Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 31 sierpnia 2021 r.

// 31-08-2021

GBO 2022. DecydujMY razem!

baner

Rozpoczął się jeden z najważniejszych etapów procedury Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Do 15 września trwa głosowanie na projekty zaproponowane do realizacji w 2022 roku. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 175 zadań, w tym 165 dzielnicowych oraz 10 ogólnomiejskich. Każdy gliwiczanin może oddać w sumie dwa głosy – jeden na projekt dzielnicowy i jeden na projekt ogólnomiejski. Wspólnie zdecydujmy, które zwyciężą i zmienią Gliwice – nasze otoczenie, społeczność – na lepsze.

KTO MOŻE ZAGŁOSOWAĆ?

W procedurze głosowania Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego może uczestniczyć każdy mieszkaniec Gliwic. Można zagłosować na JEDEN wybrany projekt ogólnomiejski i JEDEN wybrany projekt dzielnicowy.

Wykaz projektów zakwalifikowanych do głosowania zamieszczony jest na stronie Gliwice.eu w dziale Gliwicki Budżet Obywatelski oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego. Można tam również znaleźć kwoty dla dzielnic oraz informacje o liczbie głosów umożliwiającej udział dzielnic w tzw. puli dla aktywnych , a także listę wszystkich złożonych wniosków, zawierającą informacje o zgłoszonych projektach wraz ze skanami wniosków.

GŁOSOWANIE W FORMIE ELEKTRONICZNEJ

Głos można oddać na elektronicznych formularzach, dostępnych na stronie internetowej Gbo.gliwice.eu do godz. 20.00 15 września 2021 r. Jeden adres e-mail może zostać wykorzystany do udziału w głosowaniu przez jednego uprawnionego.

W celu ułatwienia głosowania elektronicznego wprowadzone zostały stanowiska do oddawania głosów w wybranych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.

Wykaz filii MBP, w których są dostępne stanowiska do głosowania elektronicznego:
  • Biblioteka Centralna (ul. Kościuszki 17),
  • Biblioforum (ul. Lipowa 1),
  • Filia nr 1 (pl. Inwalidów Wojennych 3),
  • Filia nr 5 (ul. Perkoza 12),
  • Filia nr 7 (ul. Junaków 4),
  • Filia nr 9 (ul. Czwartaków 18),
  • Filia nr 13 (ul. Paderewskiego 56),
  • Filia nr 16 (ul. Przedwiośnie 2),
  • Filia nr 20 (ul. Bernardyńska 2),
  • Filia nr 21 (ul. Syriusza 30),
  • Filia nr 22 (ul. Spacerowa 6),
  • Filia nr 23 (ul. Sopocka 2),
  • Filia nr 25 (ul. Jaśminu 20),
  • Filia nr 30 (ul. Partyzantów 25).

Stanowiska są dostępne dla mieszkańców zgodnie z godzinami otwarcia filii wskazanymi na stronie internetowej www.biblioteka.gliwice.pl.

GŁOSOWANIE W FORMIE PAPIEROWEJ

Papierowe formularze do głosowania są dostępne:

  • do pobrania i wydruku na stronie internetowej gliwice.eu pod hasłem „Gliwicki Budżet Obywatelski”
  • w Urzędzie Miejskim w Gliwicach, w punkcie informacji w holu Biura Obsługi Interesantów przy ul. Zwycięstwa 21 oraz w filii przy ul. Jasnej 31A.
  • w Centrum 3.0 przy ul. Zwycięstwa 1, ul. Jagiellońskiej 21 oraz ul. Studziennej 6.

Głos w formie papierowej można oddać wrzucając wypełniony i podpisany formularz do oznakowanych urn w holu Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ulicy Zwycięstwa 21 oraz w filii UM przy ul. Jasnej 31A, w siedzibach Centrum  3.0 Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 21, ul. Jagiellońskiej 21 oraz ul. Studziennej 6 w godzinach urzędowania. Można go także przesłać wypełniony formularz na adres Centrum 3.0 ul. Zwycięstwa 1, 44-100 Gliwice (o fakcie oddania głosu w terminie decyduje data jego doręczenia przez operatora pocztowego do siedziby Centrum 3.0). W przypadku osób, którym rodzaj niepełnosprawności uniemożliwia oddanie głosu – za pośrednictwem konsultanta ds. osób niepełnosprawnych w Biurze Obsługi Interesantów UM przy ul. Zwycięstwa 21, w godzinach urzędowania (za okazaniem dokumentu potwierdzającego dane osobowe).

KIEDY WYNIKI?

Podczas ustalania wyników głosowania będą brane pod uwagę projekty, które uzyskały poparcie co najmniej 30 głosujących w przypadku projektów dzielnicowych oraz 500 głosujących – w przypadku projektów ogólnomiejskich. Lista zadań, które zostaną zrealizowane w 2022 r. zostanie opublikowana do 15 października.

W trakcie całego głosowania na stronie internetowej Gliwice.eu w dziale Gliwicki Budżet Obywatelski będzie na bieżąco udostępniana aktualna liczba głosów oddanych na poszczególne zadania.

WIEMY, ŻE TO DZIAŁA!

W ubiegłorocznym Gliwickim Budżecie Obywatelskim mieszkańcy chętnie oddawali głosy na inwestycje dotyczące m.in. infrastruktury sportowej, zieleni miejskiej czy remontów dróg i chodników. Dzisiaj korzystamy już ze zrealizowanych projektów. Popularnością cieszyły się także zadania z dziedziny kultury i ekologii – potańcówki dla seniorów z dzielnicy Szobiszowice czy warsztaty pielęgnacji zieleni. Te projekty dzieją się aktualnie. To wszystko jest realizowane w tym roku, na naszych oczach, a świadectwem skuteczności Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego są opinie mieszkańców, bezpośrednich odbiorców działań, które spływają do Centrum 3.0, a także ich  zaangażowanie jako uczestników licznych spotkań, warsztatów, zajęć sportowych.

Zapraszamy do udziału w głosowaniu i zachęcamy do konsultacji osobistych i telefonicznych z pracownikami Centrum 3.0. Zespół ds. GBO działa w filii przy ul. Jagiellońskiej 21 w Gliwicach (e-mail: gbo@gods.gliwice.pl, tel. 32/238-24-55, 734-150-808). DecydujMY!

(GODS/ap)

Uwaga na miejscowe podtopienia

deszcz na ulicy

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada dalsze, intensywne opady deszczu powodujące wzrost stanu wody w rzekach. Miejscami przewidywane jest przekroczenie stanów ostrzegawczych i alarmowych – zwłaszcza na Kłodnicy.

Dziś od południa i w nocy przewidywane są ciągłe opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana całkowita suma opadów od 40 mm do 60 mm. Bez burz. Ostrzeżenie jest ważne do 1 września do godz. 8.00.

Gliwicka Gra Rodzinna i Rajd Przygodowy – zapisani?

Na starcie rajdu

Przed nami wrześniowa Gliwicka Gra Rodzinna i Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni! Gwarantujemy świetną zabawę i niezapomnianą przygodę. Miasto Gliwice zaprasza!

Przygotowywanie kolejnych gier miejskich i rajdu miejskiego w Gliwicach to ogromna przyjemność i niezapomniana przygoda. Podczas organizacji Gry Rodzinnej kładziemy nacisk na to, by uczestnicy, zwłaszcza ci najmłodsi, dobrze się bawili. Przy Rajdzie Przygodowym dochodzi jeszcze interesująca rywalizacja oraz atrakcyjne zadania specjalne – choćby takie, jak słynny już przejazd rowerem na moście linowym nad Kłodnicą, co miało miejsce w 2019 roku, podczas jubileuszowego, 10. Gliwickiego Rajdu Przygodowego w Gliwicach – mówi redaktor Igor Błachut, pochodzący z Gliwic dziennikarz telewizji Eurosport, od początku związany z Gliwickim Rajdem Przygodowym.

Dwie gry za nami. Zaopatrzone w mapy rodziny w lipcu i sierpniu miały świetną zabawę!

Przed nami kolejne emocje!

Przed nami jeszcze rodzinna zabawa 11 września oraz długi, pełen ekstremalnych wyzwań Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni (12 września).

Jak się zapisać?

To proste! Zapisy na wszystkie kategorie Gliwickiego Rajdu Przygodowego prowadzone są poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.team360.pl/pl/entry/race.

Wystarczy się zalogować, wybrać rajd, w którym chcecie wziąć udział i zapisać się. 11 września odbędzie się trzecia gra rodzinna. Można zapisać się także na długodystansowy, ekstremalny Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni, który odbędzie się 12 września – wolne miejsca są do Waszej dyspozycji!

Dla kogo?

  • Gliwicka Gra Rodzinna jest dla każdego! Wystarczy zapał, dobry nastrój, pozytywna energia i znośna kondycja fizyczna. Drużyna w Gliwickiej Grze Rodzinnej może liczyć od 2 do 5 osób. Jeden z uczestników musi być pełnoletni. W składzie musi być też (co najmniej) jedno dziecko poniżej 14 roku życia.
  • 12 września odbędzie się Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni. W Rajdzie biorą udział dwuosobowe drużyny. Tradycyjnie będzie trzeba się zmęczyć – biegając, jeżdżąc na rowerze i rolkach. Zostało jeszcze trochę czasu, dlatego możecie popracować nad formą. Ale spokojnie – stawiamy na dobrą zabawę, a do mety każdy może dotrzeć w swoim tempie. Ci, którzy brali udział w poprzednich edycjach, potwierdzą – dobra zabawa gwarantowana!

Bojkowski Wrzesień

baner

W środę, 1 września, o godz. 4.45 na cmentarzu parafialnym w Bojkowie odbędzie się alert przy grobach Westerplatczyków, który zainauguruje „Bojkowski wrzesień”. Wydarzenie od 2017 odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice. Tegoroczne obchody odbędą się pod hasłem „Westerplatte 1939-2021”.

Każdego roku w Bojkowie obchodzone są uroczystości poświęcone Westerplatczykom. Jak co roku rozpoczną się 1 września alertem na upamiętniającym dwóch żołnierzy walczących na Westerplatte – chor. Edwarda Szewczuka i kpr. Michała Plewaka, spoczywających na bojkowskim cmentarzu parafialnym przy ul. Spacerowej. Wrześniowe obchody w Bojkowie mają też utrzymać pamięć o  wybuchu II wojny światowej oraz uwrażliwić młode pokolenie na pamięć o ludziach zasłużonych, którzy byli związani z ziemią gliwicką.
Na Bojkowski Wrzesień zaprasza Rada Dzielnicy Bojków, Rodziny Westerplatczyków z Bojkowa, Szkoła Podstawowa nr 8 w Gliwicach, Parafia NMP, MDK, OSP Bojków, Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej im. gen. J. H. Dąbrowskiego, Fundacja im. Grupy Operacyjnej „Śląsk” 1939, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej WST na Westerplatte oraz  skauci Europy i Drużyna Gliwicka św. Jerzego.

Plan wydarzeń:
Środa, 1 września
godz. 4.45 - cmentarz parafialny w Bojkowie; Alert przy grobach Westerplatczyków - chor. Edwarda Szewczuka i kpr. Michała Plewaka.
godz. 8.00 - kościół pw. Narodzenia NMP w Bojkowie- msza św. w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej w intencji: o pokój na świecie i życie  wieczne dla bohaterskich obrońców naszej Ojczyzny oraz ludności cywilnej, która zginęła w następstwie działań wojennych.
Piątek, 3 września
godz. 13.00 - facebook: Westerplatczycy z Bojkowa- otwarta transmisja on-line" Obrońcy Westerplatte- najnowsze wyniki badań" wykład Wojciecha Samóla, kustosza Działu Naukowo--Edukacyjnego Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku.
Środa, 15 września
godz. 17.30 - kościół pw. Narodzenia NMP w Bojkowie- msza św. w przeddzień 82. rocznicy Golgoty wschodu- tragedii Polaków na terenach wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej, w intencji żyjących i zmarłych Kresowian i ich potomków.
Sobota, 25 września
godz. 16.00 - Scena Bojków. Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach Bojkowie, ul. Parkowa 5 spektakl z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego pt. " Gołąbek niepokoju...".
W roli głównej uczniowie klasy VII b Szkoły Podstawowej nr 8 w Gliwicach Bojkowie. Scenariusz na podstawie książeczki" Gołąbek niepokoju" autorstwa Kazimierza Szymeczko, reżyseria Adam Walczak. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa edukacyjna Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wskazany jest kontakt z nr. tel. 32/232-93-24 (do dnia 20 września).
Z okazji Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w 100- lecie urodzin poety zainaugurowany zostanie konkurs poetycki dla młodzieży z dzielnicy Bojków. Finał odbędzie się późną jesienią, podczas slamu poetyckiego. (mf)

 

Tradycyjny jazz zabrzmi w Sośnicy

tancerze na scenie

W sobotę 4 września odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Polish Happy Jazz Fest. Posłuchamy zespołów swingowych i dixielandowych ‒ cofniemy się do korzeni tego gatunku.

