Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 8 września 2021 r.

// 08-09-2021

GBO 2022. DecydujMY razem!

baner

Do 15 września trwa głosowanie na projekty zaproponowane do realizacji w 2022 roku w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 175 zadań, w tym 165 dzielnicowych oraz 10 ogólnomiejskich. Każdy gliwiczanin może oddać w sumie dwa głosy – jeden na projekt dzielnicowy i jeden na projekt ogólnomiejski. Wspólnie zdecydujmy, które zwyciężą i zmienią Gliwice – nasze otoczenie, społeczność – na lepsze.

KTO MOŻE ZAGŁOSOWAĆ?

W procedurze głosowania Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego może uczestniczyć każdy mieszkaniec Gliwic. Można zagłosować na JEDEN wybrany projekt ogólnomiejski i JEDEN wybrany projekt dzielnicowy.

Wykaz projektów zakwalifikowanych do głosowania zamieszczony jest na stronie Gliwice.eu w dziale Gliwicki Budżet Obywatelski oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego. Można tam również znaleźć kwoty dla dzielnic oraz informacje o liczbie głosów umożliwiającej udział dzielnic w tzw. puli dla aktywnych , a także listę wszystkich złożonych wniosków, zawierającą informacje o zgłoszonych projektach wraz ze skanami wniosków.

GŁOSOWANIE W FORMIE ELEKTRONICZNEJ

Głos można oddać na elektronicznych formularzach, dostępnych na stronie internetowej Gbo.gliwice.eu do godz. 20.00 15 września 2021 r. Jeden adres e-mail może zostać wykorzystany do udziału w głosowaniu przez jednego uprawnionego.

W celu ułatwienia głosowania elektronicznego wprowadzone zostały stanowiska do oddawania głosów w wybranych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.

Wykaz filii MBP, w których są dostępne stanowiska do głosowania elektronicznego:
  • Biblioteka Centralna (ul. Kościuszki 17),
  • Biblioforum (ul. Lipowa 1),
  • Filia nr 1 (pl. Inwalidów Wojennych 3),
  • Filia nr 5 (ul. Perkoza 12),
  • Filia nr 7 (ul. Junaków 4),
  • Filia nr 9 (ul. Czwartaków 18),
  • Filia nr 13 (ul. Paderewskiego 56),
  • Filia nr 16 (ul. Przedwiośnie 2),
  • Filia nr 20 (ul. Bernardyńska 2),
  • Filia nr 21 (ul. Syriusza 30),
  • Filia nr 22 (ul. Spacerowa 6),
  • Filia nr 23 (ul. Sopocka 2),
  • Filia nr 25 (ul. Jaśminu 20),
  • Filia nr 30 (ul. Partyzantów 25).

Stanowiska są dostępne dla mieszkańców zgodnie z godzinami otwarcia filii wskazanymi na stronie internetowej www.biblioteka.gliwice.pl.

GŁOSOWANIE W FORMIE PAPIEROWEJ

Papierowe formularze do głosowania są dostępne:

  • do pobrania i wydruku na stronie internetowej gliwice.eu pod hasłem „Gliwicki Budżet Obywatelski”
  • w Urzędzie Miejskim w Gliwicach, w punkcie informacji w holu Biura Obsługi Interesantów przy ul. Zwycięstwa 21 oraz w filii przy ul. Jasnej 31A.
  • w Centrum 3.0 przy ul. Zwycięstwa 1, ul. Jagiellońskiej 21 oraz ul. Studziennej 6.

Głos w formie papierowej można oddać wrzucając wypełniony i podpisany formularz do oznakowanych urn w holu Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ulicy Zwycięstwa 21 oraz w filii UM przy ul. Jasnej 31A, w siedzibach Centrum  3.0 Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 21, ul. Jagiellońskiej 21 oraz ul. Studziennej 6 w godzinach urzędowania. Można go także przesłać wypełniony formularz na adres Centrum 3.0 ul. Zwycięstwa 1, 44-100 Gliwice (o fakcie oddania głosu w terminie decyduje data jego doręczenia przez operatora pocztowego do siedziby Centrum 3.0). W przypadku osób, którym rodzaj niepełnosprawności uniemożliwia oddanie głosu – za pośrednictwem konsultanta ds. osób niepełnosprawnych w Biurze Obsługi Interesantów UM przy ul. Zwycięstwa 21, w godzinach urzędowania (za okazaniem dokumentu potwierdzającego dane osobowe).

KIEDY WYNIKI?

Podczas ustalania wyników głosowania będą brane pod uwagę projekty, które uzyskały poparcie co najmniej 30 głosujących w przypadku projektów dzielnicowych oraz 500 głosujących – w przypadku projektów ogólnomiejskich. Lista zadań, które zostaną zrealizowane w 2022 r. zostanie opublikowana do 15 października.

W trakcie całego głosowania na stronie internetowej Gliwice.eu w dziale Gliwicki Budżet Obywatelski będzie na bieżąco udostępniana aktualna liczba głosów oddanych na poszczególne zadania.

WIEMY, ŻE TO DZIAŁA!

W ubiegłorocznym Gliwickim Budżecie Obywatelskim mieszkańcy chętnie oddawali głosy na inwestycje dotyczące m.in. infrastruktury sportowej, zieleni miejskiej czy remontów dróg i chodników. Dzisiaj korzystamy już ze zrealizowanych projektów. Popularnością cieszyły się także zadania z dziedziny kultury i ekologii – potańcówki dla seniorów z dzielnicy Szobiszowice czy warsztaty pielęgnacji zieleni. Te projekty dzieją się aktualnie. To wszystko jest realizowane w tym roku, na naszych oczach, a świadectwem skuteczności Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego są opinie mieszkańców, bezpośrednich odbiorców działań, które spływają do Centrum 3.0, a także ich  zaangażowanie jako uczestników licznych spotkań, warsztatów, zajęć sportowych.

Zapraszamy do udziału w głosowaniu i zachęcamy do konsultacji osobistych i telefonicznych z pracownikami Centrum 3.0. Zespół ds. GBO działa w filii przy ul. Jagiellońskiej 21 w Gliwicach (e-mail: gbo@gods.gliwice.pl, tel. 32/238-24-55, 734-150-808). DecydujMY!

(GODS/ap)

Steampunkowa Industriada. To Was zaskoczy!

baner

To będzie prawdziwa podróż w czasie. INDUSTRIADA 2021 w steampunkowym stylu całkowicie Was zaskoczy! 11 września spotykamy się przy Radiostacji na pikniku rodzinnym „Techniczne historie w stylu steampunk”. Będziemy odkrywać nowinki techniczne z przeszłości i przyszłości! Poza industrialnymi przeżyciami gwarantujemy też świetną zabawę i sporą dawkę adrenaliny podczas lubianej przez gliwiczan Gliwickiej Gry Rodzinnej 360 Stopni. Wydarzenie organizuje Miasto Gliwice.

Steampunk stylistyką i estetyką nawiązuje do epoki XVIII-wiecznych maszyn parowych i epoki wiktoriańskiej. Charakteryzuje się umiłowaniem techniki i mechaniki, często nawiązuje do maszyn różnicowych, kreuje wynalazki nieznane w historii. Gliwiczanie będą mieli okazję stać się na chwilę częścią tej alternatywnej rzeczywistości podczas INDUSTRIADY 2021, która odbędzie się w sobotę 11 września na terenie gliwickiej Radiostacji przy ul. Tarnogórskiej.
Wiele osób, żyjących w okresie późnej rewolucji przemysłowej wyobrażało sobie, jak będzie wyglądać świat w przyszłości. Niektórzy wierzyli, że już w roku 2000 latające samochody będą normą. Powieściopisarze science-fiction i fantasy tamtej epoki wykreowali światy, w których romantyzm i maszyna parowa tworzyły swoisty, nierozerwalny duet. Aby poznać klimat tej epoki zapraszamy na gliwicką INDUSTRIADĘ 2021. Piknik rodzinny „Techniczne historie w stylu steampunk” to swoista podróż w czasie, odkrywająca nowinki techniczne z przeszłości i przyszłości. Poznajcie technikę, która zaskakuje! – zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Co nas zaskoczy podczas INDUSTRIADY 2021?
Rodzinny Piknik „Techniczne historie w stylu steampunk” rozpocznie się o godz. 12.00 i potrwa do około godz. 19.00.
W programie między innymi:

  • steampunkowe warsztaty kreatywne dla dzieci
  • komputerowa strefa retro
  • wystawy zabytkowych pojazdów
  • strefa symulatorów i wirtualnej rzeczywistości
  • kino 7D
  • industrialna kolejka
  • Eko Dom – wystawa interaktywna o ekologii w życiu codziennym
  • znakowanie rowerów i gadżety profilaktyczne od Straży Miejskiej

Szereg atrakcji przygotowało też Muzeum w Gliwicach. Moc wydarzeń czeka w gliwickiej Radiostacji oraz Oddziale Odlewnictwa Artystycznego.
Radiostacja Gliwice (ul. Tarnogórska 129)

