Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 13 kwietnia 2021 r.

Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 13 kwietnia 2021 r.

Dodano: 13.04.2021
// 13-04-2021

Jakie opłaty za żłobek? Trwają konsultacje

Tablica z napisem zagłosuj

Gliwice planują zmienić sposób wyliczania opłaty za pobyt dzieci w żłobkach miejskich. Od 6 do 21 kwietnia każdy zainteresowany gliwiczanin może zagłosować na jedną z dwóch propozycji na stronie gliwice.eu.

ZAGŁOSUJ TUTAJ

Jak zagłosować?

 • Otwórz ankietę i wybierz jedną z propozycji. Wpisz adres e-mail, na który przesłany zostanie link do potwierdzenia głosowania. Przepisz znaki z obrazka i kliknij „Głosuj”.
 • Sprawdzaj skrzynkę mailową i po otrzymaniu korespondencji z linkiem, koniecznie potwierdź oddany głos, klikając w otrzymany link.
 • Jeden adres mailowy może być wykorzystany do głosowania tylko jeden raz.
 • Głos możesz potwierdzić w ciągu 1 godziny od momentu zarejestrowania go na stronie internetowej. Po tym czasie link w e-mailu nie będzie już aktywny. Możesz jednak powtórzyć głosowanie, korzystając z poprzedniego adresu mailowego.

Zachęcamy do wzięcia udziału w internetowej ankiecie i oddania głosu na wybraną przez siebie, preferowaną propozycję. Głosy gliwiczan zadecydują o tym, które rozwiązanie może zostać wprowadzone.

Opieka nad maluchami to absolutnie priorytetowa kwestia dla rodziców, ale również istotne zagadnienie w polityce społecznej Gliwic. Miasto systematycznie wspiera opiekę nad dziećmi w żłobkach publicznych i niepublicznych. Dzięki temu miejsc dla maluchów jest coraz więcej.

W Gliwicach działają obecnie Żłobki Miejskie z czterema oddziałami w różnych częściach miasta. Łącznie mogą one przyjąć 241 dzieci. W placówkach tych obowiązuje skomplikowany sposób naliczania opłat za pobyt maluchów, na co często skarżą się rodzice. Miasto przygotowało więc czytelniejsze propozycje, które poddało pod głosowanie gliwiczan.   

W miejsce obecnego wzoru wprowadzona ma być stała opłata miesięczna za pobyt dziecka w publicznym żłobku. Obecnie opłata w żłobku miejskim w Gliwicach jest liczona od godziny i kształtuje się – w  zależności od dochodu – w przedziale od 62 groszy do 5,62 zł za godzinę. Tymczasem stała miesięczna opłata to standard w wielu śląskich miastach.

Która z przedstawionych propozycji powinna obowiązywać w Gliwicach?

Pierwsza propozycja to wprowadzenie jednakowej opłaty dla wszystkich za pobyt dziecka w Żłobkach Miejskich, druga przewiduje trzy stawki w zależności od dochodu netto na osobę w rodzinie (do dochodu nie wlicza się świadczenia 500+).

I propozycja – opłata jednakowa dla wszystkich
Wysokość opłaty miesięcznej za pobyt dziecka w Żłobkach Miejskich

 • 300 zł niezależnie od dochodu

II propozycja – opłata zależna od dochodu w rodzinie
Wysokość opłaty miesięcznej za pobyt dziecka w Żłobkach Miejskich

 • 150 zł dla dochodu netto na osobę w rodzinie do 1.100 zł
 • 250 zł dla dochodu netto na osobę w rodzinie pow. 1.100 zł do 1.700 zł
 • 400 zł dla dochodu netto na osobę w rodzinie pow. 1.700 zł

W każdym z wariantów rodzice dodatkowo płaciliby do 7 zł dziennie za wyżywienie. Tak jak dotąd, opłata za wyżywienie nie byłaby pobierana w przypadku nieobecności dziecka. 

Co ma zmienić się w opłatach za Żłobki Miejskie?

 • Przewidziane jest wprowadzenie stałej opłaty miesięcznej, bez względu na liczbę nieobecności dziecka.
 • W zależności od wybranego wariantu, opłata może być niezależna od dochodu i jednakowa dla wszystkich albo zależna od dochodu (tak jest teraz). W efekcie niektórzy rodzice mogą płacić więcej, inni mniej niż obecnie.
 • Wykaz stawek jest przejrzysty i prostszy niż obowiązujący od lat wzór naliczania opłaty, który – jak zgłaszali niektórzy mieszkańcy – jest zbyt skomplikowany.

W ubiegłym roku wpływy z opłat rodziców w Żłobkach Miejskich wyniosły około 350 tys. zł, ale na utrzymanie tych placówek miasto wydało ponad 4 mln zł więcej. Koszt utrzymania miejsca dla jednego dziecka w żłobku publicznym wynosi około 1400 zł miesięcznie.

Gliwicki samorząd w jak najszerszym zakresie stara się pomagać rodzicom maluchów. Dofinansowuje pobyt dzieci zarówno w żłobkach publicznych, jak i prywatnych. W ubiegłym roku dotacje w łącznej wysokości ponad 2 mln zł otrzymały wszystkie niepubliczne placówki, które przystąpiły do miejskiego konkursu. To 13 z 17 żłobków prywatnych.

Miasto obecnie wspiera finansowo rodziców 600 dzieci korzystających ze żłobków niepublicznych.

Pomoc z miasta przyczynia się do tworzenia nowych miejsc dla dzieci w placówkach niepublicznych i powiększania sieci żłobków. Pozwala odciążyć rodzinne budżety, bo w efekcie rodzice płacą mniej za opiekę nad pociechami. W 2013 roku Gliwice dopłacały do 20 miejsc w żłobkach niepublicznych, a obecnie liczba ta sięga 600.

W zależności od stawek obowiązujących w danej placówce niepublicznej, miejskie dopłaty wynoszą od 250 do 500 zł miesięcznie. W żłobkach prywatnych opłaty pozostają jednak generalnie wyższe niż w miejskich.

W żłobkach prywatnych, które otrzymują miejskie dotacje, rodzice płacą miesięcznie od mniej więcej 700 zł do ponad 1100 zł.
Aktualnie żłobki publiczne i niepubliczne w Gliwicach mogą przyjmować w sumie 1020 maluchów. Choć wciąż miejsc nie wystarcza dla wszystkich chętnych, miasto plasuje się w śląskiej czołówce pod względem tzw. użłobkowienia, czyli liczby miejsc w stosunku do liczby dzieci w wieku 0 – 3.

Przykładowe opłaty za żłobki publiczne w naszym województwie w 2020 roku - całkowita opłata miesięczna przy założeniu 9-godzinnego pobytu dziecka 21 dni w miesiącu:

Dąbrowa Górnicza - 246 zł
Katowice - 255 zł
Sosnowiec - 286 zł
Mysłowice - 297 zł
Piekary Śląskie - 305 zł
Zabrze - 315 zł
Tychy - 315,50 zł
Siemianowice Śląskie - 338,10 zł
Chorzów - 350,70 zł
Świętochłowice - 399 zł
Jaworzno - 402 zł
Jastrzębie-Zdrój - 427,50 zł
Ruda Śląska - 442,20 zł
Bielsko-Biała - 505,50 zł
Bytom - 541,75 zł
Częstochowa - 547,00 zł
Rybnik - 568 zł

 

Zasady obsługi klientów. Rejestracja telefoniczna na stanowisku CEiDG

urząd miejski

 Urząd cały czas działa  zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami definiującymi  zasady bezpieczeństwa i w najbliższym czasie nie jest planowane wprowadzanie żadnych istotnych zmian w organizacji jego pracy.

UWAGA:

Od 12 kwietnia klienci chcący załatwiać sprawy na stanowisku działalności gospodarczej, związane z CEiDG, będą przyjmowani po wcześniejszej rezerwacji terminu pod nr tel.: 32-238-56-76 lub 32-239-11-84.

 

REJESTRACJA POJAZDÓW - REZERWACJA WIZYTY

Wejście od ul. Zwycięstwa (przy bankomacie) jest przeznaczone dla klientów:

1. Wydziału KomunikacjiUwaga - atualne zasady obsługi w Referacie Rejestracji Pojazdów

Obowiązuje elektroniczna rejestracja wizyt klientów Referatu Rejestracji Pojazdów (pod adresem https://rezerwacjakm.gliwice.eu/index.php). 

Sprawy z zakresu Praw Jazdy – złożenie wniosku o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, pozwolenia na kierowanie tramwajem, prawa jazdy (zmiana ważności, zmiana danych, utrata/zniszczenie dokumentu), złożenie wniosku o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) i odbiór nowego dokumentu - bez wcześniejszego umawiania wizyty.

