Miejski pomysł na przedszkola

Dodano: 11.10.2018 / Sekcja: / drukuj / pdf
PM SP23

fot. Z. Daniec / UM Gliwice

140 nowych miejsc dla przedszkolaków, dodatkowe zajęcia dla ponad pół tysiąca gliwickich maluchów oraz nowoczesne pomoce dydaktyczne i nowe zabawki dla oddziałów przedszkolnych – oto efekty nowego miejskiego projektu, na którego realizację miasto pozyskało ponad 1,8 mln zł dotacji z UE.

Całkowita wartość miejskiego projektu „Utworzenie nowych miejsc wraz z podniesieniem oferty edukacyjnej w gliwickich przedszkolach” zamyka się w kwocie ponad 2 mln zł.

W ramach projektu uruchomiono we wrześniu nowe oddziały przedszkolne w 4 gliwickich jednostkach oświatowych – na Sikorniku, Trynku, w Łabędach i Szobiszowicach.

Na Sikorniku, w budynku Szkoły Podstawowej nr 23, przy której funkcjonuje już oddział dla 6-latków, utworzono dodatkowe 25 miejsc dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat. 25 miejsc liczy też nowy oddział dla „zerówkowiczów” powstały na Trynku w budynku Szkoły Podstawowej nr 5 (ul. Żwirki i Wigury 85).

W Łabędach w budynku Szkoły Podstawowej nr 38 (ul. Partyzantów 25) w przebudowanej części przeznaczonej dla najmłodszych uruchomiono kolejny oddział Przedszkola Miejskiego nr 38. Na oddziały przedszkolne zaadaptowano również część budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Szobiszowicach (ul. Orląt Śląskich 25). W ramach dofinansowania powstało 66 dodatkowych miejsc dla przedszkolaków.

Dzięki pozyskanym środkom miasto po raz kolejny poszerzyło ofertę edukacyjną dla najmłodszych mieszkańców Gliwic. Od września do gliwickich przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych uczęszcza łącznie ponad 5,1 tys. małych gliwiczan.

Otrzymane środki zostaną przeznaczone na zapewnienie kadry pedagogicznej i obsługowej w nowych oddziałach, dostosowanie pomieszczeń do potrzeb maluchów oraz na wyposażenie placówek w pomoce edukacyjne i zabawki. Z unijnego dofinansowania skorzystają jednak nie tylko dzieci, dla których utworzono nowe miejsca przedszkolne. Ponad 500 gliwickich milusińskich ma uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach dodatkowych, m.in. plastycznych, logopedycznych, teatralnych, muzycznych i integracji sensorycznej. Wsparcie otrzyma także 20 nauczycieli, którzy będą mogli wziąć udział w szkoleniach, kursach uzupełniających i studiach podyplomowych. Gabinety specjalistyczne wyposażone zostaną w nowoczesny sprzęt do terapii i pomoce dydaktyczne dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a do sal przedszkolnych zostaną zakupione pomoce dydaktyczne i zabawki.

Od lat dokładamy starań, by warunki pobytu dzieci w gliwickich przedszkolach były jak najlepsze. Systematycznie i konsekwentnie zwiększamy też liczbę miejsc w przedszkolach. W tej chwili na przykład budowana jest w Brzezince nowoczesna siedziba Przedszkola Miejskiego nr 43 – przypomina prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. (ed)

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking