Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 17 marca 2021 r.

// 17-03-2021

Zarejestruj się!

strategia warsztaty baner

2-godzinne, popołudniowe spotkania z zainteresowanymi tematem mieszkańcami poszczególnych dzielnic ze względu na trwającą pandemię odbędą się w trybie zdalnym, na platformie komunikacyjnej Zoom. Będą się rozpoczynać zawsze o godz. 17.00.

Chęć uczestnictwa należy zgłaszać do 2 dni przed wybranym terminem spotkania!

Kontakt: Biuro Rozwoju Miasta UM tel. 32/338-65-50 lub 32/338-65-63.

WAŻNE! Aby uczestniczyć w spotkaniach na Zoom, wystarczy kliknąć w otrzymany e-mailem link albo skopiować go i otworzyć w dostępnej na komputerze przeglądarce internetowej (Chrome, Firefox lub inna). Osoby nieposiadające kamerek internetowych mogą wypowiadać się, korzystając z zestawów słuchawkowych z wbudowanym mikrofonem lub pisząc na czacie podczas spotkania Zoom.

 

  • 18 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Trynek i Sikornik - od godz. 17:00 do 19:00
    • FORMULARZ NIEAKTYWNY – CZAS REJESTRACJI UPŁYNĄŁ
  • 22 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Kopernik, Obrońców Pokoju i Żerniki - od godz. 17:00 do 19:00
  • 30 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Wojska Polskiego, Śródmieście i Politechnika - od godz. 17:00 do 19:00

SPOTKANIA ZAKOŃCZONE:

Więcej informacji na temat strategii rozwoju miasta #Gliwice2040 można znaleźć na stronie gliwice2040.gliwice.eu

 

Korzystne zmiany w e-rezerwacji wizyt

siedziba UM

Urząd Miejski w Gliwicach wprowadza usprawnienia do systemu elektronicznej rezerwacji wizyt w Referacie Rejestracji Pojazdów, działającego pod adresem rezerwacjakm.gliwice.eu. Od 5 kwietnia nowe rozwiązania będą dostępne dla klientów referatu w filii UM przy ul. Jasnej 31A, a od 12 kwietnia – dla mieszkańców rejestrujących pojazdy w głównej siedzibie magistratu przy ul. Zwycięstwa 21. Dzięki zmianom w systemie zostanie wykluczona możliwość rezerwowania dowolnej liczby miejsc na dany termin.

Nowy system elektronicznej rezerwacji wizyt w Referacie Rejestracji Pojazdów wprowadzi konieczność podania przez zainteresowanego numeru telefonu i adresu e-mail. Klient będzie mógł wybrać tylko jeden termin wizyty w danym dniu, a próba zarezerwowania drugiego terminu będzie blokowana na podstawie numeru telefonu i e-maila. Po wskazaniu terminu i jego zatwierdzeniu, na stronie internetowej u klienta wyświetli się komunikat o dokonanej rezerwacji, pojawi się też specjalny kod i informacja o wysłaniu na podany wcześniej e-mail korespondencji z linkiem potwierdzającym wraz z wygenerowanym kodem. Jeżeli w ciągu godziny klient nie potwierdzi rezerwacji, ta zostanie anulowana. Warto pamiętać, że w przypadku osób, które będą musiały ponownie zgłosić się do Wydziału Komunikacji, rezerwacji wizyty dokona pracownik wydziału podczas obsługi.

Zmieniamy system e-rezerwacji, mając na uwadze uwagi i komfort obsługi klientów Referatu Rejestracji Pojazdów – podkreśla Izabela Kowynia, zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji UM w Gliwicach. – Nowy system wykluczy możliwość rezerwowania dowolnej liczby miejsc na dany termin i ukróci nieuczciwy proceder ich pozyskiwania celem „odsprzedaży” na portalach społecznościowych. Dziękujemy mieszkańcom za sygnały w tej sprawie. Przypominamy zarazem, że internetowa rezerwacja do Referatu Rejestracji Pojazdów jest bezpłatna, a Urząd Miejski nie pobierał i nie pobiera opłat od tej czynności. Nie pośredniczy również w umawianiu wizyt i załatwianiu spraw dotyczących rejestracji – dodaje Izabela Kowynia.

Przypominamy jednocześnie wszystkim klientom urzędu, że sprawy dotyczące zbycia lub nabycia pojazdu, odbioru dowodu rejestracyjnego, zmiany danych i adnotacji w dowodzie rejestracyjnym nie wymagają umawiania wizyty.

Gliwicki Budżet Obywatelski 2022. Zgłoś swój pomysł!

baner

Masz pomysł? Zgłoś go w Gliwickim Budżecie Obywatelskim. Teraz jest na to czas. 1 marca ruszył nabór wniosków do Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mają czas na składanie dokumentu do 19 marca.

Gliwicki Budżet Obywatelski to procedura, która pozwala mieszkańcom aktywnie włączyć się w kształtowanie miasta, w rozwój dzielnic. To najbardziej bezpośredni sposób decydowania gliwiczan o tym, na co zostaną wydane środki z budżetu miasta. Pomysły mogą dotyczyć inwestycji i remontów, ale także miejskiej oferty kulturalnej, sportowej czy rekreacyjnej.

Milionowy budżet

Tegoroczna pula środków przeznaczonych na rzecz Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego wynosi  7 874 000 zł. W tym aż 6 974 000 zł przeznaczonych jest na projekty realizowane w dzielnicach miasta, najbliżej mieszkańców.

Łatwiej złożysz wniosek

Dla ułatwienia procesu składania wniosków w tegorocznej edycji wprowadzono elektroniczny, interaktywny formularz. Jest on dostępny pod adresem: gboprojekty.gcop.gliwice.pl. Jego integracja z Miejskim Systemem Informacji Przestrzennej umożliwia wnioskodawcy precyzyjne określenie lokalizacji projektu oraz pozwala na uniknięcie wielu błędów formalnych. Każdy mieszkaniec Gliwic może zgłosić jeden wniosek  dzielnicowy i jeden ogólnomiejski. Wnioski dzielnicowe może składać wyłącznie mieszkaniec danej dzielnicy. Natomiast do wniosków ogólnomiejskich wymagana jest lista 150 podpisów poparcia. Elektroniczny formularz, szczegółowe zasady i instrukcje dotyczące procedur Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego są dostępne na stronie: gliwice.eu/samorzad/gliwicki-budzet-obywatelski.

Istnieje także możliwość złożenia wniosku tradycyjnie, w wersji papierowej. Pobrany i wypełniony formularz należy złożyć w siedzibach Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. Zwycięstwa 1, ul. Jagiellońska 21, ul. Studzienna 6) oraz w Urzędzie Miejskim w Gliwice (zarówno przy ul. Zwycięstwa 21, jak również przy ul. Jasnej 31A).

Pracownicy GCOP służą pomocą i wsparciem na każdym etapie procesu GBO 2022. Kontakt telefonicznie 32 238 24 55 lub 32 775 20 53 , e-mail: gbo@gcop.gliwice.eu.

HARMONOGRAM GLIWICKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2022

  • 1-19 marca // Nabór wniosków
  • 14 czerwca//  Publikacja wyników oceny wniosków
  • do 30 lipca // Publikacja wykazu projektów poddawanych pod głosowanie
  • 25 sierpnia – 15 września // Głosowanie
  • do 15 października // Ogłoszenie wyników głosowania

Nie przegap Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Weź sprawy w swoje ręce i zdecyduj o swoim otoczeniu. (GCOP)

 

Będą nowe drzewa przed dworcem

Drzewa przed dworcem kolejowym

Na placu przed gliwickim dworcem kolejowym pojawią się platany klonolistne. Zaplanowano wykorzystanie nawet czterometrowych sadzonek, więc efekty powinny być szybko widoczne. W tej części miasta zieleni będzie zdecydowanie więcej.

Nowe zagospodarowanie terenu przed dworcem to jeden z elementów inwestycji prowadzonej po południowej stronie linii kolejowej w związku z tworzeniem centrum przesiadkowego. Ta część przedsięwzięcia obejmuje także przebudowę układu drogowego w okolicy Placu Piastów, wprowadzenie bardziej funkcjonalnych rozwiązań w ruchu samochodowym i rowerowym oraz usprawnienie komunikacji, przy okazji konieczna jest wymiana sieci podziemnego uzbrojenia. Równie ważne jest jednak wykreowanie nowej, atrakcyjnej, przyjaznej mieszkańcom i podróżnym przestrzeni. Nie może w niej zabraknąć zieleni, drzew będzie więcej niż do tej pory.

W związku z inwestycją po południowej stronie dworca usunięto 65 drzew, w zamian przewidziano nasadzenia około 150 sztuk – oprócz platanów będą to klony jawory, tulipanowce, głogi, glediczje trójcierniowe. Zielone kompozycje utworzy też ponad 7000 krzewów oraz 650 bylin i roślin cebulowych – traw ozdobnych czy kwiatów. Tam, gdzie sieci uzbrojenia podziemnego uniemożliwiają wykonanie nasadzeń bezpośrednio w gruncie, pojawi się prawie 100 dużych donic z wysoką i niską zielenią, m.in. drzewami. Zostaną one ustawione przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego oraz na fragmencie ul. Zwycięstwa, czyli w miejscach, które były dotychczas pozbawione zieleni. 

Szczególnie efektownie prezentować się mają drzewa na placu przed dworcem. W tym miejscu sadzonki powinny być od razu sporych rozmiarów – z wykształconymi koronami i pniami o obwodzie 20 cm na wysokości 1 metra od gruntu. Gatunek został starannie dobrany, bo platan klonolistny dobrze toleruje zabrukowanie i utwardzenie terenu wokół systemu korzeniowego. Drzewa zostaną posadzone w specjalnych systemach stabilizujących wraz z aktywnym systemem nawadniania.

Na terenach zarządzanych przez MZUK i ZDM przybyło w ubiegłym roku trzy razy więcej drzew niż zostało przeznaczonych do koniecznych wycinek

Zieleń to ważny element miejskiej strategii. Na terenach podległych Miejskiemu Zarządowi Usług Komunalnych oraz Zarządowi Dróg Miejskich posadzono w ubiegłym roku ponad 3 tysiące drzew. Zdecydowanie mniej, bo około 900 zostało wyciętych.

Proporcję 3 drzewa za jedno stara się utrzymywać Miejski Zarząd Usług Komunalnych, który obsługuje ponad 500 ha terenów zielonych, w tym 5 parków i liczne skwery. W latach 2018 – 2020 posadził prawie 3,5 tysiąca drzew, które teraz rosną we wszystkich dzielnicach Gliwic. W tym okresie usunął 1157 drzew, a główną przyczyną był ich zły stan fitosanitarny, zamarcie, wypróchnienie, choroby. Drzewa powodowały zagrożenie dla osób przebywających w ich pobliżu, a zarządca musi dbać o bezpieczeństwo.

Coraz więcej zieleni pojawia się w pasach drogowych

Ze względów bezpieczeństwa niektóre drzewa z pasów drogowych usuwać musi też Zarząd Dróg Miejskich, zapobiegając m.in. przewracaniu się drzew na ulice lub chodniki. W przypadku ZDM czasami konieczne są wycinki zdrowych drzew, np. w związku z przebudową sieci podziemnego uzbrojenia, budową drogi lub realizacją innych ważnych dla rozwoju miasta inwestycji.

Zielony bilans w ZDM pozostaje jednak zdecydowanie na plusie – w ubiegłym roku na terenach zarządzanych przez tę miejską jednostkę usunięto 561 drzew, ale posadzono ponad 2 tysiące nowych, okazałych roślin. Gliwice prowadzą m.in. akcję tworzenia naturalnych, zielonych ekranów. Inicjatywa ta ma na celu wykonanie rozległych nasadzeń wzdłuż dróg i w okolicach węzłów komunikacyjnych, które generują uciążliwy dla mieszkańców hałas. To alternatywa dla tradycyjnych ekranów akustycznych.

Obserwując gospodarowanie zielenią, warto sobie uświadomić, że drzewa usuwane są nie tylko z terenów należących do miasta. W ubiegłym roku osoby fizyczne zgłosiły do Urzędu Miejskiego wycinkę około 670 drzew z terenów prywatnych. Zgodnie z przepisami zgłoszenie jest w takich sytuacjach wystarczające, nie trzeba uzyskiwać decyzji administracyjnej zezwalającej na usunięcie drzewa. Prezydent nie może też nakazać nasadzeń zastępczych. Najczęściej nasadzenia zastępcze są natomiast wymagane po usunięciu drzew przez użytkowników wieczystych, spółdzielnie mieszkaniowe czy firmy (w ubiegłym roku usunęły łącznie około 3400 drzew).

W Gliwicach rośnie około 250 tysięcy drzew, nie licząc terenów leśnych. Niezbędne wycinki dotyczą bardzo niewielkiego odsetka miejskiej zieleni. Duża liczba nowych nasadzeń sprawia, że Gliwice będą w kolejnych latach coraz bardziej zielone

Piękne rośliny można zobaczyć zarówno w parkach jak i przy miejskich ulicach. Nawet w takich miejscach, jak pasy drogowe pojawiają się nowe, interesujące drzewa, np. czeremchy odmiany Shubert, która dopiero po przekwitnięciu zmienia kolor liści z zielonych na purpurowe.

Miejski Zarząd Usług Komunalnych oraz Zarząd Dróg Miejskich zatrudniają fachowców od miejskiej zieleni, którzy realizują swoje zadania w zakresie utrzymania zieleni w sposób zaplanowany, korzystając z wieloletniego doświadczenia. Gatunki drzew, krzewów i bylin dobierane są starannie po przeanalizowaniu warunków bytowych w konkretnym miejscu. Sprawdzane są różne odmiany. Liczy się też estetyczne wkomponowanie w otoczenie, dobranie właściwego koloru i kształtu. Ważne, aby zieleń pozytywnie oddziaływała na środowisko, ale była także atrakcyjnym elementem miejskiego pejzażu przez większą część roku.

Politechnika Śląska wysoko w EPO Patent Index 2020

Politechnika Śląska

Politechnika Śląska zajęła bardzo wysoką, czwartą lokatę w gronie wszystkich polskich podmiotów, które w 2020 roku zgłosiły patenty do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO). Warto zaznaczyć, że wśród uczelni technicznych jest to pozycja lidera, a w gronie wszystkich szkół wyższych w Polsce – 3. miejsce. Dane zostały opublikowane przez Europejski Urząd Patentowy.

Liczba zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) spadła w 2020 roku o 0,7%, jednak w Polsce zanotowano wzrost o 4,3% w porównaniu do 2019 roku. Do EPO wpłynęło 180 250 wniosków, a analiza wykazała, że najwięcej z nich zanotowano w takich obszarach, jak procesy termiczne i aparatura, technologie medyczne, produkty farmaceutyczne oraz transport.

Znaczącą rolę w sferze zgłoszeń patentowych w Polsce odegrały szkoły wyższe, w tym Politechnika Śląska. Uczelnia zajęła 4. miejsce w skali krajowej, 3. miejsce wśród wszystkich polskich szkół wyższych oraz 1. miejsce jako uczelnia techniczna. Wyniki te świadczą o mocnej pozycji nauki, kładącej nacisk na innowacyjne badania oraz działania na rzecz społeczeństwa i gospodarki.

