Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 18 marca 2021 r.

// 18-03-2021

Zarejestruj się!

strategia warsztaty baner

2-godzinne, popołudniowe spotkania z zainteresowanymi tematem mieszkańcami poszczególnych dzielnic ze względu na trwającą pandemię odbędą się w trybie zdalnym, na platformie komunikacyjnej Zoom. Będą się rozpoczynać zawsze o godz. 17.00.

Chęć uczestnictwa należy zgłaszać do 2 dni przed wybranym terminem spotkania!

Kontakt: Biuro Rozwoju Miasta UM tel. 32/338-65-50 lub 32/338-65-63.

WAŻNE! Aby uczestniczyć w spotkaniach na Zoom, wystarczy kliknąć w otrzymany e-mailem link albo skopiować go i otworzyć w dostępnej na komputerze przeglądarce internetowej (Chrome, Firefox lub inna). Osoby nieposiadające kamerek internetowych mogą wypowiadać się, korzystając z zestawów słuchawkowych z wbudowanym mikrofonem lub pisząc na czacie podczas spotkania Zoom.

 

  • 18 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Trynek i Sikornik - od godz. 17:00 do 19:00
    • FORMULARZ NIEAKTYWNY – CZAS REJESTRACJI UPŁYNĄŁ
  • 22 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Kopernik, Obrońców Pokoju i Żerniki - od godz. 17:00 do 19:00
  • 30 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Wojska Polskiego, Śródmieście i Politechnika - od godz. 17:00 do 19:00

SPOTKANIA ZAKOŃCZONE:

Więcej informacji na temat strategii rozwoju miasta #Gliwice2040 można znaleźć na stronie gliwice2040.gliwice.eu

 

Korzystne zmiany w e-rezerwacji wizyt

siedziba UM

Urząd Miejski w Gliwicach wprowadza usprawnienia do systemu elektronicznej rezerwacji wizyt w Referacie Rejestracji Pojazdów, działającego pod adresem rezerwacjakm.gliwice.eu. Od 5 kwietnia nowe rozwiązania będą dostępne dla klientów referatu w filii UM przy ul. Jasnej 31A, a od 12 kwietnia – dla mieszkańców rejestrujących pojazdy w głównej siedzibie magistratu przy ul. Zwycięstwa 21. Dzięki zmianom w systemie zostanie wykluczona możliwość rezerwowania dowolnej liczby miejsc na dany termin.

Nowy system elektronicznej rezerwacji wizyt w Referacie Rejestracji Pojazdów wprowadzi konieczność podania przez zainteresowanego numeru telefonu i adresu e-mail. Klient będzie mógł wybrać tylko jeden termin wizyty w danym dniu, a próba zarezerwowania drugiego terminu będzie blokowana na podstawie numeru telefonu i e-maila. Po wskazaniu terminu i jego zatwierdzeniu, na stronie internetowej u klienta wyświetli się komunikat o dokonanej rezerwacji, pojawi się też specjalny kod i informacja o wysłaniu na podany wcześniej e-mail korespondencji z linkiem potwierdzającym wraz z wygenerowanym kodem. Jeżeli w ciągu godziny klient nie potwierdzi rezerwacji, ta zostanie anulowana. Warto pamiętać, że w przypadku osób, które będą musiały ponownie zgłosić się do Wydziału Komunikacji, rezerwacji wizyty dokona pracownik wydziału podczas obsługi.

Zmieniamy system e-rezerwacji, mając na uwadze uwagi i komfort obsługi klientów Referatu Rejestracji Pojazdów – podkreśla Izabela Kowynia, zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji UM w Gliwicach. – Nowy system wykluczy możliwość rezerwowania dowolnej liczby miejsc na dany termin i ukróci nieuczciwy proceder ich pozyskiwania celem „odsprzedaży” na portalach społecznościowych. Dziękujemy mieszkańcom za sygnały w tej sprawie. Przypominamy zarazem, że internetowa rezerwacja do Referatu Rejestracji Pojazdów jest bezpłatna, a Urząd Miejski nie pobierał i nie pobiera opłat od tej czynności. Nie pośredniczy również w umawianiu wizyt i załatwianiu spraw dotyczących rejestracji – dodaje Izabela Kowynia.

Przypominamy jednocześnie wszystkim klientom urzędu, że sprawy dotyczące zbycia lub nabycia pojazdu, odbioru dowodu rejestracyjnego, zmiany danych i adnotacji w dowodzie rejestracyjnym nie wymagają umawiania wizyty.

Gliwicki Budżet Obywatelski 2022. Zgłoś swój pomysł!

baner

Masz pomysł? Zgłoś go w Gliwickim Budżecie Obywatelskim. Teraz jest na to czas. 1 marca ruszył nabór wniosków do Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mają czas na składanie dokumentu do 19 marca.

Gliwicki Budżet Obywatelski to procedura, która pozwala mieszkańcom aktywnie włączyć się w kształtowanie miasta, w rozwój dzielnic. To najbardziej bezpośredni sposób decydowania gliwiczan o tym, na co zostaną wydane środki z budżetu miasta. Pomysły mogą dotyczyć inwestycji i remontów, ale także miejskiej oferty kulturalnej, sportowej czy rekreacyjnej.

Milionowy budżet

Tegoroczna pula środków przeznaczonych na rzecz Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego wynosi  7 874 000 zł. W tym aż 6 974 000 zł przeznaczonych jest na projekty realizowane w dzielnicach miasta, najbliżej mieszkańców.

Łatwiej złożysz wniosek

Dla ułatwienia procesu składania wniosków w tegorocznej edycji wprowadzono elektroniczny, interaktywny formularz. Jest on dostępny pod adresem: gboprojekty.gcop.gliwice.pl. Jego integracja z Miejskim Systemem Informacji Przestrzennej umożliwia wnioskodawcy precyzyjne określenie lokalizacji projektu oraz pozwala na uniknięcie wielu błędów formalnych. Każdy mieszkaniec Gliwic może zgłosić jeden wniosek  dzielnicowy i jeden ogólnomiejski. Wnioski dzielnicowe może składać wyłącznie mieszkaniec danej dzielnicy. Natomiast do wniosków ogólnomiejskich wymagana jest lista 150 podpisów poparcia. Elektroniczny formularz, szczegółowe zasady i instrukcje dotyczące procedur Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego są dostępne na stronie: gliwice.eu/samorzad/gliwicki-budzet-obywatelski.

Istnieje także możliwość złożenia wniosku tradycyjnie, w wersji papierowej. Pobrany i wypełniony formularz należy złożyć w siedzibach Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. Zwycięstwa 1, ul. Jagiellońska 21, ul. Studzienna 6) oraz w Urzędzie Miejskim w Gliwice (zarówno przy ul. Zwycięstwa 21, jak również przy ul. Jasnej 31A).

Pracownicy GCOP służą pomocą i wsparciem na każdym etapie procesu GBO 2022. Kontakt telefonicznie 32 238 24 55 lub 32 775 20 53 , e-mail: gbo@gcop.gliwice.eu.

HARMONOGRAM GLIWICKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2022

  • 1-19 marca // Nabór wniosków
  • 14 czerwca//  Publikacja wyników oceny wniosków
  • do 30 lipca // Publikacja wykazu projektów poddawanych pod głosowanie
  • 25 sierpnia – 15 września // Głosowanie
  • do 15 października // Ogłoszenie wyników głosowania

Nie przegap Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Weź sprawy w swoje ręce i zdecyduj o swoim otoczeniu. (GCOP)

 

Zbiórka elektrośmieci

baner

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Ruszają dzielnicowe zbiórki elektrośmieci.

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach graty, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w soboty będzie stał zaparkowany w wybranych gliwickich dzielnicach.

W sobotę 20 marca elektrośmieci będzie można oddać:

• godz. 10.00–12.00 – Wojska Polskiego, ul. Ordona, parking samochodowy

• godz. 12.30–14.30 – Ligota Zabrska, ul. Pocztowa, przy szkole

Wszystkie terenowe punktyodbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu. Zebrane od mieszkańców elektroodpady są ponownie przetwarzane. Stosuje się do tego technologie przyjazne środowisku. (mf)

Nowa odsłona Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej. Co ciekawego?

baner MSIP

Dostępna jest już nowa odsłona popularnego MSIP-u (Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej), dostosowana do wymagań ustawy z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych. Nowością odświeżonej wersji dostępnej pod adresem msip.gliwice.eu są angielskie wersje językowe wszystkich podstron oraz kolejne wyszukiwarki – m.in. szkół publicznych, żłobków, przedszkoli i punktów przedszkolnych. Szczególną uwagę warto zwrócić na wyszukiwarkę MPZP w opracowaniu.

Jest ona dostępna po rozwinięciu zakładki Portal planistyczny lub zakładki Wyszukiwarki. Pozwala w prosty i przystępny sposób sprawdzić, na jakim etapie procedury znajduje się dany plan.

I tak dla planów, dla których została podjęta uchwała o przystąpieniu do sporządzenia mpzp wraz z publikacją uchwały, podawany jest termin składania przez mieszkańców wniosków do planu wraz z odpowiednim e-formularzem (wystarczy kliknąć w Wypełnij wniosek lub uwagę). Z kolei na etapie wyłożenia projektu planu do publicznego wglądu, na stronie publikowane jest obwieszczenie o wyłożeniu projektu mpzp, a wraz z nim udostępniane są do pobrania dokumenty: projekt uchwały i rysunku planu oraz prognoza oddziaływania na środowisko. Podawany jest również termin dyskusji publicznej – na tym etapie każdy mieszkaniec może wziąć udział w otwartej dyskusji nad rozwiązaniami przyjętymi w mpzp, podczas której można zasięgnąć dodatkowych informacji o projekcie planu bezpośrednio u jego autorów. Przewidziano ponadto prezentację z dyskusji publicznej zawierającą najważniejsze informacje o projekcie mpzp, a także e- formularz do składania uwag  (dostępny poprzez kliknięcie w Wypełnij wniosek lub uwagę).

Po zakończeniu wyłożenia projektu planu – o ile nie wymaga on jeszcze ponowienia uzgodnień – dokument trafia na sesję Rady Miasta. Przy przyjęciu przez miejskich radnych, plan publikowany jest w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Dla każdego mpzp, który jest na etapie opracowania, udostępniany jest także do podglądu przebieg granic planu. Chcąc przeglądać rysunki oraz dokumenty planistyczne pozostałych mpzp, można – poprzez kliknięcie w Zobacz na mapie – przejść na mapę geoportalu planistycznego.

W wyszukiwarce istnieje dodatkowo możliwość sortowania wyników oraz wyszukania – w części wyszukiwarki SZUKAJ WEDŁUG – konkretnego planu po nazwie lub numerze uchwały (każdą zmianę warunków wyszukiwania, sortowania należy zatwierdzić poprzez kliknięcie przycisku Szukaj).

Zestawienie wyników wyszukiwania można pobrać w dostępnych formatach: Excel, Json, Csv, Pdf lub wydrukować.

Głos Seniora

plakat

15 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Konsumenta. Aby pomóc seniorom, Stowarzyszenie MANKO zachęca do udziału w akcji Głos Seniora prowadzonej w ramach  Tygodnia Świadomości Konsumenckiej. 

Stowarzyszenie MANKO wydawca Magazynu Ogólnopolski Głos Seniora, organizator Programu Ogólnopolska Karta Seniora - Gmina Przyjazna Seniorom oraz ogólnopolskiej kampanii społecznej Solidarni z Seniorami - Razem Damy Radę! przypomina o trwającej ogólnopolskiej kampanii edukacyjną Stop Manipulacji - nie daj się oszukać!, a także akcji Stop Korona-Oszustwom.
Niestety wyjątkowa sytuacja powoduje, że do „pomocy” seniorom włączają się również oszuści, dostrzegając szybki i łatwy zysk w obliczu wybuchu społecznej paniki. Wszechobecny lęk, szczególnie wśród osób w wieku 60+, skrzętnie wykorzystują manipulatorzy na wielu płaszczyznach. Działają w Internecie, ale też w kontakcie bezpośrednim. Do tej pory oszuści wymyślili ponad 30 różnych modyfikacji technik manipulacyjnych. Informacje na ten temat spływają do policji z całej Polski – mówi Dorota Seweryn, koordynator ds. Rozwoju Programu Gmina Przyjazna Seniorom.

Chcąc uchronić seniorów przed tym zjawiskiem Stowarzyszenie MANKO prowadzi akcję Stop Korona-Oszustwom w ramach realizowanej kampanii Stop Manipulacji - nie daj się oszukać. 

Kampania Stop Manipulacji - nie daj się oszukać! ma za zadanie zwiększenie świadomości konsumentów. Jej głównym celem jest edukacja w obszarze oszczędności, ekonomii, praw konsumenta, manipulacyjnych technik sprzedaży i bezpieczeństwa. Celem akcji Stop Korona-Oszustwom jest zwiększenie świadomości w temacie zagrożenia różnego typu oszustwami w trakcie pandemii wśród osób starszych.

Szczegółowe informację na ten temat dostępne są na stronie internetowej https://glosseniora.pl/gps/. (mf)

Nielegalne, toksyczne odpady? Sprawdzaj, jak najemca działa na Twojej działce!

nielegalne odpady

Ograniczone zaufanie do osób wynajmujących od nas niezabudowany grunt lub działkę z powierzchniami magazynowymi może zaoszczędzić wielu kłopotów. Na pewno zabezpieczy nas przed koniecznością pokrycia z własnej kieszeni kosztów utylizacji nawiezionych nielegalnie odpadów – przypomina Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Nielegalne składowanie odpadów staje się nagminne, a sygnały w tej sprawie trafaiają również do gliwickiego magistratu. – W proceder ten zaangażowane są w chwili obecnej głównie zorganizowane grupy przestępcze, dla których interes ten jest bardzo dochodowy – zauważa Ewa Duda-Jordan, zastępca naczelnika Wydziału Środowiska UM w Gliwicach. – Oszuści podpisują umowę z właścicielem nieruchomości na tzw. słupa lub przy użyciu podrobionych pieczątek i podpisów istniejących lub fikcyjnych firm. Następnie w krótkim czasie na teren nieruchomości przywożone zostają odpady (często zaliczane do kategorii odpadów niebezpiecznych, zagrażających zdrowiu i życiu ludzi). Po zapełnieniu wynajętej powierzchni magazynowej wynajmujący znika, pozostawiając właściciela nieruchomości z odpadami. W takiej sytuacji prezydent miasta jest obowiązany wydać posiadaczom odpadów decyzję nakazującą usunięcie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania i magazynowania – podkreśla Ewa Duda-Jordan.

Warto zatem szczególnie dokładnie czytać umowy najmu i możliwie jak najlepiej sprawdzać osoby lub firmy chcące wynająć od nas niezabudowany grunt lub działkę z powierzchniami magazynowymi. Najważniejsze jednak to regularna kontrola wynajmowanych nieruchomości!

Aleksander Nowak z nominacjami do Fryderyków

męzczyzna w koszuli, na ciemnym tle

Aż dwie opery gliwickiego kompozytora mają w tym roku szanse na Fryderyki. Albumy „Aleksander Nowak, Szczepan Twardoch: Drach. Dramma per musica” i „Aleksander Nowak, Olga Tokarczuk: Ahat-il. Siostra bogów" 17 marca otrzymały nominacje do nagród Akademii Fonograficznej.

Wydawnictwa z kompozycjami Aleksandra Nowaka powalczą o statuetki w dwóch kategoriach: „Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej” i „Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa”.

Dramat muzyczny Aleksandra Nowaka „Drach. Dramma per musica" powstał na kanwie powieści Szczepana Twardocha, pisarza również związanego z Gliwicami. Aleksander Nowak dzięki znakomicie przyjętej premierze opery „Drach” został laureatem 10. edycji nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020 w prestiżowej kategorii Wydarzenie Roku 2020. Na płycie nominowanej do Fryderyka 2021 wystąpili: Joanna Freszel (sopran), Jan Jakub Monowid (kontratenor), Sebastian Szumski (baryton), Marcin Świątkiewicz (klawesyn) i AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia.

Autorką libretta opery „Ahat-il. Siostra bogów” jest Olga Tokarczuk, która oparła je na swojej książce „Anna In w grobowcach świata”. Nowak i Tokarczuk wykorzystali w operze jeden z najstarszych mitów ludzkości – sumeryjską opowieść o Inannie, bogini miłości i wojny. Postaci śpiewały nie tylko we współczesnym języku angielskim, ale też językach dawnych: akadyjskim, łacińskim, starogreckim, prasłowiańskim oraz azteckim. Opera miała swoją premierę w 2018 roku na festiwalu Sacrum Profanum, z miejsca stając się jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych roku. Między innymi za to dzieło Aleksander Nowak otrzymał Paszport „Polityki”. W nagraniu nominowanego do Fryderyków albumu wzięli udział: Urszula Kryger, Joanna Freszel, Ewa Biegas, Jan Jakub Monowid, Łukasz Konieczny, Bartłomiej Misiuda, Sebastian Szumski, Chór Polskiego Radia oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, którą dyrygował Marek Moś.

Fryderyki to nagrody polskiego środowiska muzycznego. W Akademii Fonograficznej zasiada ponad 1500 osób: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych i dziennikarzy.

Aleksander Nowak jest uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich swojego pokolenia. Urodził się w Gliwicach, w naszym mieście rozpoczął także edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. L. Różyckiego. Studiował kompozycję na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz uniwersytecie w Louisville w Stanach Zjednoczonych. Obecnie dr hab. Aleksander Nowak jest kierownikiem Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Nowak jest autorem kilkudziesięciu utworów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych. W 2007 roku Prezydent Miasta Gliwice przyznał mu nagrodę w dziedzinie kultury, a w 2013 roku Muzeum w Gliwicach – Czytelnia Sztuki zamówiło u Nowaka utwór „Dziennik zapełniony w połowie”, któremu towarzyszyła publikacja książkowa. Kompozycje Nowaka są wykonywane na najważniejszych scenach w Polsce, z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie na czele.

Pokaż swoje marzenia

baner

Fundacja Nieprzetartego Szlaku zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Marzenia”, który odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Gliwice.

Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół specjalnych, uczestników warsztatów terapii zajęciowej i pensjonariuszy domów pomocy społecznej. W tym roku tematem przewodnim są marzenia. Prace przyjmowane są do 31 marca. Podsumowaniem wydarzenia będzie uroczysty wernisaż, który zaplanowano na czwartek 29 kwietnia na godz. 11.00. Podczas spotkania nagrodzeni twórcy otrzymają dyplomy, upominki oraz pamiątkowe statuetki. Najciekawsze prace zostaną wyeksponowane na wystawie pokonkursowej w Galerii Centrum Handlowego FORUM w Gliwicach, a od 27 do 30 maja będą prezentowane na wystawie towarzyszącej Międzynarodowym Spotkaniom Artystów Nieprzetartego Szlaku w Lublinie.
Więcej informacji oraz formularze konkursowe można znaleźć na stronie http://nieprzetartyszlak.eu/.

Kolejne artystyczne przedsięwzięcie organizowane dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami odbędzie się w październiku. Będzie to festiwal twórczości scenicznej XIV Gliwickie Spotkania Tęczowe. Celem obu inicjatyw jest integracja dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz prezentacja ich twórczości artystycznej. Współorganizatorami i partnerami wydarzeń są: Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach, Fundacja Różyczka Gliwice, Międzynarodowy Nieprzetarty Szlak oraz Centrum Handlowe FORUM. Honorowy patronat nad wydarzeniami objął Prezydent Miasta Gliwice. (mf)

GTK zdominowane przez Legię

GTK w akcji

Przez większą część meczu prowadziło GTK Gliwice, ale na finiszu spotkania okazało się, że to jednak Legia Warszawa okazał się lepszym zespołem. Goście trafili aż 17 rzutów z dystansu przy świetnej skuteczności 43%.

GTK po dwóch porażkach z rzędu straciło już szanse na awans do play off. Gliwiczanom pozostała już walka o honor i poprawienie bilansu, który nadal mógł być rekordowy w historii występów w Energa Basket Lidze. Podopieczni Matthiasa Zollnera zaczęli w bardzo dobrym stylu i już po kilku minutach gry prowadzili 8:2 głównie za sprawą niezwykle aktywnego Terry'ego Hendersona. Legia postanowiła odrabiać straty wykorzystując głównie rzuty z dystansu. Dzięki trafieniom Walerija Lichodieja i Lestera Medforda Jr było już tylko 11:8. W tym momencie gospodarze włączyli drugi bieg. Nadal główną rolę odgrywał Henderson, który zdobył pięć kolejnych punktów. Akcją 2+1 popisał się Szymon Szewczyk, a dwa rzuty wolne wykorzystał Jordon Varnado i było już 21:8, co jak się później okazało było najwyższym prowadzeniem miejscowych w tym meczu. Podrażnienie koszykarze ze stolicy nadal forsowali rzuty zza linii 6,75 m, a te jeden za drugim wpadały do kosza i po dwóch skutecznych próbach Medforda i jednej Lichodieja było już tylko 21:17. Ostatnie słowo w tej kwarcie należało do Stanisława Helińskiego (23:17).

Już od początku drugiej odsłony kolejni zawodnicy Legii aktywnie włączyli się w powiększanie zdobyczy swojej drużyny. "Trójkę" trafił Nickolas Neal, a osiem kolejnych punktów zdobył Jamel Morris i warszawianie objęli prowadzenie (25:28). Do remisu doprowadził Szymon Szymański i od tego momentu obie drużyny wymieniały cios za cios. Goście nadal punkty zdobyli głównie oddając rzuty zza łuku, a GTK z kolei przeniosło ciężar gry bliżej obręczy. Kolejne akcje spod kosza kończył po ścięciach Daniel Gołębiowski, a kiedy skuteczną dobitką popisał się Varnado było 43:39. W ostatniej akcji tej połowy Neal z zimną krwią trafił "trójkę" i prowadzenie miejscowych po pierwszych 20 minutach gry było minimalne (43:42).

Po wznowieniu gry gliwiczanie ponownie odskoczyli po skutecznych akcjach Gołębiowskiego i Hendersona, ale Jakub Karolak w pojedynkę doprowadził do remisu (47:47). GTK zaliczyło jednak kolejną świetną serię i zdobyło 10 kolejnych punktów, gdzie znów główną rolę odgrywał Henderson. Ten sam zawodnik mógł jeszcze podwyższyć prowadzenie, ale w łatwej sytuacji przestrzelił spod samej obręczy, a w odpowiedzi w kontrze zza łuku trafił Lichodiej (57:50). I teraz to Legia złapała rytm, a po akcji Dariusza Wyki 2+1 i dobitce Karolaka doprowadziła do stanu równowagi (57:57). Goście wysunęli się na prowadzenie po dwóch akcjach pod koszem w wykonaniu Wyki i Grzegorza Kulki (59:62), ale niezawodny w tym dniu Henderson raz jeszcze doprowadził do remisu. Finisz stołecznej drużyny w tej kwarcie był jednak piorunujący, bo "trójki" trafili Wyka i Medford (62:68).

Nadzieję na szybkie odrobienie strat przez miejscowych na początku ostatniej części gry dał Mario Delas, który trafił z dystansu. Legia przestała już oddawać kolejne rzuty z dystansu i teraz jej rozgrywający byli nastawieni na wjazdy pod kosz. Kiedy kontrę wykończył Morris było 68:74, ale w odpowiedzi zza łuku trafił Tayler Persons. Przyjezdni często dogrywali piłki do Wyki, który po piątym przewinieniu Lichodieja był jedynym nominalnym środkowym warszawian. Ten skutecznie wymuszał przewinienia i będąc perfekcyjnym na linii rzutów wolnych utrzymywał bezpieczną przewagę swojej drużyny (71:78). Kolejny zryw gliwiczan pozwolił im zbliżyć się na pięć punktów różnicy po trafieniu z półdystansu Personsa (75:80). Decydujący cios zadał jednak Neal, który trafił zza łuku. Tym samym odpowiedział wprawdzie Henderson, ale w kolejnej akcji "trójkę" zaliczył także Karolak (78:87) i stało się jasne, że goście wywiozą z Gliwic komplet punktów.

W ostatnim meczu rundy zasadniczej Energa Basket Ligi GTK zagra na wyjeździe z MKS-em Dąbrowa Górnicza. Mecz odbędzie się w niedzielę o godzinie 17:35.

(GTK)