Drużyna z Gliwic najlepsza w kraju!

Uaktualniono: 14.06.2018 / Sekcja: / drukuj / pdf
kulka na slubie

fot. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 10

Drużyna ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 10 w Gliwicach zajęła w ogólnopolskim konkursie „Eksperyment łańcuchowy” I miejsce. To zasługa 3 uczennic i urządzenia „Kulka na ślubie”.

Zadaniem szkolnych drużyn było skonstruowanie kulodromu, czyli urządzenia, które przy wykorzystaniu różnego rodzaju zjawisk i praw fizycznych przetransportuje metalową kulkę z jednego swojego końca na drugi.

Uczennice klasy piątej, Anna Para, Zuzanna Kwiecień i Nina Horoszewicz, wykazały się wiedzą, zdolnościami plastycznymi, ogromną kreatywnością, a przy tym – jak same twierdzą – świetnie się bawiły. Sukces w konkursie poprzedziły wielotygodniowe przygotowania, podczas których uczniowie mogli liczyć na wsparcie ze strony dyrekcji szkoły,  rodzin i przyjaciół.

„Eksperyment Łańcuchowy” jest konkursem organizowanym przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie we współpracy z Kołem Naukowym Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej UJ. Biorą w nim  udział grupy składające się z maksymalnie z 5 uczestników z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, a także studenci. Ocenie jurorów podlega umiejętne wykorzystanie zjawisk fizycznych, opis procesów dokonywany przez młodych konstruktorów,  niezawodność i złożoność urządzenia, a także kreatywność oraz estetyka wykonania. Podczas finału prace poszczególnych zespołów łączone są kolejno ze sobą - stąd nazwa konkursu.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking