły Summer Areny można śledzić na Facebooku.

Praca wre

Remont na skrzyżowaniu ul. Zabrskiej i Bł. Czesława

Trwają intensywne prace na skrzyżowaniu ulic: Zabrskiej, Błogosławionego Czesława i Hutniczej. Zakres robót jest obszerny, a całość powinna być gotowa w III kwartale.

Prace na ul. Zabrskiej rozpoczęły się pod koniec stycznia. Od tej pory zdemontowano torowisko, rozpoczęły się roboty sieciowe, na ukończeniu jest budowa kanalizacji deszczowej i kanału technologicznego w ciągu ul. Zabrskiej, w rejonie ul. Błogosławionego Czesława powstaje mur oporowy. W maju  rozpoczną się tam prace przy konstrukcji jezdni i układanie krawężników. Całość powinna być gotowa w III kwartale.
W miejscu gdzie przebudowywane jest skrzyżowanie powstanie sygnalizacja świetlna, która nie tylko usprawni możliwość włączania się do ruchu do ul. Zabrskiej, ale przede wszystkim zwiększy w znaczący sposób bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Wraz z przebudową skrzyżowania powstanie także kolejny ok. 250 m odcinek drogi dla rowerów, będącej kontynuacją wybudowanej trasy w ciągu ul. Jagiellońskiej, przez remontowany w ubiegłym roku odcinek ul. Zabrskiej aż do wiaduktu kolejowego nad torami – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.
Rejon w którym trwają roboty jest wyłączony z ruchu. Objazd poprowadzono ulicami: Jagiellońską, Hlubka, Piwną, Traugutta i Dąbrowskiego.
Na czas robót wprowadzono też dodatkowe zmiany w organizacji ruchu na ulicach przyległych do remontowanego odcinka: od ul. Błogosławionego Czesława od ul. Zabrskiej do ul. Paulińskiej obowiązuje ruch dwukierunkowy, na ul. Paulińskiej wyznaczono ruch tylko w jednym kierunku (do ul. Franciszkańskiej). Ruch pieszych odbywa się tylko jedną stroną wiaduktu. Przystanki autobusowe linii A4 zostały przeniesione na ul. Franciszkańską i Jagiellońską.
Przypominamy, że w ubiegłym roku zakończył się I etap przebudowy ul. Zabrskiej. Wymieniono wówczas nawierzchnię jezdni i chodników, przebudowano oświetlenie uliczne i wymieniono infrastrukturę podziemną. Powstał też odcinek ścieżki rowerowej i zatoki autobusowe. W pasach drogowych nasadzono drzewa i krzewy. (mf/ZDM)