Zwiedzali zabytki przemysłowe w Dessau

Uaktualniono: 06.06.2019 / Sekcja: / drukuj / pdf
kopalnia soli wapnia pod Magdeburgiem fot. IV LO w Gliwicach

Uczniowie IV LO wraz z rówieśnikami ze szkoły Walter-Gropius-Gymnasium Europaschule w Dessau poznawali w maju najlepsze sposoby zagospodarowania byłych terenów przemysłowych i współczesne metody wydobycia kopalin. To kolejny już polsko-niemiecki projekt realizowany przez gliwickie liceum.

Polscy uczniowie wraz z niemieckimi kolegami zwiedzili zabytkową kopalnię srebra w górach Harzu i średniowieczne miasto Goslar. Z kolei w „Ferrpolis” – nieczynnej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego – podziwiali maszyny wydobywcze potraktowane dziś jako muzealne dzieła sztuki i tło wielu głośnych wydarzeń kulturalnych. Młodzież odwiedziła także nowoczesną kopalnię soli wapnia pod Magdeburgiem, gdzie mogła poznać zasady działalności tego przedsiębiorstwa i jego wkład w ochronę środowiska.

Mieszkając u niemieckich przyjaciół, uczniowie IV LO mieli także możliwość poznania zwyczajów i codziennego życia swoich gospodarzy. Projekt realizowany był od 20 do 25 maja. W przyszłym roku będzie kontynuowany, tym razem to niemieccy uczniowie odwiedzą Gliwice.

Działania IV LO w zakresie realizacji projektów polsko-niemieckiej wymiany młodzieży wspiera  od lat fundacja Polsko-Niemiecka Współpracy Młodzieży oraz Miasto Gliwice.

 

IV LO w Dessau
fot. IV LO w Gliwicach
IV LO w Dessau
fot. IV LO w Gliwicach
IV LO w Dessau
fot. IV LO w Gliwicach

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking