Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 13 września 2021 r.

// 13-09-2021

GBO 2022. DecydujMY razem!

baner

Do 15 września trwa głosowanie na projekty zaproponowane do realizacji w 2022 roku w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 175 zadań, w tym 165 dzielnicowych oraz 10 ogólnomiejskich. Każdy gliwiczanin może oddać w sumie dwa głosy – jeden na projekt dzielnicowy i jeden na projekt ogólnomiejski. Wspólnie zdecydujmy, które zwyciężą i zmienią Gliwice – nasze otoczenie, społeczność – na lepsze.

KTO MOŻE ZAGŁOSOWAĆ?

W procedurze głosowania Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego może uczestniczyć każdy mieszkaniec Gliwic. Można zagłosować na JEDEN wybrany projekt ogólnomiejski i JEDEN wybrany projekt dzielnicowy.

Wykaz projektów zakwalifikowanych do głosowania zamieszczony jest na stronie Gliwice.eu w dziale Gliwicki Budżet Obywatelski oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego. Można tam również znaleźć kwoty dla dzielnic oraz informacje o liczbie głosów umożliwiającej udział dzielnic w tzw. puli dla aktywnych , a także listę wszystkich złożonych wniosków, zawierającą informacje o zgłoszonych projektach wraz ze skanami wniosków.

GŁOSOWANIE W FORMIE ELEKTRONICZNEJ

Głos można oddać na elektronicznych formularzach, dostępnych na stronie internetowej Gbo.gliwice.eu do godz. 20.00 15 września 2021 r. Jeden adres e-mail może zostać wykorzystany do udziału w głosowaniu przez jednego uprawnionego.

W celu ułatwienia głosowania elektronicznego wprowadzone zostały stanowiska do oddawania głosów w wybranych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.

Wykaz filii MBP, w których są dostępne stanowiska do głosowania elektronicznego:
  • Biblioteka Centralna (ul. Kościuszki 17),
  • Biblioforum (ul. Lipowa 1),
  • Filia nr 1 (pl. Inwalidów Wojennych 3),
  • Filia nr 5 (ul. Perkoza 12),
  • Filia nr 7 (ul. Junaków 4),
  • Filia nr 9 (ul. Czwartaków 18),
  • Filia nr 13 (ul. Paderewskiego 56),
  • Filia nr 16 (ul. Przedwiośnie 2),
  • Filia nr 20 (ul. Bernardyńska 2),
  • Filia nr 21 (ul. Syriusza 30),
  • Filia nr 22 (ul. Spacerowa 6),
  • Filia nr 23 (ul. Sopocka 2),
  • Filia nr 25 (ul. Jaśminu 20),
  • Filia nr 30 (ul. Partyzantów 25).

Stanowiska są dostępne dla mieszkańców zgodnie z godzinami otwarcia filii wskazanymi na stronie internetowej www.biblioteka.gliwice.pl.

GŁOSOWANIE W FORMIE PAPIEROWEJ

Papierowe formularze do głosowania są dostępne:

  • do pobrania i wydruku na stronie internetowej gliwice.eu pod hasłem „Gliwicki Budżet Obywatelski”
  • w Urzędzie Miejskim w Gliwicach, w punkcie informacji w holu Biura Obsługi Interesantów przy ul. Zwycięstwa 21 oraz w filii przy ul. Jasnej 31A.
  • w Centrum 3.0 przy ul. Zwycięstwa 1, ul. Jagiellońskiej 21 oraz ul. Studziennej 6.

Głos w formie papierowej można oddać wrzucając wypełniony i podpisany formularz do oznakowanych urn w holu Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ulicy Zwycięstwa 21 oraz w filii UM przy ul. Jasnej 31A, w siedzibach Centrum  3.0 Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 21, ul. Jagiellońskiej 21 oraz ul. Studziennej 6 w godzinach urzędowania. Można go także przesłać wypełniony formularz na adres Centrum 3.0 ul. Zwycięstwa 1, 44-100 Gliwice (o fakcie oddania głosu w terminie decyduje data jego doręczenia przez operatora pocztowego do siedziby Centrum 3.0). W przypadku osób, którym rodzaj niepełnosprawności uniemożliwia oddanie głosu – za pośrednictwem konsultanta ds. osób niepełnosprawnych w Biurze Obsługi Interesantów UM przy ul. Zwycięstwa 21, w godzinach urzędowania (za okazaniem dokumentu potwierdzającego dane osobowe).

