Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 20 października 2021 r.

// 20-10-2021

Uwaga kierowcy, prace serwisowe w tunelu

tunel DTŚ

Dziś około godz. 22.30 rozpoczną się prace serwisowe w tunelu w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej. Tunel będzie zamknięty do 21 października do godz. 4.00.

Prace serwisowe w tunelu DTŚ prowadzone są cyklicznie i są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowców. Sprawdzana jest poprawność działania urządzeń i zarządzających tunelem systemów. W ciągu doby tunelem przejeżdża około 30 tys. pojazdów.
Objazd wytyczono ulicami: Częstochowską, Jagiellońską, Bohaterów Getta Warszawskiego i Stanisława Byliny. (mf)

 

Dziecięcy Salonik Filmowy poleca się na niedzielę

kino Amok widziane od wejście głównego

24 października na godz. 11.00 kino Amok (ul. Dolnych Wałów 3) zaprasza młodych widzów i ich rodziców na specjalny seans filmowy. Zobaczycie odcinki seriali: „Przedszkolaki”, „Opowiadania z piaskownicy”, „Agatka”, „Pamiętnik Florki”, „Mami Fatale, „Przytul mnie” i „Żubr Pompik”.

Bohaterami bajek są rówieśnicy młodych odbiorców, 5-letni Tomek czy przedszkolaki oraz Agatka ze swoim nieodłącznym kompanem Cyrylem. Do przedszkola chodzi także ryjówka Florka, która razem z innymi maluchami przeżywa niezapomniane przygody. Niedźwiedzi tata z synem z „Przytul mnie” oraz rodzina żubra Pompika mieszkają w lesie, a ich codzienne życie jest okazją do przybliżenia dzieciom zwyczajów mieszkańców puszczy. Ostatni tytuł składający się na zestaw „Razem” to „Mami fatale”, które opowiada historię Mami „najlepszej kucharki świata” oraz jej przyjaciół Psiny i Prosięcia.
 

„Haczyk” dobiega końca

banner Haczyka

Na zakończenie literackiej jesieni Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza na dwa ostatnie wydarzenia w ramach czwartej edycji projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”.

W czwartek 28 października o godz. 18.00 w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17) spotkamy się z Jędrzejem Majką, dziennikarzem, podróżnikiem, autorem książki „Podróże za smakiem, czyli jak przyprawy zmieniają świat”. Poszukiwanie nieznanych smaków w nowym miejscu to najbardziej fascynujące zajęcie podczas podróży. Która przyprawa jest najstarsza, a która najdroższa? Dlaczego wanilia przez dziesięciolecia nie owocowała poza Meksykiem? Jak w ciągu wieków podrabiano przyprawy i co groziło za ten czyn? O tym wszystkim podczas spotkania opowie gość.

Prelekcja połączona będzie z warsztatami kulinarnymi, które poprowadzą przedstawiciele „Tomaty – gliwickiej kooperatywy spożywczej”.

W piątek 29 października o godz. 18.00 biblioteka zaprasza do Centrum Sportowo Kulturalnego „Łabędź” (ul. Partyzantów 25) na koncert Wiesława Ciecieręgi i jego córki Martyny.

Wiesław Ciecieręga – poeta, bard, a nade wszystko niestrudzony animator i organizator wydarzeń kulturalnych związanych z piosenką poetycką, działa w Bytomiu od 35 lat. Organizuje między innymi Ogólnopolski Festiwal Poetycki „Kwiaty na kamieniach” , który w tym roku odbędzie się już po raz trzydziesty. Jego córka – jedynaczka – Martyna Ciecieręga jest niewiele starsza od „Kwiatów na kamieniach”, ma 31 lat. Dorastała więc w cieniu poezji śpiewanej i już w dzieciństwie sama zaczęła śpiewać.

Podczas koncertu obok piosenek autorskich pojawią się między innymi śpiewane wiersze Adama Ziemianina – bohatera pracy magisterskiej Martyny, ale także innych, mniej lub bardziej rozpoznawalnych poetów.