Wydział Komunikacji przypomina, że istnieją następujące formy realizacji spraw:

- złożenie dokumentów w Biurze Podawczym Urzędu,

- przesłanie zawiadomień / wniosków z wykorzystaniem platformy SEKAP oraz ePUAP,

- rezerwacja internetowa terminu wizyty w Referacie Rejestracji Pojazdów.

- telefoniczne umówienie wizyty w Referacie przy ul. Jasnej 31a – dotyczy klientów zbiorowych (tzn. klientów którzy są zainteresowani załatwieniem podczas jednej wizyty 3 lub więcej spraw).

2. stanowisk Wydziału Podatków i Opłat;

3. Biura Obsługi Interesantów – z wyjątkiem Biura Podawczego.

 

Wejściem od ul. Zwycięstwa z lewej strony głównych drzwi wejściowych wchodzą osoby zgłaszające zgon.

 

Wejście od ul. Wyszyńskiego jest przeznaczone dla klientów:

 1. Wydziału Spraw Obywatelskich – uwaga, klientom nie są już wydawane identyfikatory! Nie trzeba umawiać się telefonicznie, jednak na sali bezpośredniej obsługi może przebywać maksymalnie do 6 klientów (w zależności od liczby czynnych stanowisk). W przypadku, gdy wszystkie stanowiska na sali będą zajęte, klienci powinni oczekiwać na obsługę w holu. Po wejściu do budynku UM należy zdezynfekować ręce (lub założyć rękawiczki), warto także mieć własny długopis.
 • W celu usprawnienia obsługi, należy wypełnić wcześniej stosowne wnioski lub zgłoszenia oraz załączyć potwierdzenie dokonania opłaty w przypadku wniosku o wydanie zaświadczenia. Niezbędne druki można pobrać ze strony internetowej pod adresem: http://bip.gliwice.eu/formularze oraz przy wejściu głównym do UM. Katalog spraw z opisami usług z zakresu Wydziału Spraw Obywatelskich znajduje się pod adresem: http://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
 • Wykaz spraw, które można załatwić w pełni elektronicznie, korzystając z platformy ePUAP lub ze strony obywatel.gov.pl, można znaleźć na stronie https://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
 1. Od poniedziałku 19 października 2020 r. do odwołania Urząd Stanu Cywilnego pozostaje zamknięty dla bezpośredniej obsługi klienta, z wyjątkiem rejestracji zgonów. Dokumenty można składać w Biurze Podawczym (wejście od strony ul. Wyszyńskiego) oraz drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP. !!! Od 30 października 2020 r. w ceremonii ślubu cywilnego w Ratuszu może uczestniczyć tylko 5 osób – 2 zawierających małżeństwo, 2 świadków, urzędnik USC !!!
 2. Terenowego Punktu Paszportowego podlegającego Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu – decyzją ŚUW wizyta jest możliwa wyłącznie po telefonicznym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy);
 3. Biura Podawczego – bez ograniczeń;
 4. pozostałych wydziałów po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy), na stanowiskach obsługi w sali 146 na I piętrze UM – Uwaga! O umówionej godzinie pracownik danego wydziału odbiera klienta i kieruje go do sali 146 schodami przy punkcie ksero/foto. Osoby niepełnosprawne, seniorzy, klienci z dzieckiem w wózku są kierowani do windy przy Urzędzie Stanu Cywilnego.

 

POZOSTAŁE WYDZIAŁY UM

Szczegółowe zasady obsługi klienta przez poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego znajdują się pod adresem https://bip.gliwice.eu/zasady-obslugi-w-poszczegolnych-wydzialach.

Drogowe inwestycje

Ul. Warszawska

W czwartek, 15 kwietnia rozpoczną się kolejne prace drogowe. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami na ul. Bohaterów Getta Warszawskiego i Warszawskiej. Po zakończeniu robót kierowcy odczują poprawę komfortu jazdy. Zanim to jednak nastąpi trzeba się liczyć z utrudnieniami i zwracać uwagę na oznakowanie tymczasowe.

15 kwietnia rozpocznie się budowa kanalizacji sanitarnej w ciągu ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. Prawdopodobnie konieczne będzie zwężenie pasa jezdni na łuku, w okolicach dawnego, zamkniętego obecnie przejścia podziemnego łączącego ul. Bohaterów Getta Warszawskiego z ul. Toszecką. Prace, realizowane na zlecenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, powinny się zakończyć wraz z końcem kwietnia. Kierowcy proszeni są o zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na oznakowanie tymczasowe.
Również 15 kwietnia ruszy remont wodociągu w obrębie skrzyżowania ulic Warszawskiej i Świętojańskiej. Na czas robót wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna. Dla usprawnienia przejazdu wprowadzone zostanie ręczne sterowanie ruchem. Prace, według wstępnych deklaracji wykonawcy, potrwają do 18 kwietnia. (mf)

 

Więcej zieleni i kolorów

żonkile

Na terenie miasta trwają nasadzenia w pasach drogowych i alejach. Jest kolorowo, przyjaźnie dla oka i środowiska. To nie koniec – w tym roku przybędzie około 500 drzew, 5 tys. krzewów i kilkadziesiąt tysięcy roślin rabatowych.

Przy ul. Płowieckiej Zarząd Dróg Miejskich nasadził 120 czeremch wirginijskich. Wszystkie otulono tkaniną jutową chroniącą korę przed słońcem i przegrzewaniem, a w dolnej części zabezpieczono siatką przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przy każdym z drzew ułożono rury drenarskie, aby ułatwić rozprowadzanie wody wokół ich sytemu korzeniowego podczas podlewania.
Kwitną też wiśnie wonne na placu Inwalidów Wojennych. To nieduże, ale pięknie pachnące drzewa, które doskonale zaaklimatyzowały się w Gliwicach. Różowym kwiatostanem podkreślają urok Starówki i roztaczają przyjemny aromat. Po przekwitnięciu będą cieszyć oczy przechodniów bordowymi liśćmi.
Zakwitły też kwiaty nasadzone przez pracowników ZDM jeszcze jesienią – tylko w ubiegłym roku w pasach drogowych nasadzono ponad 16 600 cebul kwiatowych, m.in. mieszkanki narcyzów, tulipanów, krokusów botaniczny, czosnków ozdobnych i krokusów wielkokwiatowych.
Przy alei Przyjaźni nasadzono  16 lip i 900 hortensji. Zieleń w tym miejscu uzupełnią jeszcze pęcherznice kalinolistne, winobluszcz trójklapowy, bodziszek i miskant. W sumie, na odcinku alei Przyjaźni między ul. Zwycięstwa a Dworcową pojawi się 1400 nowych roślin.
Tej wiosny ZDM planuje nasadzić około 500 drzew, około 5 tys. krzewów i kilkadziesiąt tysięcy roślin rabatowych. Z kolei Miejski Zarząd Usług Komunalnych po 15 maja rozpocznie nasadzanie 39 160 roślin rabatowych, m.in.: begonii, aksamitek, lobelii, eszewerii, irezyn, szałwii, kocanek, pelargonii i żeniszków. Nasadzenia nowych drzew MZUK tradycyjnie przeprowadzi jesienią. (mf)

 

W drodze do kariery

baner

Targi pracy, rozmowy kwalifikacyjne, konferencje i panele dyskusyjne – 21 i 22 kwietnia odbędzie się kolejna odsłona Open Career Days, wydarzenia integrującego środowisko akademickie, studenckie i gospodarcze. To wyjątkowa okazja do nawiązania kontaktów i znalezienia zatrudnienia. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice.

Open Career Days to ogólnowydziałowe targi pracy połączone z konferencjami oraz panelami dyskusyjnymi prowadzonymi przez przedstawicieli firm. W tym roku, ze względu na pandemię Open Career Days odbędzie się w formie online, z wykorzystaniem platformy hopin.com.
21 kwietnia odbędą się targi pracy, podczas których będzie możliwość przeprowadzenia rozmowy z ewentualnym pracodawcą, będzie tez możliwość przesłania swojego CV.
22 kwietnia będzie można wziąć udział w licznych konferencjach umożliwiających uzupełnienie wiedzy zdobytej na studiach oraz zorientowanie się w obecnej sytuacji na rynku pracy. Spotkania będą również okazją do zadania pytań specjalistom z branży.
Przygotowano cztery obszary spotkań:
•    stage  (główne przemówienia, promocyjne wideoklipy oraz konkursy);
•    sessions (konferencje, panele dyskusyjne oraz warsztaty);
•    networking (próbne rozmowy kwalifikacyjne);
•    expo-stoiska dla firm-wystawców, ze stoiskami na żywo.
Lata doświadczeń pokazały potrzebę kontaktu pomiędzy studentami i pracodawcami już na etapie studiów. Najważniejszym aspektem jest zapewnienie zarówno przedstawicielom firm, jak i studentom swobodnego kontaktu również w czasach, w których jest on utrudniony. Od dekady z powodzeniem organizujemy Open Career Days. Tego typu spotkania integrują środowisko akademickie, studenckie i gospodarcze – mówi Klaudia Janecka, organizator wydarzenia.
Organizatorem jest Stowarzyszenie Studentów Best Gliwice. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej https://ocd.bestgliwice.pl/. (mf)

