Aktualności | Mam czas rozmawiać. Na ważne tematy

Mam czas rozmawiać. Na ważne tematy

Mam czas rozmawiać. Na ważne tematy

Opublikowane: 18.06.2018 / Sekcja: Miasto 

Ruszyła nowa odsłona kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)”. Akcja ma zwiększać naszą świadomość na temat AIDS oraz prowokować do rozmów na temat chorób przenoszonych droga płciową.

W ponad 90% przypadków do zakażenia dzieci HIV dochodzi w czasie ciąży, porodu i karmienia piersią, a można temu zapobiec. Każda kobieta oczekująca narodzin dziecka powinna zrobić wszystkie badania, w tym na HIV. Ginekolog ma obowiązek zaproponować badanie w kierunku HIV każdej ciężarnej pacjentce. Kampania #mamczasrozmawiac zachęca kobiety do badania w kierunku HIV i międzypokoleniowego dialogu o zdrowiu z bliskimi.

– Przypomina kobietom o znaczeniu wzięcia pełnej odpowiedzialności za zdrowie własne i dziecka. Pomaga też przełamać opór przed trudnymi rozmowami na ten temat – tłumaczą organizatorzy.

Od 1985 r. w Polsce zarejestrowano około 195 zakażeń w relacji matka-dziecko, a 15 dzieci zmarło z powodu AIDS. Szacuje się że tylko 25-30% kobiet było w czasie ciąży badanych w kierunku HIV i otrzymało pełną profilaktykę. Nadal zdarza się, że zakażenie HIV jest wykrywane dopiero u kilku- lub kilkunastolatków. Dziecko powinno być zdiagnozowane i leczone przed ukończeniem 3 miesięcy życia. Wczesna terapia daje szansę ograniczenia mnożenia się wirusa, zmniejsza ryzyko uszkodzeń wielonarządowych. Zlecenie kobiecie ciężarnej testu w kierunku HIV jest obowiązkiem lekarza prowadzącego ciążę. Najlepiej takie badanie wykonać przed 10-tym oraz między 33 a 37 tygodniem ciąży. To prosty test, który może uchronić dziecko przed zakażeniem. Wykrycie HIV i włączenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) u matki sprawia, że ryzyko zakażenia dziecka jest praktycznie eliminowane. W roku 2017, w ramach Programu profilaktyki zakażeń wertykalnych, leczeniem zostało objętych 46 kobiet ciężarnych zakażonych HIV. Odbyło się 35 porodów kobiet z tej grupy, wszystkie noworodki, które otrzymały profilaktycznie leki antywirusowe, urodziły się zdrowe. 11 spośród zakażonych kobiet miało poród planowany w 2018 roku.

Badanie w kierunku HIV znajduje się w koszyku świadczeń lekarza prowadzącego ciążę w ramach opieki zdrowotnej nad ciężarną, finansowanej z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Więcej na temat kampanii można znaleźć na stronie www.mamczasrozmawiac.aids.gov.pl. (mf)