Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 19 kwietnia 2021 r.

Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 19 kwietnia 2021 r.

Dodano: 19.04.2021
// 19-04-2021

Jakie opłaty za żłobek? Trwają konsultacje

Tablica z napisem zagłosuj

Gliwice planują zmienić sposób wyliczania opłaty za pobyt dzieci w żłobkach miejskich. Od 6 do 21 kwietnia każdy zainteresowany gliwiczanin może zagłosować na jedną z dwóch propozycji na stronie gliwice.eu.

ZAGŁOSUJ TUTAJ

Jak zagłosować?

 • Otwórz ankietę i wybierz jedną z propozycji. Wpisz adres e-mail, na który przesłany zostanie link do potwierdzenia głosowania. Przepisz znaki z obrazka i kliknij „Głosuj”.
 • Sprawdzaj skrzynkę mailową i po otrzymaniu korespondencji z linkiem, koniecznie potwierdź oddany głos, klikając w otrzymany link.
 • Jeden adres mailowy może być wykorzystany do głosowania tylko jeden raz.
 • Głos możesz potwierdzić w ciągu 1 godziny od momentu zarejestrowania go na stronie internetowej. Po tym czasie link w e-mailu nie będzie już aktywny. Możesz jednak powtórzyć głosowanie, korzystając z poprzedniego adresu mailowego.

Zachęcamy do wzięcia udziału w internetowej ankiecie i oddania głosu na wybraną przez siebie, preferowaną propozycję. Głosy gliwiczan zadecydują o tym, które rozwiązanie może zostać wprowadzone.

Opieka nad maluchami to absolutnie priorytetowa kwestia dla rodziców, ale również istotne zagadnienie w polityce społecznej Gliwic. Miasto systematycznie wspiera opiekę nad dziećmi w żłobkach publicznych i niepublicznych. Dzięki temu miejsc dla maluchów jest coraz więcej.

W Gliwicach działają obecnie Żłobki Miejskie z czterema oddziałami w różnych częściach miasta. Łącznie mogą one przyjąć 241 dzieci. W placówkach tych obowiązuje skomplikowany sposób naliczania opłat za pobyt maluchów, na co często skarżą się rodzice. Miasto przygotowało więc czytelniejsze propozycje, które poddało pod głosowanie gliwiczan.   

W miejsce obecnego wzoru wprowadzona ma być stała opłata miesięczna za pobyt dziecka w publicznym żłobku. Obecnie opłata w żłobku miejskim w Gliwicach jest liczona od godziny i kształtuje się – w  zależności od dochodu – w przedziale od 62 groszy do 5,62 zł za godzinę. Tymczasem stała miesięczna opłata to standard w wielu śląskich miastach.

Która z przedstawionych propozycji powinna obowiązywać w Gliwicach?

Pierwsza propozycja to wprowadzenie jednakowej opłaty dla wszystkich za pobyt dziecka w Żłobkach Miejskich, druga przewiduje trzy stawki w zależności od dochodu netto na osobę w rodzinie (do dochodu nie wlicza się świadczenia 500+).

I propozycja – opłata jednakowa dla wszystkich
Wysokość opłaty miesięcznej za pobyt dziecka w Żłobkach Miejskich

 • 300 zł niezależnie od dochodu

II propozycja – opłata zależna od dochodu w rodzinie
Wysokość opłaty miesięcznej za pobyt dziecka w Żłobkach Miejskich

 • 150 zł dla dochodu netto na osobę w rodzinie do 1.100 zł
 • 250 zł dla dochodu netto na osobę w rodzinie pow. 1.100 zł do 1.700 zł
 • 400 zł dla dochodu netto na osobę w rodzinie pow. 1.700 zł

W każdym z wariantów rodzice dodatkowo płaciliby do 7 zł dziennie za wyżywienie. Tak jak dotąd, opłata za wyżywienie nie byłaby pobierana w przypadku nieobecności dziecka. 

Co ma zmienić się w opłatach za Żłobki Miejskie?

 • Przewidziane jest wprowadzenie stałej opłaty miesięcznej, bez względu na liczbę nieobecności dziecka.
 • W zależności od wybranego wariantu, opłata może być niezależna od dochodu i jednakowa dla wszystkich albo zależna od dochodu (tak jest teraz). W efekcie niektórzy rodzice mogą płacić więcej, inni mniej niż obecnie.
 • Wykaz stawek jest przejrzysty i prostszy niż obowiązujący od lat wzór naliczania opłaty, który – jak zgłaszali niektórzy mieszkańcy – jest zbyt skomplikowany.

