Świadomość to pierwszy krok w walce z chorobą

Dodano: 12.10.2018 / Sekcja: / drukuj / pdf

fot. pixabay.com

12 października obchodzony jest w Polsce Światowy Dzień Reumatyzmu, w tym roku pod hasłem: „Don’t Delay. Connect Today”. Organizatorzy akcji chcą zwrócić uwagę na często bagatelizowane objawy i późną diagnozę chorób reumatycznych, choć ich  wczesne wykrycie może znacząco poprawić komfort życia pacjenta.

Opóźnienia diagnostyczne reumatycznych stanów zapalnych w Polsce sięgają nawet 10 lat. Dlatego konieczne jest poszerzenie społecznej świadomości na temat tych chorób oraz edukacja dotycząca ich leczenia – podkreśla Monika Zientek, prezes ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.

Wbrew błędnym opiniom, choroba najczęściej ujawnia się u osób młodych, w sile wieku, gdy dopiero zaczynają realizować plany o rodzinie czy karierze zawodowej i nie mają czasu na chorowanie. – U większości chorych (75-80%) objawy skórne wyprzedzają pojawienie się zapalenia stawów, więc chory skupia się jedynie na leczeniu dermatologicznym, nie zdając sobie sprawy z postępującej choroby reumatycznej – mówi prof. nadzwyczajny dr hab. n. med. Piotr Leszczyński, Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Początkowo pacjenci bagatelizują objawy, leczą się na własną rękę, uśmierzając ból ogólnodostępnymi lekami. Decyzja o udaniu się do lekarza pojawia się dopiero wówczas, gdy ból staje się nie do zniesienia lub gdy choroba staje się widoczna i utrudnia codzienne funkcjonowanie. –To znacznie wydłuża czas do postawienia prawidłowej diagnozy – podkreśla Monika Zientek.

Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia 3majmy się razem . (kr)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking