Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 15 marca 2021 r.

// 15-03-2021

Obowiązujące zasady obsługi klientów Urzędu Miejskiego

rezerwacja baner

 Urząd cały czas działa  zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami definiującymi  zasady bezpieczeństwa i w najbliższym czasie  nie jest planowane wprowadzanie żadnych istotnych zmian w organizacji jego pracy.

REJESTRACJA POJAZDÓW - REZERWACJA WIZYTY

Wejście od ul. Zwycięstwa (przy bankomacie) jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Komunikacji – uwaga! Obowiązuje elektroniczna rejestracja wizyt klientów Referatu Rejestracji Pojazdów (pod adresem https://rezerwacjakm.gliwice.eu/index.php). Dzięki wprowadzanym przez UM zmianom od kwietnia nie będzie w niej możliwe rezerwowanie dowolnej liczby miejsc na dany termin. Sprawy z zakresu Praw Jazdy – złożenie wniosku o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, pozwolenia na kierowanie tramwajem, prawa jazdy (zmiana ważności, zmiana danych, utrata/zniszczenie dokumentu), złożenie wniosku o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) i odbiór nowego dokumentu - bez wcześniejszego umawiania wizyty.

Wydział Komunikacji przypomina, że istnieją następujące formy realizacji spraw:

- złożenie dokumentów w Biurze Podawczym Urzędu,

- przesłanie zawiadomień / wniosków z wykorzystaniem platformy SEKAP oraz ePUAP,

- rezerwacja internetowa terminu wizyty w Referacie Rejestracji Pojazdów.

- telefoniczne umówienie wizyty w Referacie przy ul. Jasnej 31a – dotyczy klientów zbiorowych (tzn. klientów którzy są zainteresowani załatwieniem podczas jednej wizyty 3 lub więcej spraw).

  1. stanowisk Wydziału Podatków i Opłat;
  2. Biura Obsługi Interesantów – z wyjątkiem Biura Podawczego.

Wejściem od ul. Zwycięstwa z lewej strony głównych drzwi wejściowych wchodzą osoby zgłaszające zgon.

Wejście od ul. Wyszyńskiego jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Spraw Obywatelskich – uwaga, klientom nie są już wydawane identyfikatory! Nie trzeba umawiać się telefonicznie, jednak na sali bezpośredniej obsługi może przebywać maksymalnie do 6 klientów (w zależności od liczby czynnych stanowisk). W przypadku, gdy wszystkie stanowiska na sali będą zajęte, klienci powinni oczekiwać na obsługę w holu. Po wejściu do budynku UM należy zdezynfekować ręce (lub założyć rękawiczki), warto także mieć własny długopis.
  • W celu usprawnienia obsługi, należy wypełnić wcześniej stosowne wnioski lub zgłoszenia oraz załączyć potwierdzenie dokonania opłaty w przypadku wniosku o wydanie zaświadczenia. Niezbędne druki można pobrać ze strony internetowej pod adresem: http://bip.gliwice.eu/formularze oraz przy wejściu głównym do UM. Katalog spraw z opisami usług z zakresu Wydziału Spraw Obywatelskich znajduje się pod adresem: http://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  • Wykaz spraw, które można załatwić w pełni elektronicznie, korzystając z platformy ePUAP lub ze strony obywatel.gov.pl, można znaleźć na stronie https://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  1. Od poniedziałku 19 października do odwołania Urząd Stanu Cywilnego pozostaje zamknięty dla bezpośredniej obsługi klienta, z wyjątkiem rejestracji zgonów. Dokumenty można składać w Biurze Podawczym (wejście od strony ul. Wyszyńskiego) oraz drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP. !!! Od 30 października 2020 r. w ceremonii ślubu cywilnego w Ratuszu może uczestniczyć tylko 5 osób – 2 zawierających małżeństwo, 2 świadków, urzędnik USC !!!
  2. Terenowego Punktu Paszportowego podlegającego Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu – decyzją ŚUW wizyta jest możliwa wyłącznie po telefonicznym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy);
  3. Biura Podawczego – bez ograniczeń;
  4. pozostałych wydziałów po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy), na stanowiskach obsługi w sali 142 na I piętrze UM – Uwaga! O umówionej godzinie pracownik danego wydziału odbiera klienta i kieruje go do sali 142 schodami przy punkcie ksero/foto. Osoby niepełnosprawne, seniorzy, klienci z dzieckiem w wózku są kierowani do windy przy Urzędzie Stanu Cywilnego.