W ubiegłym roku wpływy z opłat rodziców w Żłobkach Miejskich wyniosły około 350 tys. zł, ale na utrzymanie tych placówek miasto wydało ponad 4 mln zł więcej. Koszt utrzymania miejsca dla jednego dziecka w żłobku publicznym wynosi około 1400 zł miesięcznie.

Gliwicki samorząd w jak najszerszym zakresie stara się pomagać rodzicom maluchów. Dofinansowuje pobyt dzieci zarówno w żłobkach publicznych, jak i prywatnych. W ubiegłym roku dotacje w łącznej wysokości ponad 2 mln zł otrzymały wszystkie niepubliczne placówki, które przystąpiły do miejskiego konkursu. To 13 z 17 żłobków prywatnych.

Miasto obecnie wspiera finansowo rodziców 600 dzieci korzystających ze żłobków niepublicznych.

Pomoc z miasta przyczynia się do tworzenia nowych miejsc dla dzieci w placówkach niepublicznych i powiększania sieci żłobków. Pozwala odciążyć rodzinne budżety, bo w efekcie rodzice płacą mniej za opiekę nad pociechami. W 2013 roku Gliwice dopłacały do 20 miejsc w żłobkach niepublicznych, a obecnie liczba ta sięga 600.

W zależności od stawek obowiązujących w danej placówce niepublicznej, miejskie dopłaty wynoszą od 250 do 500 zł miesięcznie. W żłobkach prywatnych opłaty pozostają jednak generalnie wyższe niż w miejskich.

W żłobkach prywatnych, które otrzymują miejskie dotacje, rodzice płacą miesięcznie od mniej więcej 700 zł do ponad 1100 zł.
Aktualnie żłobki publiczne i niepubliczne w Gliwicach mogą przyjmować w sumie 1020 maluchów. Choć wciąż miejsc nie wystarcza dla wszystkich chętnych, miasto plasuje się w śląskiej czołówce pod względem tzw. użłobkowienia, czyli liczby miejsc w stosunku do liczby dzieci w wieku 0 – 3.

Przykładowe opłaty za żłobki publiczne w naszym województwie w 2020 roku - całkowita opłata miesięczna przy założeniu 9-godzinnego pobytu dziecka 21 dni w miesiącu:

Dąbrowa Górnicza - 246 zł
Katowice - 255 zł
Sosnowiec - 286 zł
Mysłowice - 297 zł
Piekary Śląskie - 305 zł
Zabrze - 315 zł
Tychy - 315,50 zł
Siemianowice Śląskie - 338,10 zł
Chorzów - 350,70 zł
Świętochłowice - 399 zł
Jaworzno - 402 zł
Jastrzębie-Zdrój - 427,50 zł
Ruda Śląska - 442,20 zł
Bielsko-Biała - 505,50 zł
Bytom - 541,75 zł
Częstochowa - 547,00 zł
Rybnik - 568 zł

 

Zasady obsługi klientów. Rejestracja telefoniczna na stanowisku CEiDG

urząd miejski

 Urząd cały czas działa  zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami definiującymi  zasady bezpieczeństwa i w najbliższym czasie nie jest planowane wprowadzanie żadnych istotnych zmian w organizacji jego pracy.

UWAGA:

Od 12 kwietnia klienci chcący załatwiać sprawy na stanowisku działalności gospodarczej, związane z CEiDG, są przyjmowani po wcześniejszej rezerwacji terminu pod nr tel.: 32-238-56-76 lub 32-239-11-84.

 

REJESTRACJA POJAZDÓW - REZERWACJA WIZYTY

Wejście od ul. Zwycięstwa (przy bankomacie) jest przeznaczone dla klientów:

1. Wydziału KomunikacjiUwaga - atualne zasady obsługi w Referacie Rejestracji Pojazdów

Obowiązuje elektroniczna rejestracja wizyt klientów Referatu Rejestracji Pojazdów (pod adresem https://rezerwacjakm.gliwice.eu/index.php). 

Sprawy z zakresu Praw Jazdy – złożenie wniosku o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, pozwolenia na kierowanie tramwajem, prawa jazdy (zmiana ważności, zmiana danych, utrata/zniszczenie dokumentu), złożenie wniosku o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) i odbiór nowego dokumentu - bez wcześniejszego umawiania wizyty.

Wydział Komunikacji przypomina, że istnieją następujące formy realizacji spraw:

- złożenie dokumentów w Biurze Podawczym Urzędu,

- przesłanie zawiadomień / wniosków z wykorzystaniem platformy SEKAP oraz ePUAP,

- rezerwacja internetowa terminu wizyty w Referacie Rejestracji Pojazdów.

- telefoniczne umówienie wizyty w Referacie przy ul. Jasnej 31a – dotyczy klientów zbiorowych (tzn. klientów którzy są zainteresowani załatwieniem podczas jednej wizyty 3 lub więcej spraw).

2. stanowisk Wydziału Podatków i Opłat;

3. Biura Obsługi Interesantów – z wyjątkiem Biura Podawczego.

 

Wejściem od ul. Zwycięstwa z lewej strony głównych drzwi wejściowych wchodzą osoby zgłaszające zgon.

 

Wejście od ul. Wyszyńskiego jest przeznaczone dla klientów:

 1. Wydziału Spraw Obywatelskich – uwaga, klientom nie są już wydawane identyfikatory! Nie trzeba umawiać się telefonicznie, jednak na sali bezpośredniej obsługi może przebywać maksymalnie do 6 klientów (w zależności od liczby czynnych stanowisk). W przypadku, gdy wszystkie stanowiska na sali będą zajęte, klienci powinni oczekiwać na obsługę w holu. Po wejściu do budynku UM należy zdezynfekować ręce (lub założyć rękawiczki), warto także mieć własny długopis.
 • W celu usprawnienia obsługi, należy wypełnić wcześniej stosowne wnioski lub zgłoszenia oraz załączyć potwierdzenie dokonania opłaty w przypadku wniosku o wydanie zaświadczenia. Niezbędne druki można pobrać ze strony internetowej pod adresem: http://bip.gliwice.eu/formularze oraz przy wejściu głównym do UM. Katalog spraw z opisami usług z zakresu Wydziału Spraw Obywatelskich znajduje się pod adresem: http://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
 • Wykaz spraw, które można załatwić w pełni elektronicznie, korzystając z platformy ePUAP lub ze strony obywatel.gov.pl, można znaleźć na stronie https://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
 1. Od poniedziałku 19 października 2020 r. do odwołania Urząd Stanu Cywilnego pozostaje zamknięty dla bezpośredniej obsługi klienta, z wyjątkiem rejestracji zgonów. Dokumenty można składać w Biurze Podawczym (wejście od strony ul. Wyszyńskiego) oraz drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP. !!! Od 30 października 2020 r. w ceremonii ślubu cywilnego w Ratuszu może uczestniczyć tylko 5 osób – 2 zawierających małżeństwo, 2 świadków, urzędnik USC !!!
 2. Terenowego Punktu Paszportowego podlegającego Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu – decyzją ŚUW wizyta jest możliwa wyłącznie po telefonicznym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy);
 3. Biura Podawczego – bez ograniczeń;
 4. pozostałych wydziałów po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy), na stanowiskach obsługi w sali 146 na I piętrze UM – Uwaga! O umówionej godzinie pracownik danego wydziału odbiera klienta i kieruje go do sali 146 schodami przy punkcie ksero/foto. Osoby niepełnosprawne, seniorzy, klienci z dzieckiem w wózku są kierowani do windy przy Urzędzie Stanu Cywilnego.

 

POZOSTAŁE WYDZIAŁY UM

Szczegółowe zasady obsługi klienta przez poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego znajdują się pod adresem https://bip.gliwice.eu/zasady-obslugi-w-poszczegolnych-wydzialach.

Masz pomysł? Złóż wniosek

Logo Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej

Rusza Gliwicka Inicjatywa Lokalna w nowej odsłonie. Miasto zachęca mieszkańców do zgłaszania pomysłów i realizowania ich wspólnie z lokalnym samorządem. Na wsparcie zadań prezydent Gliwic przewidział 1 670 000 zł.

Podstawowe zasady dotyczące inicjatyw lokalnych uregulowane są w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, ale szczegóły są określane na poziomie gmin. Tak jest w Gliwicach, które chcą jak najszerzej wspomagać tę formę partycypacji społecznej i aktywność mieszkańców.

Na czym polega inicjatywa lokalna? W dużym skrócie oznacza wspólne realizowanie przez wnioskodawcę i miasto działań na rzecz społeczności lokalnej. Co istotne – w ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy nie tylko składają wniosek dotyczący konkretnego przedsięwzięcia, ale również deklarują i biorą udział w jego realizacji oraz odpowiadają za przyjęte zobowiązania. To odróżnia ją od innych form partycypacji, takich jak np. budżet obywatelski, gdzie udział mieszkańców kończy się na zgłoszeniu pomysłu.

Mieszkańcy w ramach inicjatywy lokalnej mogą przedstawiać propozycje, które muszą mieścić się w katalogu zadań wskazanych we wspomnianej powyżej ustawie. Wśród nich mogą być zarówno propozycje o charakterze inwestycyjnym, jak i tzw. zadania miękkie, np. różnego rodzaju warsztaty, spotkania, imprezy kulturalne czy sportowe.

Aby ubiegać się o wsparcie dla inicjatywy lokalnej, wnioskodawca musi wskazać, jakiej pomocy od miasta oczekuje oraz jaki będzie jego udział w realizacji zadania. Może on zadeklarować świadczenie pracy społecznej, świadczenia pieniężne lub rzeczowe.

Na wsparcie realizacji zadań zgłaszanych w ramach Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej 2022 prezydent Gliwic przewidział łącznie 1 670 000 zł. Kwota ta ma zostać rozdysponowana w ramach 7 pul obejmujących różne typy zadań.

Podział miejskich środków na Gliwicką Inicjatywę Lokalną 2022 na poszczególne zakresy działań:

 • 1 500 000 zł – budowa, rozbudowa lub remont dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej stanowiących własność miasta, budowa, rozbudowa lub remont budynków i obiektów małej architektury;
 • 20 000 – działalność charytatywna, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego, kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, promocja i organizacja wolontariatu;
 • 20 000 – edukacja, oświata i wychowanie;
 • 20 000 – działalność w sferze kultury fizycznej i turystyki,
 • 50 000 – ochrona przyrody, w tym zieleni;
 • 10 000 – porządek i bezpieczeństwo publiczne;
 • 50 000 – rewitalizacja.

Szansę na zakwalifikowanie do realizacji w 2022 roku (i w kolejnych latach dla zadań wieloletnich) mają wnioski zgłoszone do 6 września 2021 roku. Będą one mogły być poddane pełnej, dwuetapowej ocenie, zgodnie z kryteriami określonymi przez Radę Miasta Gliwice. Zostanie ona zakończona do 15 listopada 2021 roku.

Ocena formalna będzie dokonywana na bieżąco, ze złożeniem wniosku nie należy więc czekać do ostatniej chwili. Nowością w tej części procedury jest m.in. konieczność uzyskania dla swojej propozycji opinii właściwej rady dzielnicy (jeżeli została ona wybrana). Warto pamiętać, że do wniosków o realizację zadań na terenie nieruchomości niepozostających we władaniu miasta Gliwice trzeba dołączyć odpowiednie oświadczenie władającego nieruchomością.

Z kolei w ramach oceny merytorycznej wprowadzono modyfikacje polegające na szczególnym promowaniu konkretnych działań oraz współudziału mieszkańców w wykonaniu zadań szczególnie istotnych dla lokalnej społeczności. To m.in. prace społeczne przy nasadzeniu drzew i krzewów, wykonaniu urządzeń do gromadzenia wód opadowych i roztopowych, zagospodarowaniu podwórek, tworzeniu lub modernizacji placów zabaw, siłowni na wolnym powietrzu, boisk, ścieżek pieszych i rowerowych. Dodatkowe punkty będzie można także uzyskać na przykład za wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla wniosków dotyczących budowy, rozbudowy lub remontu dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej – zgodnej z przepisami prawa wraz z uzyskaniem wymaganych uzgodnień i pozwoleń. W praktyce uzyskanie dodatkowych punktów za prace społeczne znacząco zmniejszy udział wnioskodawców w kosztach zadania.

