Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach 9 września 2019 r.

// 09-09-2019

Marka Śląskie. Marka Gliwice

Gala RIPH. Nagrodzeni

Aż 5 podmiotów z Gliwic zostało uhonorowanych nagrodą w Konkursie „Marka-Śląskie”. Konkurs od dekady docenia ludzi, firmy i instytucje, które tworzą pozytywny wizerunek regionu, przyczyniają się do jego rozwoju i budują tożsamość regionalną Śląska w kraju i za granicą.

Muzeum w Gliwicach zwyciężyło w kategorii Dziedzictwo Kulturowe Regionu. Kapituła konkursu doceniła stałą wystawę „Żydzi na Górnym Śląsku”. Zwycięzcą w kategorii Sport został Gliwicki Klub Sportowy Piast S.A., a firma Euvic Sp. z o.o. – lider outsourcingu IT w Polsce – została uznana za najlepszą w kategorii Gospodarka.

Park Naukowo-Technologiczny TECHNOPARK GLIWICE Sp. z o.o. zdobył nagrodę „Marka-Śląskie” w kategorii usługa, a prezes Technoparku Jan Kosmol został uhonorowany nagrodą Osobowość Roku.

Nagrody wręczono podczas XXV, jubileuszowej gali Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach, integrującej środowiska biznesowe, polityczne, naukowe i kulturalne. To jedno z najważniejszych spotkań biznesowych w regionie. Uroczystość odbyła się 7 września w hali Arena Gliwice.

Gala była świetną okazją do podsumowań – pierwszą Izbę Handlową w Gliwicach powołano 160 lat temu.Dzisiejsi przedsiębiorcy stoją przed innymi problemami niż wtedy, jednak priorytety pozostają niezmienne, dlatego nadal pragniemy pielęgnować oraz kontynuować tradycje pierwszej Izby, dbać o rozwój przedsiębiorczości i wspólnie mierzyć się ze stale zmieniającym się otoczeniem gospodarczym – mówi Wiktor Pawlik, prezes RIPH.

Podczas Gali wręczono również odznaczenia Państwowe, regionalne, Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie oraz Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach. Honorową Złotą Odznaką Krajowej Izby Gospodarczej uhonorowano m.in. prezesa Technoparku Jana Kosmola, Arkadiusza Mężyka rektora Politechniki Śląskiej oraz Stanisława Ogryzka, wiceprezesa Banku Spółdzielczego w Gliwicach.

Tytuł Honorowego Członka RIPH otrzymali: Jerzy Buzek, europarlamentarzysta, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz Beata Drzazga, prezes BetaMed S.A. Jacek Kotra dyrektor Parku Naukowo-Technologicznego „TECHNOPARK GLIWICE” Sp. z o.o. otrzymał Medal Izby, a pracownikom ZBM I TBS wręczono Złote Medale za Długoletnią Służbę.

Podziękowania za szczególnie aktywne wspieranie realizacji statutowych zadań Izby przekazano m.in. gliwickiej firmie Apauly Group Sp. z o.o. oraz Bankowi Spółdzielczemu w Gliwicach.

Organizatorami Konkursu „Marka Śląskie” są Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, TVP3 Katowice, Radio Katowice oraz Dziennik Zachodni. (mf)

Można głosować!

GBO 2020

Chcecie współdecydować, na co zostaną wydane pieniądze w ramach GBO 2020? Weźcie udział w głosowaniu, które wystartowało 2 września i potrwa 3 tygodnie.

Do głosowania skierowano 145 projektów zaproponowanych przez mieszkańców – w tym 140 zadań dzielnicowych (wśród nich są propozycje z wszystkich 21 gliwickich dzielnic) i 5 zadań ogólnomiejskich (ten rodzaj zadań pojawił się po raz pierwszy).

Każdy mieszkaniec Gliwic będzie mógł oddać maksymalnie dwa głosy, w tym jeden głos na projekt w dowolnej dzielnicy i jeden głos na projekt ogólnomiejski – na dwóch oddzielnych formularzach do głosowania.

Głosować będzie można albo w formie elektronicznej (na e-formularzach aktywnych od 2 września od godz. 8.00 do 23 września do godz. 20.00 na stronie Gliwice.eu w zakładce „Gliwicki Budżet Obywatelski”), albo w formie papierowej – na formularzach dostępnych od 2 do 23 września w ponad dwudziestu punktach konsultacyjnych zlokalizowanych w różnych częściach miasta (Wykaz punktów konsultacyjnych ) bądź pobranych w tym czasie – i wydrukowanych – ze strony Gliwice.eu, zakładka „Gliwicki Budżet Obywatelski”.

W przypadku głosowania elektronicznego potwierdzenie oddania głosu nastąpi poprzez zatwierdzenie linku aktywacyjnego przesłanego na adres e-mail (zatwierdzenie będzie odrębne dla każdego z formularzy). Jeden adres e-mail będzie mógł zostać wykorzystany do udziału w głosowaniu przez jednego uprawnionego!

W przypadku głosowania w formie papierowej głos będzie można oddać w punktach konsultacyjnych w godzinach ich otwarcia (za dzień oddania głosu przyjmuje się dzień złożenia wypełnionego formularza bezpośrednio w punkcie konsultacyjnym) lub listownie, przesyłając wypełniony formularz na adres Urzędu Miejskiego (ul. Zwycięstwa 21, 44-100 Gliwice). O fakcie oddania głosu w terminie decyduje data jego doręczenia przez operatora pocztowego do siedziby UM!

Osoby, którym rodzaj niepełnosprawności uniemożliwia oddanie głosu, będą mogły wziąć udział w głosowaniu za pośrednictwem konsultanta ds. osób niepełnosprawnych w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21, w godzinach urzędowania (za okazaniem dokumentu potwierdzającego dane osobowe).

W trakcie całego głosowania na stronie internetowej Gliwice.eu będzie udostępniana na bieżąco aktualna liczba oddanych głosów. Wyniki poznamy do 23 października.

Podczas ustalania wyników głosowania będą brane pod uwagę projekty, które uzyskały poparcie co najmniej 30 głosujących – w przypadku projektów dzielnicowych oraz 500 głosujących – w przypadku projektów ogólnomiejskich.

Najbardziej aktywne dzielnice będą miały szansę na finansowy bonus, czyli środki z tzw. puli dla aktywnych. Pamiętajmy! Zwycięskie projekty będą realizowane w 2020 roku!

Więcej informacji szukaj w poradniku „Jak głosować?” na Gliwice.eu.

Futsaliści rozpoczęli sezon w ekstraklasie

futsal GSF

W meczu I kolejki Futsal Ekstraklasy sezonu 2019/2020 Piast Gliwice musiał uznać wyższość Rekordu Bielsko-Biała, przegrywając w Arenie Gliwice 0:1. Goście zwycięskiego gola zdobyli w 23. minucie, a jego autorem był Michał Kubik. Do remisu zabrakło centymetra...

Tymczasem w pierwszym – historycznym – ekstraklasowym meczu futsalistów z Gliwickiego Stowarzyszenia Futsalu reprezentanci naszego miasta zremisowali z czwartą drużyną poprzedniego sezonu, KS Acana Orzeł Futsal Jelcz-Laksowice 0:0. Mecz transmitowany był na żywo w telewizji Sportklub Polska.

Śląski Salon Maturzystów na Politechnice Śląskiej

śląski salon maturzystów

Śląski Salon Maturzystów, podczas którego uczniowie ostatnich klas szkół średnich mogą zapoznać się z ofertami uczelni i wysłuchać rad ekspertów komisji egzaminacyjnych, odbędzie się we wtorek, 10 września w murach Politechniki Śląskiej.  Salon rozpocznie się o godz. 9.00 w budynku Centrum Edukacyjno-Kongresowego przy ul. Konarskiego 18B w Gliwicach.

Maturzyści, którzy odwiedzą Politechnikę Śląską, będą mieli okazję wysłuchać porad ekspertów z Okręgowej Komisji Edukacyjnej w Jaworznie, którzy przybliżą zasady, jakie będą obowiązywać podczas przyszłorocznego egzaminu dojrzałości. Eksperci podpowiedzą im również, jak przygotować się do matury, żeby zdać ją jak najlepiej, a także czym kierować się przy wyborze dalszej ścieżki kształcenia. Podczas Salonu Maturzystów będą również obecni przedstawiciele szkół wyższych nie tylko z województwa śląskiego, którzy przedstawią ofertę edukacyjną swoich uczelni. Dodatkowo do rąk uczniów trafi kilka tysięcy egzemplarzy Informatora dla Maturzystów przygotowanego przez Perspektywy.
Politechnika Śląska przygotowała dla maturzystów najnowszy informator dla kandydatów na studia na rok akademicki 2019/2020. Uczniowie będą również mogli zasięgnąć opinii studentów na temat każdego z ponad 50 kierunków studiów i odwiedzić stoisko naszej uczelni.
Termin Salonu Maturzystów nie jest przypadkowy, bo do końca września uczniowie ostatnich klas liceów i techników muszą złożyć deklaracje maturalne. Wiedząc, co chcą studiować i jakie są wymogi uczelni, mogą odpowiednio dobrać zestaw przedmiotów do zdawania na maturze.
Szczegóły można znaleźć TUTAJ

Alejki gotowe

alejki przy ul. Pszczyńskiej

Można chodzić, spacerować, snuć się i biegać – zakończyła się modernizacja chodników przy ul. Pszczyńskiej. Zadanie zostało zrealizowane przez Miejski Zarząd Usług Komunalnych w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2019.

W 2018 r. zmodernizowano boisko, teraz całości dopełniły wyremontowane sąsiadujące z nim alejki pomiędzy blokami przy ul. Pszczyńskiej 112, 116 i 118. Wykonano w sumie 692,50 m2 chodników – asfalt zastąpiono betonową kostką brukową. Całkowity koszt inwestycji zrealizowanej w ramach GBO 2019 wyniósł niemal 211 tys. zł. (mf)

GTK ponownie zwycięskie

GTK Gliwice

GTK Gliwice wygrało z WKS-em Śląsk Wrocław 75:70 w grze kontrolnej przed startem sezonu Energa Basket Ligi. Najskuteczniejsi w szeregach gospodarzy byli Payton Henson i Milivoje Mijović, któzy zdobyli po 17 punktów. Wśród rywali po 16 „oczek” na swoim koncie zapisali Clayton Custer i Aleksander Dziewa.