 

POZOSTAŁE WYDZIAŁY UM

Szczegółowe zasady obsługi klienta przez poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego znajdują się pod adresem https://bip.gliwice.eu/zasady-obslugi-w-poszczegolnych-wydzialach.

Zarejestruj się!

strategia warsztaty baner

2-godzinne, popołudniowe spotkania z zainteresowanymi tematem mieszkańcami poszczególnych dzielnic ze względu na trwającą pandemię odbędą się w trybie zdalnym, na platformie komunikacyjnej Zoom. Będą się rozpoczynać zawsze o godz. 17.00.

Chęć uczestnictwa warto zgłaszać do 2 dni przed wybranym terminem spotkania!

Kontakt: Biuro Rozwoju Miasta UM tel. 32/338-65-50 lub 32/338-65-63.

WAŻNE! Aby uczestniczyć w spotkaniach na Zoom, wystarczy kliknąć w otrzymany e-mailem link albo skopiować go i otworzyć w dostępnej na komputerze przeglądarce internetowej (Chrome, Firefox lub inna). Osoby nieposiadające kamerek internetowych mogą wypowiadać się, korzystając z zestawów słuchawkowych z wbudowanym mikrofonem lub pisząc na czacie podczas spotkania Zoom.

 

  • 16 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Brzezinka, Stare Gliwice, Ostropa, Wilcze Gardło, Wójtowa Wieś oraz Bojków - od godz. 17:00 do 19:00
    • FORMULARZ NIEAKTYWNY – CZAS REJESTRACJI UPŁYNĄŁ
  • 18 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Trynek i Sikornik - od godz. 17:00 do 19:00
  • 22 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Kopernik, Obrońców Pokoju i Żerniki - od godz. 17:00 do 19:00
  • 30 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Wojska Polskiego, Śródmieście i Politechnika - od godz. 17:00 do 19:00

SPOTKANIA ZAKOŃCZONE:

Więcej informacji na temat strategii rozwoju miasta #Gliwice2040 można znaleźć na stronie gliwice2040.gliwice.eu

 

Korzystne zmiany w e-rezerwacji wizyt

siedziba UM

Urząd Miejski w Gliwicach wprowadza usprawnienia do systemu elektronicznej rezerwacji wizyt w Referacie Rejestracji Pojazdów, działającego pod adresem rezerwacjakm.gliwice.eu. Od 5 kwietnia nowe rozwiązania będą dostępne dla klientów referatu w filii UM przy ul. Jasnej 31A, a od 12 kwietnia – dla mieszkańców rejestrujących pojazdy w głównej siedzibie magistratu przy ul. Zwycięstwa 21. Dzięki zmianom w systemie zostanie wykluczona możliwość rezerwowania dowolnej liczby miejsc na dany termin.

Nowy system elektronicznej rezerwacji wizyt w Referacie Rejestracji Pojazdów wprowadzi konieczność podania przez zainteresowanego numeru telefonu i adresu e-mail. Klient będzie mógł wybrać tylko jeden termin wizyty w danym dniu, a próba zarezerwowania drugiego terminu będzie blokowana na podstawie numeru telefonu i e-maila. Po wskazaniu terminu i jego zatwierdzeniu, na stronie internetowej u klienta wyświetli się komunikat o dokonanej rezerwacji, pojawi się też specjalny kod i informacja o wysłaniu na podany wcześniej e-mail korespondencji z linkiem potwierdzającym wraz z wygenerowanym kodem. Jeżeli w ciągu godziny klient nie potwierdzi rezerwacji, ta zostanie anulowana. Warto pamiętać, że w przypadku osób, które będą musiały ponownie zgłosić się do Wydziału Komunikacji, rezerwacji wizyty dokona pracownik wydziału podczas obsługi.

Zmieniamy system e-rezerwacji, mając na uwadze uwagi i komfort obsługi klientów Referatu Rejestracji Pojazdów – podkreśla Izabela Kowynia, zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji UM w Gliwicach. – Nowy system wykluczy możliwość rezerwowania dowolnej liczby miejsc na dany termin i ukróci nieuczciwy proceder ich pozyskiwania celem „odsprzedaży” na portalach społecznościowych. Dziękujemy mieszkańcom za sygnały w tej sprawie. Przypominamy zarazem, że internetowa rezerwacja do Referatu Rejestracji Pojazdów jest bezpłatna, a Urząd Miejski nie pobierał i nie pobiera opłat od tej czynności. Nie pośredniczy również w umawianiu wizyt i załatwianiu spraw dotyczących rejestracji – dodaje Izabela Kowynia.

Przypominamy jednocześnie wszystkim klientom urzędu, że sprawy dotyczące zbycia lub nabycia pojazdu, odbioru dowodu rejestracyjnego, zmiany danych i adnotacji w dowodzie rejestracyjnym nie wymagają umawiania wizyty.

Gliwicki Budżet Obywatelski 2022. Zgłoś swój pomysł!

baner

Masz pomysł? Zgłoś go w Gliwickim Budżecie Obywatelskim. Teraz jest na to czas. 1 marca ruszył nabór wniosków do Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mają czas na składanie dokumentu do 19 marca.

Gliwicki Budżet Obywatelski to procedura, która pozwala mieszkańcom aktywnie włączyć się w kształtowanie miasta, w rozwój dzielnic. To najbardziej bezpośredni sposób decydowania gliwiczan o tym, na co zostaną wydane środki z budżetu miasta. Pomysły mogą dotyczyć inwestycji i remontów, ale także miejskiej oferty kulturalnej, sportowej czy rekreacyjnej.

Milionowy budżet

Tegoroczna pula środków przeznaczonych na rzecz Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego wynosi  7 874 000 zł. W tym aż 6 974 000 zł przeznaczonych jest na projekty realizowane w dzielnicach miasta, najbliżej mieszkańców.

Łatwiej złożysz wniosek

Dla ułatwienia procesu składania wniosków w tegorocznej edycji wprowadzono elektroniczny, interaktywny formularz. Jest on dostępny pod adresem: gboprojekty.gcop.gliwice.pl. Jego integracja z Miejskim Systemem Informacji Przestrzennej umożliwia wnioskodawcy precyzyjne określenie lokalizacji projektu oraz pozwala na uniknięcie wielu błędów formalnych. Każdy mieszkaniec Gliwic może zgłosić jeden wniosek  dzielnicowy i jeden ogólnomiejski. Wnioski dzielnicowe może składać wyłącznie mieszkaniec danej dzielnicy. Natomiast do wniosków ogólnomiejskich wymagana jest lista 150 podpisów poparcia. Elektroniczny formularz, szczegółowe zasady i instrukcje dotyczące procedur Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego są dostępne na stronie: gliwice.eu/samorzad/gliwicki-budzet-obywatelski.

Istnieje także możliwość złożenia wniosku tradycyjnie, w wersji papierowej. Pobrany i wypełniony formularz należy złożyć w siedzibach Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. Zwycięstwa 1, ul. Jagiellońska 21, ul. Studzienna 6) oraz w Urzędzie Miejskim w Gliwice (zarówno przy ul. Zwycięstwa 21, jak również przy ul. Jasnej 31A).

Pracownicy GCOP służą pomocą i wsparciem na każdym etapie procesu GBO 2022. Kontakt telefonicznie 32 238 24 55 lub 32 775 20 53 , e-mail: gbo@gcop.gliwice.eu.

HARMONOGRAM GLIWICKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2022

  • 1-19 marca // Nabór wniosków
  • 14 czerwca//  Publikacja wyników oceny wniosków
  • do 30 lipca // Publikacja wykazu projektów poddawanych pod głosowanie
  • 25 sierpnia – 15 września // Głosowanie
  • do 15 października // Ogłoszenie wyników głosowania

Nie przegap Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Weź sprawy w swoje ręce i zdecyduj o swoim otoczeniu. (GCOP)

 

GTK mistrzem Polski do lat 19!

GTK w  akcji

GTK Gliwice po raz pierwszy w historii zdobyło tytuł najlepszej drużyny w kraju w koszykówce młodzieżowej. Podopieczni Andrzeja Bartosza w finale turnieju pokonali Exact Systems Śląsk Wrocław 62:56. Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrany został rozgrywający GTK, Aleksander Wiśniewski. W meczu o 3. miejsce Asseco Arka Gdynia ograło WKK Wrocław 87:58.

Spotkanie finałowe zaczęło się lepiej dla gospodarzy. GTK skutecznie zacieśniało strefę podkoszową, a w ataku bazowało na indywidualnych akcjach. Kiedy z dystansu trafił Aleksander Wiśniewski, a dwie skuteczne akcje pod koszem przeprowadził Mikołaj Adamczak, gliwiczanie prowadzili już 9:2. Podrażniony Śląsk rzucił się do odrabiania strat i po „trójce” Kacpra Gordona oraz dwóch celnych rzutach wolnych Kacpra Marchewki doprowadził do wyrównania. Po chwili za sprawą Kamila Białachowskiego wyszedł nawet na prowadzenie, ale Dawid Pachowicz do spółki z Wiśniewskim doprowadzili do ponownej przewagi miejscowych (16:13). Kiedy raz jeszcze skuteczną akcję jeden na jeden przeprowadził Adamczak, GTK po pierwszych 10 minutach prowadziło 20:17.

Od początku drugiej odsłony zespół Andrzeja Bartosza kontrolował sytuację na parkiecie. Po skutecznym wejściu pod kosz Wiśniewskiego było już 24:17. Śląsk zbliżył się na chwilę po dwóch skutecznych akcjach Wojciecha Siembigi, ale gliwiczanie mieli odpowiedź w postaci dobrej dyspozycji Adamczaka i Bartosza Chodukiewicza (30:23). Kiedy ten ostatni przymierzył z dystansu, było już 33:25. Trener Jacek Krzykała poprosił o przerwę na żądanie, a po niej po skutecznym wejściu Mikołaja Stycznia i „trójce” Macieja Garwola było już tylko 35:32. Ostatnie słowo w tej kwarcie należało do Adamczaka i gliwiczanie mieli po 20 min gry przewagę pięciu punktów (37:32).

Po wznowieniu gry Śląsk cały czas był blisko rywala, ale gliwiczanie utrzymywali prowadzenie. Po trafieniu zza łuku Garwola było tylko 40:37, ale odpowiedź GTK była piorunująca. Najpierw punkty zdobył Norbert Maciejak, kolejną akcję wykończył Adamczak, a z rogu boiska trafił Dawid Pachowicz (47:37). Goście próbowali odrabiać straty za sprawą Gordona i Stycznia, ale wyniku „pilnował” Wiśniewski (52:42). Jednak jeszcze przed końcem trzeciej części gry akcję pod koszem wykończył Białachowski, a chwilę później w jego ślady poszedł Marchewka (52:46) i to zwiastowało spore emocje w ostatniej kwarcie.

Kiedy Śląsk po udanych zagraniach Siembigi, Gordona i Stycznia doprowadził do wyniku 54:52, emocje zaczęły sięgać zenitu. Faulowany przy próbie penetracji Wiśniewski wykorzystał jednak oba rzuty wolne, a po dwóch zbiórkach w ataku akcję skończył także Adamczak. Wrocławianie wyraźnie osłabieni wczorajszą batalią w półfinale z Asseco Arką Gdynia grali już niedokładnie i choć po skutecznej akcji pod koszem Antona Azimki raz jeszcze zbliżyli się na różnicę czterech punktów (60:56), to na więcej już ich nie było stać. Zwycięstwo przypieczętował Wiśniewski, trafiając dwa rzuty wolne.

Najlepszym zawodnikiem MMP do lat 19 został wybrany Aleksander Wiśniewski. W najlepszej piątce turnieju znaleźli się: Kacper Gordon, Kacper Marchewka (obaj Śląsk), Maksymilian Wilczek (WKK), Olaf Perzanowski (Arka) i Mikołaj Adamczak (GTK).

(GTK)

Piast znów lepszy od Orłów

futsaliści w akcji

Po raz trzeci w tym sezonie Piast pokonał Acanę Orzeł Jelcz Laskowice. Tym razem gliwiczanie ograli Orły w ramach rewanżowego spotkania Futsal Ekstraklasy, wygrywając 4:1.

Kapitalnie w ten mecz wszedł Rodrigo Dasaiev, który szybko zdobył dwie bramki. Brazylijczyk zaliczył też asystę przy golu Mateusza Mrowca. Gospodarze zdołali odpowiedzieć tylko jednym trafieniem Kacpra Kędra. Tuż przed zakończeniem wynik tego spotkania ustalił Dominik Solecki, wykorzystując błąd zawodnika Orłów. Gliwiczanie po 22 rozegranych meczach  mają na koncie 53 punkty i do zajmującego
drugie miejsce Constractu Lubawa tracą już tylko dwa oczka! 

Tymczasowa organizacja ruchu na ul. Świętojańskiej

tablica zmiennej treści

Uwaga kierowcy – rozpoczął się remont ul. Świętojańskiej. W związku z pracami wprowadzono tymczasową organizację ruchu na odcinku od ul. Warszawskiej do ul. Dziewanny.

Remont ul. Świętojańskiej będzie prowadzony w kilku etapach. W pierwszym wyremontowany zostanie chodnik od ul. Warszawskiej do Dziewanny.  W związku z pracami, które potrwają około miesiąca zawężono jezdnię, ale ruch samochodowy odbywa się w obu kierunkach. W kolejnym miesiącu drogowcy przeniosą się na drugą stronę ulicy i wyremontują chodnik biegnący od ul. Dziewanny do Warszawskiej. W kolejnym etapie remontowana będzie jezdnia ul. Świętojańskiej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem prace na tym odcinku powinny zakończyć się jeszcze przed wakacjami. Kierowcy proszeni są o zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na oznakowanie tymczasowe. (mf)

Warto skorzystać z internetowego sklepu geodezyjnego

urządzenia geodezyjne

Internetowy sklep geodezyjny to usługa sieciowa Wydziału Geodezji i Kartografii Urzędu Miejskiego w Gliwicach zapewniająca dostęp do danych i dokumentów Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego oraz wypisów i wyrysów z Ewidencji Gruntów i Budynków. To bardzo przydatne rozwiązanie zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców.

Warto skorzystać z internetowego sklepu geodezyjnego, ponieważ można w nim dokonać zamówienia bez wizyty w urzędzie wykorzystując komputer, tablet lub telefon komórkowy. Ponadto można automatycznie wypełnić wniosek zaznaczając pola wyboru i wpisując konieczne dane, można też wybierać dokument papierowy lub elektroniczny oraz dogodną formę jego odbioru, a także dokonać płatności przelewem po przekierowaniu na stronę swojego banku, a dzięki natychmiastowemu potwierdzeniu wpłaty oczekiwać szybkiej realizacji zamówienia. Dzięki korzystaniu z internetowego sklepu geodezyjnego oszczędza się czas i pieniądze, a dokumenty otrzymywane są szybciej niż w przypadku papierowego wniosku. To nie wszystko – mając Profil Zaufany można uzyskać dostęp do danych podmiotowych, w tym danych osobowych, zyskujemy też pewność, że nasze dane osobowe są chronione i bezpiecznie przetwarzane.

Internetowy sklep geodezyjny dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Gliwicach https://gliwice.eu/urzad-miejski/uslugi-geodezyjne.

Pytania na temat internetowego sklepu geodezyjnego należy kierować na adres: ge@um.gliwice.pl lub telefonicznie pod nr. tel.: 32/238-54-48.

Sprawiedliwy podział

Piast gliwice w akcji

Choć bez bramek, to przyjemny dla oka – tak można określić mecz Lecha Poznań i Piasta Gliwice. W rywalizacji nie brakowało okazji bramkowych i szybkiego tempa. Drużyny, które w poprzednim sezonie stały na podium Ekstraklasy i reprezentowały Polskę w europejskich pucharach, sprawiedliwie podzieliły się punktami.

Mecz od samego początku obfitował w sytuacje, a pierwszą z nich zawiązali gospodarze, konkretnie Dani Ramirez. Później Niebiesko-Czerwoni zaprezentowali bardzo dojrzałą, ale i konkretną grę. Podopieczni Waldemara Fornalika stworzyli sobie pięć dogodnych szans, a najlepszą z nich miał Michał Żyro, który w sytuacji sam na sam przegrał pojedynek z Mickeyem van der Hartem. W tej samej akcji z okazji starali się skorzystać Kristopher Vida oraz Arkadiusz Pyrka, ale bramka Lecha pozostawała niezdobyta. Pomimo tego gra Piasta napawała optymizmem. Warta docenienia była również odpowiedzialna gra w obronie Niebiesko-Czerwonych, którzy pozbawiali nadziei gospodarzy. W pierwszej połowie pierwszoplanowymi postaciami byli bramkarze, którzy na nudę nie narzekali, a ich interwencje były dowodem jakości i znajomości swojego fachu.

Na początku drugiej odsłony Piast oddał nieco inicjatywy gospodarzom, by po chwili ponownie przystąpić do ataku. Sporo dobrego z lewej strony było udziałem Jakuba Holubka, który kilkukrotnie udanie dryblował i posyłał piłki w pole karne Kolejorza, ale i defensywa Lecha nie zawodziła. Po zrywie ofensywnym Niebiesko-Czerwonych to Lech wyraźnie przycisnął i w ciągu kwadransa przeprowadził kilka ataków, które mogły zakończyć się zdobyciem bramki. W sobotni wieczór w swojej optymalnej formie był jednak František Plach, który podobnie jak przed tygodniem ratował zespół, będąc prawdziwą zaporą nie do pokonania. Nie tylko z wyniku, ale i z przebiegu rywalizacji można uczciwie przyznać zespołom po jednym punkcie.

Biuro Prasowe GKS Piast SA

Najpierw czytamy, potem kupujemy

miejska rzecznik konsumentów

Odwołane loty, wyjazdy turystyczne, koncerty, wesela, zamknięte siłownie, zawieszone zajęcia w szkołach językowych czy problemy ze składaniem reklamacji w sklepach stacjonarnych, których działalność ze względu na decyzje rządu została ograniczona – z tym wszystkim konsumenci zmagali się i wciąż borykają. Podczas pandemii, mimo trudnej sytuacji dla obu stron umowy, problem z nieuczciwymi  sprzedawcami pozostaje aktualny, więc trzeba znać swoje konsumenckie prawa i mieć ograniczone zaufanie – przypomina Anna Nidzińska, Miejska Rzecznik Konsumentów w Gliwicach. 15 marca obchodzimy Światowy Dzień Konsumenta.

MSI: Pandemia co rusz ogranicza możliwość zakupów w sklepach stacjonarnych, pobudzając sprzedaż w internecie. To raj okazji i równie
wielu pułapek.

AN: W sklepie towar możemy dotknąć i przymierzyć. W internecie jego prezentacja jest kusząca, bywa jednak, że nie odpowiada rzeczywistości. Na szczęście właśnie dlatego, że kupujemy przysłowiowego kota w worku, mamy wyjątkowe prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny w terminie 14 dni od odbioru towaru.

Wiele osób dopiero po zawarciu umowy zdaje sobie sprawę, że zwrot nie będzie tak prosty jak zakup.

Właśnie dlatego powinniśmy czytać regulaminy sklepów internetowych! Uchroni nas to przed ryzykownymi zakupami, zwłaszcza gdy sprzedający działa w modelu dropshippingu. Konsument ma w nim do czynienia z dwoma przedsiębiorcami. Pierwszy to przeważnie sklep internetowy zarejestrowany w Polsce. Drugi to najczęściej przedsiębiorca z siedzibą np. w Chinach lub w kraju spoza Unii Europejskiej (UE). Przed zakupem MUSIMY sprawdzić w regulaminie, kto tak naprawdę jest sprzedawcą i za co odpowiada polski sklep. Jeśli towar będzie sprowadzany np. z Azji, a sugeruje to czas oczekiwania nawet do 100 dni lub opłata celna, to mogą powstać problemy. Często  nawet gdy w regulaminie mowa o prawie do odstąpienia od umowy (zwrocie towaru), konsument musi odesłać towar za granicę na swój koszt. Dodatkowo w przypadku braku zwrotu środków za towar, ich dochodzenie np. u chińskiego sprzedawcy może być bardzo utrudnione.

Jak sprawdzić wiarygodność internetowego sprzedawcy?

Przedsiębiorca winien spełnić szereg obowiązków informacyjnych (jest ich aż 21!), które muszą być skierowane do konsumenta przed zawarciem umowy. W regulaminie sprzedawca powinien podać swoje dane identyfikacyjne: nazwę, adres siedziby firmy, numer telefonu i e-mail. Jeżeli nawet w zakładce „kontakt” nie możemy odnaleźć tych informacji, może to oznaczać, że przedsiębiorca świadomie utrudnia do nich dostęp. W regulaminie sklepu powinny też znaleźć się informacje o podstawowych prawach konsumenta, np. prawie do odstąpienia od umowy i kiedy jest ono wyłączone, kosztach zwrotu towaru. Sprzedawca musi również opisać procedurę reklamacji. Warto wiedzieć, czy mamy do czynienia z firmą mającą siedzibę na terenie UE czy poza nią. Jeśli regulamin nie wskazuje żadnych danych  geograficznych sprzedawcy czy pośrednika, lepiej zrezygnować z zakupu.

Z ograniczonym zaufaniem warto też podchodzić do ofert zamieszczanych w kolorowych gazetach.

Leki poprawiające wzrok, magiczne wkładki do butów, które wyleczą nas z chorób i oczyszczą organizm to tylko niektóre z nich. Nie wiadomo, do kogo kierować prawo do odstąpienia od umowy. Ostatnio miałam kilka zgłoszeń dotyczących zakupu książki telefonicznej za 55 zł. Historia zaczyna się od telefonu do konsumenta, potem zamówioną książkę przynosi bliżej nieokreślony człowiek (który nie jest  kurierem) i inkasuje jeszcze 10 zł za dostawę. Brakuje paragonu i danych sprzedawcy, a adresu nie znajdziemy nawet na paczce – bo takiej nie było. Nie ma jak dochodzić swoich praw, bo chociaż konsumenci mogą odstąpić od umowy zawartej na odległość w terminie 14 dni, to aby z tego skorzystać, należy wysłać oświadczenie do sprzedawcy, a sprzedawcy „szukaj wiatru w polu”.

A co z akwizytorami i zaproszeniami na pokazy? To nadal polska zmora, pomimo pandemii.

Każdy z nas MUSI wiedzieć, że jeśli zawieramy umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, czyli np. w hotelu, restauracji albo w swoim domu, mamy wyjątkowe prawo do odstąpienia od umowy (prawo do namysłu) w terminie 14 dni od odbioru towaru, a w przypadku usług 14 dni od jej zawarcia. Przedsiębiorca ma ustawowy obowiązek poinformować nas o tym w umowie, dlatego TRZEBA CZYTAĆ DOKUMENTY, KTÓRE KTOŚ NAM PODSTAWIA DO PODPISU! Najlepiej nie wpuszczać akwizytorów do naszych domów, jeśli naprawdę nie interesuje nas
zmiana sprzedawcy prądu, gazu czy operatora telekomunikacyjnego. Nie kuśmy się też na różnego typu prezentacje w restauracjach czy hotelach, bo zwiedzeni zaproszeniem na bezpłatne badanie albo odbiór nagrody konsumenci zawierają tam umowy na zakup urządzeń gospodarstwa domowego czy paramedycznych po znacznie zawyżonych cenach. Nawet po skutecznym odstąpieniu od umowy, przedsiębiorcy zwlekają ze zwrotem pieniędzy.

Na koniec obalmy kilka mitów, które wciąż tkwią w świadomości konsumentów. Pierwszy to prawo zwrotu pełnowartościowego towaru zakupionego w sklepie stacjonarnym.

Takie prawo daje nam wyłącznie sprzedawca w postaci np. regulaminu zwrotów i wynika ono z jego dobrej woli, a nie przepisu prawa. Inaczej jest w przypadku zakupów dokonywanych na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa. To właśnie w tych przypadkach konsument ma 14 dni na odstąpienie od umowy. Warto jednak pamiętać, że i w tej materii są wyjątki. Na przykład nie możemy odstąpić od umów, w których przedmiotem świadczenia są nagrania dźwiękowe lub wizualne albo programy komputerowe dostarczane w zapieczętowanym opakowaniu, jeżeli je otworzyliśmy po dostarczeniu, czy też np. umów o świadczenie usług zakwaterowania i usług związanych z wypoczynkiem, wydarzeniami rozrywkowymi, sportowymi lub kulturalnymi, jeżeli w dokumencie umowy oznaczono dzień lub okres świadczenia usługi. Chodzi np. o zakup biletu na koncert. Jeśli zaś przedsiębiorca wykonał w pełni usługę za naszą wyraźną zgodą, a przed rozpoczęciem świadczenia poinformował nas, że po jego spełnieniu stracimy prawo do odstąpienia od umowy, to też nie możemy od niej odstąpić.

Tak samo nie możemy odstąpić od umowy np. o świadczenie usług telekomunikacyjnych, zawartej w salonie operatora.