KIEDY WYNIKI?

Podczas ustalania wyników głosowania będą brane pod uwagę projekty, które uzyskały poparcie co najmniej 30 głosujących w przypadku projektów dzielnicowych oraz 500 głosujących – w przypadku projektów ogólnomiejskich. Lista zadań, które zostaną zrealizowane w 2022 r. zostanie opublikowana do 15 października.

W trakcie całego głosowania na stronie internetowej Gliwice.eu w dziale Gliwicki Budżet Obywatelski będzie na bieżąco udostępniana aktualna liczba głosów oddanych na poszczególne zadania.

WIEMY, ŻE TO DZIAŁA!

W ubiegłorocznym Gliwickim Budżecie Obywatelskim mieszkańcy chętnie oddawali głosy na inwestycje dotyczące m.in. infrastruktury sportowej, zieleni miejskiej czy remontów dróg i chodników. Dzisiaj korzystamy już ze zrealizowanych projektów. Popularnością cieszyły się także zadania z dziedziny kultury i ekologii – potańcówki dla seniorów z dzielnicy Szobiszowice czy warsztaty pielęgnacji zieleni. Te projekty dzieją się aktualnie. To wszystko jest realizowane w tym roku, na naszych oczach, a świadectwem skuteczności Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego są opinie mieszkańców, bezpośrednich odbiorców działań, które spływają do Centrum 3.0, a także ich  zaangażowanie jako uczestników licznych spotkań, warsztatów, zajęć sportowych.

Zapraszamy do udziału w głosowaniu i zachęcamy do konsultacji osobistych i telefonicznych z pracownikami Centrum 3.0. Zespół ds. GBO działa w filii przy ul. Jagiellońskiej 21 w Gliwicach (e-mail: gbo@gods.gliwice.pl, tel. 32/238-24-55, 734-150-808). DecydujMY!

(GODS/ap)

Gliwice ich inspirują

otwarcie we wnętrzu Willi Caro

W poniedziałek 13 września rozpoczął się XII Międzynarodowy Plener Malarski „Moje Miasto” Gliwice 202. Do 22 września będziemy gościć artystów z Armenii, Białorusi, Gruzji, Litwy, Ukrainy i Polski. Plastyków powitał prezydent Gliwic Adam Neumann.

Prace wykonane podczas pleneru „Moje Miasto” będzie można obejrzeć od 4 listopada w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych (ul. Studzienna 6). Wydarzenie zostało zorganizowane przez Okręg Gliwicko-Zabrzański ZPAP-u przy finansowym wsparciu Miasta Gliwice i pod patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna.

Smaki dziedzictwa

baner

Przed nami 29. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Wydarzenia w całej Polsce odbędą się w drugi i trzeci weekend września (11 i 12 oraz 18 i 19 września), pod hasłem „Smaki dziedzictwa”. Również w Gliwicach!

Europejskie Dni Dziedzictwa to projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o zasięgu ogólnoeuropejskim. Co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy, również te niedostępne na co dzień oraz wziąć udział w wielu wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych, m.in. koncertach, wystawach, festynach historycznych, prezentacjach ginących zawodów, wykładach oraz kiermaszach wyrobów artystycznych i rzemieślniczych.  
Tradycje kulinarne, przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, lokalne obyczaje, obiekty związane z turystyką kulturową, zabytki przetwórstwa spożywczego – to dziedzictwo szczególnie ważne dla tożsamości narodu, który przez lata znajdował się w rękach zaborców, a mimo to nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych przejawach tradycji rzemieślniczych, m.in. obiektach takich, jak mleczarnie, piekarnie czy fabryki cukierków, ale również na dziedzictwie kultury niematerialnej – zwyczajach, recepturach i obrzędach. EDD pozwalają lepiej poznać naszą historię i kulturę. Przyczyniają się do wzmocnienia poczucia wspólnoty i odpowiedzialności za nasze dziedzictwo, a co się z tym wiąże – do jego lepszej ochrony i zaangażowania w nią lokalnych społeczności – mówią organizatorzy.
Tegoroczna edycja „Smaki Dziedzictwa” w Gliwicach będzie się koncentrowała na wystroju dawnych sklepów rzeźniczych. W naszym mieście zachowało się siedem takich wnętrz. Dekoracyjne i bardzo efektowne okładziny ścian z wielobarwnych, szkliwionych płytek ceramicznych, z nadrukiem lub reliefem stanowiły znakomite uzupełnienie secesyjnej architektury. Zwiedzanie, pod kierunkiem Ewy Pokorskiej-Ożóg, Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gliwicach, rozpocznie się 18 września o godz. 11.00 od dawnej „jatki” przy ul. Zwycięstwa 38, obecnie kawiarni. Zwiedzający zobaczą przykład znakomitego dostosowania zabytkowych elementów do współczesnych potrzeb. W trakcie wycieczki będzie można zobaczyć jeszcze funkcjonujący sklep mięsny z zabytkową ceramiką oraz czekoladziarnię – kolejną adaptację dawnego sklepu rzeźniczego przy ul. Krupniczej 12.
W ramach EDD, w całej Polsce odbędą się  setki wydarzeń, w których weźmie udział ponad 500 organizatorów i tysiące uczestników. Jak znaleźć imprezę, spotkanie lub wykład, który nas zainteresuje? Wystarczy skorzystać aplikacji mobilnej EDD. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.edd.nid.pl oraz w mediach społecznościowych https://www.facebook.com/europejskie.dni.dziedzictwa/.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Będzie ciekawie i bardzo smacznie! (mf)

 

Apteczny punkt szczepień w CH FORUM

szczepienia baner

Od 14 września zaszczepić się przeciwko COVID-19 będzie można również w gliwickim CH FORUM przy ul. Lipowej. Punkt szczepień będzie działał w aptece sieci Super-Pharm.

Szczepienia w odpowiednio dostosowanym pomieszczeniu poprowadzi wykwalifikowany personel medyczny. Pacjenci będą przyjmowani przy zachowaniu reżimu sanitarnego zgodnie z aktualnymi wytycznymi. Każda zaszczepiona osoba na miejscu otrzyma międzynarodowy certyfikat zaświadczający o przyjęciu szczepionki.

Funkcjonowanie punktu szczepień zostało tak zorganizowane, aby nie wpływało na komfort pacjentów korzystających z usług apteki.  Na szczepienie można zapisać się przez:

  • Internetowe Konto Pacjenta,
  • ogólnopolską infolinię pod numerem telefonu 989, · e-rejestrację dostępną na stronie www.gov.pl/szczepimysie.

Informacje o rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19 dostępne są na oficjalnej stronie www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja.

Uruchamianie tymczasowych punktów szczepień w Aptekach Super-Pharm ma na celu usprawnienie procesu szczepienia powszechnego.

Fachowej wiedzy i inspiracji nie brakowało

wystawcy z roślinami i odwiedzający przed Areną Gliwice

Za nami kolejna odsłona Targów Budownictwa EXPOBUD. Dwudniowe wydarzenie w Arenie Gliwice cieszyło się sporym zainteresowaniem – z profesjonalnych porad i oferty kilkudziesięciu wystawców skorzystało kilkuset odwiedzających.

Bardzo się cieszymy, że targi budownictwa wróciły do Areny Gliwice, że po wielu miesiącach wyłączenia pandemicznego znów powraca normalność, również w tej dziedzinie. Przyjechało wielu wystawców z dalekich zakątków Polski, a nawet z zagranicy. To potwierdza, że jesteśmy postrzegani jako miasto rozwijające się i jako dynamiczny rynek konsumentów – mówi prezydent Gliwic Adam Neumann.  
Podczas dwudniowego wydarzenia odbyły się panele budowlane, instalacyjne i wyposażenia wnętrz oraz kiermasz roślin ozdobnych. Można było znaleźć ekologiczne rozwiązania do domu i ogrodu, pompy ciepła, systemy fotowoltaiczne, odnawialne źródła energii oraz skorzystać z konsultacji i poznać nowości z branży budowlanej i ogrodniczej. Zaprezentowały się też firmy branży deweloperskiej, instalacyjnej, ogrodniczej oraz kamiennej i ceramicznej. Miłośnicy klasycznego i nowoczesnego wykończenia terenów wokół domu mieli z kolei okazję zapoznać się z ofertą wystawców prezentujących kamień naturalny i tarasy kompozytowe. Ponadto na stoisku Urzędu Miejskiego w Gliwicach można było zapoznać się z programami dofinansowania zmiany ogrzewania, które przekazywali pracownicy Wydziału Środowiska. Zgodnie z tradycją odbył się też konkurs na najlepszych wystawców i najlepsze produkty.
Targi EXPOBUD to impreza tematyczna poświęcona szeroko pojętej branży budowlanej, w której uczestniczą wystawcy, eksperci oraz miłośnicy urządzania i dekorowania domu. Jeżeli ktoś przegapił tegoroczny EXPOBUD, powinien wypatrywać kolejnego tego typu wydarzenia –  Targi Budownictwa to stały punkt na mapie branżowych imprez w Gliwicach!
Targi zorganizowała Agencja Informacyjno-Reklamowa „Promocja” we współpracy z Areną Gliwice. Współgospodarzem wydarzenia było Miasto Gliwice. (mf)

 

Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego

baner

Podczas tegorocznych, XIX Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego, których kuratorem jest dr Ryszard Nakonieczny, będziemy wędrować pomiędzy biegunami gliwickiego modernizmu. W mieście nad Kłodnicą przedwojenny modernizm niemiecki (1900 - 1939) spotyka się z powojennym modernizmem polskim (1945-dziś).

Ich dialog tworzy jedyną w swoim rodzaju opowieść o tym, jak w architekturze ujawnia się licząca już ponad dwa stulecia idea "nowoczesności" tak przecież bliska miastu, które o sobie samym mówi, że "Przyszłość jest tu". Tegoroczna edycja GDDK to także pierwsza odsłona wytyczanego przez Muzeum "Szlaku gliwickiego modernizmu" oraz zapowiedź książki Ryszarda Nakoniecznego o architekturze modernistycznej w Gliwicach, która już niedługo ukaże się w muzealnej oficynie wydawniczej. XIX edycją GDDK zainaugurujemy także roczny cykl wykładów "Modernizm, postmodernizm, architektura" przygotowanych przez filozof, Ewę Chudybę. Jego przedmiotem będzie ideowe zaplecze nurtów i zjawisk w obrębie kultury, które określamy z pomocą pojęć takich jak: modernizm i postmodernizm oraz to, jak pod ich wpływem kształtuje się architektura i nasze jej rozumienie.

Zjawisko modernizmu w architekturze Gliwic miało swe preludium wcześniej niż w innych częściach Europy. Tendencja ta rozpoczyna się od pruskiej industrializacji o brytyjskiej proweniencji, przechodząc potem przez 3 kolejne etapy rozwoju: wczesną (Art Nouveau, Ekspresjonizm, reedycja stylu około 1800 roku), dojrzałą (Neues Bauen czyli styl międzynarodowy) i późną (socmodernizm). Ale nurt ten nie umarł jak twierdził Charles Jencks - znany teoretyk architektury, jego pryncypia są ponadczasowe, żyje i uwidacznia się w nowej odsłonie neo- trans- lub meta-modernizmu. Spróbujmy razem odkryć je w przestrzeni miasta - mówi Ryszard Nakonieczny.

PROGRAM:

Piątek 17.09, platforma ZOOM, godz. 18.00
„Bieguny gliwickiego modernizmu” wykład otwierający XIX GDDK
Prowadzenie: dr Ryszard Nakonieczny –Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach           
Zapisy pod adresem: zapisy@muzeum.gliwice.pl
 
Sobota, 18.09, wycieczka piesza, godz. 11.00-15.00
Zawiązki i owoce przedwojennego modernizmu niemieckiego (1900 - 1939)
Zbiórka: Kamienica u zbiegu ulic Gorzołki i Częstochowskiej
Trasa obejmuje 20 obiektów.
Przewodnik: dr Ryszard Nakonieczny – Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
 
Niedziela, 19.09 wycieczka piesza, godz. 11.00-15.00
Plon powojennego modernizmu polskiego (1945 - dziś)
Zbiórka: Urząd Miejski (przed wejściem głównym),
Trasa obejmuje 15 obiektów.
Przewodnik: dr Ryszard Nakonieczny – Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach
 
Uwaga! Zapisy na wycieczki piesze prowadzone będą pod numerem telefonu 783 560 006 od wtorku, 14 września 2021. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc - zapisy prowadzimy WYŁĄCZNIE TELEFONICZNIE - decyduje kolejność zgłoszeń. Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 miejsca. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w wycieczkach wyłącznie pod opieką dorosłych.
Muzeum zastrzega, że ze względu na stan epidemii uczestnicy wydarzeń w ramach XIX GDDK zobowiązani są do noszenia maseczek (w przypadku zwiedzania wnętrz) oraz przestrzegania innych zasad sanitarnych m.in. dystansu społecznego. Wydarzenia mogą zostać odwołane, bądź mogą zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia dotyczące liczby uczestniczących w nich osób. (MwG)

 

 

Spotkajmy się na Zatorzu!

zatorze baner

Zespół opracowujący nową strategię miasta „Gliwice 2040” odwiedza poszczególne dzielnice, by porozmawiać o jakości życia w mieście, oczekiwaniach na przyszłość, działaniach społecznych, szeroko rozumianej aktywności czy ekologii. Do końca września charakterystyczne granatowe namioty pojawią się w każdej części Gliwic!

W piątek 17 września staną na skrzyżowaniu ulic Lipowej i Księcia Józefa Poniatowskiego. Przyjdźcie koniecznie między godz. 9.00 a 11.00! Zapowiedzi kolejnych spotkań warto szukać na stronach gliwice.eu i gliwice2040.gliwice.eu, na miejskim profilu Fb oraz na tablicach ogłoszeniowych Rad Dzielnic. Dodatkowych informacji udziela Biuro Rozwoju Miasta UM w Gliwicach (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

O puchar Piastunek

Dziewczyna na bramce

W drugiej połowie września na boisku przy ul. Orkana odbędzie się I Turniej o Puchar Piastunek 2021. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna.

W wydarzeniu wezmą udział uczennice szkół podstawowych. Od 27 do 28 września o puchar powalczy około 200 zawodniczek. Turniej organizuje Stowarzyszenia GTW.
Warto pamiętać, że Piastunki Gliwice zdobyły Mistrzostwo  Kobiet w Piłce Nożnej w 1995 i 1996 r. Turniej ma zachęcić młodych ludzi do rywalizacji i wstąpienia w szeregi klubu, a także aktywizować i integrować nauczycieli wychowania fizycznego. Celem wydarzenia jest również promocja piłki nożnej i futsalu kobiet oraz upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia – mówi Dariusz Opoka, prezes Stowarzyszenia GTW.
Zdobywcy pierwszych trzech miejsc wywalczą dla swoich szkół sprzęt przydatny podczas lekcji wychowania fizycznego.  
Przypominamy, że od 7 września treningi młodych piłkarek odbywają się  w każdy wtorek, czwartek i piątek na boisku przy ul. Orkana 8. Kochasz piłkę? Dołącz do nich! Zajęcia startują zawsze o godz. 17.00
Patronat nad turniejem objęli: Jarosław Bryś, prezes podokręgu Zabrze Śląskiego Związku Piłki Nożnej, Prezydent Miasta Gliwice Adam Neumann, wsparcia udziela także Przewodniczący Rady Miasta Marek Pszonak.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.gtwgliwice.pl. (mf)

 

 

Gliwickie pięściarki w czołówce!

pięściarki w akcji

W miniony weekend zakończyły się XVI Międzynarodowe Mistrzostwa Śląska Kobiet w Boksie pod patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna. W hali Jasna 31 świetnie zaprezentowały się zawodniczki GUKS Carbo Gliwice, brylując w swoich kategoriach wagowych.

Lidia Fidura została Międzynarodową Mistrzynią Śląska 2021. Brązowe medale dla klubu GUKS Carbo Gliwice wywalczyły: Oliwia Szydlik, Beata Rdest, Anna Knapik i Oliwia Załuska. Gratulacje! Wszystkim zawodniczkom życzymy dalszych sukcesów i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów.

Bolesna lekcja w Sopocie

GTK w  akcji

Do tej gliwiczanom w Sopocie powodziło się nadzwyczaj dobrze. Tym razem jednak Trefl był zespołem zdecydowanie lepszym i pokonał GTK aż 91:68. Podopieczni Roberta Witki tylko w pierwszej kwarcie grali na odpowiednim poziomie, w pozostałych częściach meczu byli wyraźnie słabsi od rywala.

Zgodnie z tradycją ostatnich spotkań GTK dobrze rozpoczęło rywalizację z Treflem. Po wznowieniu gry zespół Roberta Witki nadal utrzymywał bezpieczny dystans punktowy, ale w połowie kwarty gliwiczanie stanęli w ataku. Trefl wygrał ostatni fragment gry przed dłuższą przerwą i wyszedł na prowadzenie.

