Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 2 września 2021 r.

// 02-09-2021

GBO 2022. DecydujMY razem!

baner

Rozpoczął się jeden z najważniejszych etapów procedury Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Do 15 września trwa głosowanie na projekty zaproponowane do realizacji w 2022 roku. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 175 zadań, w tym 165 dzielnicowych oraz 10 ogólnomiejskich. Każdy gliwiczanin może oddać w sumie dwa głosy – jeden na projekt dzielnicowy i jeden na projekt ogólnomiejski. Wspólnie zdecydujmy, które zwyciężą i zmienią Gliwice – nasze otoczenie, społeczność – na lepsze.

KTO MOŻE ZAGŁOSOWAĆ?

W procedurze głosowania Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego może uczestniczyć każdy mieszkaniec Gliwic. Można zagłosować na JEDEN wybrany projekt ogólnomiejski i JEDEN wybrany projekt dzielnicowy.

Wykaz projektów zakwalifikowanych do głosowania zamieszczony jest na stronie Gliwice.eu w dziale Gliwicki Budżet Obywatelski oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego. Można tam również znaleźć kwoty dla dzielnic oraz informacje o liczbie głosów umożliwiającej udział dzielnic w tzw. puli dla aktywnych , a także listę wszystkich złożonych wniosków, zawierającą informacje o zgłoszonych projektach wraz ze skanami wniosków.

GŁOSOWANIE W FORMIE ELEKTRONICZNEJ

Głos można oddać na elektronicznych formularzach, dostępnych na stronie internetowej Gbo.gliwice.eu do godz. 20.00 15 września 2021 r. Jeden adres e-mail może zostać wykorzystany do udziału w głosowaniu przez jednego uprawnionego.

W celu ułatwienia głosowania elektronicznego wprowadzone zostały stanowiska do oddawania głosów w wybranych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.

Wykaz filii MBP, w których są dostępne stanowiska do głosowania elektronicznego:
  • Biblioteka Centralna (ul. Kościuszki 17),
  • Biblioforum (ul. Lipowa 1),
  • Filia nr 1 (pl. Inwalidów Wojennych 3),
  • Filia nr 5 (ul. Perkoza 12),
  • Filia nr 7 (ul. Junaków 4),
  • Filia nr 9 (ul. Czwartaków 18),
  • Filia nr 13 (ul. Paderewskiego 56),
  • Filia nr 16 (ul. Przedwiośnie 2),
  • Filia nr 20 (ul. Bernardyńska 2),
  • Filia nr 21 (ul. Syriusza 30),
  • Filia nr 22 (ul. Spacerowa 6),
  • Filia nr 23 (ul. Sopocka 2),
  • Filia nr 25 (ul. Jaśminu 20),
  • Filia nr 30 (ul. Partyzantów 25).

Stanowiska są dostępne dla mieszkańców zgodnie z godzinami otwarcia filii wskazanymi na stronie internetowej www.biblioteka.gliwice.pl.

GŁOSOWANIE W FORMIE PAPIEROWEJ

Papierowe formularze do głosowania są dostępne:

  • do pobrania i wydruku na stronie internetowej gliwice.eu pod hasłem „Gliwicki Budżet Obywatelski”
  • w Urzędzie Miejskim w Gliwicach, w punkcie informacji w holu Biura Obsługi Interesantów przy ul. Zwycięstwa 21 oraz w filii przy ul. Jasnej 31A.
  • w Centrum 3.0 przy ul. Zwycięstwa 1, ul. Jagiellońskiej 21 oraz ul. Studziennej 6.

Głos w formie papierowej można oddać wrzucając wypełniony i podpisany formularz do oznakowanych urn w holu Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ulicy Zwycięstwa 21 oraz w filii UM przy ul. Jasnej 31A, w siedzibach Centrum  3.0 Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 21, ul. Jagiellońskiej 21 oraz ul. Studziennej 6 w godzinach urzędowania. Można go także przesłać wypełniony formularz na adres Centrum 3.0 ul. Zwycięstwa 1, 44-100 Gliwice (o fakcie oddania głosu w terminie decyduje data jego doręczenia przez operatora pocztowego do siedziby Centrum 3.0). W przypadku osób, którym rodzaj niepełnosprawności uniemożliwia oddanie głosu – za pośrednictwem konsultanta ds. osób niepełnosprawnych w Biurze Obsługi Interesantów UM przy ul. Zwycięstwa 21, w godzinach urzędowania (za okazaniem dokumentu potwierdzającego dane osobowe).

KIEDY WYNIKI?

Podczas ustalania wyników głosowania będą brane pod uwagę projekty, które uzyskały poparcie co najmniej 30 głosujących w przypadku projektów dzielnicowych oraz 500 głosujących – w przypadku projektów ogólnomiejskich. Lista zadań, które zostaną zrealizowane w 2022 r. zostanie opublikowana do 15 października.

W trakcie całego głosowania na stronie internetowej Gliwice.eu w dziale Gliwicki Budżet Obywatelski będzie na bieżąco udostępniana aktualna liczba głosów oddanych na poszczególne zadania.

WIEMY, ŻE TO DZIAŁA!

W ubiegłorocznym Gliwickim Budżecie Obywatelskim mieszkańcy chętnie oddawali głosy na inwestycje dotyczące m.in. infrastruktury sportowej, zieleni miejskiej czy remontów dróg i chodników. Dzisiaj korzystamy już ze zrealizowanych projektów. Popularnością cieszyły się także zadania z dziedziny kultury i ekologii – potańcówki dla seniorów z dzielnicy Szobiszowice czy warsztaty pielęgnacji zieleni. Te projekty dzieją się aktualnie. To wszystko jest realizowane w tym roku, na naszych oczach, a świadectwem skuteczności Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego są opinie mieszkańców, bezpośrednich odbiorców działań, które spływają do Centrum 3.0, a także ich  zaangażowanie jako uczestników licznych spotkań, warsztatów, zajęć sportowych.

Zapraszamy do udziału w głosowaniu i zachęcamy do konsultacji osobistych i telefonicznych z pracownikami Centrum 3.0. Zespół ds. GBO działa w filii przy ul. Jagiellońskiej 21 w Gliwicach (e-mail: gbo@gods.gliwice.pl, tel. 32/238-24-55, 734-150-808). DecydujMY!

(GODS/ap)

Gliwicka Gra Rodzinna i Rajd Przygodowy – zapisani?

Na starcie rajdu

Przed nami wrześniowa Gliwicka Gra Rodzinna i Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni! Gwarantujemy świetną zabawę i niezapomnianą przygodę. Miasto Gliwice zaprasza!

Przygotowywanie kolejnych gier miejskich i rajdu miejskiego w Gliwicach to ogromna przyjemność i niezapomniana przygoda. Podczas organizacji Gry Rodzinnej kładziemy nacisk na to, by uczestnicy, zwłaszcza ci najmłodsi, dobrze się bawili. Przy Rajdzie Przygodowym dochodzi jeszcze interesująca rywalizacja oraz atrakcyjne zadania specjalne – choćby takie, jak słynny już przejazd rowerem na moście linowym nad Kłodnicą, co miało miejsce w 2019 roku, podczas jubileuszowego, 10. Gliwickiego Rajdu Przygodowego w Gliwicach – mówi redaktor Igor Błachut, pochodzący z Gliwic dziennikarz telewizji Eurosport, od początku związany z Gliwickim Rajdem Przygodowym.

Dwie gry za nami. Zaopatrzone w mapy rodziny w lipcu i sierpniu miały świetną zabawę!

Przed nami kolejne emocje!

Przed nami jeszcze rodzinna zabawa 11 września oraz długi, pełen ekstremalnych wyzwań Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni (12 września).

Jak się zapisać?

To proste! Zapisy na wszystkie kategorie Gliwickiego Rajdu Przygodowego prowadzone są poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.team360.pl/pl/entry/race.

Wystarczy się zalogować, wybrać rajd, w którym chcecie wziąć udział i zapisać się. 11 września odbędzie się trzecia gra rodzinna. Można zapisać się także na długodystansowy, ekstremalny Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni, który odbędzie się 12 września – wolne miejsca są do Waszej dyspozycji!

Dla kogo?

  • Gliwicka Gra Rodzinna jest dla każdego! Wystarczy zapał, dobry nastrój, pozytywna energia i znośna kondycja fizyczna. Drużyna w Gliwickiej Grze Rodzinnej może liczyć od 2 do 5 osób. Jeden z uczestników musi być pełnoletni. W składzie musi być też (co najmniej) jedno dziecko poniżej 14 roku życia.
  • 12 września odbędzie się Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni. W Rajdzie biorą udział dwuosobowe drużyny. Tradycyjnie będzie trzeba się zmęczyć – biegając, jeżdżąc na rowerze i rolkach. Zostało jeszcze trochę czasu, dlatego możecie popracować nad formą. Ale spokojnie – stawiamy na dobrą zabawę, a do mety każdy może dotrzeć w swoim tempie. Ci, którzy brali udział w poprzednich edycjach, potwierdzą – dobra zabawa gwarantowana!

Piosenki na pożegnane wakacji

aktorzy na scenie

Ponad 1500 widzów wzięło udział w wakacyjnych wydarzeniach organizowanych przez Teatr Miejski w Gliwicach. Finałem akcji było koncertowe pożegnanie lata – na dużej scenie aktorzy zaśpiewali muzyczne hity z dziecięcych spektakli.

Teatralny Plac Zabaw przyciągnął do zabawy całe rodziny. Animacje chodnikowe okazały się prawdziwym odkryciem tych wakacji – skakali zarówno najmłodsi, jak i najstarsi widzowie. Wiemy, że niezwykle dobrze przyjęto także gościnne i gliwickie spektakle – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

W ostatni wieczór wakacji aktorzy wspólnie z dziećmi wyśpiewali i wytańczyli piosenki ze spektakli „Tuwim dla dzieci” i „Przygody Tomka Sawyera”. Po koncercie młodzi widzowie wzięli udział w artystycznych warsztatach, przygotowując między innymi lalki teatralne własnego projektu. Na pożegnanie każde dziecko otrzymało hipsterski teatralny gadżet.

Uśmiechnięte dzieciaki i ich rodzice są najlepszą reklamą naszego teatru!  Na jesień przygotowaliśmy dla najmłodszych m.in. „Dzieci z Bullerbyn” i „Przygody Tomka Sawyera – zaprasza do teatru Jerzy Jan Połoński, zastępca dyrektora ds. artystycznych.

Szczegółowy repertuar spektakli Teatru Miejskiego w Gliwicach dostępny jest na stronie www.teatr.gliwice.pl. (mat. org.)

Zazieleniło się!

prezydent wkopuje drzewo

Bramę przy ul. Rybnickiej otwarto, w parkowej scenerii przy odrestaurowanej dawnej Willi Neumanna zabrzmiały znane melodie z bajek Disneya w wykonaniu artystów Teatru „WIT-WIT”, równocześnie zainaugurowano długofalową akcję sadzenia drzew związaną z tworzeniem nowych, zielonych przestrzeni miejskich. Wraz z początkiem roku szkolnego gliwiczanie zyskali nowy zieleniec – miejsce na chwilę relaksu, leżakowanie czy zabawę. Można z niego korzystać codziennie od godziny 7.00 do 21.00.

Renowacją zieleńca przy ul. Rybnickiej 27 zajęło się Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Miejska spółka postanowiła w niewielkim stopniu ingerować w ukształtowanie terenu o powierzchni 6800 m2, zachowując zacienione miejsca, stosując naturalne materiały oraz dbając o dobrą retencję wody. Stare drzewa otoczono troską, poddając je zabiegom pielęgnacyjnym, urządzono też spory trawnik. Konieczna była rekultywacja gruntu, a największe wyzwanie stanowiło usunięcie grubej betonowej warstwy o powierzchni 1600 m2. Zastąpiła ją zieleń. Całość dopełniły różnego rodzaju siedziska. Stworzono w efekcie piękne miejsce na chwilę relaksu w miejskiej dżungli. Oczywiście nie zapomniano o czworonogach, umieszczając odpowiedni kosz na śmieci.

– Niezwykle cieszy mnie to symboliczne przekazanie zieleńca mieszkańcom. W Gliwicach dotrzymujemy słowa. Kiedy PWiK Gliwice przejmowało ten teren od Politechniki Śląskiej, ówczesny prezes – śp. Henryk Błażusiak – obiecał udostępnić tę przestrzeń. Tak też się stało. Niech zieleniec służy gliwiczanom i cieszy wszystkich użytkowników – podkreślał podczas uroczystego otwarcia prezydent Gliwic Adam Neumann.

W ramach wydarzenia symbolicznie zainaugurowano nową akcję „Zazieleniamy Gliwice”. Ideą nadrzędną jest sadzenie drzew, a akcja ma obejmować działania związane z tworzeniem nowych, zielonych przestrzeni miejskich. Pierwsze okazy wkopywali na zieleńcu przy Rybnickiej prezydent Gliwic Adam Neumann, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Adam Ciekański oraz Przemysław Hojnowski, przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Sikornik. Lokalizacje kolejnych nasadzeń mają być wybierane przy współpracy z radami dzielnic, a liczba drzew zależeć będzie głównie od liczby odbiorców regulujących płatności w PWiK, którzy zdecydują się zrezygnować z faktur papierowych na rzecz dokumentów elektronicznych. 

– Akcja jest bezpośrednio związana z kampanią „Zamień fakturę papierową na elektroniczną”. Chcemy zachęcać naszych odbiorców do rezygnacji z papierowych faktur na rzecz dokumentów elektronicznych. Ponadto powstałe w ten sposób oszczędności przeznaczymy w części  na zakup drzew, które chcielibyśmy sadzić w różnych dzielnicach – wyjaśniał Adam Ciekański, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. 

Miejsce nasadzeń na zieleńcu przy ul. Rybnickiej nie jest przypadkowe. Wybrano teren bliżej ulicy, aby drzewa tworzyły naturalną barierę ochronną między parkiem a drogą oraz tłumiły hałas.  Posadzono dęby szypułkowe.

Spisowa sobota w Urzędzie Miejskim

baner

Mieszkańców Gliwic, którzy jeszcze nie dopełnili obowiązku spisowego, zapraszamy na „Spisową Sobotę” w Urzędzie Miejskim,
4 września w godzinach 8.00 – 13.00.

W budynku Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 - od strony skweru Doncaster - będą czekali rachmistrzowie, którzy pomogą dokonać spisu. Udział w spisie jest obowiązkowy, a objęte są nim wszystkie osoby mieszkające w Polsce – także obcokrajowcy. Więcej informacji na temat spisu i metod spisowych znajduje się na stronie internetowej spis.gov.pl.

 

Jak się mają miejskie spółki? Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej Sp. z o.o.

Nowe Gliwice z lotu ptaka

Prezentujemy kolejną część cyklu poświęconego spółkom miejskim – tym razem Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej Sp. z o.o.

Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej działa od 1998 r. Jest spółką, w której Miasto Gliwice ma 83,56% udziałów. GAPR to prężnie działająca instytucja otoczenia biznesu, stanowiąca platformę dialogu i współpracy pomiędzy śląskimi przedsiębiorcami a organami władzy państwowej i samorządowej. GAPR współpracuje z naukowcami, dlatego jest partnerem w procesie komercjalizacji wyników badań naukowych i technologicznych. Ponadto spółka efektywnie wykorzystuje fundusze unijne i realizuje projekty poprawiające konkurencyjność regionu. Jest też koordynatorem Klastra MedSilesia – Śląska Sieć Wyrobów Medycznych. W klastrze obecnie zrzeszonych jest110 podmiotów.
Działalność spółki ma istotne znaczenie dla miasta – wspiera gospodarczy rozwój Gliwic, rewitalizuje poindustrialne tereny na potrzeby przemysłu kreatywnego, zarządza też znaczącymi terenami inwestycyjnymi miasta, sukcesywnie powiększając obszar terenów przeznaczonych do sprzedaży. GAPR jako właściciel zarządza też najbardziej strategicznymi obiektami w mieście, m.in. lotniskiem, stadionem przy ul. Okrzei, Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice” czy Areną Gliwice, która weszła w zarząd spółki aportem we wrześniu 2020 r., podwyższając kapitał spółki o 382 606 000 zł. Spółka jest także właścicielem zabudowanej nieruchomości przy ul. Wincentego Pola 16, na terenie której znajduje się jej siedziba. Ponadto posiada tereny zabudowane na obszarze „Nowych Gliwic”, Dawnej Fabryki Drutu, miasta Rybnik oraz parków przemysłowych w Bytomiu i Żorach. Ogółem wartość majątku spółki na koniec 2020 r. wynosiła 31 821 615,22 zł, a kapitału zakładowego – 276,4 mln zł. W 2020 r. spółka sprzedała 6 działek.
W 2020 r. GAPR zmodernizował lotnisko i jako inwestor zastępczy realizował inwestycję pn. Gliwickie Centrum Edukacji Lotniczej. Wspierał też rozwój gospodarczy poprzez zarządzanie Ośrodkami Biznesu w Gliwicach i Rybniku oraz Centrum Edukacji i Biznesu w „Nowych Gliwicach”, prowadził działania wspierające dalszy rozwój kompleksu „Nowe Gliwice”, zarządzał parkami przemysłowymi na terenie Żor, Bytomia i Jaworzna, sprzedawał działki, wspierał rozwój sektora małej i średniej przedsiębiorczości w ramach Inkubatora Przedsiębiorczości, świadczył usługi w zakresie szkoleń i doradztwa, prowadził też fundusz pożyczkowy wspierający rozwój mikro i małych przedsiębiorstw, a także realizował kilkanaście projektów unijnych. Również w 2020 r. w siedzibie GAPR przeprowadzono termomodernizację budynku oraz modernizację parkingu. Zmodernizowano też płytę boiska i opaski ze sztucznej trawy Stadionu Miejskiego. W tym samym czasie trwały prace związane z uzbrojeniem terenów po byłej koksowni pod przyszłe inwestycje.
Więcej informacji na temat GAPR można znaleźć na stronie internetowej www.gapr.pl. (mf)

 

Będzie apel do rządu

ludzie siedzący na krzesłach z notatkami

Gliwice chcą zaapelować o zmianę przepisów dotyczących dotowania szkół niepublicznych. Chodzi m.in. o straty finansowe wynikające z działania niektórych podmiotów prowadzących takie placówki. Temat podejmą na najbliższej sesji miejscy radni.

Miasto dba o publiczną ofertę edukacyjną, a uzupełniają ją podmioty niepubliczne, potocznie zwane prywatnymi. Mogą to być przedszkola, szkoły podstawowe, licea, a także placówki dla dorosłych – przykładowo różne centra edukacyjne czy szkoły licealne, policealne lub zawodowe. Ich finansowanie odbywa się za pośrednictwem gmin.

