Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 12 kwietnia 2021 r.

Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 12 kwietnia 2021 r.

Dodano: 12.04.2021
// 12-04-2021

Jakie opłaty za żłobek? Trwają konsultacje

Tablica z napisem zagłosuj

Gliwice planują zmienić sposób wyliczania opłaty za pobyt dzieci w żłobkach miejskich. Od 6 do 21 kwietnia każdy zainteresowany gliwiczanin może zagłosować na jedną z dwóch propozycji na stronie gliwice.eu.

ZAGŁOSUJ TUTAJ

Jak zagłosować?

 • Otwórz ankietę i wybierz jedną z propozycji. Wpisz adres e-mail, na który przesłany zostanie link do potwierdzenia głosowania. Przepisz znaki z obrazka i kliknij „Głosuj”.
 • Sprawdzaj skrzynkę mailową i po otrzymaniu korespondencji z linkiem, koniecznie potwierdź oddany głos, klikając w otrzymany link.
 • Jeden adres mailowy może być wykorzystany do głosowania tylko jeden raz.
 • Głos możesz potwierdzić w ciągu 1 godziny od momentu zarejestrowania go na stronie internetowej. Po tym czasie link w e-mailu nie będzie już aktywny. Możesz jednak powtórzyć głosowanie, korzystając z poprzedniego adresu mailowego.

Zachęcamy do wzięcia udziału w internetowej ankiecie i oddania głosu na wybraną przez siebie, preferowaną propozycję. Głosy gliwiczan zadecydują o tym, które rozwiązanie może zostać wprowadzone.

Opieka nad maluchami to absolutnie priorytetowa kwestia dla rodziców, ale również istotne zagadnienie w polityce społecznej Gliwic. Miasto systematycznie wspiera opiekę nad dziećmi w żłobkach publicznych i niepublicznych. Dzięki temu miejsc dla maluchów jest coraz więcej.

W Gliwicach działają obecnie Żłobki Miejskie z czterema oddziałami w różnych częściach miasta. Łącznie mogą one przyjąć 241 dzieci. W placówkach tych obowiązuje skomplikowany sposób naliczania opłat za pobyt maluchów, na co często skarżą się rodzice. Miasto przygotowało więc czytelniejsze propozycje, które poddało pod głosowanie gliwiczan.   

W miejsce obecnego wzoru wprowadzona ma być stała opłata miesięczna za pobyt dziecka w publicznym żłobku. Obecnie opłata w żłobku miejskim w Gliwicach jest liczona od godziny i kształtuje się – w  zależności od dochodu – w przedziale od 62 groszy do 5,62 zł za godzinę. Tymczasem stała miesięczna opłata to standard w wielu śląskich miastach.

Która z przedstawionych propozycji powinna obowiązywać w Gliwicach?

Pierwsza propozycja to wprowadzenie jednakowej opłaty dla wszystkich za pobyt dziecka w Żłobkach Miejskich, druga przewiduje trzy stawki w zależności od dochodu netto na osobę w rodzinie (do dochodu nie wlicza się świadczenia 500+).

I propozycja – opłata jednakowa dla wszystkich
Wysokość opłaty miesięcznej za pobyt dziecka w Żłobkach Miejskich

 • 300 zł niezależnie od dochodu

II propozycja – opłata zależna od dochodu w rodzinie
Wysokość opłaty miesięcznej za pobyt dziecka w Żłobkach Miejskich

 • 150 zł dla dochodu netto na osobę w rodzinie do 1.100 zł
 • 250 zł dla dochodu netto na osobę w rodzinie pow. 1.100 zł do 1.700 zł
 • 400 zł dla dochodu netto na osobę w rodzinie pow. 1.700 zł

W każdym z wariantów rodzice dodatkowo płaciliby do 7 zł dziennie za wyżywienie. Tak jak dotąd, opłata za wyżywienie nie byłaby pobierana w przypadku nieobecności dziecka. 

Co ma zmienić się w opłatach za Żłobki Miejskie?

 • Przewidziane jest wprowadzenie stałej opłaty miesięcznej, bez względu na liczbę nieobecności dziecka.
 • W zależności od wybranego wariantu, opłata może być niezależna od dochodu i jednakowa dla wszystkich albo zależna od dochodu (tak jest teraz). W efekcie niektórzy rodzice mogą płacić więcej, inni mniej niż obecnie.
 • Wykaz stawek jest przejrzysty i prostszy niż obowiązujący od lat wzór naliczania opłaty, który – jak zgłaszali niektórzy mieszkańcy – jest zbyt skomplikowany.

W ubiegłym roku wpływy z opłat rodziców w Żłobkach Miejskich wyniosły około 350 tys. zł, ale na utrzymanie tych placówek miasto wydało ponad 4 mln zł więcej. Koszt utrzymania miejsca dla jednego dziecka w żłobku publicznym wynosi około 1400 zł miesięcznie.

Gliwicki samorząd w jak najszerszym zakresie stara się pomagać rodzicom maluchów. Dofinansowuje pobyt dzieci zarówno w żłobkach publicznych, jak i prywatnych. W ubiegłym roku dotacje w łącznej wysokości ponad 2 mln zł otrzymały wszystkie niepubliczne placówki, które przystąpiły do miejskiego konkursu. To 13 z 17 żłobków prywatnych.

Miasto obecnie wspiera finansowo rodziców 600 dzieci korzystających ze żłobków niepublicznych.

Pomoc z miasta przyczynia się do tworzenia nowych miejsc dla dzieci w placówkach niepublicznych i powiększania sieci żłobków. Pozwala odciążyć rodzinne budżety, bo w efekcie rodzice płacą mniej za opiekę nad pociechami. W 2013 roku Gliwice dopłacały do 20 miejsc w żłobkach niepublicznych, a obecnie liczba ta sięga 600.

W zależności od stawek obowiązujących w danej placówce niepublicznej, miejskie dopłaty wynoszą od 250 do 500 zł miesięcznie. W żłobkach prywatnych opłaty pozostają jednak generalnie wyższe niż w miejskich.

W żłobkach prywatnych, które otrzymują miejskie dotacje, rodzice płacą miesięcznie od mniej więcej 700 zł do ponad 1100 zł.
Aktualnie żłobki publiczne i niepubliczne w Gliwicach mogą przyjmować w sumie 1020 maluchów. Choć wciąż miejsc nie wystarcza dla wszystkich chętnych, miasto plasuje się w śląskiej czołówce pod względem tzw. użłobkowienia, czyli liczby miejsc w stosunku do liczby dzieci w wieku 0 – 3.

Przykładowe opłaty za żłobki publiczne w naszym województwie w 2020 roku - całkowita opłata miesięczna przy założeniu 9-godzinnego pobytu dziecka 21 dni w miesiącu:

Dąbrowa Górnicza - 246 zł
Katowice - 255 zł
Sosnowiec - 286 zł
Mysłowice - 297 zł
Piekary Śląskie - 305 zł
Zabrze - 315 zł
Tychy - 315,50 zł
Siemianowice Śląskie - 338,10 zł
Chorzów - 350,70 zł
Świętochłowice - 399 zł
Jaworzno - 402 zł
Jastrzębie-Zdrój - 427,50 zł
Ruda Śląska - 442,20 zł
Bielsko-Biała - 505,50 zł
Bytom - 541,75 zł
Częstochowa - 547,00 zł
Rybnik - 568 zł

 

Zasady obsługi klientów. Rejestracja telefoniczna na stanowisku CEiDG

urząd miejski

 Urząd cały czas działa  zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami definiującymi  zasady bezpieczeństwa i w najbliższym czasie nie jest planowane wprowadzanie żadnych istotnych zmian w organizacji jego pracy.

UWAGA:

Od 12 kwietnia klienci chcący załatwiać sprawy na stanowisku działalności gospodarczej, związane z CEiDG, będą przyjmowani po wcześniejszej rezerwacji terminu pod nr tel.: 32-238-56-76 lub 32-239-11-84.

 

REJESTRACJA POJAZDÓW - REZERWACJA WIZYTY

Wejście od ul. Zwycięstwa (przy bankomacie) jest przeznaczone dla klientów:

 1. Wydziału KomunikacjiUwaga - atualne zasady obsługi w Referacie Rejestracji Pojazdów

Obowiązuje elektroniczna rejestracja wizyt klientów Referatu Rejestracji Pojazdów (pod adresem https://rezerwacjakm.gliwice.eu/index.php). 

Sprawy z zakresu Praw Jazdy – złożenie wniosku o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, pozwolenia na kierowanie tramwajem, prawa jazdy (zmiana ważności, zmiana danych, utrata/zniszczenie dokumentu), złożenie wniosku o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) i odbiór nowego dokumentu - bez wcześniejszego umawiania wizyty.

Wydział Komunikacji przypomina, że istnieją następujące formy realizacji spraw:

- złożenie dokumentów w Biurze Podawczym Urzędu,

- przesłanie zawiadomień / wniosków z wykorzystaniem platformy SEKAP oraz ePUAP,

- rezerwacja internetowa terminu wizyty w Referacie Rejestracji Pojazdów.

- telefoniczne umówienie wizyty w Referacie przy ul. Jasnej 31a – dotyczy klientów zbiorowych (tzn. klientów którzy są zainteresowani załatwieniem podczas jednej wizyty 3 lub więcej spraw).

 1. stanowisk Wydziału Podatków i Opłat;
 2. Biura Obsługi Interesantów – z wyjątkiem Biura Podawczego.

Wejściem od ul. Zwycięstwa z lewej strony głównych drzwi wejściowych wchodzą osoby zgłaszające zgon.

Wejście od ul. Wyszyńskiego jest przeznaczone dla klientów:

 1. Wydziału Spraw Obywatelskich – uwaga, klientom nie są już wydawane identyfikatory! Nie trzeba umawiać się telefonicznie, jednak na sali bezpośredniej obsługi może przebywać maksymalnie do 6 klientów (w zależności od liczby czynnych stanowisk). W przypadku, gdy wszystkie stanowiska na sali będą zajęte, klienci powinni oczekiwać na obsługę w holu. Po wejściu do budynku UM należy zdezynfekować ręce (lub założyć rękawiczki), warto także mieć własny długopis.
 • W celu usprawnienia obsługi, należy wypełnić wcześniej stosowne wnioski lub zgłoszenia oraz załączyć potwierdzenie dokonania opłaty w przypadku wniosku o wydanie zaświadczenia. Niezbędne druki można pobrać ze strony internetowej pod adresem: http://bip.gliwice.eu/formularze oraz przy wejściu głównym do UM. Katalog spraw z opisami usług z zakresu Wydziału Spraw Obywatelskich znajduje się pod adresem: http://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
 • Wykaz spraw, które można załatwić w pełni elektronicznie, korzystając z platformy ePUAP lub ze strony obywatel.gov.pl, można znaleźć na stronie https://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
 1. Od poniedziałku 19 października do odwołania Urząd Stanu Cywilnego pozostaje zamknięty dla bezpośredniej obsługi klienta, z wyjątkiem rejestracji zgonów. Dokumenty można składać w Biurze Podawczym (wejście od strony ul. Wyszyńskiego) oraz drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP. !!! Od 30 października 2020 r. w ceremonii ślubu cywilnego w Ratuszu może uczestniczyć tylko 5 osób – 2 zawierających małżeństwo, 2 świadków, urzędnik USC !!!
 2. Terenowego Punktu Paszportowego podlegającego Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu – decyzją ŚUW wizyta jest możliwa wyłącznie po telefonicznym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy);
 3. Biura Podawczego – bez ograniczeń;
 4. pozostałych wydziałów po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy), na stanowiskach obsługi w sali 146 na I piętrze UM – Uwaga! O umówionej godzinie pracownik danego wydziału odbiera klienta i kieruje go do sali 146 schodami przy punkcie ksero/foto. Osoby niepełnosprawne, seniorzy, klienci z dzieckiem w wózku są kierowani do windy przy Urzędzie Stanu Cywilnego.

 

POZOSTAŁE WYDZIAŁY UM

Szczegółowe zasady obsługi klienta przez poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego znajdują się pod adresem https://bip.gliwice.eu/zasady-obslugi-w-poszczegolnych-wydzialach.

Ponad 143 mln zł na inwestycje w oświatę

dzieci grają w piłkę nożną na boisku przyszkolnym

W  latach 2016-2020 łączny koszt inwestycji, modernizacji i remontów gliwickich placówek oświatowych wyniósł ponad143 mln zł. Pozyskano na ten cel ponad 6,3 mln zł dofinansowania zewnętrznego z PFRON, WFOŚ, Rządowego Funduszu Wspierania Inwestycji Lokalnych - FIL oraz ponad 8,3 mln zł ze środków unijnych.

Wizytówką oświatową Gliwic są nie tylko dobre wyniki nauczania, osiągnięcia laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych czy sprawne dostosowanie do zmian w strukturze sieci oświatowej, wymuszonej decyzjami władz oświatowych oraz wdrożeniem reformy oświaty. To również nowoczesne obiekty sportowe, nowocześnie wyposażone pracownie i sale lekcyjne, bogato wyposażone warsztaty szkolne i placówki kształcenia praktycznego, a także duże zaangażowanie w realizację edukacyjnych projektów - zarówno krajowych jak i międzynarodowych.

Łączny koszt zrealizowanych  w latach 2016-2020 inwestycji, modernizacji i remontów gliwickich placówek oświatowych  wynosi  ponad 143 mln zł. Największe w tym okresie to min.:

 • rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 13 za kwotę ponad 4 mln zł.
 • modernizacja filii Młodzieżowego Domu Kultury za niemal 3,9 mln zł.
 • budowa nowej siedziby Przedszkola Miejskiego nr 43 za kwotę ponad 10 mln zł.
 • nowa siedziba Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej za kwotę ponad 5 mln zł.
 • budowa 9 nowych boisk szkolnych za ponad 30 mln zł.
 • rozbudowa I Liceum Ogólnokształcącego za ponad 20 mln zł.
 • modernizacje zaplecza szkół zawodowych za kwotę ponad 18 mln zł.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na prezentacji poniżej oraz w serwisie Edukacja.gliwice.eu.

Wznowienie obsługi w Referacie Rejestracji Pojazdów

znaki drogowe - uwaga

Od 12 kwietnia wznowiona zostanie obsługa klientów Referatu Rejestracji Pojazdów przy ul. Zwycięstwa 21. Do 23 kwietnia obsługiwane będą  osoby, którym anulowano lub przesunięto termin wizyty zarezerwowanej pierwotnie na pierwszą połowę kwietnia oraz klienci, którzy zgłoszą się po odbiór stałego dowodu rejestracyjnego.

Odbiór stałego dowodu rejestracyjnego w Referacie Rejestracji Pojazdów przy ul. Zwycięstwa 21 (wejście przy bankomacie) jest możliwy bez konieczności wcześniejszej rezerwacji wizyty. Klienci obsługiwani są na bieżąco, wg kolejki.

Osoby, którym anulowano lub przesunięto wizytę zarezerowaną pierwotnie w terminie od 2 do 16 kwietnia, będą obsługiwane  w terminach ustalonych w kontakcie z pracownikami Wydziału Komunikacji UM. Uwaga: Realizacja wizyty uwarunkowana jest okazaniem kodu wygenerowanego podczas pierwotnej rezerwacji.

Jeżeli pojazd nie posiada tablic rejestracyjnych (fabrycznie nowy, utrata tablic, rejestracja  pojazdu z zagranicy), sprawę można również załatwić w filii Urzędu Miejskiego przy ul. Jasnej 31 A, bez wcześniejszej rezerwacji wizyty. Klienci są obsługiwani są na bieżąco, wg kolejki.

Osoby, które zakupiły pojazd już zarejestrowany w Polsce, proszone są o przesłanie drogą elektroniczną (na adres km@um.gliwice.pl), pocztą tradycyjną na adres Urzędu Miejskiego w Gliwicach lub o złożenie w Biurze Podawczym zawiadomienia o nabyciu pojazdu wraz z kopią dowodu zakupu. Złożenie zawiadomienia w terminie 30 dni od dnia zakupu pojazdu pozwoli uniknąć kary pieniężnej, a rejestracji pojazdu można dokonać w późniejszym terminie.

Złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy, złożenie wniosku o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) oraz wydawanie dokumentów praw jazdy odbywa się na dotychczasowych zasadach.

Zachęcamy do załatwiania spraw za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP, operatora pocztowego lub Biura Podawczego Urzędu Miejskiego w Gliwicach (wejście od strony ul. Wyszyńskiego). Informacje o dokumentach niezbędnych do załatwienia sprawy można znaleźć na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach. 

Bieżące informacje na temat zmian w obsłudze klientów można znaleźć również na stronach rezerwacjakm.gliwice.eu oraz bip.gliwice.eu.

Budowa Centrum Przesiadkowego. Znów zmiany przy Tarnogórskiej!

Tarnogórska

Od poniedziałku szykują się kolejne zmiany na ul. Tarnogórskiej – w miejscu, gdzie od 22 lutego prowadzone są roboty związane z budową Centrum Przesiadkowego. Od 12 kwietnia możliwy znów będzie wyjazd z ul. Kolberga, a na jednokierunkowym odcinku ul. Tarnogórskiej ruch pojazdów zostanie przełożony z lewej na prawą stronę. Utrzymany zostanie ruch jednokierunkowy od ul. Witkiewicza do Opolskiej. O kolejnych zmianach w organizacji ruchu wykonawca będzie informował z wyprzedzeniem.

Z utrudnieniami w tym rejonie kierowcy muszą liczyć się do końca roku. Po zakończeniu prac ul. Tarnogórska zyska nową konstrukcję nawierzchni, nowe oświetlenie, a pozostała istniejąca infrastruktura podziemna zostanie przebudowana. Na wjeździe do Centrum Przesiadkowego wykonane zostanie skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. W ciągu ul. Tarnogórskiej zostaną także wykonane zatoki postojowe oraz ciągi pieszo-rowerowe i rowerowe, stanowiące kontynuację dróg, które zostaną wybudowane na obszarze Centrum Przesiadkowego.

Przypomnijmy, że powstające po północnej stronie gliwickiego dworca Centrum Przesiadkowe skupi wszystkie środki transportu miejskiego, wpłynie na poprawę komfortu i jakości podróży mieszkańców całego regionu, zwiększy też bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców.