Liczba miejsc na koncert jest ograniczona. Bezpłatne wejściówki są do odebrania w Bibliotece Centralnej oraz Filii nr 30 MBP w Gliwicach (ul. Partyzantów 25).

Spotkanie i koncert odbędą się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. (MBP)

Gliwice dla lepszego powietrza

panorama Gliwic

Przyjęta przed czterema laty śląska uchwała antysmogowa zakłada, że do 2028 roku całe nasze województwo przejdzie na ogrzewanie kotłami najwyższej klasy, odnawialnymi źródłami energii, pompami ciepła i gazem. W skali regionu oznacza to stopniową wymianę około 700 tys. urządzeń grzewczych. W tej kwestii Gliwice od długiego czasu prowadzą intensywne działania, których celem jest ograniczenie niskiej emisji, poprawa jakości powietrza nad miastem, a tym samym – poprawa jakości życia mieszkańców. Gliwickie dobre praktyki przedstawiono przed tygodniem na samorządowej konferencji w Katowicach. Podczas spotkania poruszono też kwestie kontroli i kar dla tych, którzy, począwszy od następnego roku, nie dostosują się do antysmogowych przepisów.

Śląska uchwała antysmogowa była przyjęta przez wojewódzki sejmik jednogłośnie w 2017 roku. W jej myśl we wszystkich budynkach w regionie zakazane jest instalowanie kotłów o klasie niższej niż piąta. Wprowadzony przepisami „zegar”, przypominający o datach koniecznych likwidacji przestarzałych palenisk węglowych, nieuchronnie tyka – do końca tego roku mieszkańcy muszą wymienić kotły węglowe, wyprodukowane przed 2007 rokiem.

Terminy wymiany pozostałych urządzeń grzewczych niespełniających wymogów śląskiej uchwały antysmogowej przedstawiają się następująco:

  • piece kaflowe, kuchnie węglowe, kominki i piecyki typu koza co do zasady nie mogą być używane od 1 stycznia 2023 r.
  • kotły węglowe wyprodukowane pomiędzy 2007 a 2012 r. muszą być wymienione do 1 stycznia 2024 r.
  • kotły wyprodukowane po 2012 roku, włączone do eksploatacji przed 1 września 2017 r. – do 1 stycznia 2026 r.
  • kotły spełniające wymagania dla klasy III lub IV normy kotłowej – do 1 stycznia 2028 r.

Ogłoszone przed tygodniem w Katowicach rekomendacje samorządowców i przedstawicieli Alarmów Smogowych ze Śląska wskazują, jak od następnego roku powinna być realizowana uchwała antysmogowa dla regionu.

Przede wszystkim, unikanie wymiany kotła wyprodukowanego przed 2007 rokiem, od 2022 roku stanie się wykroczeniem. Osobom niewywiązującym się z tego obowiązku będzie grozić mandat od strażnika miejskiego lub gminnego. W miejscowościach, gdzie brakuje straży, wnioski o ukaranie do sądu kierować mają pracownicy gmin. Straż może nałożyć na mieszkańca 500 złotych kary, sąd – do 5 tys. zł grzywny.

Wojewódzki Program Ochrony Powietrza określa minimalną liczbę kontroli przeprowadzanych corocznie w każdej gminie. Powinno być ich więcej w dni z największym smogiem, a straże i pracownicy gmin powinni sprawnie reagować na zgłoszenia mieszkańców. Ponieważ smog nie zna granic, efekty kontroli i postępy w wymianie pieców lub kotłów ma monitorować Urząd Marszałkowski.

Od kar finansowych, zdaniem zespołu ds. wdrożenia uchwały antysmogowej, działającego przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów, można odstąpić w kilku przypadkach – na przykład wtedy, gdy mieszkaniec ma podpisaną umowę na przyłączenie do sieci gazowej lub ciepłowniczej, jednak instalacja nie została jeszcze doprowadzona do jego domu. Podobna sytuacja będzie dotyczyć osób, które oczekują na montaż nowego źródła ciepła, co mogą potwierdzić fakturami czy umowami. Na ulgowe traktowanie mogą liczyć również oczekujący na decyzje w programach dofinansowań do zakupu nowych źródeł ciepła.

Gliwice kładą bardzo duży nacisk na popularyzację palącego problemu niskiej emisji, starając się jednocześnie mobilizować i wspierać osoby, w których domach działają jeszcze przestarzałe paleniska węglowe.

Od niemal ćwierćwiecza wspieramy mieszkańców w inwestycjach zmiany systemów grzewczych na ekologiczne. W ramach dotacji z miejskiego budżetu, od 1997 roku do końca 2020 roku dofinansowaliśmy na kwotę około 23 mln zł niemal 8,3 tys. wniosków w zakresie prywatnych systemów grzewczych w gliwickich lokalach. Obejmowały one zarówno likwidację przestarzałych kotłów, pieców, pieców kaflowych i kuchennych w blisko 9 tys. mieszkań, jak i instalację pomp ciepła, niskoemisyjnych kotłów biomasowych oraz kolektorów solarnych – podkreśla prezydent Gliwic Adam Neumann.

Aby przyspieszyć usuwanie przestarzałych palenisk węglowych z mieszkań i domów, i jeszcze bardziej zachęcić gliwiczan do tego typu działań, miasto wprowadziło z początkiem 2021 roku ważne zmiany do regulaminów udzielania miejskich dotacji, uruchomiło w porozumieniu z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej punkt wypełniania i przyjmowania wniosków do rządowego programu „Czyste Powietrze” w Urzędzie Miejskim oraz mobilne punkty z wykorzystaniem funkcjonariuszy Straży Miejskiej i przeprowadziło nabór do nowego programu dotacyjnego – „Czyste powietrze nad Gliwicami” – przeznaczonego do realizacji w latach 2022–2023. Z zasadami przyznawania dotacji z miasta i WFOŚiGW oraz porównaniem tych dofinansowań można zapoznać się cyklicznie na „zielonych stronach” samorządowego tygodnika Miejski Serwis Informacyjny – Gliwice.

Ważnym narzędziem wspierającym walkę ze smogiem i niską emisją jest zatwierdzony na październikowej sesji przez radnych Gliwicki Program Osłonowy, czyli miejski system dopłat do bieżących kosztów ogrzewania po zmianie systemu grzewczego, połączonej z rezygnacją ze spalania paliw stałych. Rozwiązanie, w całości finansowane z budżetu miasta, ma zapewniać gliwiczanom większe poczucie finansowego bezpieczeństwa i mobilizować niezdecydowanych lub niedoinformowanych do działania – likwidacji ogrzewania węglowego na rzecz gazowego, elektrycznego lub innego ekologicznego. W grupie potencjalnych beneficjentów GPO są nie tylko najniżej sytuowani gliwiczanie, ale szersza grupa mieszkańców o dochodach przekraczających kilkakrotnie kryteria wynikające z ustawy o pomocy społecznej. Realizacją programu przewidzianego na 6 lat – do grudnia 2027 roku – zajmie się Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach.

Wśród działań miasta na rzecz nieuchronnej rezygnacji z paliw stałych do ogrzewania gliwickich mieszkań są zarówno zmiany w zapisach nowo uchwalanych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (stosowanie paliw stałych wyłącznie w ostateczności), jak i intensywna likwidacja starych systemów grzewczych – szczególnie w mieszkaniach komunalnych.

Tam, gdzie istnieją ku temu warunki, mieszkania należące do Gminy Gliwice podłączane są do miejskiej sieci ciepłowniczej. W latach 2018–2020 takie rozwiązanie zastosowano w 1552 lokalach zlokalizowanych zarówno w budynkach komunalnych, jak i we wspólnotach mieszkaniowych. Jeśli korzystanie z miejskiego ciepła jest z technicznego punktu niemożliwe, w mieszkaniach instaluje się ogrzewanie gazowe (w latach 2018–2020 zrobiono tak w 552 lokalach komunalnych), grzejniki elektryczne (88 lokali w analogicznym okresie), wysokiej klasy kotły na pellet (1 lokal w latach 2018–2020) bądź pompy ciepła.