Wnioski w ramach inicjatywy lokalnej najlepiej składać:

 • pisemnie w siedzibie Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 1 w godzinach urzędowania lub listownie na powyżej wskazany adres Centrum (o dacie złożenia wniosku decyduje data jego doręczenia przez operatora pocztowego do siedziby Centrum);
 • pisemnie w Urzędzie Miejskim w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 –  w Biurze Obsługi Interesantów oraz w filii Urzędu Miejskiego przy ul. Jasnej 31A, w godzinach urzędowania,
 • za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres Centrum: gods@gods.gliwice.eu,
 • za pośrednictwem platformy ePUAP/SEKAP na adres skrzynki Urzędu Miejskiego w Gliwicach: /UMGliwice/SkrytkaESP (wniosek należy złożyć poprzez wybranie usługi „pismo ogólne”, dodając wypełniony wniosek).

Przed złożeniem wniosków zachęcamy do konsultacji telefonicznych z Centrum 3.0, które pomoże w ich przygotowaniu (tel. 665 009 140, 32/238-24-55).

W związku z pandemią zachęcamy do przesyłania wniosków w formie elektronicznej.

Aby zgłosić swój pomysł można skorzystać z przygotowanego formularza, dostępnego na stronie internetowej Gliwice.eu w dziale Gliwicka Inicjatywa Lokalna. W tym samym miejscu znajdują się szczegółowe informacje o GIL, zawarte w poniższych dokumentach:

 • Uchwale nr XXIII/457/2021 Rady Miasta Gliwice w sprawie Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej
 • Zarządzeniu nr PM-3937/2021 Prezydenta Miasta Gliwice z 12 kwietnia 2021 roku w sprawie Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej 2022.

Załóż własną działalność

baner

Gliwicki Technopark prowadzi nabór do projektu „Inkubator przedsiębiorczości – szansą na skuteczną rewitalizację w Gliwicach II”.

W ramach projektu zostanie utworzonych 12 miejsc pracy – organizator oferuje bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej (do 23 050 zł), wsparcie doradczo-szkoleniowe dla osób planujących rozpoczęcie działalności i roczne wsparcie pomostowe (do 2 800 zł miesięcznie).

Do projektu mogą przystąpić osoby powyżej 30. roku życia (od dnia 30 urodzin), mieszkające na obszarze rewitalizacji w Gliwicach i planujące rozpocząć działalność gospodarczą, osoby bezrobotne, nieaktywne zawodowo należące co najmniej do jednej z grup znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy: osoby powyżej 50. roku życia, kobiety (w szczególności powracające na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem dziecka), osoby z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotne, o niskich kwalifikacjach.
Zgłoszenia udziału w projekcie będą przyjmowane do 30 kwietnia.  Dokumentacja rekrutacyjna oraz informacje o projekcie dostępne są na stronie: http://technopark.gliwice.pl/dotacje/.

Więcej informacji na temat projektów i dni otwartych można uzyskać na stronie internetowej www.technopark.gliwice.pl lub pod numerem telefonu 603-663-887. Technopark zapraszamy również do zapoznania się z innymi projektami organizowanymi przez Technopark Gliwice. (mf)

 

Od 19 kwietnia otwarte przedszkola i żłobki, szkoły zamknięte do 25 kwietnia

budynek żłobka

Weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki określająca nowe zasady funkcjonowania placówek edukacyjnych. Od 19 kwietnia do pracy stacjonarnej wracają placówki wychowania przedszkolnego. W Gliwicach do przedszkoli i żłobków powróciła większość dzieci. Pozostałe obostrzenia w funkcjonowaniu szkół i placówek edukacyjnych przedłużono do 25 kwietnia.

19 kwietnia przywrócono stacjonarną działalność przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. W Gliwicach jest 37 publicznych placówek wychowania przedszkolnego i 21 placówek niepublicznych, do których uczęszcza w sumie 6400 dzieci. Z informacji, które udało się uzyskać wynika, że po zmianie  w obostrzeniach do swoich przedszkoli powróciło dziś około 77% dzieci.
Do gliwickich żłobków (4 miejskich i 17 niepublicznych) na co dzień uczęszcza 1020 dzieci. Również w tym przypadku większość rodziców, wraz z poluzowaniem obostrzeń zdecydowała o powrocie dzieci do placówek – w gliwickich żłobkach ze swoimi rówieśnikami spotkało się dziś ponad 80% maluszków.
Przypomnijmy, że od dzisiaj  można także - stacjonarnie lub zdalnie - prowadzić zajęcia sportowe realizowane na podstawie programów szkolenia sportowego.
Uczniowie i słuchacze przystępujący do egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w sesji czerwiec-lipiec mogą realizować zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu stacjonarnie, przy zachowaniu reżimu sanitarnego.
Przy zachowaniu zasad właściwych dla zakładów pracy dozwolone jest również prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych. Zajęcia mogą być prowadzone w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 16 godzin tygodniowo. Dotyczy to szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego.
W pozostałych szkołach i placówkach edukacyjnych obostrzenia zostały przedłużone do 25 kwietnia. (mf)

 

Wybieramy wyzwania dla Gliwic

ruiny teatru Victoria

Bulwary  Kłodnicy czy ruiny teatru Victoria – która przestrzeń miałaby większą szansę stać się nową wizytówką miasta? Rozbudowa systemu dróg rowerowych, a może zamknięcie ruchu na uliczkach Starówki – co lepiej wpłynie na komunikację w Gliwicach?

„Gazeta Wyborcza” w ramach akcji „Supermiasta i superregiony 2040” organizuje internetowy plebiscyt. Czytelnicy wybierają najlepszy – ich zdaniem – kierunek rozwoju dla Gliwic na najbliższe 20 lat. W głosowaniu biorą udział propozycje zgłoszone przez internautów. Plebiscyt potrwa do 3 maja. Wyniki poznamy kilka dni później.

Miasto Gliwice, obok innych samorządów, jest partnerem akcji „Supermiasta i superregiony 2040”. Jednocześnie przypominamy, że osoby zainteresowane rozwojem naszego miasta w perspektywie do 2040 roku mogą włączyć się w proces tworzenia Strategii 2040 dla Gliwic. Szczegóły projektu są publikowane na stronie internetowej Gliwice2040.gliwice.eu.

Link do plebiscytu

Biblioteka Centralna i Biblioforum już otwarte

Biblioteka Centralna

Dwa oddziały Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach otwierają się na czytelników. Od 19 kwietnia książki można wypożyczać w Bibliotece Centralnej i Biblioforum.

Filie działają w ścisłym reżimie sanitarnym. Zarówno w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17), jak i Biblioforum (CH Forum, ul. Lipowa 1) można wyłącznie wypożyczać i zwracać zbiory. Punkty obsługi czytelników są ulokowane przy wejściach głównych. Przed odwiedzeniem wypożyczalni, warto wcześniej zadzwonić i złożyć zamówienie telefonicznie, na konkretny termin.

Biblioteka Centralna (tel.: 32 231 54 05) działa od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 20.00. Z Biblioforum (tel.: 500 550 772) można korzystać od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 20.00.

Zmiany w funkcjonowaniu bibliotek obowiązują do 25 kwietnia. O kolejnych krokach MBP w Gliwicach będzie informować na swojej stronie internetowej: biblioteka.gliwice.pl.

Żerniki na sportowo

Nowe urządzenia na siłowni plenerowej w Żernikach

Siłownia pod chmurką przy ul. Chałubińskiego w Żernikach została doposażona trzema dwustanowiskowymi urządzeniami do ćwiczeń. W ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego zamontowano tam prasę nożną i drabinki, urządzenia typu wioślarz, narciarz i jeździec oraz rower stacjonarny. Dodatkowo zainstalowano stół do gier.

Dotychczas na siłowni przy ul. Chałubińskiego miłośnicy aktywności sportowej na świeżym powietrzu korzystali z czterech podwójnych urządzeń. Ćwiczyli tężyznę fizyczną na wahadle, orbitreku, biegaczu, pajacyku, stepperze, twisterze, podciągaczu i wypychaczu. Na terenie siłowni mieli też do dyspozycji ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Ćwiczyć można również po zmroku – teren oświetlono lampą wiatrowo-solarną. Dzięki Gliwickiemu Budżetowi Obywatelskiemu urządzeń jest więcej – siłownia zyskała prasę nożną i drabinki, urządzenia typu wioślarz, narciarz i jeździec oraz rower stacjonarny. Dodatkowo, zainstalowano tam również stół do gry w szachy i chińczyka, a nawierzchnię wybrukowano kostką. Inwestycja kosztowała 53,9 tys. zł. (mf)

 

Futsaliści Piasta na piątkę

futsaliści w akcji

W meczu 29. kolejki o mistrzostwo Futsal Ekstraklasy Piast Gliwice podejmował w Arenie Gliwice Fit Morning Gredar Futsal Brzeg. Podopieczni Orlando Duarte nie mieli większych problemów z pokonaniem 15. drużyny w tabeli, wygrywając 5:0.

