Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 15 września 2021 r.

// 15-09-2021

GBO 2022. DecydujMY razem!

baner

Do 15 września trwa głosowanie na projekty zaproponowane do realizacji w 2022 roku w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 175 zadań, w tym 165 dzielnicowych oraz 10 ogólnomiejskich. Każdy gliwiczanin może oddać w sumie dwa głosy – jeden na projekt dzielnicowy i jeden na projekt ogólnomiejski. Wspólnie zdecydujmy, które zwyciężą i zmienią Gliwice – nasze otoczenie, społeczność – na lepsze.

KTO MOŻE ZAGŁOSOWAĆ?

W procedurze głosowania Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego może uczestniczyć każdy mieszkaniec Gliwic. Można zagłosować na JEDEN wybrany projekt ogólnomiejski i JEDEN wybrany projekt dzielnicowy.

Wykaz projektów zakwalifikowanych do głosowania zamieszczony jest na stronie Gliwice.eu w dziale Gliwicki Budżet Obywatelski oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego. Można tam również znaleźć kwoty dla dzielnic oraz informacje o liczbie głosów umożliwiającej udział dzielnic w tzw. puli dla aktywnych , a także listę wszystkich złożonych wniosków, zawierającą informacje o zgłoszonych projektach wraz ze skanami wniosków.

GŁOSOWANIE W FORMIE ELEKTRONICZNEJ

Głos można oddać na elektronicznych formularzach, dostępnych na stronie internetowej Gbo.gliwice.eu do godz. 20.00 15 września 2021 r. Jeden adres e-mail może zostać wykorzystany do udziału w głosowaniu przez jednego uprawnionego.

W celu ułatwienia głosowania elektronicznego wprowadzone zostały stanowiska do oddawania głosów w wybranych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.

Wykaz filii MBP, w których są dostępne stanowiska do głosowania elektronicznego:
  • Biblioteka Centralna (ul. Kościuszki 17),
  • Biblioforum (ul. Lipowa 1),
  • Filia nr 1 (pl. Inwalidów Wojennych 3),
  • Filia nr 5 (ul. Perkoza 12),
  • Filia nr 7 (ul. Junaków 4),
  • Filia nr 9 (ul. Czwartaków 18),
  • Filia nr 13 (ul. Paderewskiego 56),
  • Filia nr 16 (ul. Przedwiośnie 2),
  • Filia nr 20 (ul. Bernardyńska 2),
  • Filia nr 21 (ul. Syriusza 30),
  • Filia nr 22 (ul. Spacerowa 6),
  • Filia nr 23 (ul. Sopocka 2),
  • Filia nr 25 (ul. Jaśminu 20),
  • Filia nr 30 (ul. Partyzantów 25).

Stanowiska są dostępne dla mieszkańców zgodnie z godzinami otwarcia filii wskazanymi na stronie internetowej www.biblioteka.gliwice.pl.

GŁOSOWANIE W FORMIE PAPIEROWEJ

Papierowe formularze do głosowania są dostępne:

  • do pobrania i wydruku na stronie internetowej gliwice.eu pod hasłem „Gliwicki Budżet Obywatelski”
  • w Urzędzie Miejskim w Gliwicach, w punkcie informacji w holu Biura Obsługi Interesantów przy ul. Zwycięstwa 21 oraz w filii przy ul. Jasnej 31A.
  • w Centrum 3.0 przy ul. Zwycięstwa 1, ul. Jagiellońskiej 21 oraz ul. Studziennej 6.

Głos w formie papierowej można oddać wrzucając wypełniony i podpisany formularz do oznakowanych urn w holu Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ulicy Zwycięstwa 21 oraz w filii UM przy ul. Jasnej 31A, w siedzibach Centrum  3.0 Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 21, ul. Jagiellońskiej 21 oraz ul. Studziennej 6 w godzinach urzędowania. Można go także przesłać wypełniony formularz na adres Centrum 3.0 ul. Zwycięstwa 1, 44-100 Gliwice (o fakcie oddania głosu w terminie decyduje data jego doręczenia przez operatora pocztowego do siedziby Centrum 3.0). W przypadku osób, którym rodzaj niepełnosprawności uniemożliwia oddanie głosu – za pośrednictwem konsultanta ds. osób niepełnosprawnych w Biurze Obsługi Interesantów UM przy ul. Zwycięstwa 21, w godzinach urzędowania (za okazaniem dokumentu potwierdzającego dane osobowe).

KIEDY WYNIKI?

Podczas ustalania wyników głosowania będą brane pod uwagę projekty, które uzyskały poparcie co najmniej 30 głosujących w przypadku projektów dzielnicowych oraz 500 głosujących – w przypadku projektów ogólnomiejskich. Lista zadań, które zostaną zrealizowane w 2022 r. zostanie opublikowana do 15 października.

W trakcie całego głosowania na stronie internetowej Gliwice.eu w dziale Gliwicki Budżet Obywatelski będzie na bieżąco udostępniana aktualna liczba głosów oddanych na poszczególne zadania.

WIEMY, ŻE TO DZIAŁA!

W ubiegłorocznym Gliwickim Budżecie Obywatelskim mieszkańcy chętnie oddawali głosy na inwestycje dotyczące m.in. infrastruktury sportowej, zieleni miejskiej czy remontów dróg i chodników. Dzisiaj korzystamy już ze zrealizowanych projektów. Popularnością cieszyły się także zadania z dziedziny kultury i ekologii – potańcówki dla seniorów z dzielnicy Szobiszowice czy warsztaty pielęgnacji zieleni. Te projekty dzieją się aktualnie. To wszystko jest realizowane w tym roku, na naszych oczach, a świadectwem skuteczności Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego są opinie mieszkańców, bezpośrednich odbiorców działań, które spływają do Centrum 3.0, a także ich  zaangażowanie jako uczestników licznych spotkań, warsztatów, zajęć sportowych.

Zapraszamy do udziału w głosowaniu i zachęcamy do konsultacji osobistych i telefonicznych z pracownikami Centrum 3.0. Zespół ds. GBO działa w filii przy ul. Jagiellońskiej 21 w Gliwicach (e-mail: gbo@gods.gliwice.pl, tel. 32/238-24-55, 734-150-808). DecydujMY!

(GODS/ap)

To się opłaca!

kobieta przy biurku

Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej zaprasza do udziału w projekcie Wyższe kwalifikacje – to się opłaca! Projekt przeznaczony jest dla osób chcących zdobyć kwalifikacje i doświadczenie w zawodzie samodzielnego księgowego. Udział w kursie jest bezpłatny.

Projekt skierowany jest do osób z terenu Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego, po 30 roku życia, niepracujących bądź zatrudnionych na umowach krótkoterminowych lub cywilnoprawnych.
Organizator zapewnia bezpłatny kurs księgowości, staż zawodowy, stypendium, zwrot kosztów dojazdu, catering oraz ubezpieczenie.
Nabór jest stały i potrwa do czerwca 2022 r. Ilość miejsc na poszczególne edycje kursów jest ograniczona.
Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej  www.gapr.pl.
(zakładka projektu: https://gapr.pl/oferta/projekty-unijne/aktualne-projekty-unijne/wyzszekwalifikacje/)

 

Spotkajmy się w Ostropie!

ostropa baner

Zespół opracowujący nową strategię miasta „Gliwice 2040” odwiedza poszczególne dzielnice, by porozmawiać o jakości życia w mieście, oczekiwaniach na przyszłość, działaniach społecznych, szeroko rozumianej aktywności czy ekologii. Do końca września charakterystyczne granatowe namioty pojawią się w każdej części Gliwic.

W niedzielę 19 września staną między godz. 8.45 a 11.00 na placu kościelnym przed kościołem pw. Świętego Ducha. Przyjdźcie koniecznie! Zapowiedzi kolejnych spotkań warto szukać na stronach gliwice.eu i gliwice2040.gliwice.eu, na miejskim profilu Fb oraz na tablicach ogłoszeniowych Rad Dzielnic. Dodatkowych informacji udziela Biuro Rozwoju Miasta UM w Gliwicach (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa

baner

Budowa czy remont własnego mieszkania czy firmy budzą wiele pytań i wątpliwości. Z pomocą przychodzą inżynierowie budownictwa, którzy 25 września będą służyć bezpłatną radą w punktach konsultacyjnych – w Gliwicach będzie to punkt przy ul. Akademickiej 5.

Podczas jednodniowej, ogólnopolskiej akcji „Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa. Budowa, eksploatacja, remont Twojego obiektu”, fachowcy będą odpowiadać na nurtujące pytania dotyczące m.in. procedur związanych z budową czy remontem, wyborem kierownika budowy, materiałów i technologii, przybliżą też zawód inżyniera budownictwa jako zawodu zaufania publicznego.
W Gliwicach punkt konsultacyjny zostanie zorganizowany w sobotę, 25 września, w placówce terenowej Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa na Politechnice Śląskiej, przy ul. Akademickiej 5, w pokoju 133. Z konsultacji będzie można skorzystać w godz. od 9.00 do 16.00.
Jeżeli, ze względu na obostrzenia związane z pandemią, nie będą możliwe bezpośrednie spotkania, zorganizowane zostaną porady telefoniczne pod nr. tel. 32/301-01-77 oraz za pomocą poczty elektronicznej pod adresem: ptgliwice@slk.piib.org.pl.
Więcej informacji na temat Dnia Otwartego inżyniera budownictwa można znaleźć na stronie internetowej www.piib.org.pl. (mf)

 

Najcenniejsze skarby ziemi

skamieniałości na wystawie Geoexpo

Przed nami XXVI Gliwicka Giełda Minerałów, Biżuterii i Skamieniałości pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna. Wydarzenie przyciąga koneserów pięknych kamieni i skamieniałości nie tylko z terenu Gliwic, ale całego regionu.

Są piękne, nieoczywiste, proces ich powstawania jest skomplikowany i czasochłonny, mienią się setkami barw i odcieni, przyciągają wzrok i podsycają pragnienie posiadania – drogocenne kamienie i minerały oprawione w pierścionki, kolczyki, bransolety i sznury korali będzie można podziwiać i kupić podczas najbliższej Gliwickiej Giełdy Minerałów i Skamieniałości, która odbędzie się w weekend 9 – 10 października w hali sportowej przy ul. Górnych Wałów 29, w godz. od 10.00 do 18.00. Będzie to okazja, by kupić elegancki i wartościowy drobiazg i zdobyć wiedzę na temat minerałów i szlachetnych darów natury wydobytych z wnętrza ziemi.
– Giełda przyciąga zarówno znawców i miłośników minerałów, jak i entuzjastów ceniących urok wyjątkowej biżuterii. To okazja, by spotkać kolekcjonerów, rzemieślników, artystów i jubilerów z kraju i zagranicy, z którymi można porozmawiać i zgłębić wiedzę na temat ich kolekcji, a także zobaczyć okazałe, jedyne w swoim rodzaju minerały i kamienie szlachetne. Wystawcy zaprezentują też skamieniałości, meteoryty, bursztyny, kości dinozaurów oraz kamienie szlachetne, rękodzieło artystyczne, oryginalne wyroby jubilerskie i unikatowe ozdoby – mówią organizatorzy wydarzenia.
Bilety na giełdę kosztują 5 i 10 zł. Dzieci do 5. roku życia wchodzą bezpłatnie. Uczestnicy wydarzenia zobowiązani są do przestrzegania zasad reżimu sanitarnego. Giełda została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice.
Więcej informacji na temat giełdy można znaleźć na stronie www.geoexpo.eu. (mf)

 

Zapraszamy na muzyczny podwieczorek!

pianista grający we wnętrzu Willi Caro

W niedzielę 19 września w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) odbędzie się Podwieczorek muzyczny z udziałem sopranistki Aleksandry Stokłosy i pianisty Piotra Oczkowskiego. Koncert rozpocznie się o godz. 16.00.

Po rocznej, wymuszonej pandemią przerwie, wracają niedzielne muzyczne spotkania w salonie Willi Caro. Powrót naszych koncertów łączy się z zakończeniem entuzjastycznie przyjętej wystawy sztuki „Młoda Polska” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Z tego powodu postanowiliśmy pożegnać muzycznie tę bogatą i fascynującą ekspozycję. Koncert stanie się więc swego rodzaju dźwiękowym i poetyckim dopełnieniem znakomitych prac malarskich, rzeźbiarskich i graficznych. Ich wielowymiarowość znajdzie swoje odbicie w programie koncertu, na który złoży się wybór pieśni kompozytorów polskich okresu modernizmu. W nich bowiem w sposób doskonały odbija się swoisty artystyczny ferment i ścieranie się różnych kierunków, zauważalne tak wyraźnie w malarstwie, rzeźbie czy grafice tamtych czasów. Usłyszymy więc muzykę czołowego przedstawiciela słynnej Spółki Nakładowej Młodych Kompozytorów Polskich – Karola Szymanowskiego i jego nieco starszego kolegi Mieczysława Karłowicza. Jednocześnie jednak pojawią się twórcy stojący pomiędzy „dawnym” i „nowym”, jak Ignacy Jan Paderewski czy Henryk Opieński. Zaś wśród autorów tekstów znajdą się m.in: obecny na wystawie Stanisław Wyspiański i przyrodni brat malarza Włodzimierza Tetmajera – Kazimierz Przerwa-Tetmajer.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 15 września w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wt.-sob., godz. 10.00-18.00). Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zakup biletów w przedsprzedaży. (mat. org.)