Aktualności | Technologie przyszłości powstaną w Gliwicach

Technologie przyszłości powstaną w Gliwicach

Technologie przyszłości powstaną w Gliwicach

Opublikowane: 20.07.2018 / Sekcja: Miasto 

Gliwice od lat stawiają na nowoczesne technologie. Nic zatem dziwnego, że to właśnie w naszym mieście powstało Polsko-Niemieckie Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich. Podczas ostatniego spotkania wybrano zarząd, który pokieruje działalnością Centrum.

Polsko-Niemieckie Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich, które właśnie rozpoczęło działalność w biurze Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. Rybnickiej,  ułatwi międzynarodową współpracę naukowo-badawczą, umożliwi też zastosowanie nowych wdrożeń w zakresie rozwoju nowych technologii projektowania oraz budowy materiałów stosowanych w budowie środków transportu lotniczego, kolejowego i branży automotive.

Centrum tworzą Miasto Gliwice, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Federacja Firm Lotniczych „Bielsko”, Instytut Lekkiej Inżynierii i Technologii Polimerowej Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie i Uniwersytet Techniczny Bergakademie Freiberg oraz Politechnika Śląska, na której w ramach kierunku mechanika i budowa maszyn prowadzona jest specjalność objęta patronatem Śląskiego Klastra Lotniczego „konstrukcje lekkie”. W przyszłym roku akademickim zostanie także uruchomiona specjalność „Aircraft Design”, która będzie prowadzona jednocześnie przez trzy wydziały Politechniki Śląskiej. Utworzenie Polsko–Niemieckiego Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich uatrakcyjni poziom kształcenia w zakresie nowych technologii materiałowych.

Centrum powstało we współpracy z gliwicką uczelnią, która jest liderem naukowym projektu, KSSE oraz uczelniami z niemieckiej Saksonii, która jest jednym z głównych ośrodków badań  i zastosowań konstrukcji lekkich. To nie przypadek, że Gliwice zostały wybrane na siedzibę Centrum. Sporym atutem jest  nasze położenie – wszyscy nasi partnerzy są niedaleko, mamy też dobrą infrastrukturę drogową między polskimi i niemieckimi partnerami. To umożliwia stałą i płynną wymianę kadry naukowej oraz aparatury badawczej – wyjaśnia Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic.

Utworzenie Centrum ma zintensyfikować współpracę między partnerami, a także ułatwić wykorzystanie zasobów i możliwości, jakimi dysponują, m.in. aparatury badawczej, kadry naukowej, osiągnięć w dziedzinie inżynierii w branży motoryzacyjnej i lotniczej, doświadczeń w projektowaniu oraz znajomości technologii wytwarzania materiałów hybrydowych i kompozytowych. W Radzie Centrum będzie działał sekretarz miasta dr inż. Andrzej Karasiński, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dr Janusz Michałek, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej prof. Marek Pawełczyk, Jarosław Bulanda i Krzysztof Krystowski z Federacji Firm Lotniczych „Bielsko”, prof. Wolfram Jäger z Instytutu Lekkiej Inżynierii i Technologii Polimerowej Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie oraz prof. Ulrich Prahl z Uniwersytetu Technicznego Bergakademie Freiberg. Zarząd będzie kierował zespołami roboczymi, które zajmą się edukacją, badaniami i rozwojem oraz przygotowaniem wspólnych projektów. (mf)