Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach

// 11-10-2019

Co wybrali gliwiczanie?

GBO

Prezydent Gliwic ogłosił wyniki głosowania w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2020.  W przyszłym roku zrealizowanych zostanie 71 projektów.

Podczas wrześniowego głosowania gliwiczanie zadecydowali, że w 2020 roku wykonanych zostanie 5 projektów ogólnomiejskich (wszystkie poddane pod głosowanie) oraz 66 projektów dzielnicowych (obejmujących każdą z 21 dzielnic).

W przypadku projektów dzielnicowych 56 wyłoniono w ramach puli podstawowej. Z kolei w ramach tzw. puli dla aktywnych, którą rozdysponowano pomiędzy dzielnice z najwyższą frekwencją, wybrano 10 projektów. Z tego 3 projekty skierowano do realizacji dodatkowo – po decyzji prezydenta Gliwic, który postanowił powiększyć pulę dla aktywnych o pieniądze pozostałe po podziale środków na projekty ogólnomiejskie.

Według szacunkowych kosztów realizacja projektów wybranych przez gliwiczan będzie kosztowała ponad 6,2 mln zł.

W tegorocznej edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy oddali prawie 25 000 głosów. Chętnie popierali projekty inwestycyjne, dotyczące m.in. placów zabaw, infrastruktury sportowej, zieleni miejskiej, miejsc parkingowych, remontów dróg i chodników. Zadecydowali także o realizacji zadań o innym charakterze, np. zajęć sportowych, kulturalnych i edukacyjnych.

Szczegółowe wyniki głosowania zostały opublikowane na stronie internetowej www.gliwice.eu w dziale „Gliwicki Budżet Obywatelski” oraz w Biuletynie Informacji Publicznej. Można tam znaleźć także dokumenty, w których określono zasady dotyczące przeprowadzenia głosowania – uchwałę nr II/26/2018 Rady Miasta Gliwice z 13 grudnia 2018 r. w sprawie Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego oraz zarządzenie nr PM-401/19 Prezydenta Miasta Gliwice z 7 marca 2019 r. w sprawie Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

Ta noc należy do naukowców!

Noc Naukowców

To będzie prawdziwe naukowe święto. Przed nami 14 edycja Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej. Do wyboru aż 180 wydarzeń! Spektakularne pokazy, spotkania z niezwykłymi ludźmi nauki, niesamowite eksperymenty i piorunujące warsztaty. Wszystko w jedyną taką noc w roku – Noc Naukowców! Już 12 października!

Politechnika Śląska wraz z Miastem Gliwice zaprasza na 14 edycję Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej. Tegoroczna Noc Naukowców będzie wyjątkowa, ponieważ wpisuje się w obchody Jubileuszu Politechniki Śląskiej – 75-lecia Jej istnienia. Rozpocznie się w sobotę 12 października o godz. 15.00, a zakończy około godz. 22.00. Zaplanowano rekordową ilość 180 wydarzeń!

Pokazy dla „małych i dużych” przygotowane przez wyspecjalizowane i wykwalifikowane kadry naukowców Politechniki Śląskiej prezentowane będą w Kampusie Uczelni w Gliwicach, Zabrzu i Katowicach. Będą gry i zabawy, pokazy laboratoryjne, eksperymenty naukowe, zagadnienia ze świata nauk ścisłych i humanistycznych, m.in.: pokazy fizyczne, chemiczne, elektroniczne, mechaniczne oraz górnicze. Będzie też wyjątkowa nauka tańca oraz okazja do poznania kultury niemieckiej, angielskiej, rosyjskiej, francuskiej. Podczas uroczystej inauguracji nocy nauki, zostaną wręczone nagrody z udziałem Rektora Politechniki Śląskiej dla uczestników konkursów: „Laboratorium przyszłości” oraz „Domowy eksperyment”. Można się już rejestrować! (mf)

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach internetowych:

www.nocnaukowcow.com.pl

www.facebook.com/NocNaukowcowPolitechnikiSlaskiej

www.instagram.com/nocnaukowcowpolsl/

#NocPolitechniki

 

Tysiąc piękności na Czechowicach

pies

Miłośnicy psów z pewnością w najbliższy weekend pojawią się w Czechowicach. W najbliższy weekend będzie można podziwiać psie piękności. Będzie ich ponad 1 000! Impreza jest objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice.

W najbliższy weekend, 12 i 13 października, na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Czechowicach odbędą się dwie wystawy: 43 i 44  Krajowa Wystawa Psów Rasowych.  Zaprezentuje się ponad tysiąc czworonogów, które będą oceniane przez 21 międzynarodowych sędziów.  Podczas imprezy m.in. zostanie wybrany najpiękniejszy pies i najlepszy młody prezenter, będzie też okazja, by spotkać się z hodowcami. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę wystawy potrwają od godz. 10.00 do 17.00. Wstęp jest bezpłatny. Prezydent Gliwic objął imprezę honorowym patronatem. (mf)

Nowe zajęcia w gliwickim muzeum

slider

11 października rusza nowy cykl wykładów dotyczących secesji, a 12 października dzieci wezmą udział w pierwszych zajęciach z kontynuacji cyklu „Mały muzealnik”.  Muzeum w Gliwicach zaprasza!