Gotowa jest już konstrukcja podziemna przyszłego budynku służącego obsłudze pasażerów i trwają prace związane z konstrukcją jego kondygnacji nadziemnych. Wzniesiono także całą konstrukcję nośną nowego przejścia podziemnego łączącego budynek z istniejącym tunelem Tarnogórska – dworzec PKP, a obecnie wykonywana jest żelbetowa konstrukcja wyjść. Nad wejściem do istniejącego tunelu wykonawca skończył już konstrukcję nośną pod nowe zadaszenie, trwają też roboty związane z wymianą posadzki w istniejącym tunelu. Wykonano także większość robót fundamentowych pod zadaszenia Centrum Przesiadkowego oraz całą konstrukcję stalową pierwszego zadaszenia. Kontynuowane są prace związane z zewnętrzną infrastrukturą podziemną (kanalizacją deszczową, sanitarną, siecią wodociągową, telekomunikacyjną i elektryczną) – zarówno na terenie przyszłego Centrum Przesiadkowego, jak i przy ulicach Tarnogórskiej i Toszeckiej. Zgodnie z zapowiedziami, rozpoczyna się remont ponadstuletniej kolejowej wieży ciśnień przy ul. Kolberga.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm: Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA. Koszt prac to około 184 mln zł. Na ten cel ze środków unijnych pozyskano 129,5 mln zł. Roboty powinny zakończyć się pod koniec sierpnia 2022 r.

Kultura nadal w sieci

dziewczyna przy laptopie

W związku z przedłużającymi się ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa gliwicka kultura z konieczności przeniosła się do Internetu. Zanim spotkamy się z twórcami i sztuką „twarzą w twarz”, sprawdzimy, co kryje się w wirtualnych progach miejskich instytucji kultury.

Kino Amok już od wielu miesięcy jest obecne na ogólnopolskiej platformie filmowej MOJEeKINO.PL.  Można na niej wykupić dostęp do wielu ciekawych pozycji. W kwietniu gliwicki Amok szczególnie poleca „Gniazdo” z Judem Lawem, przezabawne i zaskakujące „Kłamstewko”, a także – kultową już – surrealistyczną komedię Roya Anderssona „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu”.

Muzeum w Gliwicach w „onlajnie” także działa. Chlubą instytucji jest internetowa platforma, na której można zwiedzać przygotowane przez muzealników wystawy albo tworzyć własne ekspozycje. Aplikacja jest dostępna pod adresem app.muzeum.gliwice.pl/wirtualne-wystawy/. Zabytki ze zbiorów MwG można także oglądać jako trójwymiarowe modele na stronie sketchfab.com/muzeum. A ci pasjonaci historii, który szukają wydarzeń wirtualnych odbywających się na żywo, powinni wziąć udział w kolejnym, szóstym już wykładzie z cyklu „Mistrz i Małgorzata od kuchni. Opowieści o Żydach górnośląskich”. W czwartek 15 kwietnia o godz. 18.00 Sławomir Pastuszka opowie o Johnnym Friedlaenderze, niemiecko-francuskim artyście urodzonym na Górnym Śląsku. Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom.

Za czytelnikami tęskni Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach. Na Facebooku regularnie publikowane są krótkie filmy, w których bibliotekarze opowiadają o książkach i nie tylko. Już w czwartek 15 kwietnia swoją premierę będzie miał nowy odcinek „Krzesełka małego czytelnika”, a w nim najciekawsze książkowe rekomendacje dla dzieci. 18 kwietnia o godz. 19.00 pojawi się kolejna część z cyklu „Zasmakuj w bibliotece” – tym razem z przepisem na mazurek pani Twardowskiej z książki „Całuski pani Darling” Małgorzaty Musierowicz. 21 kwietnia o godz. 17.00 na Facebooku pojawi się wideo na temat literatury japońskiej z cyklu „Literatura z różnych stron świata”.

Mielec niezdobyty

siatkarki w akcji

W ostatnim wyjazdowym meczu sezonu 2020/2021 siatkarki AZS Politechniki Śląskiej Gliwice przegrały ze Stalą Mielec 0:3. Były momenty, kiedy Akademiczki prowadziły wyrównaną grę z gospodyniami, ale te były bardziej zdeterminowane, aby wygrać, bo był to dla nich ostatni pojedynek w rundzie zasadniczej. Trzy punkty zapewniły im grę w play-off.