 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

narodowy spis powszechny - baner

Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku do 30 września 2021 roku.

Spis obejmuje:

 • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkałych pomieszczeniach nie będącymi mieszkaniami na terenie Polski,
 • osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania,
 • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami.

Udział w spisie jest obowiązkowy, a podstawową metodą przeprowadzenia spisu jest tzw. samospis internetowy – przekazanie danych za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) pod adresem: spis.gov.pl.

Uzupełniające metody spisu dla osób, które nie mogą przeprowadzić samospisu internetowego, w szczególności ze względu na stan zdrowia lub uzasadniony interes tej osoby, to:

 1. wywiad telefoniczny przeprowadzany przez rachmistrza spisowego;
 2. wywiad bezpośredni przeprowadzany przez rachmistrza spisowego;
 3. tzw. „spis na żądanie” – dzwoniąc na infolinię spisową - 22 279 99 99 wew. 1 (opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora) - wywiad spisowy przeprowadzi w tym przypadku rachmistrz telefoniczny.

Osoby, które nie mają możliwości dokonania samospisu (brak internetu), mogą skorzystać z przygotowanych w budynku  Urzędu Miejskiego w Gliwicach stanowisk komputerowych, z dostępem do aplikacji spisowej. W tym celu niezbędny jest wcześniejszy kontakt telefoniczny: – 32 239 11 03 lub 32 239 11 86, pn.-śr. 8:00-16:00, czw. 8:00-17:00, pt. 8:00-15:00, celem ustalenia terminu wizyty.

O co będziemy pytani:

 1. Charakterystyka demograficzna:
  1. płeć;
  2. wiek;
  3. adres zamieszkania;
  4. stan cywilny;
  5. kraj urodzenia;
  6. kraj posiadanego obywatelstwa.
 2. Aktywność ekonomiczna:
  1. bieżący status aktywności zawodowej - pracujący, bezrobotni, bierni zawodowo;
  2. lokalizacja miejsca pracy;
  3. rodzaj działalności zakładu pracy;
  4. zawód wykonywany;
  5. status zatrudnienia;
  6. wymiar czasu pracy;
  7. rodzaj źródła utrzymania osób;
  8. rodzaje pobieranych świadczeń.
 3. Poziom wykształcenia.
 4. Niepełnosprawność:
  1. samoocena niepełnosprawności;
  2. orzeczenie o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub niezdolności do pracy;
  3. grupy schorzeń powodujące trudności w wykonywaniu codziennych czynności.
 5. Migracje wewnętrzne i zagraniczne:
  1. okres zamieszkania w obecnej miejscowości;
  2. miejsce poprzedniego zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej;
  3. miejsce zamieszkania rok przed spisem;
  4. fakt przebywania kiedykolwiek za granicą;
  5. rok przyjazdu albo powrotu do Rzeczypospolitej Polskiej;
  6. miejsce zamieszkania za granicą - kraj (dla osób przebywających kiedykolwiek za granicą);
  7. kraj przebywania i rok wyjazdu z Rzeczypospolitej Polskiej (dla osób przebywających czasowo za granicą).
 6. Charakterystyka etniczno-kulturowa:
  1. narodowość - przynależność narodowa lub etniczna;
  2. język, którym posługują się osoby w kontaktach domowych;
  3. wyznanie - przynależność do kościoła lub związku wyznaniowego.
 7. Gospodarstwa domowe i rodziny:
  1. stopień pokrewieństwa z reprezentantem gospodarstwa domowego;
  2. tytuł prawny do zajmowanego mieszkania.
 8.  Stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki):
  1. rodzaj pomieszczeń mieszkalnych;
  2. stan zamieszkania mieszkania;
  3. własność mieszkania;
  4. liczba osób w mieszkaniu;
  5. powierzchnia użytkowa mieszkania;
  6. liczba izb w mieszkaniu;
  7. wyposażenie mieszkania w urządzenia techniczno-sanitarne;
  8. rodzaj paliwa stosowanego do ogrzewania mieszkania;
  9. tytuł prawny zamieszkiwania mieszkania;
  10. rodzaj budynku, w którym znajduje się mieszkanie;
  11. stan zamieszkania budynku;
  12. wyposażenie budynku w urządzenia techniczne;
  13. powierzchnia użytkowa mieszkań w budynku;
  14. liczba izb w budynku;
  15. własność budynku;
  16. liczba mieszkań w budynku;
  17. rok wybudowania budynku.

Na stronie internetowej Gminnego Biura Spisowego zamieszczony został wykaz szczegółowych pytań - wcześniejsze zapoznanie się z nimi i przygotowanie niezbędnych do udzielenia odpowiedzi danych znacznie przyspieszy przeprowadzenie samospisu internetowego.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Gminnym Biurze Spisowym w Gliwicach - telefon kontaktowy 32 239 11 03, 32 239 11 86  lub mail: so@um.gliwice.pl.

 

Śląski elementarz turystyczno-krajoznawczy

fotografia czarno-biała

W sobotę 17 kwietnia o godz. 11.00 rozpoczną się warsztaty online Muzeum w Gliwicach. Ich bohaterem będzie Jan Bułhak.

Choć pandemia nie pozwoliła się nam długo cieszyć wystawą „Śląsk w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka” prezentowaną w Czytelni Sztuki, nie chcemy się z nią jeszcze rozstawać. W sobotę, 17 kwietnia, zapraszamy za warsztaty, podczas których - wykorzystując specjalnie przygotowaną mapę i oczywiście reprodukcje zdjęć słynnego, międzywojennego fotografia – stworzymy nasz własny elementarz turystyczno-krajoznawczy! W 1936 roku Jan Bułhak (znany i doceniany już wówczas od prawie 30 lat fotograf) otrzymał prestiżowe zadanie wykonania fotograficznej serii przybliżającej ówczesne województwo śląskie.

Bułhak wywiązał się ze swojej pracy znakomicie – zespół jego fotografii objął ówczesne terytorium Śląska w całej rozciągłości – nie tylko dobrze znane górnośląskie zagłębie przemysłowe (Śląsk Czarny), ale też tereny od Lublińca po Istebną i od Łazisk po Mysłowice (tzw. Śląsk Biały) oraz piękne krajobrazowo ziemie leżące na południu województwa, tzw. Śląsk Zielony. Podczas naszej lekcji, dzięki oryginalnym fotografiom Jana Bułhaka z okresu międzywojennego, zabierzemy odbiorców w wirtualną podróż po najciekawszych obiektach śląskiej ziemi, które prawie 100 lat temu stanowiły prawdziwą wizytówkę Śląska. W ramach warsztatu uczestnicy otrzymają specjalnie przygotowaną mapę Śląska w II RP i wizerunki poszczególnych miejsc uwzględnionych przez Bułhaka, by następnie…samodzielnie stworzyć trasę własnej wycieczki!

Industrialne krajobrazy, modernistyczne gmachy, ale też… serpentynowe szosy, lotnisko szybowcowe, najnowocześniejsze w Polsce kąpielisko i… zamki – to zaledwie namiastka tego, jak prezentował się Śląsk w II RP. Materiały do przygotowania elementarza można pobrać na stronie Muzeum, a wydrukowane, w wersji kolorowej i formacie A3 uczestnicy zajęć odebrać mogą od wtorku, 13 kwietnia w Willi Caro.
Wszystkie zdjęcia Jana Bułhaka pochodzą ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Zapisy na warsztaty: tel. 783 560 006. (mat. org.)

Czekamy na złoto!

kadra juniorek

Już tylko godziny dzielą nas od oficjalnego rozpoczęcia Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Boksie w Kielcach. W zawodach organizowanych po raz pierwszy w Polsce, trwających do 24 kwietnia, uczestniczyć będzie około 600 pięściarek i pięściarzy z roczników 2002–2003, reprezentujących 80 państw z całego globu. Gliwice trzymają kciuki za Alexas Kubicką z GUKS CARBO, która w czarnogórskiej Budvie podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Europy Juniorów zdobyła dla Polski jeden z 2 złotych medali!

Po bardzo dobrym występie w Mistrzostwach Europy Juniorów,oczekujemy na udany start naszych 10 reprezentantek w Mistrzostwach Świata w Kielcach – podkreśla Tomasz Dylak, selekcjoner kobiecej reprezentacji juniorek. Warto podkreślić, że i w grupie młodych kobiet, i mężczyzn zmierzą się najlepsi z najlepszych. Pojedynki  17- i 18-latków będą toczyć się na dwóch ringach. Medaliści wyłonieni zostaną do 20 kwietnia, zaś 21 kwietnia będzie dniem przerwy w prestiżowych zawodach. Finały turnieju kobiet odbędą się 22 kwietnia, finały turnieju mężczyzn 23 kwietnia. Pożegnanie ze świętokrzyskimi zawodami dla pięściarzy i pięściarek z roczników 2002 i 2003 nastąpi 24 kwietnia.
 
W złoty medal mierzy urodzona w kanadyjskim Edmonton 18-letnia Alexas Kubicka (51 kg), reprezentująca na co dzień barwy GUKS CARBO Gliwice. Mierząca 158 cm zawodniczka trenuje od 6 lat. Do tej pory wywalczyła złoty medal Mistrzostw Europy Juniorek 2020, 2 złote medale Mistrzostw Polski Kadetów i 2 złote medale Mistrzostw Kanady Kadetów oraz złoto MP Juniorek. Bilans walk: 79-8. Jest niepokonana w Polsce! – Lubię Arturo Gattiego, kanadyjskiego pięściarza włoskiego pochodzenia, ale nie wzoruję się na jednym zawodniku, obserwuję walki wielu i wybieram, co najlepsze – podkreśla Alexas Kubicka. We wrześniu chce zacząć naukę na uniwersytecie. Interesują ją nauki polityczne.

Derby dla Piasta!

Piast gliwice w akcji

Piast Gliwice zwyciężył w Derbach Śląska! Niebiesko-Czerwoni pokonali Górnik Zabrze 2:0 po golach Jakuba Świerczoka i samobójczym trafieniu Stefanosa Evangelou. Wygrana pozwoliła podopiecznym Waldemara Fornalika zrównać się punktami z gdańską Lechią i zająć czwartą lokatę w PKO Bank Polski Ekstraklasie.

Na początku spotkania Górnik był częściej w posiadaniu piłki i to on stworzył sobie kilka okazji, lecz wraz z upływem czasu gospodarze zaczęli przejmować inicjatywę. Bardzo aktywny tego wieczoru Jakub Świerczok raz po raz niepokoił defensywę gości, która skapitulowała w 28 minucie. Kapitalna, szybka akcja Piasta, którą gliwiczanie „rozklepali” obronę Górnika, skończyła się dziesiątym w tym sezonie golem napastnika gospodarzy. Do końca pierwszej połowy Piast stworzył jeszcze kilka sytuacji, lecz żadna z nich nie skończyła się drugim trafieniem i na przerwę Niebiesko-Czerwoni schodzili z jednobramkowym prowadzeniem.

Początek drugiej połowy to poszukiwanie okazji do podwyższenia prowadzenia przez Piasta. Udało się to w 52 minucie po dosyć szczęśliwej sytuacji, w której piłka najpierw trafiła w słupek po zamieszaniu w polu karnym, a później odbiła się od obrońcy gospodarzy i wpadła do siatki. Górnik, jak przez cały mecz, najgroźniejsze akcje tworzył po stałych fragmentach i jedna z nich, po rzucie wolnym mogła skończyć się golem, jednak świetnie interweniował Plach, przedłużając swoją serię bez straty gola. Emocji nie zabrakło do samego końca – Piast miał szanse na podwyższenie rezultatu! W doliczonym czasie gry Arkadiusz Pyrka został bowiem sfaulowany w polu karnym Górnika i sędzia Jakubik bez wahania odgwizdał rzut karny. Do piłki oddalonej jedenaście metrów od bramki podszedł Michał Żyro. Napastnik oddał mocny strzał, ale Martin Chudy wyczuł jego intencje i wybronił to uderzenie.

Tym samym Piast przedłużył serię derbowych spotkań bez porażki z Górnikiem Zabrze. Po poniedziałkowej rywalizacji seria wynosi sześć meczów.

Biuro Prasowe GKS Piast S.A.