Aktualności | Kolejna kadencja za nami. Jak działali radni?

Kolejna kadencja za nami. Jak działali radni?

Kolejna kadencja za nami. Jak działali radni?

Opublikowane: 15.11.2018 / Sekcja: Miasto 

41 sesji, 916 podjętych uchwał, 3 270 złożonych interpelacji, wniosków i zapytań oraz 436 posiedzeń komisji stałych. to bilans czterech lat pracy poprzedniej rady Miasta Gliwice. Przed tygodniem podczas sesji kończącej kadencję 2014–2018 podsumowano ten okres pracy gliwickich radnych.

Licząca 25 radnych Rada Miasta Gliwice w kadencji 2014–2018 obradowała podczas 41 sesji. Radni podjęli 916 uchwał, w tym m.in. uchwały budżetowe, uchwały z zakresu opieki zdrowotnej i szpitalnictwa, uchwały dotyczące infrastruktury i ochrony środowiska, nazewnictwa ulic i rond, oświatowe, czy też z zakresu sportu i kultury. Osiem komisji stałych Rady Miasta Gliwice (Rewizyjna; Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska; Budżetu i Finansów; Edukacji, Kultury i Sportu; Gospodarki Komunalnej; Rozwoju Miasta i Inwestycji; Zdrowia i Polityki Społecznej oraz Statutowa) zbierało się łącznie 436 razy. Najczęściej obradowały: Komisja Edukacji, Kultury i Sportu (76 posiedzeń), Komisja Gospodarki Komunalnej (64 posiedzenia) oraz Komisja Budżetu i Finansów (58 posiedzeń).

Radni wystąpili także do prezydenta miasta z ponad 3 tysiącami interpelacji, wniosków i zapytań, związanych ze sprawami ważnymi dla miasta i mieszkańców Gliwic.

W działalności samorządowej najlepsze efekty uzyskuje się poprzez aktywność i współpracę ze społecznością lokalną – uważa Marek Pszonak, Przewodniczący Rady Miasta Gliwice w kadencji 2014–2018. – Wśród wielu cennych, lokalnych inicjatyw, które podjęliśmy w czterech minionych latach, na szczególne podkreślenie zasługują moim zdaniem: współpraca z Parafią św. Jacka w Sośnicy przy pozyskaniu dofinansowania unijnego na realizację inwestycji „Rewitalizacja Domu św. Jacka.” (dawny budynek „Neptuna” przy ul. Dzionkarzy), współpraca ze Szkołą Podstawową nr 11 z Ligoty Zabrskiej oraz tamtejszą Radą Osiedla przy doprowadzeniu do realizacji boisk wielofunkcyjnych przy Szkole Podstawowej nr 11, współpraca z Rejonem Obsługi Mieszkańców nr 2 przy realizacji termomodernizacji nieruchomości z ulic bł. Czesława, Franciszkańskiej i Odrowążów oraz współpraca z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Śląskim Oddziałem Stowarzyszenia „Krajowa Rada Sędziów Społecznych”, Śląskim Związkiem Piłki Nożnej (Podokręg Zabrze), Polskim Związkiem Działkowców oddziałem w Gliwicach oraz Stowarzyszeniami GSF i GTW przy realizacji przedsięwzięć sportowych, kulturalnych i społecznych o zasięgu lokalnym i regionalnym – wylicza Marek Pszonak.

W minionej kadencji wyróżniono również osobę, której działalność publiczna przyczynia się do kształtowania pozytywnego wizerunku Gliwic w kraju i za granicą. Tytuł „Honorowego obywatela Miasta Gliwice” przyznano jednogłośnie w maju 2015 roku Januszowi Steinhoffowi, byłemu wicepremierowi i ministrowi gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, uznanemu ekspertowi i autorytetowi w sprawach gospodarczych (szczególnie w zakresie przemysłu). Jego głos był istotny dla pomyślnego rozstrzygnięcia wielu ważnych kwestii publicznych, w tym także dotyczących bezpośrednio naszego miasta. Spośród najważniejszych należy wymienić m.in. wsparcie zakończonych sukcesem działań Samorządu Miasta Gliwice na rzecz rezygnacji z odpłatności za gliwicki odcinek autostrady A4, konsekwentne starania o remont dworca PKP oraz o utrzymanie uzasadnionego ekonomicznie połączenia kolejowego między Gliwicami a Warszawą. Ostatnią sprawą, w której doświadczenie i kompetencje Janusza Steinhoffa okazały się kluczowe, były negocjacje z rządem dotyczące planów restrukturyzacji Kompanii Węglowej, w wyniku których wycofano groźny dla miasta i nieuzasadniony ekonomicznie pomysł likwidacji KWK Sośnica.

Przypomnijmy, że Rada Miasta jest organem uchwałodawczym. Kontroluje działalność prezydenta, miejskich jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych. Do zadań rady należy m.in. uchwalanie statutu miasta, stanowienie o kierunkach działania prezydenta oraz przyjmowanie sprawozdań z jego działalności, uchwalanie budżetu miasta, rozpatrywanie sprawozdania z wykonania budżetu oraz podejmowanie uchwały w sprawie jego zaakceptowania, uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, czy uchwalanie programów gospodarczych.

Skład personalny Rady Miasta Gliwice w kadencji 2014-2018 dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej (bip.gliwice.eu/strona=10736). (kik)