Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 27 listopada 2020 r.

// 27-11-2020

GBO0 2021. Co wybrali gliwiczanie?

baner GBO

Prezydent Gliwic ogłosił wyniki głosowania w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2021. Zrealizowane zostaną 74 projekty zgłoszone i wybrane przez mieszkańców.

W tej edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy oddali łącznie prawie 30 tysięcy głosów – o ponad 4,5 tysiąca więcej niż w 2019 roku. Zdecydowanie zwiększyło się zainteresowanie głosowaniem w formie elektronicznej – odnotowano o 7 tysięcy głosów elektronicznych więcej niż rok wcześniej.

W przyszłym roku wykonane zostaną 73 zadania dzielnicowe, w tym 62 w ramach środków z puli podstawowej i 11 w ramach tzw. puli dla aktywnych, którą rozdysponowano pomiędzy dzielnice z najwyższą frekwencją. Zrealizowane będzie także jedno zadanie ogólnomiejskie.
Przewidywany koszt projektów skierowanych do realizacji w ramach GBO 2021 wynosi prawie 7 mln zł.

Co wybrali gliwiczanie? Duża grupa zadań dotyczy tworzenia i modernizacji szeroko pojętej bazy rekreacyjnej – np. boisk, placów zabaw, siłowni plenerowych, systemu rowerów publicznych czy pola do minigolfa. Wyłoniono także sporo zajęć sportowych, kulturalnych lub edukacyjnych. Gliwiczanie postawili również na zieleń – poparli nasadzenia drzew i krzewów, łąkę czy rabaty kwietne. Na liście zadań skierowanych do realizacji znalazły się też m.in. projekty wpływające na poprawę bezpieczeństwa (monitoring, wyświetlacze prędkości czy przejście dla pieszych).

Szczegółowe wyniki głosowania zostały opublikowane na stronie internetowej Gliwice.eu w dziale Gliwicki Budżet Obywatelski oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

 

Przed meczem z Gattą Zduńska-Wola

Futsaliści Piasta Gliwice podejmują Podbeskidzie

Już jutro przed Niebiesko-Czerwonymi spore wyzwanie - wyjazdowy mecz z Gattą Zduńska-Wola.

Ostatnie mecze futsalistów Piasta Gliwice pokazały, że zespół jest w wyśmienitej formie. Po dwunastu rozegranych spotkaniach, z 31 pkt. znajduje się na drugim miejscu tabeli. Choć jednak popularne „kocury” znajdują się na 6. miejscu tabeli, ich mecze przed własną publicznością z reguły kończą się zwycięstwem gospodarzy. W ostatnim meczu Gatta pokonała Słoneczny Stok Białystok 4:1 i ma duży apetyt na kolejne zwycięstwo. O tym, czy duet Franz-Dasaiev przełamie monopol Gatty na zwyciężanie na własnym boisku przekonamy się w sobotę, 28 listopada.

Prezentacja prezydenta Gliwic z listopadowej sesji Rady Miasta

screen

Na czwartkowej sesji Rady Miasta Gliwice prezydent Gliwic Adam Neumann przedstawił informacje z zakresu swojej pracy pomiędzy 22 października a 26 listopada.

Prezentację w pliku pdf można znaleźć TUTAJ.

Czar śląskich kin

okładka książki na tle kina Amok

Górnośląskie kina, ich właściciele i rola, jaką film odegrał w społeczeństwie prowincji górnośląskiej – o tym Urszula Biel pisze w swojej nowej książce. Kierownik kina Amok zabiera czytelników w podróż do dwudziestolecia międzywojennego.

Prowincja górnośląska to ta część regionu, która po I wojnie światowej przypadła Niemcom. W jej granicach znalazły się Katowice, Opole, a także Gliwice. Urszula Biel ustaliła w swojej książce topografię kin i jakie filmy były w nich pokazywane. Opierając się na szerokich kwerendach archiwalnych, znalazła także odpowiedź, kto w nich pracował i jak kinematografia oraz branża filmowa reagowały na rodzącą się ideologię nazistowską. Dla mieszkańców tej peryferyjnej dzielnicy Niemiec kina okazały się oknem na świat. Po stu latach możemy przez nie spojrzeć na ówczesną rzeczywistość dzięki książce „Kultura filmowa prowincji górnośląskiej. Kina, właściciele, widzowie”.

W tamtych czasach kontakt z filmem zaczynał się od zakupu biletu do najbliższego kina. Nieliczne z nich przetrwały do dziś, ale nawet jeśli już ich nie ma, pozostają w naszej pamięci. Rzadko jednak – oprócz nazwy – potrafimy powiedzieć o nich cokolwiek więcej poza naszymi lub rodzinnymi wspomnieniami. Ufam, że ta książka pozwoli wypełnić tę lukę – mówi Urszula Biel, autorka książki.

Dr Urszula Biel jest filmoznawczynią, kierownikiem kina studyjnego Amok w Gliwicach i autorką dwóch książek na temat historii kina na Górnym Śląsku. Dwukrotnie uhonorowana nagrodami Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (w kategoriach „Kino” w 2012 roku i „Edukacja filmowa” w 2017 roku), laureatka nagrody prezydenta Gliwic w dziedzinie kultury (1999). Od 2016 roku jest prezeską Śląskiego Towarzystwa Filmowego.

Książkę można kupić TUTAJ. Po złagodzeniu obostrzeń związanych z epidemią trafi także do sprzedaży w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3).

Lodowisko „Tafla” zaprasza

lodowisko

Ruszył sezon na lodowisku „Tafla” przy ul. Akademickiej. Łyżwiarze mogą wjechać na lód, jednak w związku z pandemią – z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.

Osoby chcące poślizgać się na „Tafli” zobowiązane są do dezynfekcji rąk, zakrycia ust i nosa, zachowania 1,5 m odstępu przy kasach i poddania się pomiarowi temperatury. Organizator zapewnia dezynfekcję szafek, butów łyżwiarskich i sanitariatów, a w przerwach między ślizgawkami wietrzenie pomieszczeń.
Ślizgawka będzie dostępna dla każdego do 30 kwietnia. Rozkład jazdy na lodowisku jest dostępny na stronie www.polsl.pl. (mf)