Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 9 września 2021 r.

// 09-09-2021

GBO 2022. DecydujMY razem!

baner

Do 15 września trwa głosowanie na projekty zaproponowane do realizacji w 2022 roku w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 175 zadań, w tym 165 dzielnicowych oraz 10 ogólnomiejskich. Każdy gliwiczanin może oddać w sumie dwa głosy – jeden na projekt dzielnicowy i jeden na projekt ogólnomiejski. Wspólnie zdecydujmy, które zwyciężą i zmienią Gliwice – nasze otoczenie, społeczność – na lepsze.

KTO MOŻE ZAGŁOSOWAĆ?

W procedurze głosowania Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego może uczestniczyć każdy mieszkaniec Gliwic. Można zagłosować na JEDEN wybrany projekt ogólnomiejski i JEDEN wybrany projekt dzielnicowy.

Wykaz projektów zakwalifikowanych do głosowania zamieszczony jest na stronie Gliwice.eu w dziale Gliwicki Budżet Obywatelski oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego. Można tam również znaleźć kwoty dla dzielnic oraz informacje o liczbie głosów umożliwiającej udział dzielnic w tzw. puli dla aktywnych , a także listę wszystkich złożonych wniosków, zawierającą informacje o zgłoszonych projektach wraz ze skanami wniosków.

GŁOSOWANIE W FORMIE ELEKTRONICZNEJ

Głos można oddać na elektronicznych formularzach, dostępnych na stronie internetowej Gbo.gliwice.eu do godz. 20.00 15 września 2021 r. Jeden adres e-mail może zostać wykorzystany do udziału w głosowaniu przez jednego uprawnionego.

W celu ułatwienia głosowania elektronicznego wprowadzone zostały stanowiska do oddawania głosów w wybranych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.

Wykaz filii MBP, w których są dostępne stanowiska do głosowania elektronicznego:
  • Biblioteka Centralna (ul. Kościuszki 17),
  • Biblioforum (ul. Lipowa 1),
  • Filia nr 1 (pl. Inwalidów Wojennych 3),
  • Filia nr 5 (ul. Perkoza 12),
  • Filia nr 7 (ul. Junaków 4),
  • Filia nr 9 (ul. Czwartaków 18),
  • Filia nr 13 (ul. Paderewskiego 56),
  • Filia nr 16 (ul. Przedwiośnie 2),
  • Filia nr 20 (ul. Bernardyńska 2),
  • Filia nr 21 (ul. Syriusza 30),
  • Filia nr 22 (ul. Spacerowa 6),
  • Filia nr 23 (ul. Sopocka 2),
  • Filia nr 25 (ul. Jaśminu 20),
  • Filia nr 30 (ul. Partyzantów 25).

Stanowiska są dostępne dla mieszkańców zgodnie z godzinami otwarcia filii wskazanymi na stronie internetowej www.biblioteka.gliwice.pl.

GŁOSOWANIE W FORMIE PAPIEROWEJ

Papierowe formularze do głosowania są dostępne:

  • do pobrania i wydruku na stronie internetowej gliwice.eu pod hasłem „Gliwicki Budżet Obywatelski”
  • w Urzędzie Miejskim w Gliwicach, w punkcie informacji w holu Biura Obsługi Interesantów przy ul. Zwycięstwa 21 oraz w filii przy ul. Jasnej 31A.
  • w Centrum 3.0 przy ul. Zwycięstwa 1, ul. Jagiellońskiej 21 oraz ul. Studziennej 6.

Głos w formie papierowej można oddać wrzucając wypełniony i podpisany formularz do oznakowanych urn w holu Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ulicy Zwycięstwa 21 oraz w filii UM przy ul. Jasnej 31A, w siedzibach Centrum  3.0 Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 21, ul. Jagiellońskiej 21 oraz ul. Studziennej 6 w godzinach urzędowania. Można go także przesłać wypełniony formularz na adres Centrum 3.0 ul. Zwycięstwa 1, 44-100 Gliwice (o fakcie oddania głosu w terminie decyduje data jego doręczenia przez operatora pocztowego do siedziby Centrum 3.0). W przypadku osób, którym rodzaj niepełnosprawności uniemożliwia oddanie głosu – za pośrednictwem konsultanta ds. osób niepełnosprawnych w Biurze Obsługi Interesantów UM przy ul. Zwycięstwa 21, w godzinach urzędowania (za okazaniem dokumentu potwierdzającego dane osobowe).

KIEDY WYNIKI?

Podczas ustalania wyników głosowania będą brane pod uwagę projekty, które uzyskały poparcie co najmniej 30 głosujących w przypadku projektów dzielnicowych oraz 500 głosujących – w przypadku projektów ogólnomiejskich. Lista zadań, które zostaną zrealizowane w 2022 r. zostanie opublikowana do 15 października.

W trakcie całego głosowania na stronie internetowej Gliwice.eu w dziale Gliwicki Budżet Obywatelski będzie na bieżąco udostępniana aktualna liczba głosów oddanych na poszczególne zadania.

WIEMY, ŻE TO DZIAŁA!

W ubiegłorocznym Gliwickim Budżecie Obywatelskim mieszkańcy chętnie oddawali głosy na inwestycje dotyczące m.in. infrastruktury sportowej, zieleni miejskiej czy remontów dróg i chodników. Dzisiaj korzystamy już ze zrealizowanych projektów. Popularnością cieszyły się także zadania z dziedziny kultury i ekologii – potańcówki dla seniorów z dzielnicy Szobiszowice czy warsztaty pielęgnacji zieleni. Te projekty dzieją się aktualnie. To wszystko jest realizowane w tym roku, na naszych oczach, a świadectwem skuteczności Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego są opinie mieszkańców, bezpośrednich odbiorców działań, które spływają do Centrum 3.0, a także ich  zaangażowanie jako uczestników licznych spotkań, warsztatów, zajęć sportowych.

Zapraszamy do udziału w głosowaniu i zachęcamy do konsultacji osobistych i telefonicznych z pracownikami Centrum 3.0. Zespół ds. GBO działa w filii przy ul. Jagiellońskiej 21 w Gliwicach (e-mail: gbo@gods.gliwice.pl, tel. 32/238-24-55, 734-150-808). DecydujMY!

(GODS/ap)

Spisowa sobota w Urzędzie Miejskim

spisowa sobota baner

Mieszkańców Gliwic, którzy jeszcze nie dopełnili obowiązku spisowego, zapraszamy na kolejną „Spisową sobotę” w Urzędzie Miejskim,
11 września w godzinach 8.30–13.30.

W budynku Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 – wejście od strony ul. Wyszyńskiego – będą czekali rachmistrzowie, którzy pomogą dokonać spisu. Udział w spisie jest obowiązkowy, a objęte są nim wszystkie osoby mieszkające w Polsce – także obcokrajowcy. Więcej informacji na temat spisu i metod spisowych znajduje się na stronie internetowej spis.gov.pl.

Jak spisują się gliwiczanie?

baner spisu powszechnego

Do zakończenia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań pozostały 3 tygodnie – akcja zakończy się 30 września. Gminne Biuro Spisowe w Gliwicach przypomina, że udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy, a podstawową formą realizacji tego obowiązku jest tzw. samospis. Wystarczy wejść na stronę internetową spis.gov.pl i odpowiedzieć na pytania, co zajmie 10–15 minut.

Uzupełniającymi formami spisu są: telefon od rachmistrza, który może zadzwonić tylko z numeru: 22/828-88-88 lub 22/279-99-99, spisanie się przez infolinię (można zadzwonić pod numer 22/279-99-99 i postępować zgodnie z informacjami), a także tzw. wywiad bezpośredni przeprowadzany przez rachmistrza spisowego w miejscu zamieszkania.

Według stanu na 31 sierpnia spisanych zostało 57,62% mieszkańców Gliwic, z których:

  • 41,88% wybrało tzw. samospis poprzez stronę internetową;
  • 14,99% zostało spisanych przez rachmistrzów spisowych lub przez infolinię;
  • 0,75% zostało spisanych w wyniku bezpośredniej wizyty rachmistrza w mieszkaniu.

Na mapce poniżej publikujemy dane dotyczące przebiegu spisu w poszczególnych dzielnicach miasta.

Aktualnie na terenie Gliwic prace spisowe prowadzi tylko 39 rachmistrzów spisowych. Oznacza to, że możliwości spisania przez rachmistrza spisowego w drodze wywiadu telefonicznego lub wywiadu przeprowadzanego w mieszkaniu są bardzo ograniczone. Dziennie (dane za ostatni tydzień) rachmistrzowie spisywali telefonicznie 311 osób, a w miejscu zamieszkania 66 osób.

Gminne Biuro Spisowe przypomina jednocześnie, że:

  • w holu budynku Urzędu Miejskiego – wejście od strony skweru Doncaster – od poniedziałku do piątku, w godzinach urzędowania dyżur pełni rachmistrz spisowy;
  • w każdą sobotę w godz. 8.30–13.30 w ramach tzw. spisowych sobót w budynku Urzędu Miejskiego czynne będą stanowiska, na których będzie można zostać spisanym przez rachmistrza. Najbliższa taka akcja już 11 września – do UM będzie można wejść od strony ul. Wyszyńskiego.

Podstawowe informacje, które są niezbędne do spisania, to znajomość numeru PESEL – swojego i pozostałych domowników, metraż mieszkania, rodzaj tytułu prawnego do zajmowanego mieszkania, sposób ogrzewania.

Szczegółowe informacje będą zamieszczane także w kolejnych wydaniach MSI i na stronach internetowych gliwice.eu lub bip.gliwice.eu/nsp2021.

Gminne Biuro Spisowe

Sesja Rady Miasta. Oglądaj online!

Rynek z lotu ptaka

W czwartek 9 września w Ratuszu na Rynku odbędzie się zdalna sesja Rady Miasta Gliwice. Początek posiedzenia – godz. 15.00.

Przebieg sesji można śledzić na żywo na www.gliwice.eu oraz poniżej. Szczegółowy porządek obrad jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej.

 

Gigant w branży laserowej wznosi nową siedzibę w Gliwicach

budowa nowej siedziby firmy IPG Photonics

Przy ul. Wyczółkowskiego rośnie nowy budynek biurowo-magazynowy polskiej siedziby amerykańskiej firmy IPG Photonics będącej liderem i wiodącym dostawcą laserów włóknowych wysokiej mocy oraz wzmacniaczy laserowych. Symboliczne wbicie łopat na placu robót z udziałem zastępczyni prezydenta Gliwic Aleksandry Wysockiej miało miejsce 9 września.

W spotkaniu uczestniczyli również dr. Eugene A. Scherbakov, dyrektor generalny zarządzający globalnie grupą spółek IPG Photonics, Trevor Ness, wiceprezes ds. światowej sprzedaży i marketingu oraz Grzegorz Chrobak, dyrektor zarządzający oddziałem IPG Photonics Sp. z o.o. w Polsce i krajach bałkańskich.

Jesteśmy pionierem i liderem w rozwoju oraz produkcji laserów włóknowych wysokiej mocy, stosowanych w szerokim zakresie do obróbki  m.in. stali, aluminium, miedzi, blach i konstrukcji stalowych, ponadto wykorzystywanych w telekomunikacji, medycynie, nauce, branży lotniczej, motoryzacyjnej i wojskowej. Budujemy siedzibę w Gliwicach ze względu na atrakcyjność polskiego rynku, otwartego na przemysł i usługi high-tech – podkreślał dyrektor generalny dr. Eugene A. Scherbakov.

Spółka IPG Photonics jest spółką córką amerykańskiej technologicznej firmy IPG Photonics Corporation, powstałej w 1991 roku i notowanej na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych NASDAQ. Obecnie firma zatrudnia przeszło 6,5 tysięcy pracowników. Jej główną siedzibą jest Oxford w stanie Massachusetts, natomiast zakłady produkcyjne, centra aplikacyjne oraz działy sprzedaży i serwisu dostępne są w ponad 30 miejscach na świecie – w tym także w Polsce. Gliwice zostały wybrane nieprzypadkowo. Tu rezyduje lwia część naszych klientów, mamy też dostęp do świetnie wyszkolonej kadry inżynierskiej – zaznaczył Grzegorz Chrobak, dyrektor zarządzający polskim oddziałem IPG Photonics.

To bardzo dobra informacja dla miasta. Świadczy o tym, że nadal jesteśmy bardzo interesującym miejscem do lokowania nowych inwestycji. Firma, która rozpoczyna w Gliwicach budowę swojej kolejnej siedziby, jest o tyle istotna dla miasta, że planuje zatrudnić fachowców z branży IT – wysoko wykwalifikowanych specjalistów – skomentowała wiceprezydent Gliwic Aleksandra Wysocka.

W ramach inwestycji przy ul. Wyczółkowskiego powstaje dwukondygnacyjny budynek o kubaturze 2 475,61 m2, w którym ponad połowa powierzchni zostanie przeznaczona na pomieszczenia biurowe. Przewidziano m.in. obszar wystawienniczy z showroomem o powierzchni 505 m2, w którym firma będzie mogła prezentować klientom swoje technologie i rozwiązania, sale konferencyjne i szkoleniowe, biura i laboratorium technologii laserowych oraz powierzchnie magazynowe. Wokół obiektu nie zabraknie zieleni i miejsc parkingowych.

Inwestycja zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie DK 88, na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gliwicach. Planowane zakończenie prac – maj 2022 roku.

Rajd Przygodowy – zapisani?

Na starcie rajdu

Przed nami, 12 września, Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni! Gwarantujemy świetną zabawę i niezapomnianą przygodę. Miasto Gliwice zaprasza!

Przygotowywanie rajdu miejskiego w Gliwicach to ogromna przyjemność i niezapomniana przygoda. Szykuje się interesująca rywalizacja oraz atrakcyjne zadania specjalne – choćby takie, jak słynny już przejazd rowerem na moście linowym nad Kłodnicą, co miało miejsce w 2019 roku, podczas jubileuszowego, 10. Gliwickiego Rajdu Przygodowego w Gliwicach – mówi redaktor Igor Błachut, pochodzący z Gliwic dziennikarz telewizji Eurosport, od początku związany z Gliwickim Rajdem Przygodowym.

Jak się zapisać? To proste! Zapisy na wszystkie kategorie Gliwickiego Rajdu Przygodowego prowadzone są poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.team360.pl/pl/entry/race.

Wystarczy się zalogować, wybrać rajd, w którym chcecie wziąć udział i zapisać się.

Dla kogo?

W Rajdzie biorą udział dwuosobowe drużyny. Tradycyjnie będzie trzeba się zmęczyć – biegając, jeżdżąc na rowerze i rolkach. Zostało jeszcze trochę czasu, dlatego możecie popracować nad formą. Ale spokojnie – stawiamy na dobrą zabawę, a do mety każdy może dotrzeć w swoim tempie. Ci, którzy brali udział w poprzednich edycjach, potwierdzą – dobra zabawa gwarantowana!

Przyszłość Łabędzkich Pól

spotkanie w CSK Łabędź

W Łabędach trwa dyskusja na temat przyszłego przeznaczenia Łabędzkich Pól. Obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jako dopuszczalny kierunek przeznaczenia wskazuje na południowej części tego terenu działalność  usługową oraz lokalizację obiektów służących celom publicznym. Miasto chce poszerzyć ten katalog o działalność produkcyjną.  Proponowane przez nie zmiany wywołały niepokój części mieszkańców dzielnicy. 30 sierpnia w Centrum Sportowo-Kulturalnym „Łabędź” informacje na temat toczącej się tzw. procedury planistycznej przekazała zainteresowanym łabędzianom Aleksandra Wysocka, wiceprezydent Gliwic odpowiedzialna m.in. za politykę przestrzenną.

Pomysł na zagospodarowanie obszaru Łabędzkich Pól pod działalność produkcyjno-usługową wynika z ich położenia bezpośrednio w sąsiedztwie terenów funkcjonującej strefy ekonomicznej oraz terenów inwestycyjnych w Rudzińcu. Byłoby to z pewnością atrakcyjne  miejsce dla inwestorów, również ze względu na bliskość DK88, a w konsekwencji autostrad A1 i A4. Oczywiście potencjalny inwestor  musiałby zapewnić odpowiednią ochronę sąsiadujących terenów mieszkaniowych oraz przebudować istniejący układ komunikacyjny – mówi Aleksandra Wysocka. – Teren ten nie należy do miasta, ale poprzez studium uwarunkowań oraz plan zagospodarowania przestrzennego możemy sprawić, by mógł być w przyszłości wykorzystany z jak największą korzyścią dla Gliwic. Nowi inwestorzy to nowe miejsca pracy i kolejne wpływy podatkowe do miejskiego budżetu. Choć aktualnie bezrobocie jest niskie, a stan miejskich finansów jest dobry, nie możemy zakładać, że tak będzie również w przyszłości. Samorządy borykają się z coraz większymi obciążeniami dla ich budżetów, a kryzysy na rynku pracy są niestety zjawiskiem cyklicznym – dodaje zastępczyni prezydenta Gliwic.

Prace nad projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w skrócie nazywanego „Łabędy Zachód – etap I” i projektem zmiany fragmentu „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gliwice” rozpoczęły się 25 marca br. podjęciem przez  Radę Miasta uchwał w sprawie przystąpienia do sporządzenia tych dokumentów. Publiczne wyłożenie miało miejsce w lipcu, 27 lipca odbyła się dyskusja publiczna, natomiast uwagi można było składać do 11 sierpnia w przypadku mpzp, a do 18 sierpnia w przypadku studium.

Do obu projektów wpłynęło kilkaset uwag

Zapowiadane podczas dyskusji publicznej spotkanie dotyczące omówienia sposobu  rozpatrzenia złożonych przez mieszkańców uwag, przed ich ostatecznym rozpatrzeniem przez Prezydenta Miasta, odbyło się w sierpniu, w CSK „Łabędź”. Wzięły w nim udział wiceprezydent Aleksandra Wysocka oraz Iwona Pylypenko- Wilk, naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego UM, członkowie Rady Dzielnicy oraz kilkudziesięciu mieszkańców Łabęd. – Dziękuję Radzie Dzielnicy za zorganizowanie tego spotkania i dziękuję Państwu za tak aktywny udział w tych procedurach. Przedstawimy informacje na temat ich dalszego przebiegu i decyzje, jakie już zapadły w tej sprawie – mówiła zastępczyni prezydenta Gliwic. Szczegóły przedstawiła zgromadzonym Iwona Pylypenko-Wilk. – Do 11 sierpnia 2021 r. wpłynęło łącznie 901 uwag do projektu planu. Zgodnie z decyzją Prezydenta Miasta wszystkie uwagi, w sumie 162, które dotyczyły kwestii zawieszenia prac nad procedurą planistyczną dotyczącą projektu planu, zostały rozpatrzone  pozytywnie, co oznacza, że prace nad tym projektem zostały wstrzymane – relacjonowała naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego.

W dyskusji ponownie wybrzmiały obawy o negatywny wpływ kolejnych zakładów przemysłowych na pobliską zabudowę mieszkaniową. Mieszkańcy podnosili temat możliwego spadku cen nieruchomości, smogu świetlnego oraz aspekty środowiskowe – zaburzenia  przewietrzania miasta czy potencjalne naruszenie korytarzy przelotu ptactwa wodnego, w tym łabędzi oraz gęsi gęgaw.

Wstrzymanie prac nad zmianą planu zagospodarowania nie oznacza, że w przyszłości przemysłu na Łabędzkich Polach nie będzie

Ostateczne decyzje co  do kierunków rozwoju obszaru Łabędzkich Pól jeszcze nie zapadły, trwa szczegółowe analizowanie ponad 700 uwag, które wpłynęły do projektu zmian w studium. Po zakończeniu analiz planowane jest kolejne spotkanie z mieszkańcami, na którym omówiony zostanie sposób rozpatrzenia uwag.

Mimo emocji, jakie temat budzi wśród mieszkańców, uważam że to dobrze, że takie rozmowy prowadzimy właśnie w ramach procedury planistycznej. Studium i plan to najmocniejsze narzędzia, jakimi dysponują samorządy, dobrze jeśli  mieszkańcy się nimi interesują oraz biorą aktywny udział w ich przygotowaniu. To pozwala ograniczać konflikty na etapie powstawania nowych inwestycji mówi Aleksandra Wysocka. – W Gliwicach od zawsze jesteśmy otwarci na nowe inwestycje. Dzięki sile naszej lokalnej gospodarki możemy jednak stawiać przedsiębiorcom twarde warunki. Nowe obszary przemysłu, jakie w przyszłości mogą pojawić się w mieście, nie powinny pogarszać poziomu życia mieszkańców, nadmiernie obciążać układu komunikacyjnego czy pogarszać stanu  środowiska naturalnego. W ramach planowania przestrzennego chcemy godzić te sprawy z potrzebą dalszego rozwoju miasta,  korzystnego dla wszystkich mieszkańców – dodaje.

ŚSM na prostej

specjalista IT

Przygotowane i realizowane przez nowe władze Śląskiej Sieci Metropolitalnej gruntowne działania naprawcze przynoszą efekty. Dzięki nim miejska spółka zamknęła miniony rok na plusie, z wynikiem finansowym w wysokości ponad 341 tys. zł, spłaciła także całkowicie 28-milionowe zobowiązania zaciągnięte na zakup sprzętu IT.

Przypomnijmy, że w 2019 r. w wyniku działań nadzorczych podjętych przez ówczesnego  zastępcę prezydenta Gliwic Adama Neumana odwołano zarząd Śląskiej Sieci Metropolitalnej. Spółka popadła w kłopoty po fiasku starań o dofinansowanie unijne na Centrum Usług Wspólnych, mające być formą samorządowej platformy świadczącej usługi elektroniczne i miejscem zajmującym się cyfryzacją szeroko rozumianych zasobów. Ówczesny zarząd zaciągnął na ten cel wielomilionową pożyczkę.

Działaniami naprawczymi w Śląskiej Sieci Metropolitalnej zajęła się niezwłocznie nowa prezes ŚSM Ewa Weber, obecna wiceprezydent Gliwic. Najpierw przeprowadziła analizę stanu spółki, finansów, sytuacji prawnej, kontraktów, dostawców i zatrudnienia, następnie zajęła się ograniczeniem kosztów funkcjonowania oraz negocjacjami z pożyczkodawcą korzystniejszych warunków spłaty pożyczki. Zmieniła też strukturę organizacyjną Sieci i zracjonalizowała koszty działalności. Doprowadziła do korekty sprawozdania finansowego za 2018 r., w wyniku czego ujawniono ponad 7-milionową, skumulowaną stratę. Złożyła także doniesienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do organów ścigania.

Dzięki działaniom naprawczym i wdrożonym mechanizmom controllingowym sytuacja finansowa spółki poprawiła się. Mieszkańcy mogą być pewni jakości świadczonych przez nią usług.

Wspomniany sprzęt IT jest obecnie wykorzystywany w ramach usług i rozwiązań Data Center (takich jak archiwizacja danych, tworzenie kopii zapasowych, prowadzenie miejskiej chmury dla wewnętrznej wymiany danych, utrzymanie stron www oraz serwerów pocztowych i zarządzanie domenami internetowymi, ochrona przed cyberatakami), świadczonych przez Sieć na rzecz m.in. Urzędu Miejskiego w Gliwicach, miejskich placówek oświatowych (m.in. Zespołu Przedszkoli Miejskich nr 1 czy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 11) oraz pozostałych jednostek budżetowych (np. Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej). Takie podejście przyczynia się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa IT i optymalizacji kosztów w skali miasta, zaś w niedalekiej przyszłości powoli na wykorzystywanie infrastruktury teleinformatycznej w 100%, zgodnie z celami statutowymi ŚSM.

Wraz ze spłaceniem przez Śląską Sieć Metropolitalną wielomilionowej pożyczki, wygasła zabezpieczająca ją hipoteka, ustanowiona przed 5 laty na miejskich działkach. Wniosek o jej wykreślenie z ksiąg wieczystych został złożony przez miasto do Sądu Rejonowego pod koniec sierpnia.

– Otwiera to nowy rozdział funkcjonowania Śląskiej Sieci Metropolitalnej. Nadal toczy się postępowanie mające wskazać i odpowiednio ukarać osoby winne sytuacji, w jakiej znalazła się spółka. Najistotniejsze jest jednak to, że zmiany wprowadzone w toku działań naprawczych, w tym wprowadzone mechanizmy controllingowe, są konsekwentnie realizowane i skuteczne, przyczyniając się do systematycznej poprawy jakości naszych usług – podkreśla Agnieszka Olbrycht-Banach, prezes zarządu Śląskiej Sieci Metropolitalnej.

Komunalna spółka, w której miasto posiada 100% udziałów, od lat zarządza siecią szerokopasmową w Gliwicach, dzięki której dostarczane są usługi telekomunikacyjne (ŚSM jest operatorem telefonii stacjonarnej VOIP zapewniającej łączność jednostek miejskich) oraz Internet. Podczas pandemii dzięki ŚSM Urząd Miejski i jednostki organizacyjne mogły nieprzerwanie świadczyć usługi dla mieszkańców, choć duża część ich pracowników musiała pracować zdalnie.

Sieć szerokopasmowa jest w Gliwicach na bieżąco rozbudowywana i modernizowana, dzięki czemu m.in. przybywa punktów Hot-Spot w mieście.

W 2020 r. światłowód został położony na terenie przyległym do Palmiarni Miejskiej, w rejonie od ul. Chorzowskiej do Cmentarnej, od ul. Okrężnej do Bojkowskiej (wzdłuż nowo powstałego odcinka obwodnicy południowej) oraz w Wilczym Gardle. Ponadto uruchomiono nowe szafy z serwerami przy ul. Spacerowej i Wrocławskiej, przygotowano przyłącza sieci światłowodowej i zintegrowano je z systemem punktów Hot-Spot uruchomionych w ramach unijnego projektu WiFi4EU. Zmodernizowano też punkty Hot-Spot na Rynku, przy tężni solankowej i na placu zabaw przy ul. Dzionkarzy.

Spółka pełni ważną rolę w procesie zapewnienia bezpieczeństwa gliwiczanom.

ŚSM oferuje miejskim jednostkom organizacyjnym pakiet usług Data Center, w tym m.in. standaryzację teleinformatyki i bezpieczne przechowywanie danych, zarządza systemem monitoringu miejskiego i integruje monitoring miejski z drogowym, administrowanym przez Zarząd Dróg Miejskich. W ramach realizacji zadań wynikających z Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2020 spółka rozbudowała miejski monitoring wizyjny na terenie dzielnicy Wilcze Gardło o 3 punkty kamerowe. Inwestycją własną spółki było wybudowanie monitoringu w parku Chrobrego. W lokalizacjach podlegających pod MZUK ( cmentarze, OW Czechowice) ŚSM zainstalowała systemy monitoringu obiektowego. Spójny system monitoringu jest dużym wsparciem w pracy miejskich służb – obraz przekazywany jest do Centrum Ratownictwa Gliwice, Straży Miejskiej, Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach oraz wszystkich komisariatów.

Jak się mają miejskie spółki? Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach Sp. z o.o.

szpital

Spółki miejskie zajmują ważne miejsce w procesie realizacji zadań publicznych nałożonych na jednostki samorządu terytorialnego. Zakres działalności utworzonych przez miasto spółek jest szeroki. Łączy je jednak wspólny mianownik – ich nadrzędnym celem jest sprawne i nieprzerwane realizowanie zadań służących zaspokajaniu potrzeb gliwiczan. Łączna wartość majątku Gliwic w 17 spółkach na koniec 2020 r. wyniosła blisko 1,3 mld zł. Prezentujemy kolejną część cyklu poświęconego spółkom miejskim – tym razem Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach Sp. z o.o. Miasto posiada w spółce 99,97% udziałów.

W 2020 roku Szpital skupił swoją działalność głównie na walce z CO VID-19. Wymagało to radykalnych zmian organizacji pracy, wypracowania nowych sposobów zarządzania i administracji, a także przesunięcia zasobów kadrowych i środków finansowych. Największym sukcesem stało się niewątpliwie stworzenie możliwości specjalistycznej hemodializoterapii pacjentom zakażonym wirusem SARS-CoV-2 w szpitalu przy ul. Zygmunta Starego 20. Dostosowanie pracy szpitala do rygorów epidemicznych, w tym utworzenie oddziału COVID-19, przeniesienie poradni POZ, a następnie przywrócenie działalności oddziału okulistyki i rehabilitacji, pociągnęło za sobą ogromny zakres prac i inwestycji.

Zainwestowano również w aparaturę medyczną. Kupiono m.in. laparoskop z wizualizacją 3D, mobilny angiograf do wszczepiania rozruszników serca, narzędzia ortopedyczne do artroskopii barku, specjalistyczne narzędzia dla oddziału urologii, sterylizator dla oddziału okulistyki i kolonoskop do badań endoskopowych.

W 2020 roku zainicjowano wyjątkową współpracę pomiędzy zarządem placówki a władzami Politechniki Śląskiej w Gliwicach w ramach działań Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie. To pierwsza tego typu inicjatywa, której celem jest skrócenie czasu opisu badania TK, wykrycie przypadków COVID-19 niepodejrzanych klinicznie oraz dostarczenie dodatkowych informacji, na bazie których będzie można udoskonalić istniejące bądź stworzyć nowe schematy diagnostyczne.

Zgodnie z ideą zarządu Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, mimo pandemii placówka prowadzi działania zmierzające do wzbogacania oferty świadczeń medycznych ze szczególnym uwzględnieniem procedur dla pacjentów walczących z chorobą nowotworową. Niemal 100 operacji laparoskopowych w 2020 roku przeprowadził zespół pod kierunkiem doktora Andrzeja Kupilasa, ordynatora oddziału urologii i urologii onkologicznej. Mimo wielu przeciwności, które przyniosła pandemia koronawirusa, zespół pod kierunkiem doktora Andrzeja Baryluka, ordynatora oddziału ortopedii, z sukcesem rozpoczął przeprowadzanie niezwykle skomplikowanych operacji endoprotezoplastyki onkologicznej. (mf)

 

PalmJazz daje nam możliwości!

baner

Jazz daje nam możliwości! My dajemy możliwość jazzowi! Patrzymy na rzeczywistość wokół, raz jest ciekawa, raz mniej. Kiedy tę rzeczywistość przesłaniamy filtrem jazzu, ma jaskrawe, żywe, piękne barwy. Właśnie w ten sposób chcemy Wam pokolorować rzeczywistość tej jesieni.

30 września w Centrum Kultury Jazovia wystartuje dwunasta edycja PalmJazz Festival, która udowodni, jak ważny i potrzebny jest nam wszystkim koncertowy kontakt. – W ramach kilkunastu koncertów na żywo zagrają artyści ze świata, Europy i Polski. Mówimy o czołówce artystycznej, muzykach, których twórczość musi być co najmniej znakomita. Takie mamy założenie i tego się trzymamy – zachęcają organizatorzy.
Wystąpią między innymi Dave Douglas, Trygve Seim & Frode Haltli, Nils Peter Molvaer Quartet, a także przedstawiciele polskiej sceny na czele z Leszkiem Możdżerem, Marcinem Wasilewskim w składzie trio, Moniką Borzym. PalmJazz będzie też okazją do spotkania z jazzującymi aktorami – Janem Nowickim i Robertem Więckiewiczem – przy akompaniamencie świetnych muzyków. Kulminacją będzie koncert AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, który 16 października zamknie ramy festiwalu. Szczegółowy harmonogram festiwalu można znaleźć na stronie www.palmjazz.pl. (mat. org.)

