Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach

// 16-08-2019

Czołem, żołnierze!

wojsko

Pełnią służbę w siłach zbrojnych, bronią granic, pomagają ludności cywilnej dotkniętej klęskami żywiołowymi, wykonują zadania bojowe, budują mosty i drogi, rozbrajają niewybuchy, biorą udział w niebezpiecznych operacjach i misjach, przechodzą forsowne szkolenia i wyczerpujące musztry. Wszystko po to, by być w pełnej gotowości w odpowiedniej chwili. Żołnierze. 15 sierpnia obchodziliśmy ich święto.

W Gliwicach stacjonują cztery jednostki wosjkowe. To 6. Batalion Powietrznodesantowy im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego wchodzący w skład 6. Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego, spec Jednostka Wojskowa Agat, 4. Wojskowy Oddział Gospodarczy oraz 131. Batalion Lekkiej Piechoty. Co o nich wiemy?

Wzorem Cichociemnych

6. Batalion Powietrznodesantowy im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego sformowano w 1957 r. Od 19 lat ta elitarna jednostka stacjonuje w garnizonie w Gliwicach. Jej żołnierze biorą udział w licznych misjach, zgrupowaniach, szkoleniach i operacjach stabilizacyjnych (m.in. na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie). Stale doskonalą swe umiejętności i gotowość do działania w dowolnym zakątku kuli ziemskiej i w każdej strefie klimatycznej – również w rejonach arktycznych i subarktycznych Kanady.

Do zadań 6. batalionu należy opanowywanie i utrzymywanie kluczowych obiektów terenowych pola walki, wzmacnianie okrążonych sił, osłabianie potencjału przeciwnika poprzez akcje na tyłach wroga, niszczenie ważnych strategiczne obiektów przeciwnika, osłona własnych wojsk oraz zwalczanie oddziałów desantowych i specjalnych przeciwnika. W skład jednostki wchodzą również dwa patrole rozminowania odpowiedzialne za 39 powiatów na terenie Śląska i Opolszczyzny, których zadaniem jest oczyszczanie terenu z niewypałów i niewybuchów oraz innych przedmiotów niebezpiecznych.

Żołnierze 6. batalionu powietrznodesantowego noszą charakterystyczne bordowe berety z niebieskim emblematem rozpoznawczym. W centralnej części okrągłej tarczy znajduje się rozwinięta czasza spadochronu z opuszczonymi linkami i z pikującym „orłem lotników”. Emblemat dopełnia półwieniec z liści laurowych i dębowych będących alegorią męstwa i chwały żołnierskiej. Autorem emblematu jest starszy sierżant sztabowy Zbigniew Ślusarczyk.

Superjednostka do zadań specjalnych

Jednostka Wojskowa Agat podlega dowództwu Komponentu Wojsk Specjalnych. Sformowano ją w Gliwicach 30 czerwca 2011 r. Podlega Dowództwu Wojsk Specjalnych. Zadaniem żołnierzy Agatu jest wsparcie bojowe pozostałych Jednostek Wojsk Specjalnych, stąd najcięższy sprzęt i uzbrojenie. Pierwszy zespół Agatu rozpoczął działalność w 2014 r., a cała jednostka w 2016 r. Przejęła ona dziedzictwo tradycji Oddziału Dywersji Bojowej Agat (1943–1944), które starannie kultywuje. Jej patronem został gen. dyw. Stefan Rowecki „Grot”, twórca i komendant główny Armii Krajowej.

Nazwa jednostki nawiązuje do noszącego tę samą nazwę oddziału w ramach KeDywu AK, który podczas II wojny światowej zajmował się likwidacją funkcjonariuszy niemieckiego aparatu bezpieczeństwa. To oni zastrzelili m.in. gen. SS Franza Kutscherę. Warto pamiętać, że wszystkie JWS (Jednostki Wojsk Specjalnych) czerpią tradycję z AK.

Odznaka rozpoznawcza Agatu przedstawia atakującego orła, pod którego szponami widnieje napis „AGAT” i monogram „GS”, symbol Grup Szturmowych Szarych Szeregów Armii Krajowej. U podstawy znajduje się glob ziemski uosabiający gotowość jednostki do podjęcia działań bojowych w obronie interesów Rzeczypospolitej Polskiej w dowolnym miejscu na świecie. Wokół globu nałożony został srebrny wieniec z liści dębowych i laurowych.

Żołnierze Agatu nazywani są często polskimi Rangersami. Są szkoleni do wsparcia militarnego, wsparcia operacji przeciwterrorystycznych, prowadzenia operacji szturmowych i bezpośrednich oraz do ochrony infrastruktury krytycznej. Aby dostać się w szeregi Agatu, potrzebna jest nie tylko siła fizyczną, ale też odporność psychiczna, co sprawdzane jest w skrajnym wyczerpaniu podczas selekcji. Żołnierze Agatu przechodzą szkolenie m.in. górskie, spadochronowe, wysokościowe, snajperskie i pirotechniczne w różnych warunkach terenowych i klimatycznych.

Żołnierze kultywują także historyczne tradycje pododdziałów zasłużonych w trzecim powstaniu śląskim: Grupy Destrukcyjnej Wawelberga i Oddziału Szturmowego kpt. Roberta Oszka. Wawelberczycy i żołnierze Oszka wykonywali zadania taktyczne o znaczeniu strategicznym. Na tym również polegają współczesne operacje specjalne prowadzone przez żołnierzy z jednostki Agat.

WOG i lekka piechota

Najbardziej „cywilny” 4. Wojskowy Oddział Gospodarczy został sformowany w 2007 r. i jest jedną z czterech jednostek, które zapoczątkowały w Siłach Zbrojnych przemiany w dziedzinie logistyki i zaopatrywania. Ma zabezpieczać finansowo i logistycznie jednostki wojskowe. Dodatkowe zadania to zabezpieczenie materiałowo-techniczne i medyczne poprzez sieć Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej, mobilizacja nowo formowanych sekcji, opieka nad infrastrukturą wojskową i ochrona obiektów wojskowych.

W Gliwicach stacjonuje również jednostka areomobilna Wojsk Lądowych i 131. Batalion Lekkiej Piechoty sformowany 26 marca 2018 r. Wchodzący w jego skład żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej oraz żołnierze zawodowi biorą udział w innowacyjnych szkoleniach i projektach, np. pilotażowym programie grup poszukiwawczo-ratowniczych K-9 WOT. Ich zadaniem jest przygotować się do współdziałania z innymi rodzajami służb mundurowych i wojskami operacyjnymi oraz do działania w zróżnicowanym terenie walki.

131. blp jest pierwszym batalionem Obrony Terytorialnej sformowanym w województwie śląskim i przynależy pod 13. Śląską Brygadę Obrony Terytorialnej. Jej patronem jest Tadeusz Puszczyński „Wawelberg”. Najważniejszym zadaniem dowodzonej przez niego grupy destrukcyjnej była akcja „Mosty”. To od niej zaczęło się III Powstanie Śląskie.

Wojsko świętuje!

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest w Polsce od 1992 r. Ustanowiono je na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 r., zwanej Cudem nad Wisłą. Zwycięstwo Polaków pozwoliło powstrzymać sowiecką inwazję na całą Europę Środkową. Z tej okazji 15 sierpnia odbywają się uroczystości i defilady, oddawana jest też cześć poległym wówczas żołnierzom. W tym roku główne obchody Święta Wojska Polskiego odbyły się w Katowicach, upamiętniając 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej i 100. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego. W defiladzie wzięli udział również żołnierze z Gliwic. Podczas uroczystości zaprezentowali m.in. sprzęt militarny, który pokazywany jest podczas Gliwickich Pikników Militarnych. (mf/kik)

To już za pół miesiąca! Jak głosować?

GBO 2020

Chcecie współdecydować, na co zostaną wydane pieniądze w ramach GBO 2020? Weźcie udział w głosowaniu! Tym razem odbędzie się ono między 2 a 23 września.

Do głosowania skierowano 145 projektów zaproponowanych przez mieszkańców – w tym 140 zadań dzielnicowych (wśród nich są propozycje z wszystkich 21 gliwickich dzielnic) i 5 zadań ogólnomiejskich (ten rodzaj zadań pojawił się po raz pierwszy).

Każdy mieszkaniec Gliwic będzie mógł oddać maksymalnie dwa głosy, w tym jeden głos na projekt w dowolnej dzielnicy i jeden głos na projekt ogólnomiejski – na dwóch oddzielnych formularzach do głosowania.

Głosować będzie można albo w formie elektronicznej (na e-formularzach aktywnych od 2 września od godz. 8.00 do 23 września do godz. 20.00 na stronie Gliwice.eu w zakładce „Gliwicki Budżet Obywatelski”), albo w formie papierowej – na formularzach dostępnych od 2 do 23 września w ponad dwudziestu punktach konsultacyjnych zlokalizowanych w różnych częściach miasta (Wykaz punktów konsultacyjnych ) bądź pobranych w tym czasie – i wydrukowanych – ze strony Gliwice.eu, zakładka „Gliwicki Budżet Obywatelski”.

W przypadku głosowania elektronicznego potwierdzenie oddania głosu nastąpi poprzez zatwierdzenie linku aktywacyjnego przesłanego na adres e-mail (zatwierdzenie będzie odrębne dla każdego z formularzy). Jeden adres e-mail będzie mógł zostać wykorzystany do udziału w głosowaniu przez jednego uprawnionego!

W przypadku głosowania w formie papierowej głos będzie można oddać w punktach konsultacyjnych w godzinach ich otwarcia (za dzień oddania głosu przyjmuje się dzień złożenia wypełnionego formularza bezpośrednio w punkcie konsultacyjnym) lub listownie, przesyłając wypełniony formularz na adres Urzędu Miejskiego (ul. Zwycięstwa 21, 44-100 Gliwice). O fakcie oddania głosu w terminie decyduje data jego doręczenia przez operatora pocztowego do siedziby UM!

Osoby, którym rodzaj niepełnosprawności uniemożliwia oddanie głosu, będą mogły wziąć udział w głosowaniu za pośrednictwem konsultanta ds. osób niepełnosprawnych w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21, w godzinach urzędowania (za okazaniem dokumentu potwierdzającego dane osobowe).

W trakcie całego głosowania na stronie internetowej Gliwice.eu będzie udostępniana na bieżąco aktualna liczba oddanych głosów. Wyniki poznamy do 23 października.

Podczas ustalania wyników głosowania będą brane pod uwagę projekty, które uzyskały poparcie co najmniej 30 głosujących – w przypadku projektów dzielnicowych oraz 500 głosujących – w przypadku projektów ogólnomiejskich.

Najbardziej aktywne dzielnice będą miały szansę na finansowy bonus, czyli środki z tzw. puli dla aktywnych. Pamiętajmy! Zwycięskie projekty będą realizowane w 2020 roku!

Więcej informacji szukaj w poradniku „Jak głosować?” na Gliwice.eu.

Do biegu, gotowi, START!

biegnąca dziewczyna

14 września w siedzibie 6 batalionu powietrznodesantowego przy ul. Andersa w Gliwicach wystartuje I Bieg Invictus. W imprezie wezmą udział dzieci, młodzież i dorośli – każdy biegnie, ile chce!

Trasę biegu stanowi okrążenie (ok. 1,7 km) na terenie jednostki wojskowej. Każdy uczestnik biegnie tyle okrążeń, ile chce.

  • Kto wygra bieg?
    Wszyscy. Nie ma kwalifikacji zwycięzców, a bieg ma mieć charakter zabawy, w której dorośli i młodzież będą mogli zapoznać się z charakterem służby wojskowej oraz historią udziału polskich żołnierzy w misjach zagranicznych.
  • Do kogo trafią pieniądze zebrane w ramach biegu?
    Dochód z imprezy zostanie przekazany na rzecz rodzin żołnierzy poległych w misjach poza granicami państwa.

Organizatorem biegu jest Fundacja Invictus Veteranus. Impreza jest objęta patronatem Prezydenta Miasta Gliwice. Wiecej informacji można znaleźć na Facebooku wydarzenia (KLIK).

Tobie niepotrzebne. Innym się przyda!

kobieta na pchlim targu

Przed nami kolejna wyprzedaż garażowa. Warto przejrzeć swoje rzeczy i pozbyć się tego, czego już nie potrzebujemy. Wyprzedaże to świetna okazja, by przewietrzyć szafy, ale też nabyć coś „nowego używanego”.

Na tego typu wydarzeniach można trafić na prawdziwe „perełki”.

Rada Osiedla Śródmieście organizuje kolejną wyprzedaż garażową. Odbędzie się ona w niedzielę 18 sierpnia – tradycyjnie na placu Krakowskim. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 8.00, a zakończy o 13.00. Opłata za wystawienie stoiska wynosi 1 zł.

Zapraszamy do tańca!

tańczące dziewczyny

We wrześniu ruszają bezpłatne warsztaty taneczne dla mieszkańców Wójtowej Wsi. Na parkiecie swoich sił spróbują młodzi i dorośli tancerze.

Zajęcia dla dzieci i warsztaty dorosłych będą się odbywać dwa razy w tygodniu, w każdy wrześniowy i październikowy wtorek i czwartek w Zespole Szkół im. J. Korczaka w Gliwicach (ul. Dolnej Wsi 74).

