Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 26 sierpnia 2021 r.

// 26-08-2021

GBO 2022. DecydujMY razem!

baner

Rozpoczął się jeden z najważniejszych etapów procedury Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Do 15 września trwa głosowanie na projekty zaproponowane do realizacji w 2022 roku. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 175 zadań, w tym 165 dzielnicowych oraz 10 ogólnomiejskich. Każdy gliwiczanin może oddać w sumie dwa głosy – jeden na projekt dzielnicowy i jeden na projekt ogólnomiejski. Wspólnie zdecydujmy, które zwyciężą i zmienią Gliwice – nasze otoczenie, społeczność – na lepsze.

KTO MOŻE ZAGŁOSOWAĆ?

W procedurze głosowania Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego może uczestniczyć każdy mieszkaniec Gliwic. Można zagłosować na JEDEN wybrany projekt ogólnomiejski i JEDEN wybrany projekt dzielnicowy.

Wykaz projektów zakwalifikowanych do głosowania zamieszczony jest na stronie Gliwice.eu w dziale Gliwicki Budżet Obywatelski oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego. Można tam również znaleźć kwoty dla dzielnic oraz informacje o liczbie głosów umożliwiającej udział dzielnic w tzw. puli dla aktywnych , a także listę wszystkich złożonych wniosków, zawierającą informacje o zgłoszonych projektach wraz ze skanami wniosków.

GŁOSOWANIE W FORMIE ELEKTRONICZNEJ

Głos można oddać na elektronicznych formularzach, dostępnych na stronie internetowej Gbo.gliwice.eu do godz. 20.00 15 września 2021 r. Jeden adres e-mail może zostać wykorzystany do udziału w głosowaniu przez jednego uprawnionego.

W celu ułatwienia głosowania elektronicznego wprowadzone zostały stanowiska do oddawania głosów w wybranych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.

Wykaz filii MBP, w których są dostępne stanowiska do głosowania elektronicznego:
  • Biblioteka Centralna (ul. Kościuszki 17),
  • Biblioforum (ul. Lipowa 1),
  • Filia nr 1 (pl. Inwalidów Wojennych 3),
  • Filia nr 5 (ul. Perkoza 12),
  • Filia nr 7 (ul. Junaków 4),
  • Filia nr 9 (ul. Czwartaków 18),
  • Filia nr 13 (ul. Paderewskiego 56),
  • Filia nr 16 (ul. Przedwiośnie 2),
  • Filia nr 20 (ul. Bernardyńska 2),
  • Filia nr 21 (ul. Syriusza 30),
  • Filia nr 22 (ul. Spacerowa 6),
  • Filia nr 23 (ul. Sopocka 2),
  • Filia nr 25 (ul. Jaśminu 20),
  • Filia nr 30 (ul. Partyzantów 25).

Stanowiska są dostępne dla mieszkańców zgodnie z godzinami otwarcia filii wskazanymi na stronie internetowej www.biblioteka.gliwice.pl.

GŁOSOWANIE W FORMIE PAPIEROWEJ

Papierowe formularze do głosowania są dostępne:

  • do pobrania i wydruku na stronie internetowej gliwice.eu pod hasłem „Gliwicki Budżet Obywatelski”
  • w Urzędzie Miejskim w Gliwicach, w punkcie informacji w holu Biura Obsługi Interesantów przy ul. Zwycięstwa 21 oraz w filii przy ul. Jasnej 31A.
  • w Centrum 3.0 przy ul. Zwycięstwa 1, ul. Jagiellońskiej 21 oraz ul. Studziennej 6.

Głos w formie papierowej można oddać wrzucając wypełniony i podpisany formularz do oznakowanych urn w holu Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ulicy Zwycięstwa 21 oraz w filii UM przy ul. Jasnej 31A, w siedzibach Centrum  3.0 Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 21, ul. Jagiellońskiej 21 oraz ul. Studziennej 6 w godzinach urzędowania. Można go także przesłać wypełniony formularz na adres Centrum 3.0 ul. Zwycięstwa 1, 44-100 Gliwice (o fakcie oddania głosu w terminie decyduje data jego doręczenia przez operatora pocztowego do siedziby Centrum 3.0). W przypadku osób, którym rodzaj niepełnosprawności uniemożliwia oddanie głosu – za pośrednictwem konsultanta ds. osób niepełnosprawnych w Biurze Obsługi Interesantów UM przy ul. Zwycięstwa 21, w godzinach urzędowania (za okazaniem dokumentu potwierdzającego dane osobowe).

KIEDY WYNIKI?

Podczas ustalania wyników głosowania będą brane pod uwagę projekty, które uzyskały poparcie co najmniej 30 głosujących w przypadku projektów dzielnicowych oraz 500 głosujących – w przypadku projektów ogólnomiejskich. Lista zadań, które zostaną zrealizowane w 2022 r. zostanie opublikowana do 15 października.

W trakcie całego głosowania na stronie internetowej Gliwice.eu w dziale Gliwicki Budżet Obywatelski będzie na bieżąco udostępniana aktualna liczba głosów oddanych na poszczególne zadania.

WIEMY, ŻE TO DZIAŁA!

W ubiegłorocznym Gliwickim Budżecie Obywatelskim mieszkańcy chętnie oddawali głosy na inwestycje dotyczące m.in. infrastruktury sportowej, zieleni miejskiej czy remontów dróg i chodników. Dzisiaj korzystamy już ze zrealizowanych projektów. Popularnością cieszyły się także zadania z dziedziny kultury i ekologii – potańcówki dla seniorów z dzielnicy Szobiszowice czy warsztaty pielęgnacji zieleni. Te projekty dzieją się aktualnie. To wszystko jest realizowane w tym roku, na naszych oczach, a świadectwem skuteczności Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego są opinie mieszkańców, bezpośrednich odbiorców działań, które spływają do Centrum 3.0, a także ich  zaangażowanie jako uczestników licznych spotkań, warsztatów, zajęć sportowych.

Zapraszamy do udziału w głosowaniu i zachęcamy do konsultacji osobistych i telefonicznych z pracownikami Centrum 3.0. Zespół ds. GBO działa w filii przy ul. Jagiellońskiej 21 w Gliwicach (e-mail: gbo@gods.gliwice.pl, tel. 32/238-24-55, 734-150-808). DecydujMY!

(GODS/ap)

Gliwickie Gry Rodzinne i Rajd Przygodowy – zapisani?

Na starcie rajdu

Powrócił cykl imprez 360 Stopni, czyli Gliwickie Gry Rodzinne i Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni! Gwarantujemy świetną zabawę i niezapomnianą przygodę. Miasto Gliwice zaprasza!

Przygotowywanie kolejnych gier miejskich i rajdu miejskiego w Gliwicach to ogromna przyjemność i niezapomniana przygoda. Podczas organizacji Gry Rodzinnej kładziemy nacisk na to, by uczestnicy, zwłaszcza ci najmłodsi, dobrze się bawili. Przy Rajdzie Przygodowym dochodzi jeszcze interesująca rywalizacja oraz atrakcyjne zadania specjalne – choćby takie, jak słynny już przejazd rowerem na moście linowym nad Kłodnicą, co miało miejsce w 2019 roku, podczas jubileuszowego, 10. Gliwickiego Rajdu Przygodowego w Gliwicach – mówi redaktor Igor Błachut, pochodzący z Gliwic dziennikarz telewizji Eurosport, od początku związany z Gliwickim Rajdem Przygodowym.

W 2019 roku, podczas poprzedniej edycji Rajdu, miejsca startowe na trasę rodzinną rozeszły się w… 11 godzin! Zapełniliście listę niemal od razu po uruchomieniu zapisów, dlatego w tym roku przygotowaliśmy dla Was aż trzy Gliwickie Gry Rodzinne. Każda ma inne hasło przewodnie i rozpoczyna się w innym miejscu.

Pierwsza gra za nami. 3 lipca w parku Chopina wrażeń nie brakowało! Było przeciąganie samochodu, skoki w workach, park linowy i slalom. Zaopatrzone w mapy rodziny spędziły niezapomnianą, aktywną sobotę!

Przed nami kolejne emocje!

Przed nami jeszcze rodzinna zabawa 11 września oraz długi, pełen ekstremalnych wyzwań Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni (12 września).

Drugi rajd dla rodzin odbędzie się w sobotę, 14 sierpnia. Uchylając rąbka tajemnicy zdradzimy, że pełne emocji konkurencje będą oscylowały w tematyce natury i ekologii.

Jak się zapisać?

To proste! Zapisy na wszystkie kategorie Gliwickiego Rajdu Przygodowego prowadzone są poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.team360.pl/pl/entry/race.

Wystarczy się zalogować, wybrać rajd, w którym chcecie wziąć udział i zapisać się. Można zapisać się na długodystansowy, ekstremalny Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni, który odbędzie się 12 września – wolne miejsca są do Waszej dyspozycji!

11 września odbędzie się trzecia gra rodzinna – o rozpoczęciu zapisów na to konkretne wydarzenie  będziemy informować na stronie internetowej www.gliwice.eu.

Dla kogo Rajd?

Dla każdego! Wystarczy zapał, dobry nastrój, pozytywna energia i znośna kondycja fizyczna. Drużyna w Gliwickiej Grze Rodzinnej może liczyć od 2 do 5 osób. Jeden z uczestników musi być pełnoletni. W składzie musi być też (co najmniej) jedno dziecko poniżej 14 roku życia.

12 września odbędzie się Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni. W Rajdzie biorą udział dwuosobowe drużyny. Tradycyjnie będzie trzeba się zmęczyć – biegając, jeżdżąc na rowerze i rolkach. Zostało jeszcze trochę czasu, dlatego możecie popracować nad formą. Ale spokojnie – stawiamy na dobrą zabawę, a do mety każdy może dotrzeć w swoim tempie. Ci, którzy brali udział w poprzednich edycjach, potwierdzą – dobra zabawa gwarantowana!

Steampunkowa Industriada. To Was zaskoczy!

baner

To będzie prawdziwa podróż w czasie. INDUSTRIADA 2021 w steampunkowym stylu całkowicie Was zaskoczy! 11 września spotykamy się przy Radiostacji na pikniku rodzinnym „Techniczne historie w stylu steampunk”. Będziemy odkrywać nowinki techniczne z przeszłości i przyszłości! Poza industrialnymi przeżyciami gwarantujemy też świetną zabawę i sporą dawkę adrenaliny podczas lubianej przez gliwiczan Gliwickiej Gry Rodzinnej 360 Stopni. Wydarzenie organizuje Miasto Gliwice.

Steampunk stylistyką i estetyką nawiązuje do epoki XVIII-wiecznych maszyn parowych i epoki wiktoriańskiej. Charakteryzuje się umiłowaniem techniki i mechaniki, często nawiązuje do maszyn różnicowych, kreuje wynalazki nieznane w historii. Gliwiczanie będą mieli okazję stać się na chwilę częścią tej alternatywnej rzeczywistości podczas INDUSTRIADY 2021, która odbędzie się w sobotę 11 września na terenie gliwickiej Radiostacji przy ul. Tarnogórskiej.
Wiele osób, żyjących w okresie późnej rewolucji przemysłowej wyobrażało sobie, jak będzie wyglądać świat w przyszłości. Niektórzy wierzyli, że już w roku 2000 latające samochody będą normą. Powieściopisarze science-fiction i fantasy tamtej epoki wykreowali światy, w których romantyzm i maszyna parowa tworzyły swoisty, nierozerwalny duet. Aby poznać klimat tej epoki zapraszamy na gliwicką INDUSTRIADĘ 2021. Piknik rodzinny „Techniczne historie w stylu steampunk” to swoista podróż w czasie, odkrywająca nowinki techniczne z przeszłości i przyszłości. Poznajcie technikę, która zaskakuje! – zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Co nas zaskoczy podczas INDUSTRIADY 2021?
Rodzinny Piknik „Techniczne historie w stylu steampunk” rozpocznie się o godz. 12.00 i potrwa do około godz. 19.00.
W programie między innymi:
•    steampunkowe warsztaty kreatywne dla dzieci
•    komputerowa strefa retro
•    wystawy zabytkowych pojazdów
•    strefa symulatorów i wirtualnej rzeczywistości
•    kino 7D
•    industrialna kolejka
•    Eko Dom – wystawa interaktywna o ekologii w życiu codziennym

Szereg atrakcji przygotowało też Muzeum w Gliwicach:

RADIOSTACJA:
Godz. 12.00-17.00 – w krainie osikowych wiórków – warsztaty i pokazy obok budynku Radiostacji
Godz. 12.00-12.45 oraz 15.00-15.45 – wykład: Czy tylko Radiostacja? Interesujące konstrukcje drewnie pierwszej połowy XX wieku Prowadzenie: dr arch. Adam Bednarski
Godz. 13.00-18.00 – zwiedzanie indywidualne budynku nadajnika Radiostacji (poza godzinami wykładów)

Oddział Odlewnictwa Artystycznego, ul. Bojkowska:
Godz. 12.00-12.30, 16.00-16.30 – Jak powstają odlewy artystyczne? – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej
Godz. 12.00-14.00 – linoryt na tkaninie – warsztaty nadruku na torbie
Godz. 15.00-17.00 – szkice węglem: portret śląskiej damy – warsztaty plastyczne
Godz. 12.00-18.00 – cyjanotypia - warsztaty fotograficzne
Godz. 12.30-17.30 – sztuka na plakietach – warsztaty plastyczne
Godz. 13.00-18.00 – wystawa stała Słusznie słyną dziś Gliwice – zwiedzanie indywidualne (poza godzinami oprowadzań z przewodnikiem)

To nie wszystko!
W godz. od 12.00 do 17.00 rozegrana zostanie Gliwicka Gra Rodzinna 360 Stopni. To doskonały sposób na aktywne spędzenie czasu. Uczestnicy otrzymają mapy z zaznaczonymi punktami, które będą musieli odnaleźć i wykonać różne zaskakujące zadania sprawnościowe, zręcznościowe i intelektualne. Pozostając w industriadowym klimacie, przygotowane dla uczestników zadania będą nawiązywały do tematu techniki.
W grach rodzinnych nie jest prowadzona klasyfikacja drużyn. Głównym założeniem jest dobra zabawa, aktywne spędzenie czasu i poznawanie Gliwic. Drużyny, które postanowią zaliczyć wszystkie punkty i zadania, będą musiały pokonać dystans ok. 10 km. Limit czasu to 5 godzin. Drużyna w Gliwickiej Grze Rodzinnej może liczyć od 2 do 5 osób. Jeden z uczestników musi być pełnoletni. W składzie musi też być (co najmniej) jedno dziecko poniżej 14 roku życia.
Baza, start i meta będą znajdować się na terenie Radiostacji Gliwickiej przy ul. Tarnogórskiej 129.
Zapisy będą prowadzone od 30 sierpnia br. od godz. 10.00 poprzez formularz na stronie www.team360.pl/pl/entry/race.

Industriada to Święto Szlaku Zabytków Techniki, które od dwunastu lat łączy przeszłość i teraźniejszość, czego efektem są na nowo odkrywane historie o naszym regionie. Więcej informacji na ten temat oraz program wydarzeń Industriady na terenie Województwa Śląskiego można znaleźć na www.industriada.pl. (mf)

 

Jak się mają miejskie spółki? Zarząd Budynków Miejskich I Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

Siedziba spółki przy ul. Dolnych Wałów

Spółki miejskie zajmują ważne miejsce w procesie realizacji zadań publicznych  nałożonych na jednostki samorządu terytorialnego. Zakres działalności utworzonych przez miasto spółek jest szeroki. Łączy je jednak wspólny mianownik – ich nadrzędnym celem jest sprawne i nieprzerwane realizowanie zadań służących zaspokajaniu potrzeb gliwiczan. Łączna wartość majątku Gliwic w 17 spółkach na koniec 2020 r. wyniosła blisko 1,3 mld zł. Prezentujemy drugą część cyklu poświęconego spółkom miejskim – tym razem Zarząd Budynków Miejskich I Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

Zarząd Budynków Miejskich I Towarzystwo Budownictwa Społecznego od 1999 r. zarządza i administruje nieruchomościami własnymi, wspólnot mieszkaniowych i miasta Gliwice (o łącznej powierzchni ponad 1.090 tys. m2), realizuje też projekty związane z budową budynków mieszkalno-usługowych.
W 2020 r. spółka zarządzała 773 wspólnotami mieszkaniowymi, uzyskując przychód w wysokości ponad 8,2 mln zł. W zasobach gminnych spółki na koniec 2020 r. było 6 995 lokali mieszkalnych, 539 użytkowych, 1 510 garaży i 60 miejsc postojowych w garażu wielopoziomowym.
Ponadto w ubiegłym roku spółka przeprowadzała remonty lokali, dla 4 wspólnot mieszkaniowych pozyskała pakiet Świadectw Efektywności Energetycznej, a przygotowała wnioski dla kolejnych dziesięciu. Ponadto do miejskiej sieci ciepłowniczej podłączono 13 wspólnot mieszkaniowych ze 146 lokalami gminnymi.
To kolejna spółka, dzięki której miasto z powodzeniem realizuje własny program mieszkaniowy, budując komfortowe mieszkania dla gliwiczan. W 2020 r. ZBM I TBS pełnił rolę inwestora zastępczego dla inwestycji przy ul. Kujawskiej, Św. Jacka, Górnej i Samotnej. Powstały tam dwa budynki wielorodzinne z 48 mieszkaniami oraz wielopoziomowy garaż na 60 samochodów. Obecnie w tej lokalizacji trwa budowa jeszcze dwóch wielorodzinnych budynków z 48 mieszkaniami i wielopoziomowego garażu na 36 aut. Budynki mają zostać oddane do użytku w 2021 r. Później w tej lokalizacji zostanie zrealizowany III etap inwestycji – budowa kolejnego budynku wielorodzinnego z 18 mieszkaniami z podziemnym garażem na 13 pojazdów, 14 miejscami postojowymi na terenie inwestycji oraz infrastrukturą podziemną.
Obecnie Spółka jest inwestorem budowy budynku mieszkalnego przy ul. Opolskiej 12, planuje też rozpoczęcie kolejnej inwestycji przy ul. Górnej (14 mieszkań i 14 miejsc postojowych). Inwestycja powinna być gotowa w 2022 r.
Miasto Gliwice posiada w ZBM I TBS 100% udziałów. W ubiegłym roku spółka osiągnęła wynik finansowy w wysokości 1.9 mln zł netto.
Więcej informacji na temat ZBM I TBS można znaleźć na stronie internetowej zbmgliwice.pl. (mf)

 

Kulturalny rozkład Jazdy 27-29 sierpnia

baner

Zdrowe Gliwice 40+, Kino Plenerowe, spektakl w Teatrze Miejskim, wyjątkowe spotkanie w Kinie Amok, piknik rodzinny – w nadchodzący weekend w Gliwicach sporo będzie się działo. Wybierzcie coś dla siebie i bawcie się dobrze!

 

  • W piątek, 27 sierpnia, o godz. 16.00, przy Szachcie w Sośnicy odbędzie się Piknik Rodzinny Na Zakończenie Wakacji. Oprócz licznych atrakcji będzie można porozmawiać o przyszłości naszego miasta w ramach prac nad strategią „Gliwice 2040”.
  • Również w piątek, o godz. 17.15 Kino Amok Scena Bajka zaprasza na specjalny pokaz stworzonego z wielkim rozmachem filmu przygodowego „Czarny Młyn” i spotkanie z wyjątkowymi gośćmi – aktorką i scenarzystką Magdaleną Nieć oraz reżyserem filmu Mariuszem Palejem.
  • W sobotę, 28 sierpnia o godz. 12.00 w parku Chopina, odbędzie się wydarzenie Zdrowie Gliwice 40+ z mnóstwem atrakcji, przydatnych konsultacji i warsztatów.
  • Tego dnia, o godz. 13.00 zostanie otwarte Gliwickie Centrum Edukacji Lotniczej. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji na cały weekend!
  • O godz. 15.00 w ogrodzie Willi Caro odbędą się warsztaty rękodzieła. Uczestnicy wykonają haftowane woreczki na lawendę.
  • Przed nami ostatni weekend strefy kulturalno-edukacyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach. W sobotę o 17.30 na małej scenie pod Areną Gliwie odbędzie się spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem – reporterem i pisarzem, autorem bestsellerowych książek „Gottland” i „Zrób sobie raj”.
  • Teatr Miejski w Gliwicach zaprasza na wyjątkowe przedstawienie muzyczno-taneczne „Tango jest kobietą” w reżyserii Michała Kaczmarka będzie można obejrzeć w sobotę o godz. 19.00.
  • Tego samego dnia, o godz. 19.30, w parku Chopina, w ramach Parkowego Lata, wystąpi zespół Projekt Volodia.
  • W niedzielę, 29 sierpnia, przy SP nr 39 przy ul. Obrońców Pokoju 4 odbędzie się kolejna odsłona Kina Plenerowego. Tym razem najmłodsi zobaczą „Sekretne życie kotów”, a dorośli film „Jexi”. Projekcje o godz. 18.00 (dzieci) i 20.00 (dorośli).
  • Również w niedzielę, o godz. 19.00, na małej scenie Areny Gliwice odbędzie się koncert zamykający wakacyjną strefę kulturalno-edukacyjną organizowaną w ramach wydarzenia Summer Arena! Wystąpi Velveteve – eklektyczna buntowniczka, która gra w klimatach oscylujących wokół alternatywnych brzmień trip-hopu, elektroniki, soulu i rapu.
  • Niezmiennie polecamy plenerową wystawę fotografii Elżbiety Dzikowskiej „Uśmiech Świata”. Znajdziecie ją na płocie przy parku Chopina, do 30 sierpnia.

Wszystkie wydarzenia kulturalne są publikowane na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem? Dodaj swoje wydarzenie na naszą stronę poprzez formularz. (mf)

 

Spisowa sobota w Czechowicach

baner

Wszystkie osoby, które jeszcze nie dopełniły obowiązku spisowego, zapraszamy na „Spisową Sobotę” w dzielnicy Czechowice – 28 sierpnia br. w godzinach 8.00 – 13.00.

W siedzibie Stowarzyszenia Rozwoju Czechowic w Gliwicach, ul. Nad Łąkami 1, będą czekali rachmistrzowie, którzy pomogą dokonać spisu. Spisem objęte są wszystkie osoby mieszkające w Polsce – także obcokrajowcy. Więcej informacji na temat spisu i metod spisowych znajduje się na stronie internetowej spis.gov.pl.

 

Złap się na Haczyk!

baner

Wielkimi krokami nadchodzi literacka jesień – czwarta odsłona „Haczyka – gliwickich spotkań literackich”, na które zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach!

Chcesz oderwać się od wszystkiego i wyruszyć w podróż do miejsca, w którym przeżyjesz
wielką przygodę? Nie zawsze można po prostu spakować plecak i wyjechać. Wtedy z pomocą przychodzi książka, dzięki której możesz odwiedzić najdalsze zakątki świata i to bez wychodzenia z domu!
Tematem przewodnim tegorocznej edycji będą podróże – w szerokim kontekście literackim i artystycznym. Wydarzenia zaplanowane na wrzesień i październik wypełnią autorzy, podróżnicy oraz praca twórcza uczestników. W ramach festiwalu odbędą się 22 wydarzenia skierowane do młodszych i starszych adeptów podróżowania (również palcem po mapie), w tym:
• spotkania autorskie z autorami książek podróżniczych i okołopodróżnicznych,
• prelekcje gliwickich podróżników,
• wystawy „Z Gliwic do… – moje podróże” oraz „Balticarium”,
• warsztaty: fotograficzny i vlogowania,
• rodzinna gra miejska,
• spotkanie poświęcone kuchniom świata,
• warsztaty literacko-artystyczne dla dzieci,
• konkurs literacki na limeryk z nagrodami,
• koncert piosenki poetyckiej.
Spotkania realizowane będą w formie hybrydowej – z publicznością zgromadzoną w bibliotece oraz przed ekranami komputerów lub urządzeń mobilnych.
Daj się porwać w podróż literackim szlakiem z Miejską Biblioteką Publiczną w Gliwicach!
Działania zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Pierwsze spotkanie z „Haczykiem” już 6 września o godz. 18.00. W MBP przy ul. Kościuszki gościł będzie Tomek Michniewicz, dziennikarz, reportażysta, fotograf, organizator wypraw i ekspedycji. Program dostępny jest na stronie biblioteka.gliwice.pl. (MBP)

 

Zazieleniamy Gliwice

Zdjęcie zieleńca z drona

Ciekawie zapowiada się otwarcie zieleńca przy ul. Rybnickiej. W parkowej scenerii zabrzmią znane melodie z bajek Disneya. Równocześnie zainaugurowana zostanie akcja sadzenia drzew, którą rozpocznie PWiK – jedna z miejskich spółek.

Renowacją zieleńca przy ul. Rybnickiej 27 zajęła się miejska spółka Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które tuż obok, w historycznej willi, ma swoją siedzibę. Celem było udostępnienie mieszkańcom zielonego i estetycznego miejsca, w którym można by odpocząć, co jest szczególnie ważne w dość gęsto zabudowanym obszarze.

Pieczołowicie zajęto się terenem o powierzchni 6800 m2. PWiK postanowiło w niewielkim stopniu ingerować w ukształtowanie terenu, zachować zacienione miejsca, zastosować naturalne materiały oraz zadbać o dobrą retencję wody. Zachowano stare drzewa i poddano je zabiegom pielęgnacyjnym, urządzono spory trawnik. Konieczna była rekultywacja gruntu,
a największe wyzwanie stanowiło usunięcie grubej betonowej warstwy o powierzchni 1600 m2. Zastąpiła ją zieleń. Całość dopełnią różnego rodzaju siedziska. W efekcie będzie tu miejsce na chwilę relaksu, leżakowanie czy zabawę.

Otwarcie zieleńca zaplanowano na 1 września na godz. 16.00

Minipark ma służyć mieszkańcom w różnym wieku. Na otwarcie przygotowano familijny koncert „Zaczarowany świat Walta Disneya”. Najpiękniejsze piosenki  z bajek i produkcji filmowych wytwórni Walta Disneya zaśpiewają wokaliści jazzowi: Justyna Jarząbek, Alicja Witomska i Kacper Bator. Będzie można usłyszeć m.in. takie utwory, jak: „Kolorowy wiatr”, „Mam tę moc”, „Ani słowa”, „Marzenia mam”, „Pół kroku stąd”, „Nie bój się chcieć”.   

Tego dnia Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji chce także zainaugurować symbolicznie nową akcję „Zazieleniamy Gliwice”. Ideą nadrzędną będzie sadzenie drzew,
a akcja ma obejmować działania związane z tworzeniem nowych, zielonych przestrzeni miejskich.

Akcja będzie bezpośrednio związana z kampanią „Zamień fakturę papierową na elektroniczną”. Chcemy zachęcać naszych odbiorców do rezygnacji z papierowych faktur na rzecz dokumentów elektronicznych. Ponadto w ten sposób powstałe oszczędności w części przeznaczymy na zakup drzew, które chcielibyśmy sadzić w różnych dzielnicach – informuje Adam Ciekański, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Pierwsze drzewa zostaną posadzone 1 września na zieleńcu przy Rybnickiej, kolejne mają pojawiać się w przestrzeniach bliskich mieszkańcom. Jak informuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, lokalizacje mają być wybierane przy współpracy z radami dzielnic, a liczba drzew zależeć będzie głównie od liczby odbiorców regulujących płatności
w PWiK, którzy zdecydują się zrezygnować z faktur papierowych na rzecz dokumentów elektronicznych.

W ubiegłym roku PWiK wystawiło 130 000 faktur papierowych. – Jeśli połowa z nich byłaby w formie e-faktur, to za zaoszczędzone pieniądze można by kupić mniej więcej 650 sadzonek drzew. Poprzez drobną decyzję o sposobie rozliczenia, możemy pozytywnie wpływać na środowisko. Dlatego warto przyłączyć się do naszej akcji – zachęca prezes Ciekański. Informacja o tym, jak zamienić fakturę papierową na elektroniczną znajduje się na stronie internetowej pwik.gliwice.pl.