Aktualności | Rewolucja przemysłowa w Muzeum

Rewolucja przemysłowa w Muzeum

Rewolucja przemysłowa w Muzeum

Opublikowane: 01.02.2016 / Sekcja: Kultura 

5 lutego zagości w Willi Caro wiek pary, a dzień później wystartują zajęcia edukacyjne, które przybliżą świat XIX-wiecznych wynalazków i rewolucji przemysłowej.

Wernisaż wystawy „Wiek Pary ”rozpocznie się 5 lutego  o godz. 17.00. Będzie można ją oglądać do 31 maja. – Naszym celem było możliwie szerokie ukazanie wpływu maszyny parowej na przemiany gospodarcze i społeczno-kulturowe zachodzące w XIX stuleciu – tłumaczą kuratorzy: Anna Kulczyk i Przemysław Rubacha.

Na wystawie pojawią się unikatowe rysunki, w większości sporządzone przez Augusta Fryderyka Holtzhausena, pierwszego wielkiego budowniczego maszyn parowych na Śląsku, związanego zarówno z Tarnowskimi Górami jak i Gliwicami, które przypomniają bardziej ilustracje niż rysunki techniczne.

Obok eksponatów, pochodzących m.in. z  Muzeum w Tarnowskich Górach, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum w Rybniku, pojawią się również fotografie obrazujące niegdysiejszy podziw i fascynację silnikiem parowym.

Nie zabraknie też gliwickich akcentów – obrazowej prezentacji elementów maszyn wytwarzanych w Hucie Gliwice i znajdujących zastosowanie w różnorodnych urządzeniach na całym świecie.

Na wystawie będzie można podziwiać również modele kieratów konnych czy model nadszybia XVI-wiecznej kopalni srebra w Tarnowskich Górach z kołem deptanym, a zwiedzanie ekspozycji zakończy słynny film braci Lumiére z 1895 r., dokumentujący wjazd pociągu na stację kolejową.

Ekspozycji „Wiek pary” towarzyszyć będzie bogata oferta zajęć edukacyjnych, które przybliżą nam świat XIX-wiecznych wynalazków i rewolucji przemysłowej. Wystawa stała się również inspiracją dla cyklu wykładów „Wokół Technopolu” poświęconych relacji człowieka, techniki i technologii. Na pierwszy wykład z serii Muzeum zaprasza w sobotę, 6 lutego, o godz. 16.00.

 Szczegóły na stronie www.muzeum.gliwice.pl