Z wielką satysfakcją przyjęliśmy informację opublikowaną przez Europejski Urząd Patentowy, z której wynika bardzo wysoka pozycja Politechniki Śląskiej jako czwartego podmiotu w kraju pod względem liczby zgłoszeń patentowych, a także ogólny wzrost liczby zgłoszeń patentowych złożonych z Polski. Dowodzi to, że pomimo pandemii nasi naukowcy z nieustającym zaangażowaniem kontynuowali swoje badania i umacniali nasza pozycję międzynarodową. Politechnika Śląska jako uczelnia badawcza stawia na doskonałość naukową i szeroko rozumiane wykorzystanie wyników tej działalności. Zgłoszenia patentowe potwierdzają także uzyskanie osiągnięć praktycznych ważnych z punktu widzenia społecznego i rozwoju gospodarczego – mówi prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Politechniki Śląskiej.

Transfer opracowanych rozwiązań naukowych i technologicznych, z poziomu praw własności intelektualnej do etapu wdrożeniowego realizowanego przy współpracy otoczenia społeczno-gospodarczego, jest prowadzony przez Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej. Zgłoszenia prowadzone są przez  Rzeczników Patentowych CITT, którzy odpowiadają za przygotowanie kompletnej dokumentacji zgłoszeń krajowych i zagranicznych.

Wśród zgłoszeń patentowych Politechniki Śląskiej do EPO 2020 są m.in.: podziemny magazyn na sprężone powietrze, umożliwiający w przestrzeni poeksploatacyjnego szybu kopalni magazynowanie wysokociśnieniowego powietrza i ciepła odzyskanego w procesie sprężania; osłona ochronna przed zakażeniem wirusem drogą kropelkową (do wielokrotnego stosowania w gabinetach zabiegowych i w salach operacyjnych), a także rozwiązanie, dzięki któremu istnieje szansa na wyeliminowanie konieczności podawania pacjentowi dużych dawek doustnych antybiotyków, na działanie których bakterie są coraz bardziej odporne.

Aktywne włączenie do walki z wirusem SARS-CoV-2 przyniosło wiele rozwiązań usprawniających działania personelu medycznego, a także poprawiających jakość życia i zdrowia. Wśród opracowanych efektów można wymienić bramy odkażające docenione w finale międzynarodowego konkursu „Healing solution for tourism challenge”, ozonatory, robot asystujący do pracy w szpitalach, prototyp respiratora z funkcją telemetrii, automatyczny resuscytator, system przesiewowego mierzenia temperatury pacjentów, a także systemy: wspierania diagnostyki COVID-19, przeprowadzania ankiet dotyczących zaburzeń poznawczych u osób z podejrzeniem COVID-19 oraz wykorzystania sztucznej inteligencji w diagnostyce.

Innowacyjne rozwiązania Politechniki Śląskiej są także dostrzegane na arenie międzynarodowej – w 2020 roku siedem rozwiązań technologicznych uczelni wyróżniono na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2020. Wśród zaprezentowanych projektów znalazły się m.in. modułowy system pomiarowy, system µDOSE pozwalający określić datę wytworzenia przedmiotów archeologicznych, rozwiązanie z zakresu nanotechnologii, które może posłużyć do produkcji elektryczności poprzez własną aktywność.

Sukces Politechniki Śląskiej stanowi efekt konsekwentnie prowadzonej polityki wspierania rozwoju nauki, badań i kształcenia, realizowanej w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Dzięki spójnemu systemowi wspierania i finansowania badań, naukowcy korzystają m.in. z programów projakościowych, a studenci rozwijają kompetencje i wiedzę poprzez nowocześnie ukierunkowane kształcenie w ramach tzw. projektów PBL (Problem i Project Based Learning).

Politechnika Śląska prowadzi także szeroką współpracę z innymi ośrodkami badawczymi w regionie, kraju i na świecie. Przykładem takiej kooperacji jest Wspólna Szkoła Doktorska czy uczestnictwo w Uniwersytecie Europejskim w ramach projektu EUREKA, współfinansowanym ze środków Europejskich.