Modernizm, na fali obecnej mody i zainteresowania realizacjami ruchu nowoczesnego w architekturze,  kojarzymy przede wszystkim z twórcami pozostającymi pod wpływem Wielkiej Awangardy XX wieku – Saint’Elją i włoskimi futurystami, szklanymi wieżami niemieckiego ekspresjonizmu, rosyjskimi konstruktywistami i rewolucyjną architekturą Ela Lissitzky’ego, Gropiusem i szkołą Bauhausu, holenderskim De Stijlem, Le Corbusierem we Francji, amerykańską szkołą chicagowską i Frankiem Lloydem Wrightem, a później funkcjonalizmem i stylem międzynarodowym lat trzydziestych. Ale modernizm ma wiele twarzy i jego początki sięgają o wiele wcześniej - nawet dwudziestowieczna awangarda, głosząca radykalne zerwanie z przeszłością, swoich przodków mogłaby odnaleźć w hrabim de Saint-Simonie i  socjalistach z początków XIX stulecia. Ewa Pokroska-Ożóg, miejski konserwator zabytków, zainauguruje cykl wykładów prelekcją „Secesja czy Jugendstiel – jak odróżnić nurty secesji?” 11 października o godz. 17.00 w Willi Caro.

Dla tych, którzy poznali już poszczególne działy Muzeum, ale też dla zupełnych nowicjuszy, przygotowano kontynuację cyklu, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem! Tym razem idziemy o krok dalej – będziemy zwiedzać wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach, a wiosną również miejsca ważne dla naszego miasta! Pierwsze zajęcia odbędą się 12 października, w dóch grupach – o godz. 11.30 i 13.30. (MwG)

„Plotka” niesie...

mężczyzna ze szminką na wzorzystym tle we wzorzystym ubraniu

...że na 11 października zaplanowano najzabawniejszą premierę sezonu. Na afisz Teatru Miejskiego w Gliwicach wejdzie „Plotka” w reżyserii Cezarego Ibera.

W przedstawieniu na podstawie scenariusza Francisa Vebera głównym bohaterem jest Pignon. Życiowy nieudacznik, którego pogoniła żona, syn go unika, nawet szef chce się go pozbyć. Pechowy księgowy nawet samobójstwa nie umie porządnie popełnić... W sytuacji, w której wszystko idzie jak po grudzie, na ratunek Pignonowi przychodzi tytułowa plotka.

Czy kłamiąc, można wymyślić sobie lepsze życie? I czy ten kij będzie miał dwa końce? Teatralnej odpowiedzi udzieli Cezary Iber, który przeniesie tekst Vebera na gliwicką scenę. W spektaklu wystąpią między innymi Karolina Olga Burek, Przemysław Chojęta i Łukasz Kucharzewski. Premiera rozpocznie się o godz. 19.00 w TM-ie w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57). (mm)

Reportaż? W to mi graj!

ruiny teatru Victoria

W ramach festiwal Haczyk – Gliwickie Spotkania Literackie odbywają się nie tylko ciekawe spotkania autorskie z uznanymi reporterami. 12 października uczestnicy gry typu LARP ruszą śladem Ryszarda Kapuścińskiego w ruinach teatru Victoria.

LARP (ang. live action role-playing) to rozrywka z pogranicza RPG i improwizowanego teatru. Zapewne dlatego Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach na miejsce akcji niecodziennej rozgrywki wybrała klimatyczne ruiny teatru Victoria (al. Przyjaźni 18). Tam uczestnicy zabawy wejdą do świata Kapuścińskiego, reportażysty i podróżnika, który ze swoich dalekich wojaży przywoził wiele pamiątek. Należała do nich między innymi afrykańska maska, wokół której osnuta będzie fabuła gry.

LARP rozpocznie się 12 października o godz. 18.00. Zapisy są prowadzone mejlowo (instrukcyjny@biblioteka.gliwice.pl) i telefonicznie (32 238 26 24) do godz. 13.00 11 października. (mm)

15 minut może uratować życie

plakat

Do końca roku mieszkańcy woj. śląskiego mogą wykonać bezpłatny i anonimowy test na obecność wirusa HCV odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby typu C. Badanie jest wykonywane m.in. w placówce przy ul. Zygmuntowskiej 84, a na wyniki wystarczy poczekać 15 minut.

Test anty-HCV jest szybki i bezpieczny. Zajmie tylko chwilę, a może uratować życie. Wystarczy kilka kropel krwi pobranej z palca, 15 minut oczekiwania i są wyniki. Do końca roku można go wykonać bezpłatnie,  23 placówkach ALAB na terenie Śląska. W Gliwicach zbadać się można przy ul. Zygmuntowskiej 84, bez wcześniejszej rejestracji, od poniedziałku do piątku w godz. od 6.45 do 9.45.

WZW C jest podstępne. Przez wiele lat może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów, a jeżeli już się pojawią są bardzo nieswoiste (przemęczenie, bóle stawów, osłabienie). W tym czasie stopniowo niszczy wątrobę prowadząc do jej włóknienia, a w najcięższych przypadkach do raka wątrobowokomórkowego. Odpowiednio wczesne wykrycie wirusa i jego leczenie może przed tym uchronić.

– Jeśli test anty-HCV okaże się dodatni, przeprowadzimy dalszą, pogłębioną i bezpłatną diagnostykę, dzięki której osoba, która skorzysta z badań będzie wiedziała, czy zakażenie HCV jest u niej aktywne. To duże ułatwienie i oszczędność czasu, jak i pieniędzy dla pacjenta. Pamiętajmy też o tym, że test anty-HCV jest obecnie najszybszą formą wczesnej diagnostyki w kierunku HCV. W przeciwieństwie do HBV, na HCV nie można się zaszczepić – mówi lek. med. Agata Strukow z ALAB laboratoria.

W Polsce od 2015 r. są dostępne leki, które mają blisko 100% skuteczność w eliminacji wirusa. Dzięki nim zakażenie HCV stało się pierwszą i obecnie jedyną wyleczalną przewlekłą infekcją wirusową. Leki te zostały wprowadzone do refundacji i pacjent otrzymuje je bezpłatnie.

Szczegółowe informacje na temat badań można znaleźć na stronie www.alablaboratoria.pl. (mf)