Jak to działa? W skrócie rzecz ujmując, działalność szkół niepublicznych rejestruje gmina po wydaniu m.in. pozytywnej opinii Kuratorium Oświaty. Lokalny samorząd nie ma możliwości, aby zadecydować czy dana szkoła jest na danym terenie potrzebna, nie ma też wpływu na jej ofertę edukacyjną. Ma za to obowiązek pośredniczenia w przyznawaniu dotacji na taką działalność i kontroli w zakresie wykorzystywania przyznanych środków. Posiada jednak ograniczone możliwości, aby w pełni nadzorować sprawy związane z wykorzystaniem dotacji.

Procedura związana z przekazywaniem dotacji jest dość zawiła. Szkoła niepubliczna, która spełnia określone warunki, otrzymuje – zgodnie z przepisami – dotację na prowadzenie zadań oświatowych. Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu państwa, ale są przekazywane do gminy i wypłacane placówce niepublicznej za jej pośrednictwem.

Co ciekawe, nawet w trakcie roku szkolnego kwota dotacji może wzrastać, gdy placówki zgłoszą zwiększenie liczby uczniów. Wówczas gminy, choć nie mają zabezpieczenia środków w budżecie gminy i większej subwencji, muszą wypłacać dotację tylko na podstawie wniosku placówki niepublicznej.

Większość placówek niepublicznych wykorzystuje dotacje poprawnie, ale są też takie, które mają z tym problem lub ich postępowanie jest nie do końca uczciwe. Dotyczy to często szkół nieposiadających swojej stałej siedziby, nieinwestującej w bazę lokalową, działających w sieciach edukacyjnych w różnych lokalach – mówi Mariusz Kucharz, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Niektóre niepubliczne placówki zawyżają liczbę uczniów wszkołach dla dorosłych i pozyskują w związku z tym nienależne dotacje

Kontrole w placówkach niepublicznych prowadzi miasto, ale także Izba Administracji Skarbowej (IAS) i Kuratorium Oświaty (KO). Kiedy wykazane zostają istotne nieprawidłowości, szkoła czasami musi zwrócić dotację lub jej częśćdo gminnej kasy.

Wnioski z kontroli IAS czy KO nie wystarczą, aby szkoły oddały pieniądze. Gmina musi wszczynać wobec nich postępowanie administracyjne – często żmudne i czasochłonne. Jednocześnie gminamusi oddać pieniądze do ministerstwa niemal natychmiast po zakończonej kontroli, a potem powinna je odzyskać od szkoły niepublicznej. Nie zawsze się to udaje, bo zdarza się, że podmiot prowadzący taką szkołę już nie istnieje lub nie ma majątku.

Do takich sytuacji dochodzi przede wszystkim w wyniku nieprawidłowości polegających na wykazywaniu przez niektóre niepubliczne placówki zawyżonej liczby uczniów w szkołach dla dorosłych. Innym nadużyciem jest organizowanie wszelakich niedotowanych kursów, np.  językowych, i zgłaszanie ich w gminie jako prowadzenie szkoły, która może być dotowana. To wszystko skutkuje przekazywaniem publicznej dotacji większej niż należna – informuje Mariusz Kucharz.

Miasto kontroluje placówki niepubliczne, ale od lat nie ma odpowiednich narzędzi, aby zapobiegać nieprawidłowościom

Miasto ma niewielkie możliwości prawne, aby nie dopuścić do nienależnego pobierania dotacji lub wstrzymaćich wypłatę nawet, jeśli ma wiarygodne informacje o możliwych nieprawidłowościach. W niektórych przypadkach możemy mówić wręcz o wyłudzaniu dotacji i milionowych stratach w finansach publicznych – wyjaśnia naczelnik Wydziału Edukacji.

Gliwice przygotowują apel do rządu z prośbą o zmianę obowiązujących już od lat uregulowań prawnych. Przepisy dotyczące funkcjonowania i działalności szkół niepublicznych ograniczają, a w niektórych obszarach wręcz uniemożliwiają miastu dbanie o prawidłowe gospodarowanie środkami publicznymi i narażają je na zarzut wydawania pieniędzy niezgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy o finansach publicznych. Dlatego potrzeba gruntownych zmian prawa w tym obszarze. Pożądanym rozwiązaniem jest przekazanie zadania polegającego na dotowaniu i kontroli dotacji szkół i placówek niepublicznych w całości lub części urzędom wojewódzkim oraz wyspecjalizowanym w zakresie kontroli wydatkowania środków publicznych regionalnym izbom obrachunkowym. Miasto chce zaproponować bardzo konkretne modyfikacje w przepisach, w tym m.in. związane ze sposobem weryfikacji udziału uczniów w zajęciach i wyliczaniem dotacji w oparciu o bardziej urealnione założenia. 

Dotowanie placówek niepublicznych i straty finansowe z tego tytułu to problem w wielu gminach, które także chcą zmian w przepisach

Z problemem dotowania placówek niepublicznych boryka się wiele gmin, na co zwracają uwagę poszczególne miasta i korporacje samorządowe. O wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących zadań oświatowych i konieczność ograniczenia nadużyć generujących wysokie i nieuzasadnione wydatki środków publicznych postuluje m.in. Śląski Związek Gmin i Powiatów.

„Skutki obecnych „dziurawych” przepisów obciążają w największym stopniu samorządy dotujące niepubliczne licea ogólnokształcące dla dorosłych oraz szkoły policealne, na których działalność przeznaczają miesięcznie nawet kilka milionów złotych (…)Jak pokazują przykłady z całego kraju, wiele osób/spółek uczyniło sobie z dotacji stałe źródło dochodu, często z ominięciem obowiązujących przepisów (…) Sytuacja nie ulegnie poprawie, a mające miejsce wyłudzenia nie skończą się, dopóki gminy będą tylko pośrednikiem w przekazywaniu środków” – czytamy w stanowisku ŚZGiP.

Na problemy z wydatkowaniem środków publicznych na placówki niepubliczne zwracał uwagę też Związek Miast Polskich. Na razie jednak nic się nie zmienia. Czekając na światełko w tunelu, apelem do rządu zajmą się gliwiccy radni na sesji planowanej na 9 września.

Trwa remont nowej siedziby szkoły muzycznej

budynek przyszłej szkoły muzycznej przy ul. Ziemowita

Trwają intensywne prace przy adaptacji zabytkowego budynku przy ul. Ziemowita 12 na potrzeby Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego. W nowej siedzibie uczniowie znajdą odpowiednią przestrzeń do rozwijania swoich talentów.

Dawniej w budynku przy ul. Ziemowita 12 mieściło się Gimnazjum nr 1. Przyszłym lokatorem będzie szkoła muzyczna. W nowej siedzibie uzdolniona młodzież będzie miała więcej przestrzeni, a także lepsze warunki do nauki i rozwijania swoich talentów. Podniesie się też standard pracy pedagogów.
Obecnie w budynku szkoły muzycznej przy ul. Siemińskiego uczy się już 450 osób, a zainteresowanie tą formą sztuki stale rośnie i potrzebna jest nowa, większa siedziba, która zapewni odpowiednie warunki do nauki i koncertowania. Takie wymogi będzie spełniał budynek przy ul. Ziemowita, który od lutego br. jest gruntownie przebudowywany.
Obecnie w budynku przy ul. Ziemowita trwa potężny remont. Prowadzone są prace adaptacyjne związane ze zmianą funkcji z oświatowej na artystyczną.
W budynku głównym zrealizowano prace rozbiórkowe, wykonano wzmocnienie fundamentów, wymieniono stropy. Na ukończeniu są też prace związane z wykonaniem konstrukcji szybu windowego. Trwa wykonywanie tynków renowacyjnych w piwnicy, rozpoczęto też prace w zakresie instalacji elektrycznych oraz sanitarnych.
W równym stopniu zaawansowane są prace w przyszłej sali koncertowej, w której wzmocniono konstrukcję dachu. W najbliższym czasie ruszą prace związane z zagospodarowaniem terenu, wymianą ślusarki okiennej oraz czyszczeniem elewacji budynków.
Gmach składa się z dwóch pięter i trzech segmentów. W nowej przestrzeni młodzi muzycy i pedagodzy znajdą wygodne i funkcjonalne sale dydaktyczne, sale prób dla orkiestry i chóru oraz bibliotekę. Zaaranżowana zostanie też sala koncertowa z prawdziwego zdarzenia z widownią na niemal 300 osób. Dobudowana zostanie winda, która ma pomóc w przemieszczaniu się osobom z niepełnosprawnościami, a także pozwoli na transport instrumentów. Zagospodarowany zostanie również teren wokół budynku – na dziedzińcu szkoły powstaną m.in. ciągi piesze i parking na 61 miejsc, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami. Przebudowane zostanie także oświetlenie gmachu i zjazd z ul. Królowej Bony.
Modernizację obiektu prowadzi firma Milimex SA z Siemianowic Śląskich, inżynierem kontraktu jest gliwicka spółka Inwestycje, Budownictwo, Handel „Inwest-Complex”. Przebudowa prowadzona jest pod nadzorem konserwatora zabytków. Przeniesienie szkoły muzycznej do nowej siedziby będzie możliwe najprawdopodobniej w roku szkolnym 2022/2023. (mf)

 

Weź udział w badaniu mobilności!

baner badania mobilności

Na zlecenie Marszałka Województwa Śląskiego od września do listopada br. w wylosowanych gospodarstwach domowych, a także w centrach handlowych ankieterzy zapytają mieszkańców całego województwa śląskiego o sposoby przemieszczania się do pracy, szkoły, na zakupy lub do domu.

Zebrane podczas badania informacje posłużą m. in. do dostosowania rozkładów jazdy komunikacji publicznej do potrzeb mieszkańców, planowania przebiegu przyszłych ulic, dróg rowerowych i tras komunikacji miejskiej.

Badanie będą realizowali ankieterzy PBS Sp. z o.o. Każdy z nich będzie wyposażony w imienny identyfikator.

Udział w badaniu jest dobrowolny. Informacje zebrane przez ankieterów podczas wywiadu nie będą wykorzystane w sposób pozwalający na zidentyfikowanie pytanej osoby. Wyniki badania będą analizowane jedynie w postaci zbiorczych zestawień statystycznych.

Firma, która będzie realizowała badanie, posiada certyfikat Programu Kontroli Jakości Pracy Ankieterów, który gwarantuje, że badanie zostanie wykonane rzetelnie i zgodnie z surowymi normami jakości obowiązującymi w badaniach rynku i opinii. Sposób przetwarzania przez agencję danych zebranych podczas badań został zweryfikowany przez Zamawiającego tj. Samorząd Województwa Śląskiego i gwarantuje właściwe i bezpieczne ich przetwarzanie.

Więcej informacji o badaniu: www.slaskie.pl/content/regionalny-plan-transportowy

Stacja kolejowa Gliwice-Łabędy – wszczęto postępowanie administracyjne

tory kolejowe

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, informuje, że na wniosek PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej dla inwestycji pn.: „Budowa i przebudowa stacji Gliwice Łabędy wraz z budową i przebudową infrastruktury drogowej oraz obiektów służących ochronie środowiska w związku z realizacją przedsięwzięcia pn: „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, etap II: linia E30 na odc. Katowice-Chorzów Batory oraz Gliwice Łabędy” w zakresie stacji Gliwice Łabędy w ramach projektu pn. prace przygotowawcze dla wybranych projektów”.

Inwestycje objęte są nieruchomości zlokalizowane na terenie trzech gmin – Gliwice, Rudziniec i Pyskowice. Numery ewidencyjne działek objętych inwestycją i informacje o możliwości zapoznania się z aktami sprawy są dostępne w obwieszczeniu nr IFXIII.747.19.2021.