Impreza rozpocznie się o godz. 15.30 rozpocznie się od prawdziwej, dixielandowej parady. Uczestnicy imprezy przejdą ulicami Sośnicy. O godz. 16.15 w amfiteatrze przy ul. Przedwiośnie 1 rozpoczną się koncerty.

Zagrają: Enerjazzer (godz. 16.15), Lazy Swingers Band & Swing City Katowice (godz. 17.30), Parnas Brass Band (godz. 18.45), Jazz Band Ball & Stanley Breckenridge (godz. 20.00). Na koniec (o godz. 21.00) zaplanowano jam session.

Po raz drugi w ramach festiwalu zostanie zaprezentowana wystawa fotografii związanej z Jazzem Tradycyjnym pn. „Happy Zoom”. Wystawę będzie można obejrzeć w gościnnych pomieszczeniach Kawiarenki Zamkowej w Gliwicach, przy ulicy Bankowej 11, w godzinach otwarcia kawiarenki. Wystawa będzie dostępna dla szerokiej publiczności od 5 do 30 września – mówi Adam Solski, dyrektor festiwalu.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Jazzu Tradycyjnego. Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Impreza jest dofinansowana z budżetu Miasta Gliwice. (mm)

82. rocznica prowokacji gliwickiej i zabójstwa Franza Honioka - 31 sierpnia

baner

31 sierpnia mijają 82 lata od przeprowadzonej w naszym mieście przez niemieckie służby specjalne akcji dywersyjnej, która stała się znana pod nazwą prowokacji gliwickiej, i dokonanego w jej trakcie zabójstwa Franza Honioka – Ślązaka, polskiego patrioty, powstańca śląskiego, uznawanego za pierwszą ofiarę II wojny światowej. Do dziś nie wiemy, co się stało z jego ciałem i nie ma on swojego grobu.

- Osoba Franza Honioka jest jednym z najbardziej wyrazistych symboli II wojny światowej, podczas której mordowano ludzi za to, kim byli: za tożsamość, wyznanie, świadomość narodową, pochodzenie. Obecnie, dzięki decyzji Radnych Miasta Gliwice, Franz Honiok jest patronem skweru otaczającego maszt radiostacji Gliwice. Pozwala to podkreślić, że ofiary nigdy nie są bezimienne, a także przypomnieć o tragicznych losach mieszkańców górnośląskiego pogranicza. Franciszek Honiok, działał bowiem na rzecz polskości Śląska i dlatego poniósł najwyższą ofiarę. O tym skromnym człowieku, po którym nie zostały prawie żadne pamiątki – nie tylko chcemy, ale mamy obowiązek pamiętać każdego roku 31 sierpnia. Bo nie może być tak, że znamy nazwiska katów, a ofiary pozostają bezimienne – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

W związku z przypadającą rocznicą prowokacji gliwickiej Oddział Radiostacji Gliwice i znajdującą się w nim wystawę planszową poświęconą Franzowi Honiokowi, od 31 sierpnia  do 17 września br. można zwiedzać bezpłatnie. Pomiędzy 7 a 24 września (od wtorku do piątku) zapraszamy natomiast grupy szkolne do Radiostacji Gliwickiej na stacjonarne, bezpłatne zajęcia edukacyjne pt. „Prowokacja gliwicka. Geneza – przebieg – skutki”, z kolei na platformie ZOOM od 7 września do 1 października realizujemy zajęcia: „Franz Honiok. Pierwsza ofiara II wojny światowej”.   

W ostatnich dniach sierpnia 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej, specjalne niemieckie oddziały dywersyjne przeprowadziły wzdłuż granicy z Polską szereg działań mających za cel sprowokowanie Polski oraz obarczenie jej odpowiedzialnością za wybuch wojny w oczach opinii międzynarodowej. Owe incydenty graniczne miały jednocześnie dać pretekst do zaniechania wypełnienia zobowiązań sojuszniczych wobec Polski przez Francję i Wielką Brytanię, a dla Hitlera miały stanowić alibi. W tym celu postanowiono wykorzystać radio, będące wówczas jednym z najważniejszych mediów – intensywnie wykorzystywanym przez Hitlera w celach propagandowych. W Gliwicach – ówczesnym Gleiwitz – funkcjonowała stacja przekaźnikowa, której głównym zadaniem było rozszerzanie zasięgu wrocławskiej rozgłośni „Reichssender Breslau” na wschodnie tereny niemieckiego Śląska oraz zachodnie ziemie polskie. Dzięki temu realizowano informacyjne i propagandowe cele radiofonii Rzeszy, docierając z programem radiowym również do mniejszości niemieckiej zamieszkującej polską część Górnego Śląska. 22 grudnia 1935 roku oddano do użytku nadajnik przy ul. Tarnogórskiej (Tarnowitzer Landstraße) zastępując poprzedni, pracujący w Gliwicach od 1925 roku przy ul. Radiowej (Rundfunkstraße). Od tej pory gliwicka radiostacja składała się więc z dwóch obiektów – studio z profesjonalnymi mikrofonami spikerskimi pozostawiono przy ul. Radiowej, natomiast przy ul. Tarnogórskiej ulokowano urządzenia nadawcze. Najbardziej charakterystycznym elementem nowego kompleksu była wysoka na 111-metrów drewniana wieża nadawcza, skręcona tysiącami mosiężnych śrub. Wieczorami emitowane z Gliwic audycje, dzięki dużo lepszej propagacji średnich fal radiowych, były słyszalne w całej Europie, a nocą mogły docierać nawet do Nowej Zelandii czy Stanów Zjednoczonych.

W 1939 roku budynki radiostacji przy ul. Tarnogórskiej stały się miejscem tzw. Prowokacji Gliwickiej – sfingowanego ataku niemieckiego oddziału specjalnego na niemiecką (a więc ich własną) placówkę, który to atak stanowił część propagandowo-dezinformacyjnego przygotowania agresji na Polskę.  Oddziałem niemieckich napastników, którzy mieli udawać śląskich powstańców, dowodził pracownik służby bezpieczeństwa, oficer SS Alfred Naujocks. Po dwutygodniowym oczekiwaniu, 31 sierpnia szef Służby Bezpieczeństwa SS – Obergruppenführer, Reinhard Heydrich, przekazał mu telefonicznie hasło rozpoczynające akcję: „Babcia umarła”. Przed godziną dwudziestą oddział prowokatorów dostał się na teren radiostacji. SS zadbało o ograniczenie na ten czas liczebności załogi obiektu. Napastnicy, działając z zaskoczenia, wkroczyli do budynku głównego nadajnika. Sterroryzowali pracowników, próbując nadać w języku polskim odezwę, sugerującą, że polscy powstańcy w akcie agresji napadli na niemiecką radiostację. Brak wiedzy o funkcjonowaniu nadajnika, być może również interwencja obsługi i problemy techniczne – uniemożliwiły pełne powodzenie prowokacji. Prawdopodobnie przez mikrofon awaryjny nadano zaledwie kilka słów: „Uwaga, tu Gliwice! Radiostacja znajduje się w rękach polskich…” słyszanych w jedynie najbliższej okolicy. Sami prowokatorzy uważali, że odnieśli sukces i zrealizowali zamierzony plan.

Niemcy, wbrew niepowodzeniu akcji, zaczęli rozpowszechniać oskarżycielską wobec Polski informację o rzekomej napaści powstańców śląskich na radiostację w Gliwicach – 31 sierpnia wiadomość podało Berlińskie radio, a 1 września opublikowały ją gazety. Ów klasyczny fake news, celowo zniekształcający rzeczywistość, podbudowała dodatkowo akcja gestapo, zrealizowana po wycofaniu się z radiostacji prowokatorów. Aby uwiarygodnić zajście na miejscu zastrzelono aresztowanego wcześniej Ślązaka – Franza Honioka. Franz Honiok zginął nieprzypadkowo. Został przez Niemców wyznaczony do tego „zadania” jako Ślązak ducha polskiego i były uczestnik III powstania śląskiego, człowiek, którego śmierć uwiarygadniała przygotowaną mistyfikację. Do dzisiaj nie wiadomo, co oprawcy zrobili z jego ciałem.
W lutym 2021 roku, dzięki decyzji Rady Miasta Gliwice, która pozytywnie rozpatrzyła wniosek złożony przez Grzegorza Krawczyka, dyrektora Muzeum w Gliwicach, Franz Honiok został patronem skweru otaczającego maszt radiostacji Gliwice, pod którą został zabity przez niemieckie służby specjalne 31 sierpnia 1939 roku.

Franz Honiok – pierwsza ofiara II wojny światowej

Franz (Franciszek) Honiok urodził się w 1899 roku w Łubiu pod Pyskowicami. Był synem Konstancji (Constantine) z domu Sztoflik i Jana (Johanna) Honioków. Wychowywano go w przywiązaniu do wartości katolickich i w duchu polskim, czego efektem była jego późniejsza decyzja o przystąpieniu do III powstania śląskiego, w którym uczestniczył wraz ze starszym o rok bratem Wilhelmem. Po podziale Górnego Śląska Łubie znalazło się w państwie niemieckim. W 1923 r. Honiok, opowiadający się za przyłączeniem Górnego Śląska do Rzeczpospolitej Polskiej, chciał uniknąć represji i przeniósł się do Tarnowskich Gór po polskiej stronie granicy. Po kilku latach tęsknota za domem oraz kiepska sytuacja ekonomiczna zmusiły go do powrotu do Łubia.  Władze niemieckie próbowały wydalić Honioka z kraju, ale złożył on skargę do Trybunału Rozjemczego ds. Obywateli działającego przy Lidze Narodów w Genewie. Decyzja była dla niego korzystna, orzeczono bowiem, że ma prawo zachować obywatelstwo niemieckie, ponieważ opuścił kraj czasowo i pod przymusem. Po powrocie do rodzinnego Łubia Franz Honiok pracował jako akwizytor maszyn rolniczych. Kontynuował również działalność propolską, kolportując polską prasę i działając aktywnie w Związku Polaków w Niemczech. 30 sierpnia 1939 r. po powrocie z pracy Franz Honiok został niespodziewanie aresztowany w gospodzie „U Jarzombka” w Łubiu. Następnego dnia w areszcie w Gliwicach, w którym trzymano go w ścisłej izolacji, został odurzony i następnie przewieziony w pobliże radiostacji. W trakcie trwania akcji dywersyjnej w budynku radiostacji nieprzytomnego Franza Honioka przeniesiono do budynku nadajnika i zabito strzałem w głowę. Do dziś nie wiemy, co stało się z jego ciałem. Niemcy odebrali mu życie i prawo do pochówku. Prawdę o jego tragicznym losie ujawniło dopiero śledztwo, prowadzone przez zachodnioniemiecką prokuraturę w latach 60. XX w.  w oparciu o zeznania złożone w procesie norymberskim. Żaden z uczestników akcji dywersyjnej i żaden z zabójców Franza Honioka nie został osądzony ani skazany.

Choć nie posiadamy zbyt wielu szczegółowych informacji o Franzu Honioku wiemy, że najwyższą ofiarę  w walce o polskość Śląska poniósł 31 sierpnia 1939. Cześć jego pamięci!

Zachęcamy do pobrania w formie bezpłatnego e-booka wydanej przez Muzeum w Gliwicach w 2019 r. publikacji: „Franz (Franciszek) Honiok 1899–1939. Pierwsza ofiara II wojny światowej” autorstwa Martyny Werle, Michała Dylewskiego, Kacpra Jatty, uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Gliwicach-Bojkowie, przygotowanej pod kierunkiem Krzysztofa Kruszyńskiego, nauczyciela historii. Praca otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Bohaterowie są wśród nas”.
***
Z okazji 82 rocznicy tego wydarzenia zapraszamy grupy szkolne do udziału w lekcjach dotyczących nie tylko samej prowokacji, ale również wybuchu II wojny światowej, prowadzonych stacjonarnie w Radiostacji (pomiędzy 7 a 24 września) oraz zdalnie, na platformie ZOOM (pomiędzy 7 września a 1 października).
Zajęcia stacjonarne w Radiostacji:
7-24 września, Radiostacja, godz. 10.00 i 11.30
Prowokacja Gliwicka 1939 – geneza-przebieg-skutki – zajęcia dla uczniów klas IV – VIII SP i uczniów szkół ponadpodstawowych
Zapisy: tel. 783-560-006
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Realizacja lekcji stacjonarnych uzależniona będzie od aktualnej sytuacji sanitarnej.

Platforma ZOOM:
Od 7 września do 1 października 2021, zajęcia na platformie ZOOM, godz. 09.00, 10.30, 12.00:
Franz Honiok. Pierwsza ofiara II wojny światowej – zajęcia dla uczniów klas IV – VIII SP i uczniów szkół ponadpodstawowych
Wkroczenie Sowietów do Lwowa we wspomnieniach Karoliny Lanckorońskiej – zajęcia dla uczniów klas IV – VIII SP i uczniów szkół ponadpodstawowych
Zapisy: tel. 783-560-006
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach (Tekst: Muzeum w Gliwicach)
 

Zwycięstwo na koniec

sparing

W ostatnim sparingu przed rozpoczęciem nowego sezonu Energa Basket Lig GTK Gliwice ograł Basket Brno 83:79 i zakończył okres przygotowawczy z imponującym bilansem dziewięciu zwycięstw i tylko jedną porażką.

Gliwiczanie, z powodu niedostępności swojego podstawowego obiektu, ostatnią grę kontrolną przed pierwszą potyczką o ligowe punkty rozegrali w Centrum Kulturalno-Sportowym Łabędź. To w tym obiekcie GTK rozpoczynało grę w ekstraklasie i teraz nastąpił moment na chwilowy powrót. Z koszykarzy, którzy wówczas biegali po parkiecie w śląskim zespole, pozostał tylko Kacper Radwański, ale kapitan zespołu z powodu urazu kolana nie mógł wystąpić w tym meczu. Na ławce rezerwowych zasiadł także Roberts Stumbris, który narzekał na drobną kontuzję barku i sztab szkoleniowy nie chciał ryzykować pogłębienia urazu. 

Pierwsze minuty należały do miejscowych, ale potem półfinaliści play off poprzedniego sezonu ligi NBL zdobyli siedem kolejnych punktów i objęli prowadzenie (10:13). W drugiej części pierwszej kwarty goście już tak dobrze sobie nie radzili, a przede wszystkim nie mieli odpowiedzi na Adama Ramstedta, który nie tylko był skuteczny, ale też królował na „desce”. Efekt? Pewne prowadzenie GTK po pierwszych 10 minutach gry i 11 punktów przewagi (26:15).

W kolejnej odsłonie gospodarze zaprezentowali się jeszcze lepiej. Dobrą zmianę dał Aleksander Wiśniewski, który nie tylko umiejętnie rozgrywał, ale także potrafił się wcielić w rolę egzekutora. Nieskuteczny był Keyshawn Woods, ale za to potrafił wynajdywać kolegów na dobrych pozycjach i kompletował kolejne asysty. Basket Brno bardzo słabo rzucał z dystansu –  zaledwie jedno trafienie na 11 prób i po 20 minutach gry tracił do GTK aż 16 „oczek” (44:28).

Po przerwie GTK kontynuowało swój plan. Swoje umiejętności strzeleckie zademonstrował Matt Williams, który zza łuku trafiał jak z automatu. Jabarie Hinds kolejny raz udowadniał, że nie musi zdobyć punktów, a za to doskonale widzi kolegów. Także pozostali rezerwowi, czyli Mikołaj Adamczak i Szymon Szymański, wnosili sporo pozytywnych aspektów do gry gliwiczan. Dzięki temu już pod koniec trzeciej odsłony miejscowi wypracowali aż 21 punktów przewagi (65:44). 

W tej sytuacji w ostatniej kwarcie trener Witka chciał korzystać już głównie tylko z zawodników rezerwowych, ale nerwowa końcówka spowodowała, że ponownie sięgnął po pierwszą piątkę. Po kolejnej „trójce” Richarda Balinta Basket zredukował straty do zaledwie czterech punktów. Trener gospodarzy poprosił o przerwę na żądanie, a następnie zmienił całą piątkę zawodników. Oba zespoły do końca meczu już nie zdobyły punktów i GTK mogło dopisać kolejną wygraną do swojej kolekcji.

Gliwiczanie okres przygotowawczy do sezonu Energa Basket Ligi zakończyli z bilansem dziewięciu zwycięstw i tylko jedną porażką. W pierwszej kolejce rozgrywek ligowych, 4 września o godz. 17.30,  zmierzą się u siebie z MKS-em Dąbrowa Górnicza.