Drewno od wieków miało i wciąż ma szerokie zastosowanie w budownictwie. Kiedyś było podstawowym budulcem domów, kościołów i obiektów użyteczności publicznej. Z czasem dopiero wyparł je kamień, cegła, beton, a następnie nowocześniejsze materiały. Drewno wykorzystywane było i nadal jest w wielu gałęziach przemysłu, w transporcie, rzemiośle i sztuce. To podstawowy materiał w pracy stolarzy i cieśli. Jest też wdzięcznym tworzywem dla artystów oraz rzemieślników wytwarzających instrumenty muzyczne, meble i ozdoby z drewna. Warto zauważyć, że drewno jest materiałem naturalnym, który można przetwarzać bez szkody dla środowiska. Wykład stanowiący część tegorocznej Industriady w gliwickiej Radiostacji przybliży nam spojrzenie architekta na dwudziestowieczne budowle z drewna. Przyjrzymy się także historii powstania wieży Radiostacji i zobaczymy unikalne fotografie z tamtego okresu. W trakcie pokazów i warsztatów „W krainie osikowych wiórków” dzieci dowiedzą się jak twórczo można wykorzystać wióry z osikowego łyka do tworzenia koszyków i dekoracyjnych kwiatów. Zapraszamy również do indywidualnego zwiedzania budynku nadajnika Radiostacji oraz przyjrzeniu się dawnym urządzeniom nadawczym.

Oddział Odlewnictwa Artystycznego (ul. Bojkowska 37)

Wydarzenia przygotowane w ramach Industriady w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego pozwolą na praktyczne poznanie wybranych, dawnych technik artystycznych. Niektóre z nich znane i stosowane były przez artystów, fotografów i rzemieślników od wieków, a nawet tysięcy lat. Węgiel drzewny jako materiał używany był już w czasach prehistorycznych, ale popularny stał się w czasach nowożytnych i był wykorzystywany przy tworzeniu portretów, szkiców i podmalówek do obrazów. Uczestnicy warsztatów Szkice węglem – portretować będą Joannę Schaffgotsch – XIX wieczną damę, która opowie im historię swojego życia. Linoryt, który powstał w XIX w. to technika graficzna. Z metodą powstawania linorytu będzie się można zapoznać praktycznie podczas warsztatów tworzenia industrialnych toreb. Uczestnicy wykonają matryce z motywami kół zębatych oraz skamielin liści paproci czy muszli i odbiją je na torbie, którą będą mogli wziąć z sobą. Cyjanotypia jest jedną z najstarszych technik fotograficznych – powstała w XIX w. Podczas warsztatów fotograficznych uczestnicy poczują klimat dawnego zakładu fotograficznego i w ciemni samodzielnie wykonają odbitki na papierze akwarelowym. Podczas oprowadzania z przewodnikiem po wystawie stałej „Słusznie słyną dziś Gliwice…” zwiedzający poznają dawne techniki odlewnicze, które używane są do dzisiaj. Mowa będzie o metodzie piaskowej, metodzie na wosk tracony oraz metodzie odlewnia w sztuczkach. Jak zawsze będzie też można indywidualnie zapoznać się z wystawą „Słusznie słyną dziś Gliwice” i obejrzeć specjalnie przygotowane filmy poświęcone technikom odlewniczym. Podczas warsztatów plastycznych Sztuka na plakietach nie zabraknie gipsowych modeli żeliwnych odlewów, które uczestnicy będą malować farbami według własnej wizji artystycznej.
Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny, obowiązują limity osób (związane z aktualnymi obostrzeniami w związku z pandemią koronawirusa Sars Cov 2). Uczestnicy wydarzeń w Radiostacji i OOA zobowiązani są do założenia środków ochrony ust i nosa, dezynfekcji dłoni oraz zachowania dystansu społecznego.
Harmonogram wydarzeń:

RADIOSTACJA:
Godz. 12.00-17.00 – w krainie osikowych wiórków – warsztaty i pokazy obok budynku Radiostacji
Godz. 12.00-12.45 oraz 15.00-15.45 – wykład: Czy tylko Radiostacja? Interesujące konstrukcje drewnie pierwszej połowy XX wieku Prowadzenie: dr arch. Adam Bednarski
Godz. 13.00-18.00 – zwiedzanie indywidualne budynku nadajnika Radiostacji (poza godzinami wykładów)

Oddział Odlewnictwa Artystycznego, ul. Bojkowska:
Godz. 12.00-12.30, 16.00-16.30 – Jak powstają odlewy artystyczne? – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej
Godz. 12.00-14.00 – linoryt na tkaninie – warsztaty nadruku na torbie
Godz. 15.00-17.00 – szkice węglem: portret śląskiej damy – warsztaty plastyczne
Godz. 12.00-18.00 – cyjanotypia - warsztaty fotograficzne
Godz. 12.30-17.30 – sztuka na plakietach – warsztaty plastyczne
Godz. 13.00-18.00 – wystawa stała Słusznie słyną dziś Gliwice – zwiedzanie indywidualne (poza godzinami oprowadzań z przewodnikiem)

Czas na Rajd!
11 września w godz. od 12.00 do 17.00 rozegrana zostanie Gliwicka Gra Rodzinna 360 Stopni. To doskonały sposób na aktywne spędzenie czasu. Uczestnicy otrzymają mapy z zaznaczonymi punktami, które będą musieli odnaleźć i wykonać różne zaskakujące zadania sprawnościowe, zręcznościowe i intelektualne. Pozostając w industriadowym klimacie, przygotowane dla uczestników zadania będą nawiązywały do tematu techniki.
W grach rodzinnych nie jest prowadzona klasyfikacja drużyn. Głównym założeniem jest dobra zabawa, aktywne spędzenie czasu i poznawanie Gliwic. Drużyny, które postanowią zaliczyć wszystkie punkty i zadania, będą musiały pokonać dystans ok. 10 km. Limit czasu to 5 godzin. Drużyna w Gliwickiej Grze Rodzinnej może liczyć od 2 do 5 osób. Jeden z uczestników musi być pełnoletni. W składzie musi też być (co najmniej) jedno dziecko poniżej 14 roku życia.
Baza, start i meta będą znajdować się na terenie Radiostacji Gliwickiej przy ul. Tarnogórskiej 129.
Program:

Godz. 10.00-11.30  rejestracja drużyn
Godz. 12.00 start
Godz. 17.00 zamknięcie mety
Zapisy będą prowadzone są poprzez formularz na stronie www.team360.pl/pl/entry/race.
Woda dla aktywnych i nie tylko
 Uczestnikom tegorocznej Industriady oraz startującym w biegu 360 serwowana będzie gliwicka „kranówka”, dostarczona przez gliwickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Na linii startu ustawiona zostanie beczka z wodą pitną.
Woda, która zastała przygotowana dla zawodników pochodzi bezpośrednio z wodociągów. To dokładnie ta sama woda, która płynie w naszych kranach. A dodajmy, że Gliwice mogą poszczycić się bardzo dobrą jakością wody dostarczanej mieszkańcomWarto pić gliwicką „kranówkę”, bo jest czysta i zdrowa. Jakość wody podlega bieżącej kontroli Laboratorium PWiK oraz Sanepidu. Gliwicka woda wodociągowa nie tylko zaspokaja pragnienie, ale też pozwala uzupełnić niedobory biopierwiastków w organizmie. Wydobywana z triasowych ujęć głębinowych, obszaru bogatego w składniki mineralne. Zawiera na przykład odpowiednie stężenia wapnia i magnezu, zwanych „pierwiastkami życia”. Są one dużo łatwiej przyswajalne z wody niż z pożywienia – to ważna informacja dla uczestników rajdu i innych, aktywnych fizycznie osób – mówi Adam Ciekański, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach.

To nie wszystko!

Również Marina Gliwice zaprasza  z okazji Industriady. W sobotę, 11 września, będą odbywać się w rejsy.

Godz. 9.00-12.00 - rejs statkiem Foxtrot przez 2 śluzy. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

10.00-14.00 - zwiedzanie Śluzy Łabędy z przewodnikiem
Obowiązuje rezerwacja miejsc

12.00-18.00 - rejsy łodzią motorową – rejs statkiem

12.00-18.00 - Śląski Kopciuszek – warsztaty kreatywne

12.00-13.15
Rejs przez Śluzę Łabędy – rejs statkiem Obowiązuje rezerwacja miejsc

13.30-14.45 - rejs przez Śluzę Łabędy – rejs statkiem. Obowiazuje rezerwacja miejsc

15.00-16.15 - rejs przez Śluzę Łabędy – rejs statkiem. Obowiązuje rezerwacja miejc

16.00-19.00 - rejs statkiem Foxtrot przez 2 śluzy – rejs statkiem HIT. Rezerwacja miejsc.

 

Industriada to Święto Szlaku Zabytków Techniki, które od dwunastu lat łączy przeszłość i teraźniejszość, czego efektem są na nowo odkrywane historie o naszym regionie. Więcej informacji na ten temat oraz program wydarzeń Industriady na terenie Województwa Śląskiego można znaleźć na www.industriada.pl. (mf)

 

Warsztaty literackie

baner

Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych zaprasza na Warsztaty Literackie z Krzysztofem Siwczykiem. Bezpłatne spotkania od będą się 13 i 27 września.