W dobiegającym końca 2021 roku przeprowadzono zmianę sposobu ogrzewania na ekologiczne w 352 lokalach komunalnych, a w 474 kolejnych trwają prace instalacyjne. Koszt tegorocznych modernizacji finansowanych z budżetu miejskiego sięga 13,6 mln zł w przypadku budynków komunalnych, a w lokalach komunalnych we wspólnotach mieszkaniowych – ponad 3 mln zł. Zarządzający miejskim zasobem komunalnym Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gliwicach na zmianę systemów ogrzewania i kompleksowe termomodernizacje wykorzystuje również pozyskane w latach 2019–2021 zewnętrzne środki finansowe w wysokości 21,2 mln zł.

Kontrole Straży Miejskiej. Gdy w okolicy czuć lub widać podejrzany dym unoszący się z komina, trzeba reagować!

Wystarczy telefon pod bezpłatny nr 986, bo Straż Miejska ma prawo sprawdzać, czy w piecach i na terenie posesji są spalane odpady. Za ten proceder strażnik miejski z gliwickiego Eko-Patrolu może nałożyć mandat karny w kwocie do 500 zł lub skierować sprawę do sądu, gdzie koszty ponoszone przez winowajcę są znacząco wyższe. W latach 2017–2019 gliwiccy strażnicy przeprowadzili w mieście ponad 6 tys. kontroli palenisk. Podczas kilkunastu miesięcy pandemii prowadzili ograniczone kontrole, powstała też m.in. baza i rejestr urządzeń grzewczych, które powinny ulec wymianie w określonym terminie. Korzystając z tych narzędzi, po zluzowaniu obostrzeń pandemicznych strażnicy mogli powrócić do mieszkań, w których konieczna jest szybka wymiana najgorszych „kopciuchów”. Takich rekontroli przeprowadzono w Gliwicach w 2021 roku niemal 900.

 

Zastanawiasz się nad wymianą źródła ogrzewania? Umów się na kontrolę z dzielnicowym Straży Miejskiej, który je sprawdzi, poinformuje o możliwościach wymiany i dofinansowania, a dodatkowo zmierzy miernikiem poziom tlenku węgla w twojej kotłowni!

Rejon I

Brzezinka, Czechowice, Kopernika, Łabędy

Tel. 515-365-712

Rejon II

Obrońców Pokoju, Szobiszowice, Zatorze, Żerniki

Tel. 515-365-719

Rejon III

Politechnika, Sośnica, Ligota Zabrska, Baildona

Tel. 515-365-752

Rejon IV

Bojków, Trynek, Sikornik

Tel. 515-365-841

Rejon V

Stare Gliwice, Wojska Polskiego, Ostropa, Wilcze Gardło, Wójtowa Wieś

Tel. 515-365-742

Rejon VI

Śródmieście

Tel. 515-365-810

 

 

 

 

 

Upamiętnimy wyjątkowego gliwiczanina

widok na aleję Przyjaźni

…albo, rzecz jasna, gliwiczankę! „Ławeczka znanych gliwiczan” stanie przy al. Przyjaźni. Jej patronem będzie osoba związana z naszym miastem, która szczególnie zapisała się w jego historii. O tym, kto to będzie, zadecydują mieszkańcy w internetowym głosowaniu.

Akcja jest wspólną inicjatywą Miasta Gliwice, „Nowin Gliwickich” i Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gliwickiej. „Ławeczka znanych gliwiczan” stanie przy alei Przyjaźni. W czwartek 28 października na portalu internetowym „Nowin Gliwickich” (www.nowiny.gliwice.pl) rozpocznie się internetowy plebiscyt, w którym mieszkańcy wybiorą patrona „Ławeczki znanych gliwiczan”. Na listę nazwisk trafiło kilkunastu gliwiczan i gliwiczanek, o których życiu i pracy warto pamiętać. Głosowanie potrwa do 29 listopada.