Zgadza się, nie można zrezygnować z niej na drugi dzień, kiedy dojdziemy do wniosku, że jednak nam nie odpowiada – chyba że sam operator daje nam to prawo w umowie. Szanujmy zatem swój podpis i czytajmy dokumenty, które mamy podpisywać! Umowę zawartą pod wpływem błędu w wyniku nieuczciwych praktyk rynkowych przedsiębiorcy można unieważnić, ale to zupełnie inna kwestia i wcale niełatwa. Warto też pamiętać, że w przypadku wadliwego towaru mamy wybór pomiędzy rękojmią (odpowiedzialnością ustawową sprzedawcy) a gwarancją (uprawnieniem udzielonym przez gwaranta). Nie każdy towar posiada gwarancję, za to każdy towar możemy  reklamować na podstawie rękojmi. To dwa różne sposoby reklamowania, dlatego warto znać swoje prawa.

Czego życzyłaby Pani gliwiczanom z okazji Światowego Dnia Konsumenta?

Samych dobrych wyborów, tylko udanych, satysfakcjonujących transakcji oraz poszanowania praw konsumentów przez przedsiębiorców. Przy okazji zapraszam po informacje na stronę bip.gliwice.eu/miejski-rzecznik-konsumentow oraz do kontaktów ze mną pod numerem tel. 32/338-64-99 oraz poprzez e-mail mrk@um. gliwice.pl (koniecznie z podaniem swojego imienia i nazwiska oraz wskazaniem miejsca  zamieszkania). W sprawach wymagających analizy dokumentów, ale też w sytuacji, gdy konsument nie jest w stanie przekazać  dokumentów drogą elektroniczną, zapraszam – po wcześniejszym telefonicznym umówieniu – do swojego biura w filii Urzędu Miejskiego przy ul. Jasnej 31 A, pokój 106 A na I piętrze.

Dziedzictwo lwowskiego szkolnictwa na Politechnice Śląskiej

budynek Politechniki Śląskiej

Muzeum w Gliwicach zaprasza do obejrzenia na muzealnym kanale You Tube rozmowy Damiana Recława, kierownika Działu Historii Muzeum w Gliwicach z Wiesławem J. Bąbą, autorem książki  „Dziedzictwo lwowskiego szkolnictwa na Politechnice Śląskiej”. Książkę, w cenie 35 zł nabyć można w muzealnej księgarni internetowej i Willi Caro.

Po zakończeniu II wojny światowej o rozwoju szkolnictwa decydowała nowa sytuacja polityczna, ideologiczna i gospodarcza. Władze komunistyczne postrzegały województwo śląskie jako główny ośrodek przemysłowy. Dlatego stawiano na rozwój placówek o charakterze technicznym i ekonomicznym, które zapewniłyby kadry dla przemysłu i prowadziły badania naukowe, przede wszystkim pod kątem górnictwa i hutnictwa. Komunistom zależało nie tylko na utworzeniu ośrodków naukowych, które gwarantowałyby dopływ odpowiednich kadr do przemysłu, ale także tworzeniu rodzimej inteligencji wpływającej na silniejsze zespolenie Górnego Śląska z resztą Polski.

Uruchomienie placówek naukowych i naukowo-dydaktycznych bardzo ograniczał brak bazy materialnej. Lecz największym problemem był brak kadry naukowej z powodu jej ogromnego wyniszczenia wojennego. Ratunkiem byli polscy naukowcy przymusowo wysiedleni z utraconego przez Polskę Wilna czy Lwowa, którzy osiadali na Śląsku, gdzie zapewniono im warunki do życia, a przede wszystkim do kontynowania pracy naukowej. (MwG)

– Pan Wiesław Bąba ma ogromne zasługi w dziele opracowywania historii i popularyzacji wiedzy o Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Namacalnymi dowodami tej jego pracy na rzecz Politechniki są jego książki i artykuły naukowe. Pan Wiesław Bąbą nie jest historykiem z wykształcenia, jest inżynierem, absolwentem Politechniki Śląskiej. W kwiecie wieku zainteresował się historią uczelni, którą niegdyś skończył i dzięki własnemu poświęceniu, a także współpracy z fachowymi pracownikami Muzeum w Gliwicach posiadł umiejętności warsztatowe mogące zawstydzić niejednego zawodowego historyka. Wszystkie swe prace naukowe o Politechnice przygotował na bazie nieopracowanego wcześniej materiału źródłowego, dzięki czemu są one nowatorskie i przynoszą rzetelną wiedzę o historii najważniejszej instytucji w naszym mieście, Politechnice Śląskiej – powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.