Spotkania adresowane są do wszystkich osób zajmujących się pisaniem prozy, poezji, eseistyki, tekstów krytyczno-literackich oraz zainteresowanych tą tematyką. Warsztaty będą polegały na badaniu tekstu literackiego, ćwiczeniach, interpretacji tekstów oraz wsparciu w publikacji prozy, wierszy, recenzji w prasie literackiej i ogólnopolskich periodykach kulturalno-społecznych.
Warsztaty poprowadzi Krzysztof Siwczyk, poeta, recenzent, autor dziewięciu tomów wierszy, tomu szkiców krytyczno-literackich oraz okazjonalnie aktor, m.in. odtwórca głównych ról w dwóch filmach fabularnych: "Wojaczek" reż. Lech Majewski i "Wydalony", reż. Adam Sikora. Jest współtwórcą grupy poetyckiej Na Dziko, pracownikiem Instytutu Mikołowskiego, felietonistą "Polityki” oraz laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2014) i Nagrody Literackiej Gdynia (2017)
Warsztaty odbędą się w poniedziałki, 13 i 27 września, o godz. 17.30 w Centrum Organizacji Kulturalnych przy ul. Studziennej 6. Wstęp wolny. Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych. Projekt jest finansowany z budżetu Miasta Gliwice. (mf)

Smaki dziedzictwa

baner

Przed nami 29. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Wydarzenia w całej Polsce odbędą się w drugi i trzeci weekend września (11 i 12 oraz 18 i 19 września), pod hasłem „Smaki dziedzictwa”. Również w Gliwicach!

Europejskie Dni Dziedzictwa to projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o zasięgu ogólnoeuropejskim. Co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy, również te niedostępne na co dzień oraz wziąć udział w wielu wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych, m.in. koncertach, wystawach, festynach historycznych, prezentacjach ginących zawodów, wykładach oraz kiermaszach wyrobów artystycznych i rzemieślniczych.  
Tradycje kulinarne, przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, lokalne obyczaje, obiekty związane z turystyką kulturową, zabytki przetwórstwa spożywczego – to dziedzictwo szczególnie ważne dla tożsamości narodu, który przez lata znajdował się w rękach zaborców, a mimo to nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych przejawach tradycji rzemieślniczych, m.in. obiektach takich, jak mleczarnie, piekarnie czy fabryki cukierków, ale również na dziedzictwie kultury niematerialnej – zwyczajach, recepturach i obrzędach. EDD pozwalają lepiej poznać naszą historię i kulturę. Przyczyniają się do wzmocnienia poczucia wspólnoty i odpowiedzialności za nasze dziedzictwo, a co się z tym wiąże – do jego lepszej ochrony i zaangażowania w nią lokalnych społeczności – mówią organizatorzy.
Tegoroczna edycja „Smaki Dziedzictwa” w Gliwicach będzie się koncentrowała na wystroju dawnych sklepów rzeźniczych. W naszym mieście zachowało się siedem takich wnętrz. Dekoracyjne i bardzo efektowne okładziny ścian z wielobarwnych, szkliwionych płytek ceramicznych, z nadrukiem lub reliefem stanowiły znakomite uzupełnienie secesyjnej architektury. Zwiedzanie, pod kierunkiem Ewy Pokorskiej-Ożóg, Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gliwicach, rozpocznie się 18 września o godz. 11.00 od dawnej „jatki” przy ul. Zwycięstwa 38, obecnie kawiarni. Zwiedzający zobaczą przykład znakomitego dostosowania zabytkowych elementów do współczesnych potrzeb. W trakcie wycieczki będzie można zobaczyć jeszcze funkcjonujący sklep mięsny z zabytkową ceramiką oraz czekoladziarnię – kolejną adaptację dawnego sklepu rzeźniczego przy ul. Krupniczej 12.
W ramach EDD, w całej Polsce odbędą się  setki wydarzeń, w których weźmie udział ponad 500 organizatorów i tysiące uczestników. Jak znaleźć imprezę, spotkanie lub wykład, który nas zainteresuje? Wystarczy skorzystać aplikacji mobilnej EDD. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.edd.nid.pl oraz w mediach społecznościowych https://www.facebook.com/europejskie.dni.dziedzictwa/.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Będzie ciekawie i bardzo smacznie! (mf)

 

Czar śląskich kin w Książce Roku

grafika

Książka Urszuli Biel „Kultura filmowa prowincji górnośląskiej. Kina, właściciele, widzowie” została uznana przez Polskie Towarzystwo Badań nad Filmem i Mediami za Książkę Roku 2020.

Dr Urszula Biel od lat prowadzi kino AMOK w Gliwicach oraz prezeską Śląskiego Towarzystwa Filmowego i bada kulturę filmową naszego regionu w okresie międzywojennym. Jest też laureatką nagrody prezydenta Gliwic w dziedzinie kultury (1999 r.). Jej ostatnia książka „Kultura filmowa prowincji górnośląskiej. Kina, właściciele, widzowie” została wydana w ramach serii Niemcy-Media-Kultura pod patronatem Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta i nagrodzona przez Polskie Towarzystwo Badań nad Filmem i Mediami.

Monografia Urszuli Biel jest świadectwem konsekwencji badawczej. Stanowi kontynuację opublikowanej przed dwiema dekadami rozprawy „Śląskie kina między wojnami”, która poświęcona była polskim kontekstom ruchu filmowego na Górnym Śląsku. Tym razem Autorka zrekonstruowała obraz górnośląskiej prowincji, czyli zaprosiła czytelników na drugą, niemiecką stronę niegdysiejszej granicy. Jury podkreśliło niezwykły wysiłek, jaki poniesiony został podczas zbierania materiałów do książki, wieloletnie żmudne kwerendy, ale przede wszystkim efekt w postaci pełnego opisu regionalnej kultury filmowej, co jest pierwszym i co za tym idzie jedynym tego typu projektem w rodzimym filmoznawstwie. Skomplikowany pograniczny charakter czytany przez filtr kultury popularnej, jaki zastosowała Urszula Biel, odsłonił świat fascynującej filmowej przygody, na którą składają się kinematograficzne dzieje miast, poszczególnych obiektów kinowych, a przede wszystkim ludzi, już dziś zapomnianych – właścicieli, kinooperatorów, wielkich wizjonerów i drobnych kombinatorów, tworzących mikrokosmos celuloidowych napięć. Książka „Kultura filmowa prowincji górnośląskiej…” potwierdza sens rzetelnych badań archiwalnych i udowadnia, że Filmowa Polska jest pojęciem pojemnym i cały czas czekającym na swoich dziejopisów – czytamy w uzasadnieniu jury.
Wręczenie nagrody odbędzie się podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, 22 września, w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Książkę można nabyć w Kinie Amok przy ul. Dolnych Wałów lub sąsiadującym z nim Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej Gliwice. (mf)

 

Kulturalny rozkład jazdy: 10–12 września

baner

W nadchodzący weekend zapraszamy na gliwicką odsłonę Industriady,  festiwal Jazz w Ruinach i Noc Teatrów Metropolii. Warto zajrzeć też do Cechowni na koncert Zagi. Kulturalny weekend w Gliwicach – czas start!

  • Od piątku 10 września do niedzieli 12 września w kinie studyjnym Amok (ul. Dolnych Wałów 3) będzie odbywać się Weekend z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity. 10 września zostaną wyświetlone dwa filmy dokumentalne: „Najpiękniejszy chłopiec na świecie” K. Lindström i K. Petri (godz. 18.30) i „Gorbaczow. Raj” w reżyserii W. Manskiego (godz. 20.15). W sobotę 11 września w programie jest „Tańcząca z rekinami” S. Aitken (godz. 18.30) i inspirowany pandemią koronawirusa „Polaków portret własny” w reżyserii J. Drobczyńskiego, M. Białoruskiego i R. Rawłuszewicza (godz. 20.15). W niedzielę o godz. 16.45 rozpocznie się „Śledztwo w domy spokojnej starości” M. Alberdi, a o godz. 18.30 Weekend z Festiwalem MDAG zakończy się filmem „Stambuł bez smyczy” w reżyserii E. Lo.
  • 10 i 11 września na miłośników jazzu czekają fantastyczne koncerty w Hali Modeli GZUT (ul. Pola 7–13). W ramach festiwalu Jazz w Ruinach w piątek zagrają Jakub Mizeracki Trio (godz. 19.00) i Piotr Schmidt Quartet (godz. 21.00). W niedzielę wystąpią: Zespół Jazzowy PSM w Gliwicach (godz. 17.30), Gabriel Niedziela Quartet feat. Marcin Kaletka (godz. 19.00) i Judyta Pisarczyk Quartet (godz. 21.00).
  • W sobotę o godz. 9.00 i 11.00 w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17) rozpoczną się warsztaty artystyczne „Balticarium”. Niby wakacje już za nami, a my – dzięki sztuce – wrócimy nad morze! Warsztaty są częścią festiwalu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”.
  • 11 września na Szlaku Zabytków Techniki w województwie śląskim odbędzie się Industriada. W Gliwicach szykujemy dla was steampunkowe atrakcje przy Radiostacji (ul. Tarnogórska 129, od godz. 12.00). Warto zajrzeć także do Oddziału Odlewnictwa Artystycznego w Nowych Gliwicach (ul. Bojkowska 37). Pełen program dla całego województwa można znaleźć na stronie internetowej industriada.pl.
  • Przed nami wrześniowa Gliwicka Gra Rodzinna (11 września) i Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni (12 września)! Informacje o zapisach można znaleźć na stronie Gliwice.eu.
  • W Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57) najważniejszym weekendowym wydarzeniem będzie przypadająca 11 września Noc Teatrów Metropolii. Na godz. 15.00 zaplanowano spektakl „Dzieci z Bullerbyn” w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego, a o godz. 19.00 rozpocznie się „Ożenek” w reżyserii Pawła Aignera.
  • W Cechowni (Nowe Gliwice, ul. Bojkowska 35a) 11 września o godz. 20.00 wystąpi Zagi. Warto zajrzeć do nowego, kulturalnego miejsca!
  • W Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych (ul. Studzienna 6) otwarto wystawę „Świat akwareli” Zbigniewa Parzniewskiego. Można ją oglądać do 9 października.

Wszystkie wydarzenie kulturalne w Gliwicach są publikowane w kalendarzu na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem i chcesz zaprosić mieszkańców na koncert, spektakl, wystawę na terenie miasta? Dodaj swoje wydarzenie poprzez formularz! (mm)

Bezpłatną komunikacją na Industriadę

kupon ZTM na tle autobusu

11 września na uczestników Industriady, oprócz najważniejszych zabytków techniki, czekać będą bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Od godz. 8.00 do 22.00 uczestnicy wydarzenia będą mogli skorzystać z blisko 400 linii autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych, tworzących siatkę 10 000 połączeń, które obsłużą ponad 6000 przystanków.

Zarząd Transportu Metropolitalnego po raz kolejny został partnerem Industriady, czyli Święta Szlaku Zabytków Techniki. Z tej okazji przygotowano specjalny kupon,  który uprawnia do bezpłatnego korzystania z około 10 000 połączeń autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych.  Kupon jest dostępny na stronie Industriada.pl w zakładce Transport.

Wszyscy posiadacze bezpłatnego biletu mogą korzystać z przejazdów autobusami, tramwajami i trolejbusami wszędzie tam, gdzie komunikację miejską organizuje ZTM. Co ważne, wystarczy, że jeden uczestnik festiwalu raz pobierze kupon. W przypadku kontroli biletów wystarczy go okazać – albo w formie wydrukowanej, albo na ekranie telefonu.

Zwiedzanie z ZTM – jakimi liniami dotrzesz do zabytków?

Pojazdami komunikacji zbiorowej będzie można dotrzeć do wszystkich obiektów biorących udział w Industriadzie, które leżą na obszarze działania Zarządu Transportu Metropolitalnego. Organizator komunikacji miejskiej przygotował „transportową ściągę“, czyli wykaz linii, które obsługują przystanki znajdujące się najbliżej danego obiektu. Podczas planowania podróży warto też korzystać ze strony internetowej rj.metropoliaztm.pl, gdzie znajdują się najaktualniejsze rozkłady jazdy i komunikaty.  

1. Bytom – Górnośląskie Koleje Wąskotorowe:
  • Najbliższy przystanek: Bytom Zamłynie  
  • Linia tramwajowa: 2, 5 oraz linie autobusowe 118, 121, 146, 183, 227
2.  Chorzów – Szyb Prezydent:
  • Najbliższy przystanek: Chorzów Stary Szyb Prezydent
  • Linia autobusowa: 74, 48,  139, 190, 663, 664,  922
3.   Czeladź – Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia:
  • Najbliższy przystanek: Czeladź Saturn  
  • Linia autobusowa: 100, 723, 911
4.   Czerwionka – Leszczyny – Familoki:
  • Najbliższy przystanek: Czerwionka Centrum
  • Linia autobusowa: 194
5.   Dąbrowa Górnicza – Kopalnia Ćwiczebna Sztygarka:
  • Najbliższy przystanek: Dąbrowa Górnicza Szkoła Górnicza
  • Linia autobusowa: 27, 49, 84, 116, 175, 260, 604, 634, 644, 635
6.    Gliwice – Marina Gliwice na Kanale Gliwickim:
  • Najbliższy przystanek: Gliwice Centrum Logistyki
  • Linia autobusowa: 202
7.    Gliwice – Oddział Odlewnictwa Artystycznego:
  • Najbliższe przystanki: Trynek Nowe Gliwice
  • Linia autobusowa: 8, 58
8.   Katowice Fabryka Porcelany:
  • Najbliższy przystanek: Katowice Porcelanowa
  • Linia autobusowa: 4, 673, 920
9.   Katowice Galeria Szyb Wilson:
  • Najbliższy przystanek: Nikiszowiec Szyb Wilson
  • Linia autobusowa: 30, 109
10.   Katowice - Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia:
  • Najbliższy przystanek: Szopienice Bednorza
  • Linia autobusowa: 72, 74, 109, 695, 920
11.   Katowice - Muzeum Śląskie:
  • Najbliższy przystanek: Katowice Strefa Kultury
  • Linia autobusowa: 1, 4, 30, 40, 154, 673, 805, 807, 808, 814, 835, 920, 930, AP2, M2, M4, M101
12.   Katowice - Osiedle Giszowiec:
  • Najbliższy przystanek: Giszowiec Osiedle
  • Linia autobusowa: 1, 4, 672, 673
13.   Katowice - Osiedle Nikiszowiec:
  • Najbliższy przystanek: Nikiszowiec Kościół
  • Linia autobusowa: 72, 108, 109, 292, 695, 920, 930
14.   Łaziska Górne – Muzeum Energetyki:
  • Najbliższy przystanek: Łaziska Górne Kopanina
  • Linia autobusowa: 29, 294, 525
15.   Mysłowice – Centralne Muzeum Pożarnictwa:
  • Najbliższy przystanek: Brzęczkowice Słupna  
  • Linia autobusowa: 35, 66, 76, 106, 149, 219, 223, 292, 536, 788, 931, M101
16.   Radzionków – Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek:
  • Najbliższy przystanek: Rojca Muzeum Chleba  
  • Linia autobusowa: 73, 608, M102
17.   Ruda Śląska – Kolonia Robotnicza Ficinus:
  • Najbliższy przystanek: Wirek Kościół  
  • Linia autobusowa: 7, 230
18.   Ruda Śląska – Stacja Biblioteka:
  • Najbliższy przystanek: Chebzie Dworzec PKP
  • Linia autobusowa: 118, 147, T-11
19.   Siemianowice Śląskie – Park Tradycji:
  • Najbliższy przystanek: Michałkowice Urząd Miasta
  • Linia autobusowa: 5, 72, 74, 91, 663
20.   Świętochłowice – Wieże KWK Polska:
  • Najbliższy przystanek: Zgoda Komenda Policji
  • Linie tramwajowe: 9, 17
21.   Tarnowskie Góry – Sztolnia Czarnego Pstrąga:
  • Najbliższy przystanek: Stare Tarnowice Szpital
  • Linie autobusowe: 3, 64, 80, 134, 153, 191, 614, 780
22.   Tarnowskie Góry - Zabytkowa Kopalnia Srebra:
  • Najbliższe przystanki: Tarnowskie Góry Torowa oraz Tarnowskie Góry Kolonia Staszica
  • Linie autobusowe: 83 oraz 142
23.   Zabrze – Kopalnia Guido:
  • Najbliższy przystanek: Guido Kopalnia Zabytkowa
  • Linia tramwajowa: 3
  • Linie autobusowe: 7, 23, 47, 111, 198
24.   Zabrze - Sztolnia Królowa Luiza Strefa Carnall:
  • Najbliższy przystanek: Zaborze Skansen Luiza
  • Linie tramwajowe: 1, 4, 5, 9
  • Linie autobusowe: 6, 234

Szczegółowy program gliwickich wydarzeń w ramach Industriady 2021 można znaleźć TUTAJ.

Międzynarodowe Mistrzostwa Śląska Kobiet: wygrane przed czasem

ring bokserski z pięściarkami i sędzią oraz publicznością

Juniorki Natalia Wojciechowska (57 kg) i Julianna Rutkowska (60 kg) zanotowały wygrane przed czasem w drugim dniu XVI Międzynarodowych Mistrzostw Śląska Kobiet w Gliwicach, rozgrywanych do 11 września w hali Jasna 31.

Natalia Wojciechowska pokonała w 3. rundzie Juliannę Mrozińską i awansowała do półfinału zawodów. Jej następną przeciwniczką będzie Patrycja Sitarska. W drugim pojedynku 1/2 finału Julia Szeremeta spotka się z Czeszką Elizabeth Bezdekovą.

Również w ćwierćfinale Julianna Rutkowska pokonała w 2. rundzie Natalię Kozibąk. W półfinale zmierzy się ze Słowaczką Tamarą Kubalovą, która triumfowała w 2. rundzie walki z Joanną Korajczyk.
 
Z grona polskich juniorek we wtorek zwycięstwa odniosły – na punkty – Nikola Prymaczenko (52 kg), Dagmara Kaliszan (60 kg) i Oliwia Stolarczyk (66 kg). Nikola Prymaczenko i Dagmara Kaliszan awansowały do półfinału, a Oliwia Stolarczyk do finału.
 
W ćwierćfinałach Nikola Prymaczenko wygrała z Niemką Fatimą Toubą 5:0, a dwie pozostałe Polki z Norweżkami – Dagmara Kaliszan z Sarą Melgard 5:0 i Oliwia Stolarczyk z Naltiną Wenneck 5:0. W 1/2 finału Nikola Prymaczenko będzie boksować z Hiszpanką Marią Luną, a Dagmara Kaliszan z Czeszką Veroniką Gajdovą. W finale Oliwia Stolarczyk powalczy ze Szwedką Lucin Seropian.
 
W kadetkach swoje pojedynki we wtorek wygrały Maja Karbowińska (50 kg – ze Szwedką Isabelle Dahlguist 4:1), Natalia Świątek (52 kg – z Julią Kierc 4:1), Kinga Krówka (60 kg – z Węgierką Fanni Deak 5:0) i Aleksandra Cyrek (70 kg – z Zuzanną Orłowską 5:0). Maja Karbowińska, Natalia Świątek i Kinga Krówka awansowały do finału, a Aleksandra Cyrek do półfinału.
 
Transmisje na żywo można oglądac na portalu bokser.org.
 
(PZB)