Wśród propozycji osobistości, które zostaną poddane pod głosowanie internautów, są: John Baildon, Theodor Erdmann Kalide, Wilhelm von Blandowski, Salomon Lubowski, Oskar Troplowitz, Hugo Scobel, Karl Schabik, Horst Bienek, Tadeusz Teodorowicz Todorowski, Zofia Rydet, Jerzy Lewczyński, Arthur Kochmann, Mieczysław Chorąży, Jadwiga Markowa i Wanda Polańska. Z ich życiorysami można zapoznać się między innymi na portalu internetowym organizatora głosowania – „Nowin Gliwickich”.

„Ławeczka znanych gliwiczan” to cenna inicjatywa, ponieważ w sposób nieszablonowy, odmienny od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, pozwoli uczcić pamięć osoby związanej z naszym miastem. Zamiast pomnika powstanie miejsce odpoczynku, skłaniające być może również do chwili przemyśleń. W centrum miasta, w otoczeniu zieleni, pod koronami drzew. Co ważne, o tym, jaka postać powinna być w ten sposób upamiętniona, zdecydują gliwiczanie, dlatego gorąco zachęcam do głosowania w plebiscycie organizowanym przez „Nowiny Gliwickie” – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Porozmawiajmy o Gliwicach

baner

Wyniki Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego, Gliwicka Inicjatywa Lokalna, nowe Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gliwice oraz Park Zielonej Energii – te tematy omawiano 14 października na kolejnym spotkaniu kierownictwa miasta z przedstawicielami Rad Dzielnic.

Zgodnie z deklaracjami kierownictwa miasta, Rady Dzielnic co kwartał mają okazję do zapoznania się z najważniejszymi tematami, nad którymi pracują urzędnicy, zgłaszania uwag i dzielenia się pomysłami. W czwartkowej dyskusji w kinie Amok uczestniczyło 26 przedstawicieli Rad i Zarządów Dzielnic, zastępcy prezydenta Gliwic Aleksandra Wysocka i Mariusz Śpiewok, sekretarz miasta Barbara Chamiga, dyrektor Centrum 3.0 Marta Kryś, naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego Iwona Pylypenko-Wilk oraz Krzysztof Szaliński, zastępca dyrektora ds. technicznych Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Gliwice.

Na początku spotkania prezydent Mariusz Śpiewok przedstawił zebranym niepokojące prognozy dotyczące skutków nowych regulacji prawnych, wprowadzanych w ramach tzw. Polskiego Ładu.

– To przede wszystkim ograniczenie środków własnych samorządów. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministerstwa Finansów eksperci środowiska samorządowego wyliczyli, że już w przyszłym roku Polski Ład spowoduje uszczuplenie samorządowych budżetów o w sumie co najmniej 10 mld zł. Tylko w gliwickim budżecie zabraknie w przyszłym roku ok. 80 mln zł. Dlatego właśnie ostro protestujemy i mamy już pierwszy efekt tych protestów – pojawił się projekt ustawy Polski Ład dla samorządów, która ma wyrównać te straty – mówił zastępca prezydenta Gliwic. – Pierwszy projekt zakładał to wyrównanie w kwocie dalece niewystarczającej, ale wiele wskazuje na to, że jednogłośny sprzeciw środowiska samorządowego spowoduje wprowadzenie korzystnych dla nas zmian w tej ustawie. W przypadku Gliwic ministerstwo obiecuje wyrównanie w wysokości 40 mln zł. Oczywiście nadal nie pokryje to ubytków w naszym budżecie, spowodowanych nie tylko Polskim Ładem, ale także rokrocznie rosnącą „dziurą oświatową”, czyli różnicą pomiędzy środkami przekazywanymi przez rząd na zadania edukacyjne a realnymi kosztami, jakie z tego tytułu musi ponieść miasto. To wszystko ma duży wpływ zarówno na wielkość środków przeznaczanych np. na budżet partycypacyjny, jak i na realizację zadań wybranych przez mieszkańców – wyjaśniał Mariusz Śpiewok.

Wyniki głosowania w tegorocznej edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego przedstawiła zgromadzonym Marta Kryś, dyrektor Centrum 3.0.

W tym roku wpłynęła rekordowa, niemal dwukrotnie wyższa niż w roku ubiegłym, liczba głosów – oddano ich aż 56 218. Zrealizowanych zostanie 67 projektów wybranych przez mieszkańców.  – Wyjątkowo dużo wpłynęło w tym roku głosów papierowych, na co wpłynęła z pewnością zmiana formatu karty do głosowania, która była o wiele mniejsza i łatwiejsza do dystrybucji, ale także wspaniała aktywność Rad Dzielnic. Bardzo dziękuję za promowanie projektów GBO oraz zachęcanie mieszkańców do głosowania – mówiła. Więcej informacji o procedurze GBO, zasadach i wynikach głosowania można znaleźć na stronie internetowej Gliwice.eu w dziale Gliwicki Budżet Obywatelski oraz w Biuletynie Informacji Publicznej UM Gliwice.

Dyrektor Centrum 3.0 zapowiedziała również planowane zmiany w uchwale dotyczącej budżetu obywatelskiego, które powinny jeszcze bardziej ułatwić składanie wniosków i głosowanie na projekty. To m.in. wprowadzenie konieczności uwzględniania przez wnioskodawcę zasad tzw. uniwersalnego projektowania, możliwości poparcia wniosku poprzez formularz internetowy oraz potwierdzania oddania głosu poprzez kod otrzymany jako SMS.

Marta Kryś przypomniała także zasady składania wniosków w ramach Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej, czyli procedury, która w odróżnieniu od GBO zakłada wkład własny wnioskodawcy – rzeczowy, finansowy lub w formie pracy społecznej.

Do 6 września wpłynęły 43 wnioski w ramach GIL, najwięcej z dzielnicy Politechnika. Teraz trwa etap ich oceny. Po jej zakończeniu zadania, które otrzymają najwyższą liczbę punktów, zostaną skierowane do realizacji w roku 2022. Ich listę opublikujemy do 15 listopada – wskazywała dyrektor Centrum 3.0. Przypominamy, że wnioski w ramach GIL można składać przez cały rok. Te złożone po 6 września 2021 będą oceniane niezwłocznie, jednak trafią na listę zadań, spośród których dopiero w kolejnym roku będą wybierane zadania do realizacji w 2023 r. Szczegółowe informacje na temat tej procedury można znaleźć na stronie Gliwice.eu w dziale Gliwicka Inicjatywa Lokalna oraz w Biuletynie Informacji Publicznej UM Gliwice.

W kolejnym punkcie spotkania Iwona Pylypenko-Wilk, naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Gliwicach, przybliżyła członkom Rad Dzielnic procedurę projektowania nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gliwice.

To bardzo istotny dokument, ponieważ każdy nowy plan miejscowy musi być zgodny z kierunkami rozwoju wskazanymi w Studium. Aktualnie trwa pierwszy etap prac – tworzenie opracowań pomocniczych i różnego rodzaju analiz przestrzennych. – Do 30 listopada każdy, niezależnie od tego, czy jest właścicielem nieruchomości, mieszkańcem miasta, potencjalnym inwestorem, wypowiada się w kwestii jednostkowej czy też dotyczącej osiedla, dzielnicy lub całego miasta, może złożyć wniosek do Studium. Zachęcam państwa zarówno do składania takich wniosków, jak i do przekazywania mieszkańcom dzielnic informacji o możliwości ich składania. Na późniejszym etapie, kiedy projekt nowego Studium będzie już zarysowany, planujemy spotkania z Radami Dzielnic i konsultacje społeczne. W dalszym etapie sporządzony projekt zostanie wyłożony do publicznego wglądu, odbędzie się również dyskusja publiczna nad zaproponowanymi rozwiązaniami. Bardzo ważny jest aktywny udział gliwiczan w tej procedurze – mówiła Iwona Pylypenko-Wilk. Postęp prac nad nowym Studium oraz pozostałe procedury planistyczne można śledzić w Portalu Planistycznym MSIP (msip.gliwice.eu/portal-planistyczny) oraz w Biuletynie Informacji Publicznej UM Gliwice.

Park Zielonej Energii – ekologiczna i nowoczesna inwestycja PEC–Gliwice, która będzie stanowić konieczny element systemu gospodarowania odpadami w mieście – był ostatnim tematem czwartkowej dyskusji.

Szczegóły projektu, w ramach którego gliwicka ciepłownia zostanie rozbudowana o nowy blok z kotłem wielopaliwowym, wytwarzającym ciepło i energię elektryczną, przedstawił Krzysztof Szaliński, zastępca dyrektora ds. technicznych PEC–Gliwice. – Ilość produkowanych odpadów w naszym mieście wzrasta z roku na rok. Sporej ich części, np. odpadów wielkogabarytowych nie można odzyskać, są przeznaczone do utylizacji. W naszym obiekcie posłużą one jako paliwo, które wykorzystamy do produkcji ciepła i energii elektrycznej dla gliwiczan – mówił dyrektor Szaliński. Przedstawił również aspekt zapewnienia bezpieczeństwa środowiskowego dzięki zastosowaniu wysokowydajnych i nowoczesnych instalacji oczyszczania spalin wylotowych. Dzięki temu PZE spełni  wyśrubowane normy środowiskowe, jakie w dzisiejszej rzeczywistości są konieczne i oczekiwane przez mieszkańców. – Dzięki zastosowaniu dodatkowej pompy ciepła, wykorzystaniu procesu odzysku ciepła z kondensacji spalin wylotowych, odzyskamy dodatkową energię zawartą w spalinach wylotowych. Z komina będzie wydobywać się para wodna o temperaturze 30 stopni Celsjusza – tłumaczył Krzysztof Szaliński. Blok ciepłowniczy będzie współpracował z wieloformatową farmą solarną i magazynem ciepła. Teren Parku ma się stać wizytówką Gliwic i będzie całkowicie dostępny dla mieszkańców, na wieży planowany jest taras widokowy. Rozpoczęcie budowy Parku Zielonej Energii planowane jest na 2023 r., obecnie trwa proces pozyskiwania zgód środowiskowych. Instalacja powinna zostać oddana do użytku pod koniec 2026 r. lub na  początku 2027 r. PEC-Gliwice będzie nadzorował proces budowy oraz odpowiadał za eksploatację obiektu. Pakiet informacji na temat inwestycji jest dostępny na profilu Parku Zielonej Energii na Facebooku oraz na uruchomionej w październiku stronie internetowej Parkzielonejenergii.pl, gdzie można zapoznać się ze szczegółami projektu. Będą tam także publikowane aktualności związane z procesem inwestycyjnym i funkcjonowaniem obiektu w przyszłości.

W dyskusji przedstawiciele Rad wskazywali na problemy z realizacją zadań wybranych w poprzedniej edycji GBO, ze względu na pandemię, rosnące koszty wykonania oraz brak chętnych wykonawców. Pojawiły się także prośby o pomoc kierownictwa miasta w rozstrzygnięciu sporów pomiędzy Radami Dzielnic a miejskimi jednostkami, w zakresie realizacji pomysłów zgłaszanych przez mieszkańców.

Kolejne spotkanie kierownictwa miasta z Radami Dzielnic odbędzie się za kilka miesięcy. Warto zatem wiedzieć, kto jest członkiem Rady w naszej dzielnicy i na bieżąco zgłaszać Radzie pomysły i ewentualne problemy do rozwiązania. Informacje kontaktowe można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach (bip.gliwice.eu), w dziale Rady Dzielnic. (ap)