  • Dzieci będą stawiać taneczne kroki od godz. 17.00 do 18.00.
  • Zajecia dla dorosłych będą organizowane od godz. 18.00 do 19.00.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, mogą wziąć w nich udział mieszkańcy Wójtowej Wsi. Zapisy oraz szczegółowe informacje są dostępne telefonicznie (535 299 316) i mejlowo (majowa@majowa.eu).

Zajęcia są finansowane z Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. (mm)

Piosenki nam najbliższe

Parkowe Lato

Trwa Parkowe Lato. W każdą sierpniową sobotę o godz. 19.30 w parku Chopina rozpoczyna się kolejny muzyczny wieczór. W tym cyklu każdy znajdzie coś dla siebie! Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Miasto Gliwice zaprasza.

Izabela Szafrańska, wokalistka znana z telewizyjnych talent shows, wystąpi 17 sierpnia. W koncercie „Piosenki mi najbliższe” nie zabraknie utworów z kręgu poezji śpiewanej. Zabrzmią utwory Marka Grechuty, Jacka Kaczmarskiego czy Bułata Okudżawy.

Filmowe hity „pod chmurką”

seans kina plenerowego

Lato, leżaki i największe filmowe hity – gliwickie Letnie Kino Plenerowe to przepis na idealną niedzielę. W kolejne weekendy na seans będzie można wybrać się na Trynek. Jak co tydzień, na godz. 18.00 zapraszamy dzieci, na godz. 20.00 – nieco starszych widzów. Miłego oglądania życzy Miasto Gliwice!

18 sierpnia, na gliwickim lotnisku dzieci będą mogły zobaczyć w akcji „Roboty”, a dorośli wybiorą się w niezwykłą podróż z fakirem, który utknął w szafie. Film, którego emisję zaplanowano na godz. 20.00, to kolorowa, pełna nie tylko energii i emocji, ale też mądrości komedia, w której zakochają się wszyscy amatorzy filmowych baśni.

18 sierpnia

lotnisku na Trynku

„Roboty”

„Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie”

25 sierpnia

pl. Grunwaldzki

„Munio: Strażnik Księżyca”

„Dziewczyna we mgle”

1 września

Radiostacja (ul. Tarnogórska 129)

„Jumanji: Przygoda w dżungli”

„Dywizjon 303. Historia Prawdziwa”

Spacerujemy śladami historii

Nowe Gliwice

18 sierpnia w cyklu „Lato z Gliwickim Wędrowcem” wybierzemy się na spacer po mieście szlakiem przemysłu i myśli technicznej. Spotykamy się o godz. 9.30 przy dworcu kolejowym i ruszamy śladem niesamowitych gliwickich zabytków.

Na trasie spaceru są między innymi dwie wieże ciśnień, Politechnika Śląska, Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych i Nowe Gliwice. Wycieczka zakończy się w pełnym ciekawych eksponatów Oddziale Odlewnictwa Artystycznego. Bilet do oddziału Muzeum w Gliwicach jest bezpłatny.

Podczas spaceru Wojciech Kwietniewski opowie też o nieistniejących obecnie obiektach, które kiedyś stanowiły ważną część przemysłowych dziejów Gliwic, takich jak Kanał Kłodnicki, wąskotorówka, tramwaj czy Huta 1 Maja. Spacer potrwa maksymalnie 4 godziny. Udział jest bezpłatny, zapisywać się można mejlowo (gliwickie_metamorfozy@op.pl) i telefonicznie (601 065 019).

Organizatorami wakacyjnych wycieczek turystyczno-krajoznawczych są Stowarzyszenie Na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic „Gliwickie Metamorfozy” i Muzeum w Gliwicach. W planach są jeszcze dwa spacery – 25 sierpnia tropem gliwickich ewangelików i 1 września śladami literatów. Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. (mm)

Salon muzyczny na świeżym powietrzu

Eleganza

Muzyka poważna brzmi świetnie nie tylko w sali koncertowej – już 18 sierpnia będzie można usłyszeć walce, polki i czardasze w wykonaniu Zespołu Muzyki Salonowej Eleganza na skwerze Salgótarján.

W repertuarze zespołu są przede wszystkim utwory rozbrzmiewające na wiedeńskich balach i salonach: serenady, marsze, wiązanki, uwertury. Same przeboje!

Otwarte Salony Muzyczne odbywają się w niedziele. W planach jest jeszcze koncert 15 września – tym razem w parku Chopina.

Zespół Eleganza rozpocznie występy punktualnie o godz. 12.00.  Wstęp jest wolny, projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.