Mecz zaczął się obiecująco dla gliwiczanek, ale dość szybko mielczanki zyskały przewagę. Serię gospodyń przerwała Ciesielczyk, niemniej to miejscowe wygrały pierwszego seta. Na początku drugiego Akademiczki objęły prowadzenie. Mielczanki szybko jednak doprowadziły do remisu, grając punkt za punkt. Gliwiczankom nie udawało się wyjść do przodu, a ostatecznie Stal zakończyła tę część meczu wynikiem 25:20.

Już na początku trzeciej odsłony Akademiczki doprowadziły do remisu. Niestety potem wzrastała przewaga Stali i wydawało się, że losy tego seta i zarazem całego meczu są już przesądzone. W końcu jednak przy zagrywce pomyliła się Duda. Przy serwisie Napalkovej gliwiczanki odrobiły dwa oczka. Przy prowadzeniu Stali 15:11 o czas poprosił trener gospodyń. Potem niesamowitą walką w obronie wykazała się libero AZS-u – Szmigielska, ale jeszcze nie przełożyło się to na punkty. Niemniej jednak gliwiczanki ambitnie walczyły o każdy punkt i po tym, jak zawodniczka Stali nie trafiła w boisko przy próbie ataku, był już remis 19:19. Na więcej jednak gliwiczanek nie było już stać. Piłkę meczową atakiem z krótkiej wywalczyła Laskowska. Jeszcze Ciesielczyk obiła blok, zdobywając 22 punkt, ale za chwilę mielczanka skutecznie zaatakowała przy linii bocznej, kończąc ten pojedynek.

(azs.gliwice.pl)

Zdobądź pracę, rozwiń biznes – 23. Inżynierskie Targi Pracy, Przedsiębiorczości i Technologii

baner

Zbliża się kolejna edycja Inżynierskich Targów Pracy, Przedsiębiorczości i Technologii Politechniki Śląskiej, które odbędą się w dniach 12 – 16 kwietnia na platformie internetowej (www.targipracyposl.webexpo.pl). To świetna okazja do nawiązania współpracy między firmami a studentami, absolwentami i pracownikami naukowymi Politechniki Śląskiej. Wydarzenie honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Gliwice.

Inżynierskie Targi Pracy, Przedsiębiorczości i Technologii Politechniki Śląskiej to okazja do nawiązania kontaktów i współpracy, pozyskania wartościowych i wykwalifikowanych pracowników oraz wymiany wiedzy pomiędzy biznesem a środowiskiem akademickim. Stanowią także cenne źródło informacji dla osób, które zamierzają prowadzić własną działalność biznesową.
Targi to również idealne miejsce do uzyskania informacji o możliwościach udziału w aktywnościach podnoszących kompetencje społeczne i zawodowe – oczekiwane i doceniane przez współczesny rynek pracy – mówi Katarzyna Miczka z Biura Karier Studenckich Politechniki Śląskiej.
Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną m.in. oferty pracy, staży i praktyk oraz możliwości wsparcia dla osób zainteresowanych otwarciem własnej działalności gospodarczej. Uczestnicy targów będą mogli też wziąć udział w szkoleniach i warsztatach on-line rozwijających umiejętności społeczne, kreatywność i przedsiębiorczość prowadzonych przez przedstawicieli firm biorących udział w Targach.
Targi dedykowane są studentom, absolwentom i pracownikom naukowym Politechniki Śląskiej oraz innych uczelni wyższych, a także uczniom szkół średnich podejmującym decyzje o wyborze ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Koordynatorami wydarzenia jest Biuro Karier Studenckich Politechniki Śląskiej, Centrum Innowacji i Transferu Technologii, Samorząd Studencki Politechniki Śląskiej oraz Uczelniana Rada Samorządu Doktorantów. Więcej informacji na temat Targów można znaleźć na stronie internetowej http://www.kariera.polsl.pl/. (mf)