Po przerwie GTK rzuciło się do odrabiania strat. Gdy objęło prowadzenie, odpowiedź sopocian była błyskawiczna – przed ostatnią częścią meczu wyszli na 11-punktowe prowadzenie. W tej sytuacji trener Witka dokonał zmiany prawie całej piątki, ale nowe ustawienie nie przyniosło skutku. Trefl pilnował wyniku i kolejnymi akcjami jeszcze powiększał przewagę. Ostatecznie GTK przegrało różnicą aż 23 punktów. Gliwiczanie nie mają wiele czasu na poprawę, bo już w czwartek zmierzą się na własnym parkiecie z Legią Warszawa.

Porażka z Miedziowymi

Piast Gliwice

W pierwszym niedzielnym meczu 7. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy Piast Gliwice w dramatycznych okolicznościach uległ Zagłębiu Lubin 0:1. Chociaż do 97. minuty utrzymywał się wynik remisowy, w jednej z ostatnich akcji meczu Evgeny Bashkirov zdobył zwycięskiego gola dla Miedziowych i to goście zainkasowali komplet punktów.

Goście od pierwszych minut grali bardzo agresywnie i bez pardonu przerywali akcje Niebiesko-Czerwonych. Piłkarze Piasta jednak nie zrażali się takim „powitaniem” i konsekwentnie napierali na rywala. To podopieczni Waldemara Fornalika wykazywali więcej chęci na boisku, co przełożyło się na liczbę sytuacji podbramkowych. Najaktywniejszy wśród gospodarzy był Patryk Sokołowski. Strzelec zwycięskiego gola ze spotkania z Górnikiem Zabrze próbował trzykrotnie w pierwszym fragmencie gry. Najbliżej był przy pierwszej sytuacji, kiedy to po główce trafił w poprzeczkę. Miedziowi starali się odpowiedzieć strzałem zza pola karnego, ale nie była to sytuacja stuprocentowa. Obie drużyny wykonywały sumienną pracę w defensywie. Pomimo wielu dośrodkowań w pole karne gości, ofensywnie grający piłkarze, mieli kłopoty, by odnaleźć wolną przestrzeń i wykończyć skutecznie akcję.

Tempo w pierwszych minutach drugiej części rywalizacji nieco zwolniło. Piast oddał inicjatywę, lecz nie przełożyło się to na rozmiar zagrożenia ze strony przeciwnika. W ostatnim kwadransie gliwiczanie znów doszli do głosu. Na przedmeczowej konferencji prasowej Patryk Sokołowski zaznaczył, że kluczem do osiągnięcia korzystnego wyniku będzie koncentracja. Tę zachował František Plach w 80. minucie meczu, kiedy to lubinianie mieli optymalne warunki, by strzelić gola. Postawa słowackiego bramkarza zniweczyła te plany. Zagłębiu, które już w doliczonym czasie gry tylko się broniło, dopisało sporo szczęścia. W totalnym zamieszaniu i w gąszczu nóg nie udało się znaleźć drogi do siatki. Kiedy już wszystko zwiastowało podział punktów przy Okrzei, w ostatniej akcji meczu lubinianie strzelili zwycięskiego gola.

Biuro Prasowe 
GKS Piast SA

Warsztaty literackie

baner

Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych zaprasza na Warsztaty Literackie z Krzysztofem Siwczykiem. Bezpłatne spotkania od będą się 13 i 27 września.

Spotkania adresowane są do wszystkich osób zajmujących się pisaniem prozy, poezji, eseistyki, tekstów krytyczno-literackich oraz zainteresowanych tą tematyką. Warsztaty będą polegały na badaniu tekstu literackiego, ćwiczeniach, interpretacji tekstów oraz wsparciu w publikacji prozy, wierszy, recenzji w prasie literackiej i ogólnopolskich periodykach kulturalno-społecznych.
Warsztaty poprowadzi Krzysztof Siwczyk, poeta, recenzent, autor dziewięciu tomów wierszy, tomu szkiców krytyczno-literackich oraz okazjonalnie aktor, m.in. odtwórca głównych ról w dwóch filmach fabularnych: "Wojaczek" reż. Lech Majewski i "Wydalony", reż. Adam Sikora. Jest współtwórcą grupy poetyckiej Na Dziko, pracownikiem Instytutu Mikołowskiego, felietonistą "Polityki” oraz laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2014) i Nagrody Literackiej Gdynia (2017)
Warsztaty odbędą się w poniedziałki, 13 i 27 września, o godz. 17.30 w Centrum Organizacji Kulturalnych przy ul. Studziennej 6. Wstęp wolny. Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych. Projekt jest finansowany z budżetu Miasta Gliwice. (mf)