Dzień po meczu z MKS-em Dąbrowa Górnicza GTK zagrało kolejny sparing. Tym razem do Gliwic zawitał beniaminek Energa Basket Ligi, WKS Śląsk Wrocław. Goście przystąpili do meczu bez Kamila Łączyńskiego, który przebywa na mistrzostwach świata z reprezentacją Polski. Z kolei w szeregach naszego zespołu zabrakło Mateusza Szlachetki, ale pojawił się za to Payton Henson, który w meczu z MKS-em nie wystąpił z powodu drobnego urazu dłoni. Piątkowy odpoczynek sprawił, iż amerykański skrzydłowy miał sporo sił i energii, co widoczne było na parkiecie. To właśnie on najczęściej występował w roli egzekutora i budował przewagę miejscowych.

Na szczególną uwagę zasługuje dobra dyspozycja w obronie, bo Śląsk w pierwszej połowie miał niewiele do powiedzenia. Z każdą kolejną minutą drugiej odsłony przewaga gliwiczan rosła. Na początku drugiej połowy GTK odskoczyło już na 21 „oczek” przewagi i wszystko wskazywało na wysokie zwycięstwo. Niestety, gospodarze zbyt szybko pomyśleli, że jest już „po meczu” i ich determinacja znacząco osłabła. Było też widać narastające zmęczenie. Ten fakt skutecznie wykorzystali wrocławianie.

Na całe szczęście trener Turkiewicz zdołał jeszcze zmobilizować swój zespół i ten na ostatnią część spotkania wyszedł z bojowym nastawianiem. Gliwiczanie ponownie bili się o każdą piłkę i poprawili dyspozycję w obronie. Starali się też napędzać kontrataki, które przynosiły łatwe punkty. Zespół Andrzeja Adamka cały czas trzymał się blisko, ale rozważna gra Duke'a Mondy'ego w końcowych fragmentach meczu nie pozwoliła gościom odrobić straty i tym sposobem GTK wygrało piąty mecz sparingowy.

Już w najbliższy wtorek GTK zagra w Opawie z miejscowym BK. To będzie siódmy mecz kontrolny w tym okresie przygotowawczym.

Egzoszkielet pomaga w rehabilitacji

pacjent podczas rehabiolitacji z egzoszkieletem

Przychodnia Technomex-Gliwice zaprasza osoby z mózgowym porażeniem na bezpłatną rehabilitację. Ćwiczenia prowadzone są z użyciem nowoczesnego sprzętu, w tym egzoszkieletu, platform do ćwiczeń kontroli posturalnej i ruchomych bieżni.

Rehabilitacja prowadzona jest w Przychodni Technomex w Gliwicach, przy ul. Szparagowej 19. Terapia trwa 2 godziny dziennie, przez 5 dni w tygodniu. Obejmuje 6 tygodni ćwiczeń.

Prowadzone są ćwiczenia chodu z wykorzystaniem EksoGT™. Jest to bioniczny szkielet zewnętrzny, przy pomocy którego osoby z niedowładami i porażeniami kończyn dolnych mogą chodzić, ćwicząc prawidłowy wzorzec chodu.

Wdrażane są również ćwiczenia kontroli posturalnej i koordynacji ruchowej z zastosowaniem biologicznych sprzężeń zwrotnych wykorzystujących rzeczywistość wirtualną. W warunkach rzeczywistości wirtualnej pacjent ćwiczy wykonywanie różnorodnych funkcji ruchowych aby potem, wytrenowane wzorce ruchowe wykorzystywać w świecie realnym. Dzięki sprzężeniom pacjent obserwuje dokładność wykonywanego przez siebie ćwiczenia i może na bieżąco korygować swoje ruchy.

Terapia poprzedzona jest dokładną diagnostyką funkcjonalną. Kierownikiem programu terapeutycznego jest dr Krzysztof Czupryna, fizjoterapeuta specjalizujący się od wielu lat w terapii mózgowego porażenia dziecięcego.

Tego typu edukacja chodu z wykorzystaniem egzoszkieletu dostępna jest tylko w kilkunastu ośrodkach na terenie całego kraju i nie jest refundowana przez NFZ  – mówi Piotr Kozioł, dyrektor ds. Projektów Unijnych w Technomex Gliwice.

Diagnostyka oraz terapia prowadzone w programie terapeutycznym Technomex są bezpłatne. Mogą w nim wziąć udział dzieci oraz osoby dorosłe ze stwierdzonym mózgowym porażeniem dziecięcym, spełniających kryteria włączenia do programu.

Szczegółowe informacje na temat programu można uzyskać pod numerem telefonu: 694-483-101, na stronie internetowej drogadosprawnosci.pl/mpdz oraz pisząc na adres e-mail: rejestracja@drogadosprawności.pl.

Projekt jest dofinansowany ze środków unijnych. (mf)