Trzy bramki dla gospodarzy zdobył Mateusz Mrowiec. Na listę strzelców wpisał się również Dominik Wilk, a jedno trafienie sędziowie zaliczyli zawodnikowi gości – Kamilowi Kucharskiemu. Dzięki wygranej Piast umocnił się na drugim miejscu w tabeli. Niebiesko-Czerwoni mają już 62 punkty na koncie.

Alexas walczy dziś w ćwierćfinale!

Alexas Kubicka na ringu

Po znakomitej i pełnej dramaturgii walce Alexas Kubicka (GUKS CARBO Gliwice) awansowała do ćwierćfinału Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Kielcach. Urodzona w Kanadzie reprezentantka Polski pokonała w piątkowe popołudnie Feruzę Kazakovą z Uzbekistanu 3:2.

Po zwycięstwie z Hiszpanką Gisselly Salcedo, Mistrzyni Europy z Gliwic stoczyła bardzo ciężki pojedynek z Feruzą Kazakovą, a jego stawką była najlepsza „8” MMŚ w kieleckiej Hali Legionów. Pierwsza runda zakończyła się dla Polki 3:2, ale z kolei druga była dla przeciwniczki. Alexas Kubicka wygrywała u jednego sędziego 20-18, a u czterech pozostałych był remis. W tej sytuacji decydowało ostatnie starcie. Nasza pięściarka znów była minimalnie lepsza i ostatecznie zwyciężyła 3:2.
 
O medal powalczy z reprezentantką Indii Babyrojisaną Chanu Naorem, która pokonała przez RSC w połowie 2. rundy Estonkę Dianę Gorisnają. Walka ćwierćfinałowa w poniedziałek, 19 kwietnia. – Alexas już walczyła z dwiema innymi dziewczynami z Indii i pokonała je w Polsce oraz Irlandii. Ale z Chanu Naorem jeszcze nie boksowała – mówił tata Alexas, Dereck Kubicki.

Piast – Lechia 2:2

Piast gliwice w akcji

Piast był niezwykle blisko zdobycia kompletu punktów w starciu z Lechią Gdańsk. Niebiesko-Czerwoni prowadzili po bramkach Dominika Steczyka i Patryka Sokołowskiego, lecz Lechiści w szalonej końcówce doprowadzili do wyrównania, strzelając gola w ostatniej akcji meczu z rzutu karnego.

Rywalizacja w Gdańsku rozpoczęła się dosyć spokojnie. Duże emocje obie drużyny zafundowały widzom dopiero po upływie blisko dwóch kwadransów. Rozluźnienie w defensywie gdańszczan wykorzystał Gerard Badía, który odebrał piłkę i zagrał w pole karne, gdzie najlepiej odnalazł się Dominik Steczyk, pokonując bramkarza gospodarzy. Chwilę po tym zdarzeniu oba zespoły zaczęły stwarzać mnóstwo sytuacji: Jakub Świerczok trafił w słupek, Piasta uratowała poprzeczka oraz dobrze dysponowany tego dnia Fero Plach. Do przerwy nie oglądaliśmy więcej trafień i Piast schodził do szatni z jednobramkowym prowadzeniem.

Wspaniale dla Piasta zaczęła się druga część tego spotkania. Patryk Sokołowski oddał zaskakujący strzał sprzed pola karnego, z którym nie poradził sobie słowacki Dušan Kuciak, przepuszczając futbolówkę między nogami. Piast całkowicie podporządkował sobie wydarzenia na boisku. Kilka razy próbował zaskoczyć bramkarza Świerczok, ale Kuciak zrehabilitował się za błąd przy drugiej bramce, zatrzymując za każdym razem napastnika gości. Kiedy już wszystkim wydawało się, że ten mecz zakończy się zwycięstwem gliwiczan, gospodarze strzelili gola kontaktowego. Podopieczni Waldemara Fornalika mogli odzyskać dwubramkowe prowadzenie, lecz Tomaszowi Jodłowcowi nie udało się wykorzystać rzutu karnego. A co nie udało się pomocnikowi Piasta, w 95. minucie spotkania udało się Flavio Paixao, który z jedenastu metrów mocnym strzałem pokonał Františka Placha. Po tej sytuacji sędzia Bartosz Frankowski zakończył ten emocjonujący mecz.