(Pol.Sl)

Niech żyje Białoruś!

młoda kobieta w łososiowej bluzce na tle ściany w kropki

W Dniu wolności Białorusi na Scenie Bajka wystąpi Nasta Niakrasawa. Po koncercie zaplanowano także projekcję kinową spektaklu „Białoruś obrażona” Andrieja Kuriejczika w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego.

„Moc głosu. Głos kobiety” to recital Nasty Niakrasawej. Artystka pochodzi z Polesia białoruskiego, jednak od lat mieszka i tworzy w Polsce. Z zespołem FolkRoll wygrała jeden z najważniejszych krajowych festiwali muzyki folkowej – Nowa Tradycja. W solowym recitalu poza niebywałą mocą swojego głosu, Niakrasawa zaprezentuje także opowieści o ludowych tradycjach i losach kobiet, które ją zainspirowały.

Po występie odbędzie się kino projekcja sztuki „Białoruś obrażona”, która miała swoją premierę w Teatrze Miejskim w Gliwicach w 2020 roku. „Białoruś obrażona” powstała jako znak solidarności z białoruskimi ludźmi teatru, zwalnianymi z pracy w Mińsku czy Grodnie. Wiele w tej sztuce nawiązań do rzeczywistości, atmosfery zrewoltowanej ulicy, przemocy i strachu Białorusinów. To gorączkowa kronika wydarzeń, które rozegrały się całkiem niedawno tuż za wschodnią granicą Polski.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20.30 w czwartek 25 marca w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3). Bilety w cenie 20 zł można nabyć na stronie internetowej teatr.gliwice.pl oraz w kasach TMG i Amoku.

Nowa Rada Sportu

Członkowie Rady Sportu

Prezydent Adam Neumann powołał nową trzynastoosobową Radę Sportu. Na inauguracyjnym posiedzeniu jej członkowie spotkali się we wtorek 16 marca.

Rada Sportu jest jednym z wielu organów doradczych działających przy prezydencie Gliwic. Do jej zadań należy przede wszystkim wydawanie opinii w sprawach dotyczących kultury fizycznej, w tym między innymi opiniowanie projektów uchwał Rady Miasta Gliwice, programów rozwoju bazy sportowej, planów zagospodarowania przestrzennego, wniosków o przyznanie nagród lub wyróżnień dla zawodników, którzy osiągnęli wysokie wyniki sportowe oraz trenerów i innych osób wyróżniających się osiągnięciami w działalności sportowej.

Po wejściu w życie nowych kierunków rozwoju sportu w Gliwicach od 2021 roku struktura Rady Sportu została nieznacznie zmieniona i obecnie Rada składa się z 13 członków, w tym ośmiu przedstawicieli dyscyplin priorytetowych, przedstawiciela dyscyplin niepriorytetowych, sportu szkolnego, sportu akademickiego, przedstawicieli Rady Miasta oraz Prezydenta Miasta.

Obecna kadencja Rady Sportu rozpoczęła się 22 lutego br. i będzie trwała 2 lata.

Do Rady Sportu powołano:

- Grzegorza Bednarskiego, przedstawiciela organizacji realizującej zadania w piłce nożnej mężczyzn, który został wybrany przewodniczącym Rady Sportu;

- Piotra Badochę jako przedstawiciela organizacji lub instytucji realizującej zadania w zakresie sportu szkolnego, który został wybrany zastępcą przewodniczącego Rady Sportu;

- Jarosława Ziębę, przedstawiciela organizacji realizującej zadania w koszykówce mężczyzn;

- Krzysztofa Bochenka, przedstawiciela organizacji realizującej zadania w futsalu mężczyzn;

- Annę Wilk, przedstawiciela organizacji realizującej zadania w piłce ręcznej kobiet;

- Tomasza Sztąpkę,  przedstawiciela organizacji realizującej zadania w boksie;

- Stanisława Kubita, przedstawiciela organizacji realizującej zadania w modelarstwie lotniczym;

- Mirosława Witkowskiego, przedstawiciela organizacji realizującej zadania w pływaniu;

- Piotra Markowicza, przedstawiciela organizacji realizującej zadania w szermierce;

- Krzysztofa Wanię, przedstawiciela organizacji lub instytucji realizującej zadania w dyscyplinach niepriorytetowych

- Krzysztofa Czaplę, przedstawiciela sportu akademickiego w Gliwicach;

- Marcina Kiełpińskiego, przedstawiciela Rady Miasta Gliwice;

- Grzegorza Krysińskiego, przedstawiciela Prezydenta Miasta Gliwice.

