Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 10 września 2021 r.

// 10-09-2021

GBO 2022. DecydujMY razem!

baner

Do 15 września trwa głosowanie na projekty zaproponowane do realizacji w 2022 roku w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 175 zadań, w tym 165 dzielnicowych oraz 10 ogólnomiejskich. Każdy gliwiczanin może oddać w sumie dwa głosy – jeden na projekt dzielnicowy i jeden na projekt ogólnomiejski. Wspólnie zdecydujmy, które zwyciężą i zmienią Gliwice – nasze otoczenie, społeczność – na lepsze.

KTO MOŻE ZAGŁOSOWAĆ?

W procedurze głosowania Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego może uczestniczyć każdy mieszkaniec Gliwic. Można zagłosować na JEDEN wybrany projekt ogólnomiejski i JEDEN wybrany projekt dzielnicowy.

Wykaz projektów zakwalifikowanych do głosowania zamieszczony jest na stronie Gliwice.eu w dziale Gliwicki Budżet Obywatelski oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego. Można tam również znaleźć kwoty dla dzielnic oraz informacje o liczbie głosów umożliwiającej udział dzielnic w tzw. puli dla aktywnych , a także listę wszystkich złożonych wniosków, zawierającą informacje o zgłoszonych projektach wraz ze skanami wniosków.

GŁOSOWANIE W FORMIE ELEKTRONICZNEJ

Głos można oddać na elektronicznych formularzach, dostępnych na stronie internetowej Gbo.gliwice.eu do godz. 20.00 15 września 2021 r. Jeden adres e-mail może zostać wykorzystany do udziału w głosowaniu przez jednego uprawnionego.

W celu ułatwienia głosowania elektronicznego wprowadzone zostały stanowiska do oddawania głosów w wybranych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.

Wykaz filii MBP, w których są dostępne stanowiska do głosowania elektronicznego:
  • Biblioteka Centralna (ul. Kościuszki 17),
  • Biblioforum (ul. Lipowa 1),
  • Filia nr 1 (pl. Inwalidów Wojennych 3),
  • Filia nr 5 (ul. Perkoza 12),
  • Filia nr 7 (ul. Junaków 4),
  • Filia nr 9 (ul. Czwartaków 18),
  • Filia nr 13 (ul. Paderewskiego 56),
  • Filia nr 16 (ul. Przedwiośnie 2),
  • Filia nr 20 (ul. Bernardyńska 2),
  • Filia nr 21 (ul. Syriusza 30),
  • Filia nr 22 (ul. Spacerowa 6),
  • Filia nr 23 (ul. Sopocka 2),
  • Filia nr 25 (ul. Jaśminu 20),
  • Filia nr 30 (ul. Partyzantów 25).

Stanowiska są dostępne dla mieszkańców zgodnie z godzinami otwarcia filii wskazanymi na stronie internetowej www.biblioteka.gliwice.pl.

GŁOSOWANIE W FORMIE PAPIEROWEJ

Papierowe formularze do głosowania są dostępne:

  • do pobrania i wydruku na stronie internetowej gliwice.eu pod hasłem „Gliwicki Budżet Obywatelski”
  • w Urzędzie Miejskim w Gliwicach, w punkcie informacji w holu Biura Obsługi Interesantów przy ul. Zwycięstwa 21 oraz w filii przy ul. Jasnej 31A.
  • w Centrum 3.0 przy ul. Zwycięstwa 1, ul. Jagiellońskiej 21 oraz ul. Studziennej 6.

Głos w formie papierowej można oddać wrzucając wypełniony i podpisany formularz do oznakowanych urn w holu Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ulicy Zwycięstwa 21 oraz w filii UM przy ul. Jasnej 31A, w siedzibach Centrum  3.0 Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 21, ul. Jagiellońskiej 21 oraz ul. Studziennej 6 w godzinach urzędowania. Można go także przesłać wypełniony formularz na adres Centrum 3.0 ul. Zwycięstwa 1, 44-100 Gliwice (o fakcie oddania głosu w terminie decyduje data jego doręczenia przez operatora pocztowego do siedziby Centrum 3.0). W przypadku osób, którym rodzaj niepełnosprawności uniemożliwia oddanie głosu – za pośrednictwem konsultanta ds. osób niepełnosprawnych w Biurze Obsługi Interesantów UM przy ul. Zwycięstwa 21, w godzinach urzędowania (za okazaniem dokumentu potwierdzającego dane osobowe).

KIEDY WYNIKI?

Podczas ustalania wyników głosowania będą brane pod uwagę projekty, które uzyskały poparcie co najmniej 30 głosujących w przypadku projektów dzielnicowych oraz 500 głosujących – w przypadku projektów ogólnomiejskich. Lista zadań, które zostaną zrealizowane w 2022 r. zostanie opublikowana do 15 października.

W trakcie całego głosowania na stronie internetowej Gliwice.eu w dziale Gliwicki Budżet Obywatelski będzie na bieżąco udostępniana aktualna liczba głosów oddanych na poszczególne zadania.

WIEMY, ŻE TO DZIAŁA!

W ubiegłorocznym Gliwickim Budżecie Obywatelskim mieszkańcy chętnie oddawali głosy na inwestycje dotyczące m.in. infrastruktury sportowej, zieleni miejskiej czy remontów dróg i chodników. Dzisiaj korzystamy już ze zrealizowanych projektów. Popularnością cieszyły się także zadania z dziedziny kultury i ekologii – potańcówki dla seniorów z dzielnicy Szobiszowice czy warsztaty pielęgnacji zieleni. Te projekty dzieją się aktualnie. To wszystko jest realizowane w tym roku, na naszych oczach, a świadectwem skuteczności Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego są opinie mieszkańców, bezpośrednich odbiorców działań, które spływają do Centrum 3.0, a także ich  zaangażowanie jako uczestników licznych spotkań, warsztatów, zajęć sportowych.

Zapraszamy do udziału w głosowaniu i zachęcamy do konsultacji osobistych i telefonicznych z pracownikami Centrum 3.0. Zespół ds. GBO działa w filii przy ul. Jagiellońskiej 21 w Gliwicach (e-mail: gbo@gods.gliwice.pl, tel. 32/238-24-55, 734-150-808). DecydujMY!

(GODS/ap)

Kulturalny rozkład jazdy: 10–12 września

baner

W nadchodzący weekend zapraszamy na gliwicką odsłonę Industriady,  festiwal Jazz w Ruinach i Noc Teatrów Metropolii. Warto zajrzeć też do Cechowni na koncert Zagi. Kulturalny weekend w Gliwicach – czas start!

  • Od piątku 10 września do niedzieli 12 września w kinie studyjnym Amok (ul. Dolnych Wałów 3) będzie odbywać się Weekend z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity. 10 września zostaną wyświetlone dwa filmy dokumentalne: „Najpiękniejszy chłopiec na świecie” K. Lindström i K. Petri (godz. 18.30) i „Gorbaczow. Raj” w reżyserii W. Manskiego (godz. 20.15). W sobotę 11 września w programie jest „Tańcząca z rekinami” S. Aitken (godz. 18.30) i inspirowany pandemią koronawirusa „Polaków portret własny” w reżyserii J. Drobczyńskiego, M. Białoruskiego i R. Rawłuszewicza (godz. 20.15). W niedzielę o godz. 16.45 rozpocznie się „Śledztwo w domy spokojnej starości” M. Alberdi, a o godz. 18.30 Weekend z Festiwalem MDAG zakończy się filmem „Stambuł bez smyczy” w reżyserii E. Lo.
  • 10 i 11 września na miłośników jazzu czekają fantastyczne koncerty w Hali Modeli GZUT (ul. Pola 7–13). W ramach festiwalu Jazz w Ruinach w piątek zagrają Jakub Mizeracki Trio (godz. 19.00) i Piotr Schmidt Quartet (godz. 21.00). W niedzielę wystąpią: Zespół Jazzowy PSM w Gliwicach (godz. 17.30), Gabriel Niedziela Quartet feat. Marcin Kaletka (godz. 19.00) i Judyta Pisarczyk Quartet (godz. 21.00).
  • W sobotę o godz. 9.00 i 11.00 w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17) rozpoczną się warsztaty artystyczne „Balticarium”. Niby wakacje już za nami, a my – dzięki sztuce – wrócimy nad morze! Warsztaty są częścią festiwalu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”.
  • 11 września na Szlaku Zabytków Techniki w województwie śląskim odbędzie się Industriada. W Gliwicach szykujemy dla was steampunkowe atrakcje przy Radiostacji (ul. Tarnogórska 129, od godz. 12.00). Warto zajrzeć także do Oddziału Odlewnictwa Artystycznego w Nowych Gliwicach (ul. Bojkowska 37). Pełen program dla całego województwa można znaleźć na stronie internetowej industriada.pl.
  • Przed nami wrześniowa Gliwicka Gra Rodzinna (11 września) i Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni (12 września)! Informacje o zapisach można znaleźć na stronie Gliwice.eu.
  • W Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57) najważniejszym weekendowym wydarzeniem będzie przypadająca 11 września Noc Teatrów Metropolii. Na godz. 15.00 zaplanowano spektakl „Dzieci z Bullerbyn” w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego, a o godz. 19.00 rozpocznie się „Ożenek” w reżyserii Pawła Aignera.
  • W Cechowni (Nowe Gliwice, ul. Bojkowska 35a) 11 września o godz. 20.00 wystąpi Zagi. Warto zajrzeć do nowego, kulturalnego miejsca!
  • W Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych (ul. Studzienna 6) otwarto wystawę „Świat akwareli” Zbigniewa Parzniewskiego. Można ją oglądać do 9 października.

Wszystkie wydarzenie kulturalne w Gliwicach są publikowane w kalendarzu na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem i chcesz zaprosić mieszkańców na koncert, spektakl, wystawę na terenie miasta? Dodaj swoje wydarzenie poprzez formularz! (mm)

Steampunkowa Industriada. To Was zaskoczy!

baner

To będzie prawdziwa podróż w czasie. INDUSTRIADA 2021 w steampunkowym stylu całkowicie Was zaskoczy! 11 września spotykamy się przy Radiostacji na pikniku rodzinnym „Techniczne historie w stylu steampunk”. Będziemy odkrywać nowinki techniczne z przeszłości i przyszłości! Poza industrialnymi przeżyciami gwarantujemy też świetną zabawę i sporą dawkę adrenaliny podczas lubianej przez gliwiczan Gliwickiej Gry Rodzinnej 360 Stopni. Wydarzenie organizuje Miasto Gliwice.

Steampunk stylistyką i estetyką nawiązuje do epoki XVIII-wiecznych maszyn parowych i epoki wiktoriańskiej. Charakteryzuje się umiłowaniem techniki i mechaniki, często nawiązuje do maszyn różnicowych, kreuje wynalazki nieznane w historii. Gliwiczanie będą mieli okazję stać się na chwilę częścią tej alternatywnej rzeczywistości podczas INDUSTRIADY 2021, która odbędzie się w sobotę 11 września na terenie gliwickiej Radiostacji przy ul. Tarnogórskiej.
Wiele osób, żyjących w okresie późnej rewolucji przemysłowej wyobrażało sobie, jak będzie wyglądać świat w przyszłości. Niektórzy wierzyli, że już w roku 2000 latające samochody będą normą. Powieściopisarze science-fiction i fantasy tamtej epoki wykreowali światy, w których romantyzm i maszyna parowa tworzyły swoisty, nierozerwalny duet. Aby poznać klimat tej epoki zapraszamy na gliwicką INDUSTRIADĘ 2021. Piknik rodzinny „Techniczne historie w stylu steampunk” to swoista podróż w czasie, odkrywająca nowinki techniczne z przeszłości i przyszłości. Poznajcie technikę, która zaskakuje! – zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Co nas zaskoczy podczas INDUSTRIADY 2021?
Rodzinny Piknik „Techniczne historie w stylu steampunk” rozpocznie się o godz. 12.00 i potrwa do około godz. 19.00.
W programie między innymi:

  • steampunkowe warsztaty kreatywne dla dzieci
  • komputerowa strefa retro
  • wystawy zabytkowych pojazdów
  • strefa symulatorów i wirtualnej rzeczywistości
  • kino 7D
  • industrialna kolejka
  • Eko Dom – wystawa interaktywna o ekologii w życiu codziennym
  • znakowanie rowerów i gadżety profilaktyczne od Straży Miejskiej

Szereg atrakcji przygotowało też Muzeum w Gliwicach. Moc wydarzeń czeka w gliwickiej Radiostacji oraz Oddziale Odlewnictwa Artystycznego.
Radiostacja Gliwice (ul. Tarnogórska 129)

Drewno od wieków miało i wciąż ma szerokie zastosowanie w budownictwie. Kiedyś było podstawowym budulcem domów, kościołów i obiektów użyteczności publicznej. Z czasem dopiero wyparł je kamień, cegła, beton, a następnie nowocześniejsze materiały. Drewno wykorzystywane było i nadal jest w wielu gałęziach przemysłu, w transporcie, rzemiośle i sztuce. To podstawowy materiał w pracy stolarzy i cieśli. Jest też wdzięcznym tworzywem dla artystów oraz rzemieślników wytwarzających instrumenty muzyczne, meble i ozdoby z drewna. Warto zauważyć, że drewno jest materiałem naturalnym, który można przetwarzać bez szkody dla środowiska. Wykład stanowiący część tegorocznej Industriady w gliwickiej Radiostacji przybliży nam spojrzenie architekta na dwudziestowieczne budowle z drewna. Przyjrzymy się także historii powstania wieży Radiostacji i zobaczymy unikalne fotografie z tamtego okresu. W trakcie pokazów i warsztatów „W krainie osikowych wiórków” dzieci dowiedzą się jak twórczo można wykorzystać wióry z osikowego łyka do tworzenia koszyków i dekoracyjnych kwiatów. Zapraszamy również do indywidualnego zwiedzania budynku nadajnika Radiostacji oraz przyjrzeniu się dawnym urządzeniom nadawczym.

Oddział Odlewnictwa Artystycznego (ul. Bojkowska 37)

Wydarzenia przygotowane w ramach Industriady w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego pozwolą na praktyczne poznanie wybranych, dawnych technik artystycznych. Niektóre z nich znane i stosowane były przez artystów, fotografów i rzemieślników od wieków, a nawet tysięcy lat. Węgiel drzewny jako materiał używany był już w czasach prehistorycznych, ale popularny stał się w czasach nowożytnych i był wykorzystywany przy tworzeniu portretów, szkiców i podmalówek do obrazów. Uczestnicy warsztatów Szkice węglem – portretować będą Joannę Schaffgotsch – XIX wieczną damę, która opowie im historię swojego życia. Linoryt, który powstał w XIX w. to technika graficzna. Z metodą powstawania linorytu będzie się można zapoznać praktycznie podczas warsztatów tworzenia industrialnych toreb. Uczestnicy wykonają matryce z motywami kół zębatych oraz skamielin liści paproci czy muszli i odbiją je na torbie, którą będą mogli wziąć z sobą. Cyjanotypia jest jedną z najstarszych technik fotograficznych – powstała w XIX w. Podczas warsztatów fotograficznych uczestnicy poczują klimat dawnego zakładu fotograficznego i w ciemni samodzielnie wykonają odbitki na papierze akwarelowym. Podczas oprowadzania z przewodnikiem po wystawie stałej „Słusznie słyną dziś Gliwice…” zwiedzający poznają dawne techniki odlewnicze, które używane są do dzisiaj. Mowa będzie o metodzie piaskowej, metodzie na wosk tracony oraz metodzie odlewnia w sztuczkach. Jak zawsze będzie też można indywidualnie zapoznać się z wystawą „Słusznie słyną dziś Gliwice” i obejrzeć specjalnie przygotowane filmy poświęcone technikom odlewniczym. Podczas warsztatów plastycznych Sztuka na plakietach nie zabraknie gipsowych modeli żeliwnych odlewów, które uczestnicy będą malować farbami według własnej wizji artystycznej.
Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny, obowiązują limity osób (związane z aktualnymi obostrzeniami w związku z pandemią koronawirusa Sars Cov 2). Uczestnicy wydarzeń w Radiostacji i OOA zobowiązani są do założenia środków ochrony ust i nosa, dezynfekcji dłoni oraz zachowania dystansu społecznego.
Harmonogram wydarzeń:

RADIOSTACJA:
Godz. 12.00-17.00 – w krainie osikowych wiórków – warsztaty i pokazy obok budynku Radiostacji
Godz. 12.00-12.45 oraz 15.00-15.45 – wykład: Czy tylko Radiostacja? Interesujące konstrukcje drewnie pierwszej połowy XX wieku Prowadzenie: dr arch. Adam Bednarski
Godz. 13.00-18.00 – zwiedzanie indywidualne budynku nadajnika Radiostacji (poza godzinami wykładów)

Oddział Odlewnictwa Artystycznego, ul. Bojkowska:
Godz. 12.00-12.30, 16.00-16.30 – Jak powstają odlewy artystyczne? – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej
Godz. 12.00-14.00 – linoryt na tkaninie – warsztaty nadruku na torbie
Godz. 15.00-17.00 – szkice węglem: portret śląskiej damy – warsztaty plastyczne
Godz. 12.00-18.00 – cyjanotypia - warsztaty fotograficzne
Godz. 12.30-17.30 – sztuka na plakietach – warsztaty plastyczne
Godz. 13.00-18.00 – wystawa stała Słusznie słyną dziś Gliwice – zwiedzanie indywidualne (poza godzinami oprowadzań z przewodnikiem)

Czas na Rajd!
11 września w godz. od 12.00 do 17.00 rozegrana zostanie Gliwicka Gra Rodzinna 360 Stopni. To doskonały sposób na aktywne spędzenie czasu. Uczestnicy otrzymają mapy z zaznaczonymi punktami, które będą musieli odnaleźć i wykonać różne zaskakujące zadania sprawnościowe, zręcznościowe i intelektualne. Pozostając w industriadowym klimacie, przygotowane dla uczestników zadania będą nawiązywały do tematu techniki.
W grach rodzinnych nie jest prowadzona klasyfikacja drużyn. Głównym założeniem jest dobra zabawa, aktywne spędzenie czasu i poznawanie Gliwic. Drużyny, które postanowią zaliczyć wszystkie punkty i zadania, będą musiały pokonać dystans ok. 10 km. Limit czasu to 5 godzin. Drużyna w Gliwickiej Grze Rodzinnej może liczyć od 2 do 5 osób. Jeden z uczestników musi być pełnoletni. W składzie musi też być (co najmniej) jedno dziecko poniżej 14 roku życia.
Baza, start i meta będą znajdować się na terenie Radiostacji Gliwickiej przy ul. Tarnogórskiej 129.
Program:

Godz. 10.00-11.30  rejestracja drużyn
Godz. 12.00 start
Godz. 17.00 zamknięcie mety
Zapisy będą prowadzone są poprzez formularz na stronie www.team360.pl/pl/entry/race.
Woda dla aktywnych i nie tylko
 Uczestnikom tegorocznej Industriady oraz startującym w biegu 360 serwowana będzie gliwicka „kranówka”, dostarczona przez gliwickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Na linii startu ustawiona zostanie beczka z wodą pitną.
Woda, która zastała przygotowana dla zawodników pochodzi bezpośrednio z wodociągów. To dokładnie ta sama woda, która płynie w naszych kranach. A dodajmy, że Gliwice mogą poszczycić się bardzo dobrą jakością wody dostarczanej mieszkańcomWarto pić gliwicką „kranówkę”, bo jest czysta i zdrowa. Jakość wody podlega bieżącej kontroli Laboratorium PWiK oraz Sanepidu. Gliwicka woda wodociągowa nie tylko zaspokaja pragnienie, ale też pozwala uzupełnić niedobory biopierwiastków w organizmie. Wydobywana z triasowych ujęć głębinowych, obszaru bogatego w składniki mineralne. Zawiera na przykład odpowiednie stężenia wapnia i magnezu, zwanych „pierwiastkami życia”. Są one dużo łatwiej przyswajalne z wody niż z pożywienia – to ważna informacja dla uczestników rajdu i innych, aktywnych fizycznie osób – mówi Adam Ciekański, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach.

To nie wszystko!

Również Marina Gliwice zaprasza  z okazji Industriady. W sobotę, 11 września, będą odbywać się w rejsy.

Godz. 9.00-12.00 - rejs statkiem Foxtrot przez 2 śluzy. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

10.00-14.00 - zwiedzanie Śluzy Łabędy z przewodnikiem
Obowiązuje rezerwacja miejsc

12.00-18.00 - rejsy łodzią motorową – rejs statkiem

12.00-18.00 - Śląski Kopciuszek – warsztaty kreatywne

12.00-13.15
Rejs przez Śluzę Łabędy – rejs statkiem Obowiązuje rezerwacja miejsc

13.30-14.45 - rejs przez Śluzę Łabędy – rejs statkiem. Obowiazuje rezerwacja miejsc

15.00-16.15 - rejs przez Śluzę Łabędy – rejs statkiem. Obowiązuje rezerwacja miejc

16.00-19.00 - rejs statkiem Foxtrot przez 2 śluzy – rejs statkiem HIT. Rezerwacja miejsc.

 

Industriada to Święto Szlaku Zabytków Techniki, które od dwunastu lat łączy przeszłość i teraźniejszość, czego efektem są na nowo odkrywane historie o naszym regionie. Więcej informacji na ten temat oraz program wydarzeń Industriady na terenie Województwa Śląskiego można znaleźć na www.industriada.pl. (mf)

 

Mistrzowie rakietki

Zwycięzcy zawodów na podium

XXXVII Mistrzostwa Polski Strażaków w Tenisie Stołowym za nami. Emocji nie brakowało – w  Centrum Sportowo-Kulturalnym „Łabędź” o tytuł mistrzów walczyło 57 zawodników z całej Polski.

W Mistrzostwach wzięło udział 13 drużyn z całej Polski. Z rundy eliminacyjnej zwycięsko wyszły drużyny z województw: śląskiego, podkarpackiego, opolskiego i pomorskiego. W drugim dniu Mistrzostwo Polski wywalczyła reprezentacja województwa śląskiego, na drugim miejscu uplasowała się reprezentacja województwa podkarpackiego, a na trzecim opolskiego. W ostatnim dniu Mistrzostw odbyły się rozgrywki indywidualne. Zwyciężył Piotr Cyrnek, reprezentant woj. podkarpackiego, srebro zdobył Paweł Chmiel z województwa mazowieckiego, a brąz Piotr Chmiel z województwa podlaskiego. Poza podium, na czwartym miejscu uplasował się Jarosław Tomicki z województwa śląskiego.
Dyplomy, puchary oraz nagrody rzeczowe w konkurencjach indywidualnych oraz drużynowych wręczyli: Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski, Komendant Miejski PSP w Gliwicach st. bryg. Roman Klecha, Starosta Gliwicki pan Waldemar Dombek, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta pani Krystyna Sowa oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec pan Wiesław Kucharski.
Zawody zorganizowały Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach. Mistrzostwa  zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice oraz Starosty Gliwickiego. (mf)

 

Lekkoatleci na start!

biegacze na fioletowej bieżni

12 września na stadionie przy ul. Syriusza 30 ponownie zagoszczą gwiazdy lekkiej atletyki. Sprawdzą swoje możliwości w ramach 46. Memoriału Zenona Sęka. Widowiskowe zawody rozpoczną się o godz. 15.00. Wstęp wolny!

Zenon Sęk, nieoceniony trener i pedagog, stworzył przez laty podwaliny pod sukcesy sekcji lekkoatletycznej Piasta Gliwice, która w latach 70. była jedną z najsilniejszych w kraju. Wtedy też drużyna zdobyła złoty medal mistrzostw Polski. Po nagłej śmierci Sęka, aby uczcić jego pamięć – raz w roku, we wrześniu, w Gliwicach odbywa się mityng lekkoatletyczny z udziałem zawodników klasy mistrzowskiej. W latach 2011– 2017, gdy w mieście powstawała nowa arena LA przy ul. Syriusza, w imprezie uczestniczyli głównie uczniowie gliwickich szkół, a zawody odbywały się na obiektach szkolnych.

W 2019 roku w memoriale znów pojawili się zawodnicy z klasą mistrzowską i międzynarodową. Gwiazdami tamtego mityngu były kulomiotka Klaudia Kardasz i biegaczka Anna Sabat. Liczymy, że w 12 września  również nie zabraknie znanych nazwisk tej dyscypliny, a do Gliwic mogą ich przyciągnąć m.in. nagrody finansowe, które przewidzieli organizatorzy dla najlepszych 20 zawodniczek i zawodników.

Kibice będą mogli zobaczyć rywalizację w następujących konkurencjach: biegi na 100 m,  200 m, 400 m,  800 m, 3000 m, skok w dal, trójskok, skok wzwyż, rzut kulą, rzut dyskiem, rzut oszczepem (kobiety), biegi na 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 3000 m, skok w dal, skok wzwyż, rzut kulą (mężczyźni). Emocje gwarantowane!

Czas na finał!

tężnia solankowa

10 września przy tężni solankowej odbędzie się Finał Warsztatów Relaksacyjno-Edukacyjnych. Spotkania odbywały się cyklicznie od lipca, w ramach projektu „Aktywnie dla Gliwic”. Na finał organizatorzy zaplanowali szereg atrakcji.

Wakacyjne spotkania przy tężni miały integrować mieszkańców i pielęgnować relacje  międzypokoleniowe, a także poszerzyć potencjał społeczny dzielnicy Zatorze. W  piątek, 10 września, w godz. od 16.00  do 20.00 przy tężni solankowej odbędzie się finał projektu.
Zaplanowano  m.in. warsztaty jogi, warsztaty bębniarskie, tworzenie makram i kartek metodą scrapbooking, a także wiele atrakcji dla dzieci, np. wspólne czytanie bajki o emocjach.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Gliwic, a szczególnie dzielnicy Zatorze. Wstęp oraz atrakcje są bezpłatne. Każdy, kto ma ochotę się zrelaksować i wziąć udział w warsztatach, będzie miał ku temu odpowiednią okazję – zachęcają organizatorzy.
Plan wydarzenia:
16.30-17.15 – JOGA NA KRZESŁACH (YOGA CORNER)
16.30-17.15 – SZEPTAKI BAJKA O EMOCJACH (STOISKO DLA DZIECI)
17.20-17.40 – SLOW JOGGING
17.40 - WARSZTATY BĘBNIARSKIE
GR I – 17:40-18:20 (25 osób)
GR II – 18:20-19:00 (25 osób)
19.00-19.30 – SESJA RELAKSACYJNA – MISY TYBETAŃSKIE
STOISKA:
MAKRAMA - ZAPLECIONA KORALINA – tworzenie wiszących ozdób na doniczki
SCRAPBOOKING – PAPIERIJA MAJA ŻURAKOWSKA – tworzenie ręcznych kartek ozdobnych
PSYCHOLOG – STOISKO „POZNAJ SWOJĄ OSOBOWOŚĆ”
WIANKI – WŁASNORĘCZNE TWORZENIE WIANKÓW Z PRAWDZIWYCH KWIATÓW
STOISKO AKTYWNIE DLA GLIWIC – WARSZTATY DLA DOROSŁYCH
STOISKO AKTYWNIE DLA GLIWIC- WARSZTATY DLA DZIECI/ ANIMACJE
GASTRONOMIA – HERBACIARNIA CZAJNIK
Projekt „Aktywnie dla Gliwic” jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. (mf)

 

Najlepsze pięściarki na gliwickim ringu!

ring bokserski z pięściarką i sędzią

Trwają Międzynarodowe Mistrzostwa Śląska Kobiet w Boksie pod patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna. Jest to już 16. edycja imprezy, która ściąga do miasta znakomite pięściarki z różnych stron świata.

Międzynarodowe Mistrzostwa Śląska Kobiet w Boksie rozpoczęły się 5 września, rozgrywane są w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Jasnej 31. Walki eliminacyjne odbyły się między 6 i 8 września, 8 i 9 września odbyły się ćwierćfinały.

Na 10 września zaplanowano półfinały, w sobotę, 11 września, przyjdzie czas na finał mistrzostw. Panie spotkają się na ringu o godz. 17.00. Zwyciężczyniom walk wręczane będą następnie medale i puchary.

Całość mistrzostw będzie transmitowana na żywo na portalu bokser.org.  

Zapraszamy do kibicowania!

 

 

Branżowa wiedza w pigułce

kiermasz roślin

Przed nami kolejna odsłona Targów Budownictwa EXPOBUD. Podczas dwudniowego wydarzenia, które odbędzie się 11 i 12 września w Arenie Gliwice przy ul. Akademickiej 50 zaplanowano panele budowlane, instalacyjne i wyposażenia wnętrz oraz kiermasz roślin ozdobnych. Targi organizuje Agencja Informacyjno-Reklamowa Promocja we współpracy z Areną Gliwice. Współgospodarzem Wydarzenia jest Miasto Gliwice.

Targi EXPOBUD to impreza tematyczna poświęcona szeroko pojętej branży budowlanej, w której uczestniczą wystawcy, eksperci oraz miłośnicy urządzania i dekorowania domu. Już w najbliższy weekend w Arenie Gliwice będzie można znaleźć ekologiczne rozwiązania do domu i ogrodu, pompy ciepła, systemy fotowoltaiczne, odnawialne źródła energii i wiele innych. Będzie można tez skorzystać z konsultacji i poznać nowości z branży budowlanej i ogrodniczej. Podczas targów zaprezentują się również firmy branży deweloperskiej, instalacyjnej, ogrodniczej oraz kamiennej i ceramicznej. Miłośnicy klasycznego i nowoczesnego wykończenia terenów wokół domu będą mieli okazję zapoznać się z ofertą wystawców prezentujących kamień naturalny i tarasy kompozytowe. Targi EXPOBUD to również okazja do konsultacji z ekspertami i pozyskania wiedzy od najlepszych fachowców. To nie wszystko – na stoisku Urzędu Miejskiego w Gliwicach będzie można zapoznać się z programami dofinansowania zmiany ogrzewania, które przekazywać będą pracownicy Wydziału Środowiska. Nie przegapcie!
W sobotę, 11 września, stoiska będą czynne w godz. od 10.00 do 17.00, a w niedzielę w godz. od 10.00 do 16.00. Na Targi będzie prowadziło wejście od strony Chwyciarni (plac zewnętrzny C). Dla zwiedzających parking P5 (od ul. Akademickiej) będzie bezpłatny.
Udział w targach jest bezpłatny. Wydarzenie organizuje  Agencja Informacyjno-Reklamowa Promocja we współpracy z Areną Gliwice. Współgospodarzem w jest Miasto Gliwice. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: https://promocja-targi.pl.
PROGRAM XVI Gliwickich Targów EXPOBUD
Sobota, 11 września:

- targi otwarte dla zwiedzających 10:00 - 17:00
- godz. 10.00 – 17.00:
- Zielona Energia, Kiermasz Roślin Ozdobnych
- prezentacja programów związanych z ochroną środowiska
w mieście, porady i informacje (stanowisko Urzędu Miejskiego w Gliwicach)
- WFOŚ w Katowicach - doradztwo w zakresie aktualnych programów związanych
z tematem „Czyste Powietrze”
- Stowarzyszenie Specjalistów Robót Wykończeniowych - realizacja na żywo
Herbu Miasta Gliwice - praca nad mozaiką, która zostanie wykonana z kilkudziesięciu
elementów płytki ceramicznej
- pokazy fachowców i partnerów Stowarzyszenia
- Virtual Quest - warsztaty dla najmłodszych z wykorzystaniem okularów VR, które
zabiorą najmłodszych w wirtualny świat
- M-DECO - profesjonalne warsztaty dla miłośników roślin „Las w słoiku”
-godz. 11.00:
Uroczyste otwarcie targów wraz z zaproszonymi gośćmi i przedstawicielami wystawców
- godz. 12.00- 15.30 - Praca Komisji Konkursowej, odwiedzenie stoisk i zapoznanie się z prezentowanymi przez firmy produktami
- 12.00- 12.45 - W szpilkach na budowie - Inspektor Karolina Malicka - prelekcja
27 technicznych rzeczy jakie należy znać, zanim wybierzesz mieszkanie w stanie deweloperskim
- 13.00- 14.00 - Śląska Izba Budownictwa - prelekcja budowa domu na zgłoszenie, wyjaśnienie
czym jest i dla jakich obiektów
14.30- 15.00 - firma IMPERATYV - fabryka budowlanego zbrojenia kompozytowego
prezentacja i charakterystyka przedsiębiorstwa
12.09.2021r. (niedziela) - targi otwarte dla zwiedzających 10:00 - 16:00
Niedziela, 12 września:
- godz. 10.00- 17.00 - prezentacja programów związanych z ochroną środowiska
w mieście, porady i informacje (stoisko Urzędu Miejskiego w Gliwicach)
- Virtual Quest - warsztaty dla najmłodszych z wykorzystaniem okularów VR, które
zabiorą najmłodszych w wirtualny świat
- M-DECO - profesjonalne warsztaty dla miłośników roślin „Pustynia w słoiku”
- 10.00-12.00 - Stowarzyszenie Specjalistów Robót Wykończeniowych - prace wykończeniowe przy realizacji
mozaiki Herbu Miasta Gliwice
-12.00 - wręczenie nagród w konkursie dla wystawców, uroczyste przekazanie mozaiki Herbu Miasta przedstawicielom Urzędu Miejskiego w Gliwicach
- 12.45-14.00 - W szpilkach na budowie - Inspektor Karolina Malicka - prelekcja
Odbiór techniczny domu w stanie deweloperskim, najczęstsze wady
- 16:00 - zakończenie XVI edycji Targów Expobud. (mf)

 

Głowy do góry! Po 90 latach Zeppelin znów nad Gliwicami

przelot Zeppelina ZF

Pierwszy raz wielki powietrzny sterowiec zasilany pięcioma dieslowskimi silnikami Maybacha (każdy o mocy 530 koni) pokazał się nad Gliwicami w 1929 roku. Za drugim razem, 5 lipca 1931 r., długi na 230 metrów „Graf Zeppelin” nie tylko przelatywał, ale i widowiskowo lądował w naszym mieście, dysponującym wtedy jedynym w tej części ówczesnych Niemiec lotniskiem mogącym przyjąć maszynę o długości ponad dwóch boisk piłkarskich. Trzeci przelot „cygara” – Zeppelina ZF – nad Gliwicami szykuje się 11 września w ramach wydarzenia organizowanego przez Grupę ZF.

Światowy lider rozwiązań technologicznych dla branży motoryzacyjnej, tworzonych m.in. w swoich centrach inżynieryjnych i zakładach produkcyjnych w Polsce, promuje w ten sposób strategię rozwoju mobilności nowej generacji pod hasłem „Next Generation Mobility. NOW”. Polska trasa Zeppelina ZF rozpocznie się w sobotę 11 września w Katowicach. Tego dnia sterowiec będzie latał również na Gliwicami, a w kolejnych dniach nad Częstochową (12 września), Bielskiem-Białą i Czechowicami-Dziedzicami (14 września) oraz Wrocławiem (15–16 września).

Trasę przelotu będzie można śledzić w czasie rzeczywistym w serwisie FlightRadar24, wpisując numer indentyfikacyjny „DLZNT”. Więcej informacji na temat Zeppelina znajduje się na stronie zf.com/pl/zeppelin oraz na Facebooku www.facebook.com/zfgroup.polska

Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego

baner

Podczas tegorocznych, XIX Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego, których kuratorem jest dr Ryszard Nakonieczny, będziemy wędrować pomiędzy biegunami gliwickiego modernizmu. W mieście nad Kłodnicą przedwojenny modernizm niemiecki (1900 - 1939) spotyka się z powojennym modernizmem polskim (1945-dziś).

Ich dialog tworzy jedyną w swoim rodzaju opowieść o tym, jak w architekturze ujawnia się licząca już ponad dwa stulecia idea "nowoczesności" tak przecież bliska miastu, które o sobie samym mówi, że "Przyszłość jest tu". Tegoroczna edycja GDDK to także pierwsza odsłona wytyczanego przez Muzeum "Szlaku gliwickiego modernizmu" oraz zapowiedź książki Ryszarda Nakoniecznego o architekturze modernistycznej w Gliwicach, która już niedługo ukaże się w muzealnej oficynie wydawniczej. XIX edycją GDDK zainaugurujemy także roczny cykl wykładów "Modernizm, postmodernizm, architektura" przygotowanych przez filozof, Ewę Chudybę. Jego przedmiotem będzie ideowe zaplecze nurtów i zjawisk w obrębie kultury, które określamy z pomocą pojęć takich jak: modernizm i postmodernizm oraz to, jak pod ich wpływem kształtuje się architektura i nasze jej rozumienie.

Zjawisko modernizmu w architekturze Gliwic miało swe preludium wcześniej niż w innych częściach Europy. Tendencja ta rozpoczyna się od pruskiej industrializacji o brytyjskiej proweniencji, przechodząc potem przez 3 kolejne etapy rozwoju: wczesną (Art Nouveau, Ekspresjonizm, reedycja stylu około 1800 roku), dojrzałą (Neues Bauen czyli styl międzynarodowy) i późną (socmodernizm). Ale nurt ten nie umarł jak twierdził Charles Jencks - znany teoretyk architektury, jego pryncypia są ponadczasowe, żyje i uwidacznia się w nowej odsłonie neo- trans- lub meta-modernizmu. Spróbujmy razem odkryć je w przestrzeni miasta - mówi Ryszard Nakonieczny.

PROGRAM:

Piątek 17.09, platforma ZOOM, godz. 18.00
„Bieguny gliwickiego modernizmu” wykład otwierający XIX GDDK
Prowadzenie: dr Ryszard Nakonieczny –Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach           
Zapisy pod adresem: zapisy@muzeum.gliwice.pl
 
Sobota, 18.09, wycieczka piesza, godz. 11.00-15.00
Zawiązki i owoce przedwojennego modernizmu niemieckiego (1900 - 1939)
Zbiórka: Kamienica u zbiegu ulic Gorzołki i Częstochowskiej
Trasa obejmuje 20 obiektów.
Przewodnik: dr Ryszard Nakonieczny – Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
 
Niedziela, 19.09 wycieczka piesza, godz. 11.00-15.00
Plon powojennego modernizmu polskiego (1945 - dziś)
Zbiórka: Urząd Miejski (przed wejściem głównym),
Trasa obejmuje 15 obiektów.
Przewodnik: dr Ryszard Nakonieczny – Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach
 
Uwaga! Zapisy na wycieczki piesze prowadzone będą pod numerem telefonu 783 560 006 od wtorku, 14 września 2021. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc - zapisy prowadzimy WYŁĄCZNIE TELEFONICZNIE - decyduje kolejność zgłoszeń. Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 miejsca. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w wycieczkach wyłącznie pod opieką dorosłych.
Muzeum zastrzega, że ze względu na stan epidemii uczestnicy wydarzeń w ramach XIX GDDK zobowiązani są do noszenia maseczek (w przypadku zwiedzania wnętrz) oraz przestrzegania innych zasad sanitarnych m.in. dystansu społecznego. Wydarzenia mogą zostać odwołane, bądź mogą zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia dotyczące liczby uczestniczących w nich osób. (MwG)

 

 

Zbiórka elektrośmieci

baner

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Trwają dzielnicowe zbiórki elektrośmieci.

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach graty, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w soboty będzie stał zaparkowany w wybranych gliwickich dzielnicach.
W sobotę 11 września elektrośmieci będzie można oddać:
•    godz. 10.00–12.00 – Szobiszowice, ul. Sztabu Powstańczego 27 (parking)
•    godz. 12.30–14.30 – Bojków, ul. Rolników (przy kościele)
Wszystkie terenowe punkty odbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu. Zebrane od mieszkańców elektroodpady są ponownie przetwarzane. Stosuje się do tego technologie przyjazne środowisku.
Uwaga! Elektroodpady dostarczać na miejsce zbiórki w określonych w harmonogramie godzinach! Wcześniejsze składowanie elektroodpadów jest zabronione! Odpady będą przyjmowane wyłącznie w obecności pracowników firmy odbierającej, tak aby nie dochodziło do zaśmiecania terenu, na którym zbiórka jest organizowana. (mf)