Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 22 stycznia 2021 r.

// 22-01-2021

Szczepienia przeciw COVID-19

szczepimy się - tło

Z uwagi na pojawiające się problemy z rejestracją informujemy, że miasto Gliwice nie odpowiada i nie ma wpływu na organizację szczepień. Są one prowadzone w ramach Narodowego Programu Szczepień.

REJESTRACJA

Na konkretny termin szczepienia mogą zarejestrować się:

  •     od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat,
  •     od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat.

Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r.

 

MAPA PUNKTÓW SZCZEPIEŃ

 

Jak się zarejestrować?

1. Przez całodobową i bezpłatną infolinię - 989

Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer zostanie przesłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można zarejestrować również np. dziadków lub rodziców.

 

2. Elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień w pobliżu miejsca zamieszkania. Można również zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście –wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji zostanieprzesłane powiadomienie SMS, a kolejne - dzień przed planowanym terminem.

Aby korzystać z tego sposobu rejestracji należy posiadać Profil Zaufany.

 

3. W wybranym punkcie szczepień

 Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien.

ZGŁOSZENIA

Od 15 stycznia osoby w wieku18-69 lat będą mogły  zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez formularz online dostępny na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie/zgloszenia.

  1. Wypełnij prosty formularz (podaj imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu).
  2. Na adres mejlowy, który podałeś w formularzu, otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia.
  3. Wejdź na swoją pocztę i kliknij w link - Twój formularz zostanie zatwierdzony i zapisany w systemie.
  4. Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla Twojej grupy, dostaniesz wiadomość mejlową z informacją, że masz już wystawione e-skierowanie.

Ważne! Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie. Zarejestrować będzie się można w momencie, kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla danej grupy wiekowej.

Więcej informacji: www.gov.pl/web/szczepimysie

Doskonała wiadomość dla wszystkich miłośników książek!

baner

Od poniedziałku, 25 stycznia, Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach otwiera wolny dostęp do zbiorów we wszystkich swoich placówkach!

Podczas korzystania z usług Biblioteki czytelnicy zobowiązani są do zachowania zasad reżimu sanitarnego i bezpieczeństwa:

1. obsługa czytelników odbywa się przy ladzie bibliotecznej, obowiązuje limit osób równocześnie przebywających na terenie wypożyczalni:

- 3 osoby w Biblioforum oraz Filiach nr: 6, 7, 11, 13, 15, 22, 23, 24, 25,
- 5 osób w: Bibliotece Centralnej oraz Filiach nr: 1, 5, 9, 16, 17, 20, 21, 30
2. osoby oczekujące na obsługę pozostają w kolejce na zewnątrz biblioteki z zachowaniem bezpiecznej odległości;

3. czytelnie pozostają zamknięte, nie będą udostępnione stanowiska komputerowe oraz toalety. 
We wszystkich placówkach MBP obowiązuje przerwa w godz. 13.00-14.00 przeznaczona na dezynfekcję i wietrzenie pomieszczeń.
 
Czytelnicy zobowiązani są do:

• zasłaniania ust i nosa
• dezynfekcji rąk w miejscach do tego wyznaczonych
• zachowania 1,5 m odstępu pomiędzy osobami

Uwaga kierowcy, zmiany na ul. Strzody

mapa Gliwic, ul. Strzody

W poniedziałek, 25 stycznia, na ul. Strzody rozpocznie się przebudowa sieci wodociągowej i budowa sieci kanalizacji sanitarnej. W związku z pracami zmieni się organizacja ruch, a kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

Na czas robót część jezdni zostanie wyłączona z ruchu, ale wykonawca zapewni przejazd w obu kierunkach.

– Częściowo zmiany w organizacji ruchu obejmą także ul. Wrocławską, gdzie przed skrzyżowaniem z ul. Strzody z ruchu wyłączony będzie pas do lewoskrętu. Ze względu na szereg zmian w organizacji ruchu apelujemy do kierowców o stosowanie się do oznakowania i zachowania szczególnej ostrożności – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Prace realizowane są na zlecenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Powinny zakończyć się w II kwartale br. (mf)

Związek Miast Polskich świętuje 30-lecie

wycinek gazety z 1991 r.

30 lat temu - 18-20 stycznia 1991 r. -  w Poznaniu odbył się Kongres Restytucyjny Związku Miast Polskich. Dyrektorem Biura ZMP od 30 lat jest Andrzej Porawski. Od 2015 r. funkcję prezesa Związku pełni senator Zygmunt Frankiewicz.

Proces restytucji ZMP rozpoczął się w sierpniu 1990 (najpierw w Elblągu, spotkaniem prezydentów miast, na zaproszenie Józefa Gburzyńskiego, prezydenta Elbląga, a następnie w Gdańsku – spotkaniem przewodniczących rad miejskich). Powstała Grupa Organizacyjna Związku, której przewodniczył Wojciech Szczęsny Kaczmarek, prezydent Poznania, a sekretarzem był Andrzej Porawski, członek Zarządu Miasta Poznania. Te personalne decyzje uczestników spotkania w Elblągu były wyrazem uznania dla Poznania, którego dwaj przedstawiciele przyjechali do Elbląga z gotowym projektem statutu (w dwóch wariantach) oraz programu działania Związku. W konsekwencji również Kongres Restytucyjny odbył się w Poznaniu, a delegaci przed przyjęciem Statutu postanowili wpisać Poznań jako siedzibę Związku.

Kongres Restytucyjny Związku Miast Polskich odbył się w dniach 18-20 stycznia 1991 roku w Sali Sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu z udziałem delegatów 60 miast (na 64 należące w tym momencie do Związku - na podstawie uchwał rad, nadesłanych do sekretariatu Grupy Organizacyjnej). W Kongresie uczestniczyło: 15 prezydentów, 4 burmistrzów, 7 wiceprezydentów, 2 wiceburmistrzów, 4 członków zarządów, 4 sekretarzy miast, 9 przewodniczących rad, 5 wiceprzewodniczących, 9 radnych i 1 pracownik urzędu miasta. W Kongresie brali udział delegaci największych miast (Warszawa, Łódź, Kraków, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz), a także miast średnich i małych.

Wśród zaproszonych gości był m.in.: senator Jerzy Regulski, pełnomocnik rządu ds. reformy samorządu terytorialnego. Przybyły także delegacje zagraniczne: ze Związku Władz Lokalnych Litwy, Związku Miast Niemieckich (Deutscher Staedtetag), Związku Miast i Gmin Niemieckich (Deutscher Staedte und Gemeindebund), Międzynarodowej Organizacji Miast Siostrzanych (Sister Cities International) i Światowego Związku Miast Bliźniaczych (FMCU). Wystąpienie na temat sytuacji na Litwie po tragicznej akcji sowieckich czołgów pod wieżą telewizyjną w Wilnie wygłosił poseł do Rady Najwyższej Litwy, Czesław Okińczyc. Kongres przyjął oświadczenie w tej sprawie.

Pierwszy dzień obrad miał charakter roboczy: uchwalono regulamin obrad, powołano komisje robocze Kongresu, przyjęto ordynację wyborczą. Oficjalne otwarcie Kongresu nastąpiło 19 stycznia. Głównym wydarzeniem tego dnia były wybory władz statutowych Związku. W głosowaniu powszechnym delegaci wybrali na Prezesa Związku, prezydenta Poznania, Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka. Na pozostałe miejsca w 17-osobowym Zarządzie kandydowało 21 delegatów. Skład Zarządu i Komisji Rewizyjnej w załączeniu.

Podczas Kongresu delegaci dyskutowali na temat Statutu, a także przyjęli uchwałę programową (w załączeniu) i prowizorium budżetowe. Postanowili też przedłużyć działalność Komisji Statutowej Kongresu, która miała zająć się przygotowaniem propozycji zmian w Statucie oraz przedstawieniem ich na nadzwyczajnym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego. Kongres zasugerował Zarządowi powołanie komisji roboczych Związku: Finansów, Inicjatyw i Polityki Gospodarczej, Budownictwa Mieszkaniowego i Infrastruktury Miast, Współpracy Zagranicznej, Ochrony Środowiska i Organizacyjno-Prawnej. Ponadto podjęto uchwały w sprawach: wysokości i terminu płatności składek członkowskich (100 starych złotych od mieszkańca miasta członkowskiego rocznie), katastrofalnego stanu bezpieczeństwa, organizacji pielgrzymki Ojca Świętego do Polski.

Na zakończenie Kongresu (20 stycznia 1991 r.) nowo wybrany Zarząd Związku powołał – na wniosek prezesa Wojciecha Sz. Kaczmarka – wiceprezesów (Franciszka Cegielska – Gdynia, Jan M. Czajkowski – Zgierz, Janusz Zawadzki – Sieradz) i sekretarza (Tadeusz Wrona – Częstochowa), a także powołał – zgodnie ze Statutem – dyrektora Biura (Andrzej Porawski). Dyrektor Porawski pełni tę funkcję do dziś. W latach 1991-94 był równocześnie członkiem Zarządu Miasta Poznania, dlatego nie pobierał wynagrodzenia ze Związku, który był „na dorobku”. Jednymi z pierwszych pracowników Biura Związku były: Joanna Proniewicz (dziś rzecznik prasowa Związku), Alicja Grenda i Jolanta Hałas (dziś wicedyrektorki Biura), Hanna Hendrysiak (dziś redaktor strony internetowej i miesięcznika „Samorząd Miejski”) oraz Joanna Ludwiczak (dziś specjalista ds. logistyki i projektów).

Związek początkowo – zgodnie z wolą założycieli – starał się o zarejestrowanie jako związek komunalny, co jednak było pomysłem niezbyt fortunnym i na szczęście nie zostało sfinalizowane. W roku 1993 został zarejestrowany jako stowarzyszenie gmin. Jest, podobnie jak w okresie międzywojennym, członkiem organizacji międzynarodowej: w latach 1919-39 była to IULA, a po restytucji – CEMR, czyli europejska sekcja IULA. Przedstawiciele Związku byli wybierani zarówno do władz IULA jak i CEMR (obecnie jedną z wiceprezydentów CEMR jest Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska). Najbardziej znanym delegatem ZMP do CEMR był Jan Olbrycht (burmistrz Cieszyna 1990-1998 i wiceprezes ZMP), który jest jedynym, jak dotąd, polskim laureatem Nagrody Cesarza Maksymiliana, uznawanej jako „samorządowy Oskar”.

Źródło:  www.miasta.pl

Wysokie zwycięstwo Piasta na koniec obozu w Antalyi

Piast gliwice w akcji

Niebiesko-Czerwoni pewnie i wysoko pokonali serbski FK Proleter Nowy Sad 4:1. Hat-trick Jakuba Świerczoka, a także bramka Tomasza Jodłowca wyznaczyły przewagę Niebiesko-Czerwonych w ostatnim sprawdzianie przed wznowieniem rozgrywek ligowych w Polsce. Jedyną bramkę dla gości zdobył Filip Kneżević, który wykorzystał rzut karny pod koniec pierwszej połowy. 

Pierwsze minuty sparingu Piasta Gliwice z FK Proleter w Antalyi upływały dość spokojnie, aczkolwiek od samego początku dało się zauważyć przewagę podopiecznych Waldemara Fornalika. Niebiesko-Czerwoni cierpliwie budowali akcje od tyłu, czekając na odpowiedni moment, by przyspieszyć grę. Pierwsze próby Jakuba Świerczoka i Dominika Steczyka nie przyniosły jeszcze bramek, ale po sytuacji z 18. minuty Piast osiągnął wreszcie prowadzenie. Goście przez dłuższy czas nie potrafili zbliżyć się w obręb pola karnego Piasta, a jedyne zagrożenie stworzyli sobie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, lecz tam odpowiednio zachowali się František Plach oraz defensywa gliwiczan. Zawodnicy serbskiej drużyny złapali kontakt, strzelając „gola do szatni”. Po przypadkowej sytuacji i próbie wybicia piłki, ta trafiła w rękę Jakuba Czerwińskiego i Proleter miał rzut karny, który na bramkę zamienił Filip Kneżević.

W drugiej części meczu kontrolnego Piast zaprezentował bardziej wyrafinowana grę. Widząc przyspieszenie ze strony rywala, umiejętnie grał w defensywie i neutralizował zapędy drugiej strony. Co więcej, zawodnicy z Gliwic wykazali się skutecznością, strzelając kolejne gole. Pierwsza sytuacja zrodziła się dzięki nieprzepisowej interwencji obrońcy z Nowego Sadu we własnym polu karnym, co pozwoliło Kubie Świerczokowi ustrzelić hat-tricka. Wynik rywalizacji na dwanaście minut przed końcem ustalił Tomasz Jodłowiec, zdobywając czwartą bramkę dla Niebiesko-Czerwonych. Wysoka dyspozycja piłkarzy Piasta w sparingach w trakcie obozu przygotowawczego w Antalyi z pewnością zadowala i stanowi dobry prognostyk przed wznowieniem rozgrywek PKO Ekstraklasy. 

 

Gliwicka Inicjatywa Lokalna. Ruszają konsultacje

GIL logo

Prezydent Gliwic ogłasza konsultacje projektu uchwały Rady Miasta w sprawie Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej.

Konsultacje skierowane są do Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, organizacji pozarządowych i podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz Rad Dzielnic. Odbędą się w terminie od 22 stycznia do 4 lutego.

W tym czasie zbierane będą uwagi lub opinie do projektu uchwały Rady Miasta, zmieniającej tryb i szczegółowe kryteria oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej. Propozycja zmiany uchwały w sprawie Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej jest wynikiem doświadczeń zebranych z ponadrocznego funkcjonowania w obiegu prawnym dotychczasowej regulacji. Rozwiązania zaproponowane w projekcie uchwały uwzględniają wymogi ustawowe i są komplementarne wobec innych stosowanych w mieście rozwiązań w zakresie partycypacji społecznej.

Szczegóły dotyczące zasad przeprowadzenia konsultacji oraz proponowany projekt uchwały Rady Miasta można znaleźć na stronie internetowej www.gliwice.eu w zakładce Gliwicka Inicjatywa Lokalna, w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach, na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21, w siedzibach Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych i na stronie internetowej www.gcop.gliwice.pl.