 

Sprawdź, #coNoweGO!

ludzie dyskutujący podczas konferencji

Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych, lokalnych liderów i wolontariuszy do wzięcia udziału w konferencji #coNoweGO. 20 września już po raz trzeci uczestnicy będą mieli okazję bliżej poznać III sektor oraz spotkać się z ekspertkami i ekspertami, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

W tym roku tematem przewodnim będzie pozyskiwanie kapitału na przedsięwzięcia społeczne, nie tylko w odniesieniu do środków finansowych, ale również zasobów rzeczowych i tych zupełnie niematerialnych. To jedna z największych bolączek organizacji pozarządowych, z którymi spotykają się doradcy Centrum 3.0. Jak znaleźć środki na pierwszy projekt? Jak działać pomimo ograniczonych zasobów? Uczestnicy konferencji dowiedzą się przede wszystkim, w którym kierunku iść, by zapewnić stabilność finansową swojej organizacji oraz jak wykorzystywać zasoby niematerialne. Poruszone zostaną kwestie pozyskiwania pieniędzy na działania organizacji, a także zasobów przy wykorzystaniu mediów społecznościowych, np. Facebooka, działalności bez funduszy, wykorzystywania modeli fundraisingowych.

Celem konferencji jest przede wszystkim przekazanie wiedzy o dostępie do pozyskiwania źródeł finansowych na działania społeczne. Uwaga będzie poświęcona także zasobom niematerialnym oraz takim zagadnieniom jak fundraising, zrzutki w internecie czy budowanie zaufania w społeczności. Świetnych mechanizmów jest wiele, potwierdzają to praktyki organizacji w Polsce i na świecie – mówi Marta Kryś, dyrektor Centrum 3.0.

Formuła konferencji, organizowanej 20 września w godz. 17.00–20.00 w budynku dawnej Cechowni w Nowych Gliwicach (ul. Bojkowska 35a), będzie mieć charakter warsztatowy. Udział jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń! Zapisy odbywają się poprzez formularz rejestracyjny dostępny w aktualnościach na stronie www.gods.gliwice.pl. Tam też znajduję się więcej informacji. Istnieje także możliwość kontaktu telefonicznego pod nr tel. 32/238-81-67 lub e-mailowego: ngo@gods.gliwice.pl.

Gościem specjalnym konferencji będzie Piotr Cyrwus – polski aktor filmowy i teatralny, zarazem społecznik zaangażowany w kampanie społeczne.

Nowa uczelnia w gliwickiej Cechowni

kobieta i dwóch mężczyzn

Z początkiem roku akademickiego w historycznym budynku Cechowni w kompleksie Nowych Gliwic zacznie działać filia sosnowieckiej Wyższej Szkoły Humanitas, oferująca studia z zakresu prawa i psychologii. Jej ofercie edukacyjnej, planom rozwoju i współpracy ze spółką EMT – Systems oraz zaletom Gliwic poświęcone było środowe spotkanie w Cechowni z udziałem władz uczelni, przedstawicieli EMT – Systems i zastępczyni prezydenta Gliwic Ewy Weber.

Otwarciu konferencji towarzyszyła prezentacja historii budynku i kompleksu Nowe Gliwice. Piotr Podgórski, członek zarządu firmy EMT – Systems, której siedzibą jest obecnie Cechownia, przybliżył arkana procesu rewitalizacji i adaptacji obiektu, a  Agata Rakotny, kierownik ds. marketingu i komunikacji w spółce, opowiedziała o działaniach artystycznych i kulturalnych organizowanych w tym miejscu.

JM Rektor WS Humanitas, prof. ucz. dr hab. Michał Kaczmarczyk, przedstawił ofertę edukacyjną uczelni dla mieszkańców Gliwic i miast ościennych. Nakreślił także plany uczelni związane z rozwojem gliwickiej filii i wskazał obszary jej współpracy ze spółką EMT – Systems.

Wiceprezydent Gliwic Ewa Weber, odpowiedzialna m.in. za sferę edukacji w mieście, omówiła perspektywy rozwoju Gliwic jako miasta akademickiego i rolę współpracy z Wyższą Szkołą Humanitas w kreowaniu oferty edukacyjnej. – Dzięki wieloletniej obecności Politechniki Śląskiej w Gliwicach mamy obecnie ponad 100 studentów na 1000 mieszkańców miasta, co czyni nas jednym z wiodących ośrodków akademickich w kraju, dysponującym dodatkowo bogatą bazą kulturalną i najlepszą w regionie bazą sportową. To niezwykle ważne, że w Nowych Gliwicach rozpoczyna swoją działalność kolejna uczelnia, na której będzie można studiować nowe, prestiżowe kierunki – prawo i psychologię. Myślę, że studenci, którzy wybiorą ofertę Humanitas w naszym mieście, będą mile wspominać czas spędzony na studiach – przekonywała Ewa Weber.

Zwieńczeniem konferencji było podpisanie umowy pomiędzy uczelnią a spółką EMT – Systems. Uroczysta inauguracja roku akademickiego w murach Cechowni przewidziana jest 23 października.