Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 16 marca 2021 r.

// 16-03-2021

Zarejestruj się! Ostatni dzwonek dla Trynku i Sikornika!

strategia warsztaty baner

2-godzinne, popołudniowe spotkania z zainteresowanymi tematem mieszkańcami poszczególnych dzielnic ze względu na trwającą pandemię odbędą się w trybie zdalnym, na platformie komunikacyjnej Zoom. Będą się rozpoczynać zawsze o godz. 17.00.

Chęć uczestnictwa warto zgłaszać do 2 dni przed wybranym terminem spotkania!

Kontakt: Biuro Rozwoju Miasta UM tel. 32/338-65-50 lub 32/338-65-63.

WAŻNE! Aby uczestniczyć w spotkaniach na Zoom, wystarczy kliknąć w otrzymany e-mailem link albo skopiować go i otworzyć w dostępnej na komputerze przeglądarce internetowej (Chrome, Firefox lub inna). Osoby nieposiadające kamerek internetowych mogą wypowiadać się, korzystając z zestawów słuchawkowych z wbudowanym mikrofonem lub pisząc na czacie podczas spotkania Zoom.

 

  • 16 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Brzezinka, Stare Gliwice, Ostropa, Wilcze Gardło, Wójtowa Wieś oraz Bojków - od godz. 17:00 do 19:00
    • FORMULARZ NIEAKTYWNY – CZAS REJESTRACJI UPŁYNĄŁ
  • 18 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Trynek i Sikornik - od godz. 17:00 do 19:00
  • 22 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Kopernik, Obrońców Pokoju i Żerniki - od godz. 17:00 do 19:00
  • 30 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Wojska Polskiego, Śródmieście i Politechnika - od godz. 17:00 do 19:00

SPOTKANIA ZAKOŃCZONE:

Więcej informacji na temat strategii rozwoju miasta #Gliwice2040 można znaleźć na stronie gliwice2040.gliwice.eu

 

Korzystne zmiany w e-rezerwacji wizyt

siedziba UM

Urząd Miejski w Gliwicach wprowadza usprawnienia do systemu elektronicznej rezerwacji wizyt w Referacie Rejestracji Pojazdów, działającego pod adresem rezerwacjakm.gliwice.eu. Od 5 kwietnia nowe rozwiązania będą dostępne dla klientów referatu w filii UM przy ul. Jasnej 31A, a od 12 kwietnia – dla mieszkańców rejestrujących pojazdy w głównej siedzibie magistratu przy ul. Zwycięstwa 21. Dzięki zmianom w systemie zostanie wykluczona możliwość rezerwowania dowolnej liczby miejsc na dany termin.

Nowy system elektronicznej rezerwacji wizyt w Referacie Rejestracji Pojazdów wprowadzi konieczność podania przez zainteresowanego numeru telefonu i adresu e-mail. Klient będzie mógł wybrać tylko jeden termin wizyty w danym dniu, a próba zarezerwowania drugiego terminu będzie blokowana na podstawie numeru telefonu i e-maila. Po wskazaniu terminu i jego zatwierdzeniu, na stronie internetowej u klienta wyświetli się komunikat o dokonanej rezerwacji, pojawi się też specjalny kod i informacja o wysłaniu na podany wcześniej e-mail korespondencji z linkiem potwierdzającym wraz z wygenerowanym kodem. Jeżeli w ciągu godziny klient nie potwierdzi rezerwacji, ta zostanie anulowana. Warto pamiętać, że w przypadku osób, które będą musiały ponownie zgłosić się do Wydziału Komunikacji, rezerwacji wizyty dokona pracownik wydziału podczas obsługi.

Zmieniamy system e-rezerwacji, mając na uwadze uwagi i komfort obsługi klientów Referatu Rejestracji Pojazdów – podkreśla Izabela Kowynia, zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji UM w Gliwicach. – Nowy system wykluczy możliwość rezerwowania dowolnej liczby miejsc na dany termin i ukróci nieuczciwy proceder ich pozyskiwania celem „odsprzedaży” na portalach społecznościowych. Dziękujemy mieszkańcom za sygnały w tej sprawie. Przypominamy zarazem, że internetowa rezerwacja do Referatu Rejestracji Pojazdów jest bezpłatna, a Urząd Miejski nie pobierał i nie pobiera opłat od tej czynności. Nie pośredniczy również w umawianiu wizyt i załatwianiu spraw dotyczących rejestracji – dodaje Izabela Kowynia.

Przypominamy jednocześnie wszystkim klientom urzędu, że sprawy dotyczące zbycia lub nabycia pojazdu, odbioru dowodu rejestracyjnego, zmiany danych i adnotacji w dowodzie rejestracyjnym nie wymagają umawiania wizyty.

Gliwicki Budżet Obywatelski 2022. Zgłoś swój pomysł!

baner

Masz pomysł? Zgłoś go w Gliwickim Budżecie Obywatelskim. Teraz jest na to czas. 1 marca ruszył nabór wniosków do Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mają czas na składanie dokumentu do 19 marca.

Gliwicki Budżet Obywatelski to procedura, która pozwala mieszkańcom aktywnie włączyć się w kształtowanie miasta, w rozwój dzielnic. To najbardziej bezpośredni sposób decydowania gliwiczan o tym, na co zostaną wydane środki z budżetu miasta. Pomysły mogą dotyczyć inwestycji i remontów, ale także miejskiej oferty kulturalnej, sportowej czy rekreacyjnej.

Milionowy budżet

Tegoroczna pula środków przeznaczonych na rzecz Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego wynosi  7 874 000 zł. W tym aż 6 974 000 zł przeznaczonych jest na projekty realizowane w dzielnicach miasta, najbliżej mieszkańców.

Łatwiej złożysz wniosek

Dla ułatwienia procesu składania wniosków w tegorocznej edycji wprowadzono elektroniczny, interaktywny formularz. Jest on dostępny pod adresem: gboprojekty.gcop.gliwice.pl. Jego integracja z Miejskim Systemem Informacji Przestrzennej umożliwia wnioskodawcy precyzyjne określenie lokalizacji projektu oraz pozwala na uniknięcie wielu błędów formalnych. Każdy mieszkaniec Gliwic może zgłosić jeden wniosek  dzielnicowy i jeden ogólnomiejski. Wnioski dzielnicowe może składać wyłącznie mieszkaniec danej dzielnicy. Natomiast do wniosków ogólnomiejskich wymagana jest lista 150 podpisów poparcia. Elektroniczny formularz, szczegółowe zasady i instrukcje dotyczące procedur Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego są dostępne na stronie: gliwice.eu/samorzad/gliwicki-budzet-obywatelski.

Istnieje także możliwość złożenia wniosku tradycyjnie, w wersji papierowej. Pobrany i wypełniony formularz należy złożyć w siedzibach Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. Zwycięstwa 1, ul. Jagiellońska 21, ul. Studzienna 6) oraz w Urzędzie Miejskim w Gliwice (zarówno przy ul. Zwycięstwa 21, jak również przy ul. Jasnej 31A).

Pracownicy GCOP służą pomocą i wsparciem na każdym etapie procesu GBO 2022. Kontakt telefonicznie 32 238 24 55 lub 32 775 20 53 , e-mail: gbo@gcop.gliwice.eu.

HARMONOGRAM GLIWICKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2022

  • 1-19 marca // Nabór wniosków
  • 14 czerwca//  Publikacja wyników oceny wniosków
  • do 30 lipca // Publikacja wykazu projektów poddawanych pod głosowanie
  • 25 sierpnia – 15 września // Głosowanie
  • do 15 października // Ogłoszenie wyników głosowania

Nie przegap Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Weź sprawy w swoje ręce i zdecyduj o swoim otoczeniu. (GCOP)

 

Zmarł biskup Gerard Kusz

Ksiądz Biskup Gerard Kusz

W poniedziałek, 15 marca, w wieku 81 lat zmarł biskup senior Gerard Kusz. Był pierwszym biskupem pomocniczym diecezji gliwickiej, wcześniej pełnił posługę biskupa pomocniczego diecezji opolskiej.

Biskup Gerard Kusz urodził się 23 października 1939 r. w Dziergowicach. Tam też ukończył szkołę podstawową, maturę zdał w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Raciborzu. Studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie rozpoczął w 1957 r., a święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1962 r w Opolu.

Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii Chrystusa Króla w Gliwicach i Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. W latach 1973-1974 pełnił funkcję prefekta w Wyższym Seminarium duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. Studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim  w specjalizacji katechetycznej rozpoczął w 1974 r. W 1976 r. uzyskał tytuł magistra teologii, a w 1978 r. obronił pracę doktorską i został mianowany wykładowcą katechetyki, pedagogiki i teologii pastoralnej w WSD Śląska Opolskiego w Nysie. W tym też czasie pełnił funkcje: członka Rady Naukowej Diecezjalnego Instytutu Pastoralnego w Opolu (Filia KUL), diecezjalnego wizytatora nauki religii, cenzora książek religijnych, sekretarza Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów oraz prezesa wojewódzkiego oddziału TP KUL w Opolu. W latach 1983-1985 był wicerektorem WSD Śląska Opolskiego w Nysie.

27 czerwca 1985 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji opolskiej. Konsekracja odbyła się 15 sierpnia 1985 r. W diecezji opolskiej powierzono jego pieczy sprawy katechetyczne, wizytatorów diecezjalnych, sprawy kultury chrześcijańskiej, Klubów Inteligencji Katolickiej, TP KUL, sprawy rekolekcyjno-formacyjne laikatu. Sprawował szczególną opiekę nad raciborskim rejonem duszpasterskim.

25 marca 1992 r. został biskupem pomocniczym nowopowstałej diecezji gliwickiej. W diecezji pełni funkcje wikariusza generalnego i przewodniczącego Wydziału Nauki i Kultury Chrześcijańskiej. Od 1985 r. należał do Komisji Katechetycznej Episkopatu Polski. Był też wiceprzewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. W czasie swojej posługi w diecezji gliwickiej był Przewodniczącym Wydziału Nauki i Kultury Kurii Gliwickiej oraz Wikariuszem Generalnym. Należał do Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. Dużo uwagi i czasu poświęcał katechetom w diecezji. Chętnie udawał się z posługą pasterska do wspólnot w diecezji.  15 listopada 2014 r., w związku z przekroczeniem wieku emerytalnego, papież przyjął jego rezygnację z urzędu biskupa pomocniczego diecezji gliwickiej.

Pogrzeb biskupa Gerarda Kusza odbędzie się 20 marca. Szczegóły nie są jeszcze znane.

Szpadzistki Piasta wicemistrzyniami Polski U-20

szpadzistki z trenerem

Srebrny i brązowy medal wywalczyły szpadzistki Piasta na mistrzostwach Polski U-20, które rozegrano w miniony weekend we Wrocławiu. Drugie miejsce zajęła żeńska drużyna walcząca w składzie: Emilia Korkus, Weronika Kozdęba, Karolina Staszulonek i Anna Wieczorek, a na trzecim stopniu podium w turnieju indywidualnym stanęła Emilia Korkus.

Z początkiem 2021 roku Piast i Muszkieter Gliwice połączyły siły i od tego momentu zawodniczki i zawodnicy, którzy ukończyli 16. rok życia, startują razem pod szyldem Piasta. Efekt tej fuzji już przekłada się na kolejne sukcesy, szczególnie wśród dziewcząt. Na mistrzostwach Polski  U-20 drużyna złożona z trzech Muszkieterek i jednej Piastunki sięgnęła po srebrny medal, choć aż trzy z czterech walczących zawodniczek jeszcze nie ukończyły 18 lat!

Najpierw rywalizowano o medale w turnieju indywidualnym. Jedną z kandydatek do medalu był Emilia Korkus. Gliwiczanka nie zawiodła i zakończyła ten turniej na trzeciej lokacie, choć początek tych zawodów nie był dla niej w pełni udany.  – To mój 5 medal mistrzostw Polski, licząc ten z turnieju drużynowego, który odbył się dzień później – opisuje swój start na tych mistrzostwach Emilia Korkus. Dodajmy, że był to pierwszy medal 17-latki w tej kategorii wiekowej.  
 
W finałowej ósemce znalazły się aż trzy szpadzistki Piasta. Oprócz Emilii Korkus, piąte miejsce zajęła Karolina Staszulonek, a szósta była Anna Wieczorek.
 
Do turnieju drużynowego przystąpiło 15 zespołów. Dzięki bardzo dobrym występom w zawodach indywidualnych pierwsza drużyna Piasta  rozstawiła się na pierwszym miejscu, dzięki temu gliwiczanki były zwolnione z walki o wejście do  finałowej ósemki.  – W finale trafiliśmy na odwiecznego rywala – RMKS Rybnik. Dziewczyny tanio skóry nie sprzedały. Udawało nam się  gonić wynik i były momenty, kiedy wydawało się, że przechylimy szalę, a ostateczne dziewczyny z Rybnika okazały się lepsze, wygrywając 45:31 – mówi Piotr Markiewicz, trener szpadzistek Piasta.

Dwa zdobyte medale dziewcząt w tej kategorii wiekowej to spore osiągnięcie, zważywszy że zawodniczki z Gliwic rywalizowały ze starszymi od siebie szpadzistkami.

(piast.gliwice.pl)

 

Jest bezpiecznie – służby mundurowe podsumowały rok

spotkanie przedstawicieli miasta ze służbami mundurowymi

Prezydent Gliwic Adam Neumann gościł w Urzędzie Miejskim przedstawicieli gliwickich służb mundurowych. Spotkanie było okazją do podsumowania minionego roku i omówienia działań na 2021 r. Mamy dobre statystyki – w Gliwicach odnotowano mniej zdarzeń i jest bezpieczniej– wynika ze sprawozdań przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji, Miejskiej Komendy Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, 4 Wojskowego Oddziału Gospodarczego Garnizonu Gliwice i Centrum Ratownictwa Gliwice.

Miniony rok był wyjątkowy. Służby mundurowe musiały odnaleźć się w nowej, pandemicznej rzeczywistości, zacieśnić współpracę i zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Gliwic. Kluczowa okazała się bieżąca i sprawna komunikacja  z miastem   oraz wspólne działania służb, m. in. w organizowaniu środków higienicznych, kombinezonów, miejsc kwarantanny i kontenerów do magazynowania środków ochrony oraz ozonowania placówek oświatowych, rehabilitacyjnych i bibliotek.– Mija rok od ogłoszenia pandemii. Wszyscy musieliśmy się odnaleźć w nowej, trudnej rzeczywistości. Tym bardziej cieszy mnie, że współpraca służb mundurowych z miastem przebiega tak dobrze, za co bardzo dziękuję. To nie koniec, musimy nadal być czujni i przygotowani,– mówił podczas spotkania prezydent Adam Neumann.

W 2020 r. policja gliwicka przeprowadziła 33 773 interwencje, w Gliwicach nad spokojem mieszkańców czuwało 73 dzielnicowych, którzy przeprowadzili 484 spotkania z mieszkańcami. W mieście znacząco zmniejszyła się liczba wypadków drogowych, napaści, rozbojów i kradzieży a zwiększyła wykrywalność przestępstw - w statystykach policyjnych wynosi ona obecnie 71,6 proc.

W ubiegłym roku Straż Pożarna wyjeżdżała na 2480 interwencji, głównie do podtopień i zdarzeń drogowych – dla porównania, w 2019 r. strażacy przeprowadzili 2890 interwencji. Podczas spotkania przedstawiciele policji i straży pożarnej podkreślali, że dzięki wsparciu miasta, które dotuje zakup specjalistycznych pojazdów i sprzętów, mają bardzo dobre narzędzia wspomagające ich działania. Tylko w 2020 r. miasto przeznaczyło na ten cel ponad 2 mln zł (wraz z dofinansowaniem dla OSP).

Centrum Ratownictwa Gliwice w 2020 r. zarejestrowało 8188 połączeń telefonicznych skierowanych do dyspozytorów Powiatowego Centrum Zarzadzania Kryzysowego. Na podstawie przyjętych zgłoszeń podjęto 3793 interwencje, które przekazano właściwym podmiotom.

Straż Miejska otrzymała w 2020 r. 9504 zgłoszenia od mieszkańców i 3600 z monitoringu miejskiego, przeprowadziła w przestrzeni publicznej 1500 kontroli epidemiologicznych, 863 kontrole spalania odpadów w paleniskach domowych i 181 na ogródkach działkowych. Najwięcej zgłoszeń odnotowano ze Śródmieścia (2360) i Trynku (885). Najczęściej dotyczyły zagrożenia w ruchu drogowym (3633 zgłoszenia). Łącznie strażnicy przeprowadzili 25 566 kontroli i nałożyli 2234 mandaty karne.

W spotkaniu podsumowującym działalność służb mundurowych w 2020 r. uczestniczył prezydent Gliwic Adam Neumann,  zastępca prezydenta Ewa Weber, dyrektor CRG Tomasz Wójcik, dowódca garnizonu Gliwice ppłk Wojciech Gębka, komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach st. bryg. Roman Klecha, komendant Straży Miejskiej w Gliwicach Janusz Bismor, oraz Agnieszka Paszta, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego, która współpracuje ze służbami mundurowymi w różnych obszarach: pandemii, w sytuacjach kryzysowych, podczas interwencji, w kwestii bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz obronności. (mf)

 

Teatr ponownie w gliwickich szkołach

aktorzy w tańcu na scenie

Projekt „Tuwimowe wycinanki” przygotowany został dla uczniów szkół i przedszkoli i cieszy się dużą popularnością – w internetowym pokazie spektaklu i towarzyszącej mu lekcji teatralnej wzięło już udział ponad 2000 dzieci.

Teatr Miejski w Gliwicach udowadnia, że spotkanie dzieci z teatrem możliwe jest także w pandemicznych warunkach. Nie ustajemy w wysiłkach, aby szkoły i przedszkola miały dostęp do sztuki pomimo obecnych ograniczeń. Jednym z naszych zadań jest dostosowanie oferty edukacyjnej i artystycznej teatru do aktualnej sytuacji. To nasi ważni partnerzy i dokładamy starań, aby w trudnych czasach także być razem – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Nauczyciele entuzjastycznie odpowiedzieli na propozycję teatru i w klasach zorganizowali lekcję teatralną z prawdziwego zdarzenia. To nie koniec „Tuwimowych wycinanek” – w dalszym ciągu nauczyciele mogą zgłaszać chęć udziału w projekcie. Szczegóły znaleźć można na stronie internetowej teatru: https://teatr.gliwice.pl/warsztaty-teatralne/tuwimowe-wycinanki-warsztaty-do-spektaklu-tuwim-dla-dzieci. (TMG)

Teatralny klasyk

aktorzy w kostiumach na scenie

Do repertuaru Teatru Miejskiego w Gliwicach wchodzi „Ożenek” Nikołaja Gogola. Premiera spektaklu w reżyserii Pawła Aignera odbędzie się w sobotę 20 marca.

Na dużej scenie przy ul. Nowy Świat 55–57 w głównej roli Agafii Tichonownej publiczność zobaczy Karolinę Olgę Burek. Panna na wydaniu, która szuka kandydata na męża. Ale nie byle jakiego, a takiego, który podniesie jej status społeczny i majątkowy. Wyrachowanie? Tak, ale druga strona nie pozostanie Agafii dłużna.

Całej transakcji towarzyszy armia doradców, którzy wiedzą przecież, co dla Agafii szczęścia najlepsze, choć jakoś własnego szczęścia zbudować nie potrafili… Wzrok wybranki przyciąga wyjątkowo oporny kandydat, Iwan Kuźmicz Podkolesin. Zwleka, wybrzydza, marudzi i coś nieskory jest do zaciągnięcia przed ołtarz w świątecznym kaftanie… – mówi Daniel Arbaczewski z TMG.

Jak skończy się cała ta historia? O tym będzie można przekonać się, wybierając się na „Ożenek” do gliwickiego teatru. Repertuar instytucji jest dostępny na stronie internetowej teatr.gliwice.pl.

Weterani nie składają broni

Aneta Grodzicka prezentuje trofeum

Na zakończonym w niedzielę 4. Grand Prix Polski Weteranek i Weteranów w tenisie stołowym brązowy medal zdobyła zawodniczka KTS Gliwice Aneta Grodzicka.

W rywalizacji mężczyzn spośród zawodników wyróżnili się Dariusz Steuer, Łukasz Strof, Jarosław Kozłowski, Wacław Suchecki oraz Rome Wiża. Dobre wyniki i duża liczba startujących w turnieju wskazują na spore zainteresowanie rywalizacją sportową osób, które przekroczyły 40, 50 czy nawet 60 rok życia.

Porozmawiajmy o Gliwicach

śródmieście Gliwic

Kolejne z cyklicznych spotkań kierownictwa miasta z przedstawicielami Rad Dzielnic odbyło się w czwartek, 11 marca, w trybie zdalnym. Miało nieco zmienioną formułę - zostali na nie zaproszeni wszyscy członkowie Rad. Aktywny udział brali delegaci, a pozostali chętni mogli śledzić transmisję na żywo w internecie.

Zgodnie z deklaracjami kierownictwa miasta, dzielnicowi radni co kwartał mają okazję do zapoznania się z najważniejszymi tematami, nad którymi pracują urzędnicy, zgłaszania uwag i dzielenia się pomysłami. W czwartkowej dyskusji uczestniczyli przedstawiciele 16 Rad i Zarządów Dzielnic, prezydent Gliwic Adam Neumann, Ewa Weber i Aleksandra Wysocka - pełniące funkcje zastępcy prezydenta, sekretarz miasta Barbara Chamiga, dyrektor GCOP Marta Kryś, dyrektor OPS Brygida Jankowska, a także pracownicy wydziałów Urzędu Miejskiego prowadzących poruszane na spotkaniu tematy.

Członkowie Rad Dzielnic mogli m.in. zapoznać się z procedurą naboru wniosków do Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2022 oraz zmianami w Gliwickim Centrum Organizacji Pozarządowych, które przejęło więcej zadań związanych z szeroko pojętą aktywnością i partycypacją społeczną, a od 1 kwietnia zmienia nazwę na Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych.

Kolejny raz poruszono niezwykle ważny temat terminów obowiązkowej wymiany przestarzałych kotłów grzewczych, wynikających ze śląskiej uchwały antysmogowej. To szczególnie istotne, ponieważ pierwszy z tych terminów przypada już na 1 stycznia 2022 r., a gliwiczanie zgłaszają różnego rodzaju wątpliwości i problemy związane z wymianą ogrzewania na ekologiczne.

Naprzeciw części z tych wątpliwości wychodzi Gliwicki Program Osłonowy (GPO) w zakresie udzielenia pomocy osobom, które ponoszą zwiększone koszty ogrzewania lokalu związane z trwałą zmianą systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na jeden z systemów ekologicznych. To program opracowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej, ale jego beneficjentami mogą być nie tylko gliwiczanie objęci wsparciem OPS. Grupa odbiorców jest znacznie szersza – mieszkańcy Gliwic o dochodach przekraczających nawet kilkakrotnie kryteria dochodowe wynikające z ustawy o pomocy społecznej. Dla osoby mieszkającej samotnie może to być aktualnie maksymalny miesięczny dochód w wysokości 3855,50 zł netto, a w przypadku większego gospodarstwa domowego – 2640 zł netto na jedną osobę. Im większy dochód, tym niższa będzie dopłata do kosztów ogrzewania. Uchwała Rady Miasta Gliwice w sprawie GPO jest już prawomocna, w związku z czym Rady zostały poproszone o włączenie się w akcję informacyjną na temat konieczności dotrzymania terminów wskazanych w śląskiej uchwale antysmogowej, możliwości uzyskania dofinansowania na ten cel oraz programu osłonowego.

Przedstawiciele Rad przedstawiali również na spotkaniu postulaty sygnalizowane przez mieszkańców. Zainteresowanie budzą zwłaszcza plany miasta na inwestycje i rozwój poszczególnych dzielnic, strategia zarządzania zielenią oraz przyszłość tzw. „okrąglaka” przy pl. Grunwaldzkim. Przypomnijmy, że miasto wystawiło działkę na rogu ul. Sobieskiego i Mickiewicza na sprzedaż, dopuszczając w tym miejscu działalność usługową i handlową, ze szczególnym naciskiem na gastronomię. Rada Dzielnicy Wójtowa Wieś obawia się jednak, że obowiązujące przepisy zostawiają potencjalnemu nabywcy zbyt dużą dowolność zagospodarowania działki i przedstawiła własny pomysł na to miejsce. Tematy te, oraz inne zgłoszone przez Rady, będą omawiane na kolejnych spotkaniach z kierownictwem miasta.

Warto zatem wiedzieć, kto jest członkiem Rady w naszej dzielnicy i na bieżąco zgłaszać Radzie pomysły i ewentualne problemy do rozwiązania. Informacje kontaktowe można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach (bip.gliwice.eu), w dziale Rady Dzielnic.