Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 10 marca 2021 r.

// 10-03-2021

Zarejestruj się! To ostatni dzwonek dla Szobiszowic, Zatorza i Baildona!

strategia warsztaty baner

2-godzinne, popołudniowe spotkania z zainteresowanymi tematem mieszkańcami poszczególnych dzielnic ze względu na trwającą pandemię odbędą się w trybie zdalnym, na platformie komunikacyjnej Zoom. Będą się rozpoczynać zawsze o godz. 17.00.

Chęć uczestnictwa warto zgłaszać do 2 dni przed wybranym terminem spotkania!

Kontakt: Biuro Rozwoju Miasta UM tel. 32/338-65-50 lub 32/338-65-63.

WAŻNE! Aby uczestniczyć w spotkaniach na Zoom, wystarczy kliknąć w otrzymany e-mailem link albo skopiować go i otworzyć w dostępnej na komputerze przeglądarce internetowej (Chrome, Firefox lub inna). Osoby nieposiadające kamerek internetowych mogą wypowiadać się, korzystając z zestawów słuchawkowych z wbudowanym mikrofonem lub pisząc na czacie podczas spotkania Zoom.

 

  • 12 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Szobiszowice, Zatorze i Baildona - od godz. 17:00 do 19:00.
  • 16 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Brzezinka, Stare Gliwice, Ostropa, Wilcze Gardło, Wójtowa Wieś oraz Bojków - od godz. 17:00 do 19:00
  • 18 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Trynek i Sikornik - od godz. 17:00 do 19:00
  • 22 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Kopernik, Obrońców Pokoju i Żerniki - od godz. 17:00 do 19:00
  • 30 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Wojska Polskiego, Śródmieście i Politechnika - od godz. 17:00 do 19:00

SPOTKANIA ZAKOŃCZONE:

Więcej informacji na temat strategii rozwoju miasta #Gliwice2040 można znaleźć na stronie gliwice2040.gliwice.eu

 

Gliwicki Budżet Obywatelski 2022. Zgłoś swój pomysł!

baner

Masz pomysł? Zgłoś go w Gliwickim Budżecie Obywatelskim. Teraz jest na to czas. 1 marca ruszył nabór wniosków do Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mają czas na składanie dokumentu do 19 marca.

Gliwicki Budżet Obywatelski to procedura, która pozwala mieszkańcom aktywnie włączyć się w kształtowanie miasta, w rozwój dzielnic. To najbardziej bezpośredni sposób decydowania gliwiczan o tym, na co zostaną wydane środki z budżetu miasta. Pomysły mogą dotyczyć inwestycji i remontów, ale także miejskiej oferty kulturalnej, sportowej czy rekreacyjnej.

Milionowy budżet

Tegoroczna pula środków przeznaczonych na rzecz Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego wynosi  7 874 000 zł. W tym aż 6 974 000 zł przeznaczonych jest na projekty realizowane w dzielnicach miasta, najbliżej mieszkańców.

Łatwiej złożysz wniosek

Dla ułatwienia procesu składania wniosków w tegorocznej edycji wprowadzono elektroniczny, interaktywny formularz. Jest on dostępny pod adresem: gboprojekty.gcop.gliwice.pl. Jego integracja z Miejskim Systemem Informacji Przestrzennej umożliwia wnioskodawcy precyzyjne określenie lokalizacji projektu oraz pozwala na uniknięcie wielu błędów formalnych. Każdy mieszkaniec Gliwic może zgłosić jeden wniosek  dzielnicowy i jeden ogólnomiejski. Wnioski dzielnicowe może składać wyłącznie mieszkaniec danej dzielnicy. Natomiast do wniosków ogólnomiejskich wymagana jest lista 150 podpisów poparcia. Elektroniczny formularz, szczegółowe zasady i instrukcje dotyczące procedur Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego są dostępne na stronie: gliwice.eu/samorzad/gliwicki-budzet-obywatelski.

Istnieje także możliwość złożenia wniosku tradycyjnie, w wersji papierowej. Pobrany i wypełniony formularz należy złożyć w siedzibach Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. Zwycięstwa 1, ul. Jagiellońska 21, ul. Studzienna 6) oraz w Urzędzie Miejskim w Gliwice (zarówno przy ul. Zwycięstwa 21, jak również przy ul. Jasnej 31A).

Pracownicy GCOP służą pomocą i wsparciem na każdym etapie procesu GBO 2022. Kontakt telefonicznie 32 238 24 55 lub 32 775 20 53 , e-mail: gbo@gcop.gliwice.eu.

HARMONOGRAM GLIWICKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2022

  • 1-19 marca // Nabór wniosków
  • 14 czerwca//  Publikacja wyników oceny wniosków
  • do 30 lipca // Publikacja wykazu projektów poddawanych pod głosowanie
  • 25 sierpnia – 15 września // Głosowanie
  • do 15 października // Ogłoszenie wyników głosowania

Nie przegap Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Weź sprawy w swoje ręce i zdecyduj o swoim otoczeniu. (GCOP)

 

Rusza metamorfoza skweru nad DTŚ

wizualizacja skweru 1

Zmiany na skwerze nad Drogową Trasą Średnicową coraz bliżej – Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na wykonanie nasadzeń i systemu nawadniającego. Na skwerze wyrośnie ponad 60,6 tys. roślin. Rusza zielona metamorfoza!

Na tę zmianę czekało wielu gliwiczan. Na skwerze nad DTŚ zostanie nasadzonych ponad 60,6 tys. nowych roślin: 127 drzew, 2377 krzewów, 25 973 byliny, 31 910 roślin cebulowych i 220 pnączy. Powstaną też zacienione miejsca wypoczynku i tablice upamiętniające dawny Kanał Kłodnicki. Zieleń która obecnie znajduje się na skwerze zostanie przesadzona w inne miejsca – 49 wiśni upiększy aleję Sikornik, a 18 miłorzębów trafi na zieleniec koło ronda im. Stanisława Byliny w pobliżu ul. Dubois.

Będzie piękniej

Układ alejek pozostanie bez zmian, ale pomiędzy nimi pojawią się różnorodne kompozycje drzew, krzewów i bylin, które będą zdobić skwer przez cały rok.

Ze względów technicznych drzewa będą musiały zostać posadzone na podwyższonych rabatach, wypełnionych dużą ilością substratu glebowego, który umożliwi prawidłowy rozwój roślin. W kilku miejscach staną pergole, dzięki którym w gorące, letnie dni będzie można odpocząć w cieniu. Pod częścią z nich zostaną ustawione stoły i ławy piknikowe.

Powstanie też przestrzeń do odpoczynku, która latem będzie pełnić funkcję ozdobionej palmami miejskiej plaży. Odpocząć będzie można także na różnego rodzaju ławkach i siedziskach, a rower przypiąć do bezpiecznego stojaka. Od zgiełku towarzyszącego DTŚ odgrodzą nasadzone pasmowo krzewy, które będą pełnić funkcję izolacyjną. Skwer upiększy łąka kwietna z pożytecznymi dla owadów kwiatami oraz ozdobne rabatki traw i bylin, wśród których będzie można odpocząć na wygodnych leżakach. Ponadto symbolicznie zostanie zaznaczony  historyczny walor tego miejsca – w dzisiejszym śladzie DTŚ biegł niegdyś Kanał Kłodnicki (Klodnitz Kanal). Na terenie skweru zostanie ustawiona instalacja przestrzenna z kamieni pochodzących z 200-letniej śluzy kanału odkopanego przy budowie DTŚ. Wykopane w trakcie budowy kamienie zostaną oczyszczone i umieszczone w miejscu przecinania się głównych ciągów komunikacyjnych. Wokół głazów zamontowane będą siedziska. Całość dopełnią tablice zawierające zdjęcia oraz informacje na temat kanału.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem skwer w nowej odsłonie zobaczymy jeszcze w tym roku.

Koncepcja zagospodarowania skweru przygotowała gliwicka Pracownia 44STO, która ma na swoim koncie m.in. bardzo udaną rewitalizację Parku Chrobrego. (mf)

 

Gliwiczanin z nagrodą specjalną

Michał Mikulski

Dr Michał Mikulski, prezes zarządu i założyciel firmy EGZOTech otrzymał nagrodę specjalną w 18 edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Gratulacje!

Gliwicka firma Egzotech zajmuje się badaniami oraz opracowaniem innowacyjnych robotów rehabilitacyjnych i urządzeń elektrodiagnostycznych dla fizjoterapii, neurorehabilitacji i terapii zajęciowej. Produkty firmy przeznaczone są dla pacjentów po udarach, urazach rdzenia kręgowego i chorobach neurodegeneracyjnych, a także ze schorzeniami ortopedycznymi i urologicznymi. Firma została założona w 2013 r. przez Michała Mikulskiego, inżyniera biomedycznego, doktoranta na Politechnice Śląskiej. W wyniku jego badań doktoranckich robot neurorehabilitacyjny Luna EMG pojawił się na rynku. To zaawansowany system robotyczny, który pomaga w rehabilitacji kończyn górnych i dolnych osobom ze znacznymi niedowładami neurologicznym i pacjentom ortopedycznym. Do końca 2019 r. zainstalowano ponad 120 tego typu robotów w ponad 20 krajach na całym świecie. Robot zdobył wiele nagród i wyróżnień, m.in: TOP8 Startup Worldwide od Google for Entrepreneurs i Worldwide Winner Reddot Award za projekt Luna EMG. W ciągu ostatnich czterech lat firma Egzotech osiągnęła niemal 3000 % wzrost przychodów.

Za swoją działalność dr Michał Mikulski został uhonorowany nagrodą specjalną w  konkursie EY Przedsiębiorca Roku, którą przyznano za umiejętne wykorzystanie technologii w ochronie zdrowia i wprowadzenie innowacyjnego produktu, który ma szansę stać się przyszłością rehabilitacji pacjentów neurologicznych.

– Chciałbym podziękować całemu zespołowi EGZOTechu - naszym EGZO Wojownikom, którzy dają z siebie wszystko i są najzdolniejszymi osobami jakie znam. Praca z wami na co dzień jest dla mnie wielkim zaszczytem i frajdą, a to co osiągamy dla dobra pacjentów i fizjoterapeutów na całym świecie napawa mnie dumą. Jestem przekonany, że to dopiero początek i nie przestaniemy starać się i walczyć o dobro osób niepełnosprawnych na świecie, by każda osoba po udarze czy urazie rdzenia kręgowego wróciła do sprawności – mówi dr Michał Mikulski.  

Przypominamy, że w grudniu 2020 r. firma Egzotech została uznana przez The Deloitte Technology Fast 50 za najszybciej rozwijającą się w Europie Środkowej w dziedzinie Healthcare & Life Sciences. EGZOTech zdobył też specjalną nagrodę Impact Stars za wymiar etyczny modelu biznesowego.  Dr Mikulski znalazł się również na światowej liście Forbes 30 doceniającej osoby poniżej 30 roku życia osiągające sukcesy w nauce i służbie zdrowia. Został też wyróżniony przez MIT Technology Review jako innowator społeczny.

Relację z gali EY można zobaczyć na  www.youtube.com/watch?v=XQPsslWqX7M. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie internetowej: https://egzotech.com/. (mf)

Budowa Centrum Przesiadkowego. Uwaga, zmiany na ul. Na Piasku

okolice ul. Na Piasku

Zgodnie z deklaracją Eurovii Polska – wykonawcy przebudowy układu drogowego po południowej stronie dworca PKP w ramach budowy Centrum Przesiadkowego w Gliwicach – 10 marca rozpoczynają się prace przy ul. Na Piasku. W ich trakcie będzie tam obowiązywał zakaz ruchu z wyjątkiem dojazdu i dojścia do posesji oraz siedzib firm, nie będzie też możliwości parkowania. Wykonawca deklaruje, iż ten etap prac potrwa do końca kwietnia. Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach apeluje do mieszkańców o zachowanie ostrożności oraz zwracanie uwagi na oznakowanie tymczasowe.

Przypomnijmy, iż inwestycja po południowej stronie dworca kolejowego gruntownie zmieni wygląd śródmieścia Gliwic, tworząc wraz z Centrum Przesiadkowym budowanym po północnej stronie przyjazną i funkcjonalną przestrzeń miejską.

Plac przed dworcem PKP zyska jednolitą nawierzchnię z granitowych płyt, na placu stanie fontanna w formie lustra wody z pojedynczymi wodotryskami i ławki. Na ul. Bohaterów Getta Warszawskiego powstaną bus pasy, wyspy separacyjne z azylami dla przechodniów i ścieżka pieszo-rowerowa łącząca plac dworcowy z drogą rowerową projektowaną wzdłuż ul. Jagiellońskiej. Ul. Zwycięstwa zyska wykończenie z granitowej kostki. Zniknie torowisko, a jezdnia zostanie zwężona. Powstanie też ciąg pieszo-rowerowy. Na  placu Piastów ruch będzie odbywał się na zasadzie jednokierunkowego przejazdu wokół wyspy centralnej oraz wyspy peronowej. Nie zabraknie także ciągów pieszo-rowerowych przebiegających przez plac i małej architektury, przebudowana będzie też sieć oświetleniowa. Ul. Okopowa zostanie rozbudowana i połączona z pętlą autobusową linii A4 przy placu dworcowym. Na ul. Na Piasku zaplanowano z kolei utworzenie miejsc postojowych.

Na terenie całej inwestycji, w rejonie przejść dla pieszych i zatok autobusowych zaprojektowano tzw. pola uwagi lub pola prowadzące, które ułatwią poruszanie się osobom niewidomym i słabowidzącym. Przebudowana zostanie również sygnalizacja świetlna – zostanie dostosowana do geometrii powstałego układu drogowego i organizacji ruchu. Ponadto zaplanowano remont ciągu pieszo-rowerowego przy ul. gen. Leona Berbeckiego na odcinku od alei Przyjaźni do ul. Aleksandra Fredry. Projekt zakłada wprowadzenie maksymalnej ilość zieleni, na jaką pozwala infrastruktura podziemna.

Inwestycja realizowana przez firmę Eurovia Polska będzie kosztować ponad 41 mln zł i zostanie sfinansowana z budżetu miasta. Prace powinny się zakończyć pod koniec 2022 r.

Sezon na Madsa

mężczyzna w okularach i ciemnej marynarce

Mads Mikkelsen – aktor kameleon, świetny w filmach z mainstreamu i niezależnych produkcjach. W gliwickim kinie Amok 16 marca rusza przegląd filmów, w których wystąpił.

Urodził się w Kopenhadze w 1965 roku. Zanim został aktorem, zdobywał szlify na scenie jako tancerz. Poczucie rytmu i dryg do tańca pokazał w filmie „Na rauszu” w reżyserii Thomasa Vinterberga. To zresztą nie jedyny wspólny film Duńczyków – w 2012 roku Mikkelsen wystąpił już u Vinterberga w mocnym „Polowaniu”. Oba filmy kino studyjne Amok (ul. Dolnych Wałów 3) wyświetli w ramach marcowego przeglądu filmów Madsa Mikkelsena.

Co jeszcze warto mieć na oku? Gliwiczanie z pewnością powinni zobaczyć „Arktykę”. W filmie wystąpił samolot Antonon AN-2, były członek Aeroklubu Gliwickiego. Dużo zamieszania w kinach i festiwalach filmowych zrobił też „Kochanek królowej”, duński kandydat do Oscara.

Pełny repertuar kina Amok można znaleźć na stronie amok.gliwice.pl.

Olivier Czernel mistrzem Śląska

młodzi lekkoatleci

Z trzema medalami wrócili z Łodzi lekkoatleci Piasta uczestniczący w Halowych Mistrzostwach Śląska 2021 w kategorii młodzików (U16) i dzieci starszych (U14). Na podium stanęli Olivier Czernel, Hanna Zdanowicz i Marta Cyganek.

Pierwotnie mistrzostwa Śląska miały odbyć się  w Raciborzu, ale Polski Związek Lekkiej Atletyki nie wyraził zgody na tę lokalizację. Z powodu pandemii zamknięta jest również hala w Ostrawie, stąd – dośc nietypowo – wybór hali RKS Łódź, szczęśliwej dla „Piastunek”.

Z 11-osobowej ekipy Piasta trzech zawodników stanęło na podium. Mistrzem Śląska młodzików został Olivier Czernel, zwyciężając zdecydowanie w biegu na 600 metrów z czasem  1:31,78 min. To jego rekord życiowy. Wicemistrzostwo Śląska U14  i srebrny medal wywalczyła Hanna Zdanowicz w skoku wzwyż na wysokość 135 cm. To także rekord życiowy tej zawodniczki! Brązowy medal i 3. miejsce w biegu na 600 metrów w kategorii U14 wybiegała z czasem 1:48,14 min. Marta  Cyganek. 

Zawody w Łodzi zakończyły sezon halowy lekkoatletów, w którym wychowankowie Piasta zdobyli łącznie 12 medali.