Z regulaminem jej działania można zapoznać się w zakładce Rada Sportu.

 

 

 

Wiosenne porządki

ludzie z workami śmieci w lesie

W sobotę 20 marca odbędzie druga wiosenna akcja sprzątania miasta i okolic „Czyste Szlaki”– ekologiczna impreza integracyjna dla całych rodzin. Społecznicy rozpoczną sprzątanie od dzielnicy Obrońców Pokoju. Dołączyć może każdy!

Chcesz pomóc planecie? – Zbiórka w sobotę 20 marca o godz. 10.00. na ul. Cieszyńskiej przy wejściu do lasu.

Akcja będzie polegała przede wszystkim na zbiórce śmieci i szerzeniu świadomości ekologicznej. Nie zabraknie też dobrej zabawy. Uczestnicy akcji będą szukać punktów kontrolnych w lesie, uczyć się posługiwania mapą i robić pozytywne zdjęcia na tle zielonych eco-punktów. Zespół, który zdobędzie największą liczbę polubień pod najpopularniejszym ze swoich zdjęć otrzyma nagrodę główną –  bony do parku linowego oraz książkę podróżniczą, a dwa kolejne  nagrody pocieszenia – bony, książki i inne niespodzianki.

Zamierzamy spotykać się raz w miesiącu w różnych miejscach na terenie miasta i sprzątać je ze śmieci. Akcja będzie przebiegać w formie atrakcyjnej dla dzieci gry terenowej. Chcemy w ten sposób zachęcić do sprzątania i promować czyste lasy i szlaki – mówią Dawid Piotrowski i Grzegorz Czekała, organizatorzy akcji.

Pierwsza, pilotażowa edycja akcji „Czyste Szlaki” odbyła się 17 października ubiegłego roku – zebrano wówczas ponad 25 worków odpadów. Tegoroczna pierwsza edycja będzie prowadzona pod hasłem „Wiosenne Porządki”. 

Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na Facebooku: https://fb.me/e/1UN8OSpsj. (mf)

Śląsk na tapecie

obrazy w ramach zawieszone na białej ścianie muzeum

W Muzeum w Gliwicach można zwiedzać dwie wystawy tematycznie związane z naszym regionem. W Willi Caro prezentowane jest malarstwo Rafała Malczewskiego i fotografie Antoniego Wieczorka oraz Jana Bułhaka.

Obrazy z cyklu „Czarny Śląsk” i fotografie reportażowe Antoniego Wieczorka prezentowane są w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) w ramach wystawy „Fedruję śląski krajobraz... Rafał Malczewski – Antoni Wieczorek”. Przygotowana przez Muzeum w Gliwicach wystawa jest wyjątkowa, stanowi bowiem pierwszą (po pokazach kompozycji Malczewskiego w 1935 roku) próbę całościowej rekonstrukcji śląskiego cyklu. Obrazy olejne, akwarele i szkice ukazujące Śląsk uzupełniają wykonane przez Antoniego Wieczorka fotografie Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie.

Druga śląska wystawa prezentowana jest w Czytelni Sztuki w Willi Caro. To fotografie Jana Bułhaka. W 1936 roku powstał przekrojowy obraz podróży autora na Śląsk, od górnośląskiego zagłębia przemysłowego na Śląsku Czarnym, przez Śląsk Zielony na południu, po Śląsk Biały na północy województwa.

Kuratorem obu ekspozycji jest Marek Meschnik. Można je zwiedzać do 12 kwietnia.