Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 1 września 2021 r.

// 01-09-2021

GBO 2022. DecydujMY razem!

baner

Rozpoczął się jeden z najważniejszych etapów procedury Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Do 15 września trwa głosowanie na projekty zaproponowane do realizacji w 2022 roku. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 175 zadań, w tym 165 dzielnicowych oraz 10 ogólnomiejskich. Każdy gliwiczanin może oddać w sumie dwa głosy – jeden na projekt dzielnicowy i jeden na projekt ogólnomiejski. Wspólnie zdecydujmy, które zwyciężą i zmienią Gliwice – nasze otoczenie, społeczność – na lepsze.

KTO MOŻE ZAGŁOSOWAĆ?

W procedurze głosowania Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego może uczestniczyć każdy mieszkaniec Gliwic. Można zagłosować na JEDEN wybrany projekt ogólnomiejski i JEDEN wybrany projekt dzielnicowy.

Wykaz projektów zakwalifikowanych do głosowania zamieszczony jest na stronie Gliwice.eu w dziale Gliwicki Budżet Obywatelski oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego. Można tam również znaleźć kwoty dla dzielnic oraz informacje o liczbie głosów umożliwiającej udział dzielnic w tzw. puli dla aktywnych , a także listę wszystkich złożonych wniosków, zawierającą informacje o zgłoszonych projektach wraz ze skanami wniosków.

GŁOSOWANIE W FORMIE ELEKTRONICZNEJ

Głos można oddać na elektronicznych formularzach, dostępnych na stronie internetowej Gbo.gliwice.eu do godz. 20.00 15 września 2021 r. Jeden adres e-mail może zostać wykorzystany do udziału w głosowaniu przez jednego uprawnionego.

W celu ułatwienia głosowania elektronicznego wprowadzone zostały stanowiska do oddawania głosów w wybranych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.

Wykaz filii MBP, w których są dostępne stanowiska do głosowania elektronicznego:
  • Biblioteka Centralna (ul. Kościuszki 17),
  • Biblioforum (ul. Lipowa 1),
  • Filia nr 1 (pl. Inwalidów Wojennych 3),
  • Filia nr 5 (ul. Perkoza 12),
  • Filia nr 7 (ul. Junaków 4),
  • Filia nr 9 (ul. Czwartaków 18),
  • Filia nr 13 (ul. Paderewskiego 56),
  • Filia nr 16 (ul. Przedwiośnie 2),
  • Filia nr 20 (ul. Bernardyńska 2),
  • Filia nr 21 (ul. Syriusza 30),
  • Filia nr 22 (ul. Spacerowa 6),
  • Filia nr 23 (ul. Sopocka 2),
  • Filia nr 25 (ul. Jaśminu 20),
  • Filia nr 30 (ul. Partyzantów 25).

Stanowiska są dostępne dla mieszkańców zgodnie z godzinami otwarcia filii wskazanymi na stronie internetowej www.biblioteka.gliwice.pl.

GŁOSOWANIE W FORMIE PAPIEROWEJ

Papierowe formularze do głosowania są dostępne:

  • do pobrania i wydruku na stronie internetowej gliwice.eu pod hasłem „Gliwicki Budżet Obywatelski”
  • w Urzędzie Miejskim w Gliwicach, w punkcie informacji w holu Biura Obsługi Interesantów przy ul. Zwycięstwa 21 oraz w filii przy ul. Jasnej 31A.
  • w Centrum 3.0 przy ul. Zwycięstwa 1, ul. Jagiellońskiej 21 oraz ul. Studziennej 6.

Głos w formie papierowej można oddać wrzucając wypełniony i podpisany formularz do oznakowanych urn w holu Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ulicy Zwycięstwa 21 oraz w filii UM przy ul. Jasnej 31A, w siedzibach Centrum  3.0 Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 21, ul. Jagiellońskiej 21 oraz ul. Studziennej 6 w godzinach urzędowania. Można go także przesłać wypełniony formularz na adres Centrum 3.0 ul. Zwycięstwa 1, 44-100 Gliwice (o fakcie oddania głosu w terminie decyduje data jego doręczenia przez operatora pocztowego do siedziby Centrum 3.0). W przypadku osób, którym rodzaj niepełnosprawności uniemożliwia oddanie głosu – za pośrednictwem konsultanta ds. osób niepełnosprawnych w Biurze Obsługi Interesantów UM przy ul. Zwycięstwa 21, w godzinach urzędowania (za okazaniem dokumentu potwierdzającego dane osobowe).

KIEDY WYNIKI?

Podczas ustalania wyników głosowania będą brane pod uwagę projekty, które uzyskały poparcie co najmniej 30 głosujących w przypadku projektów dzielnicowych oraz 500 głosujących – w przypadku projektów ogólnomiejskich. Lista zadań, które zostaną zrealizowane w 2022 r. zostanie opublikowana do 15 października.

W trakcie całego głosowania na stronie internetowej Gliwice.eu w dziale Gliwicki Budżet Obywatelski będzie na bieżąco udostępniana aktualna liczba głosów oddanych na poszczególne zadania.

WIEMY, ŻE TO DZIAŁA!

W ubiegłorocznym Gliwickim Budżecie Obywatelskim mieszkańcy chętnie oddawali głosy na inwestycje dotyczące m.in. infrastruktury sportowej, zieleni miejskiej czy remontów dróg i chodników. Dzisiaj korzystamy już ze zrealizowanych projektów. Popularnością cieszyły się także zadania z dziedziny kultury i ekologii – potańcówki dla seniorów z dzielnicy Szobiszowice czy warsztaty pielęgnacji zieleni. Te projekty dzieją się aktualnie. To wszystko jest realizowane w tym roku, na naszych oczach, a świadectwem skuteczności Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego są opinie mieszkańców, bezpośrednich odbiorców działań, które spływają do Centrum 3.0, a także ich  zaangażowanie jako uczestników licznych spotkań, warsztatów, zajęć sportowych.

Zapraszamy do udziału w głosowaniu i zachęcamy do konsultacji osobistych i telefonicznych z pracownikami Centrum 3.0. Zespół ds. GBO działa w filii przy ul. Jagiellońskiej 21 w Gliwicach (e-mail: gbo@gods.gliwice.pl, tel. 32/238-24-55, 734-150-808). DecydujMY!

(GODS/ap)

Gliwicka Gra Rodzinna i Rajd Przygodowy – zapisani?

Na starcie rajdu

Przed nami wrześniowa Gliwicka Gra Rodzinna i Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni! Gwarantujemy świetną zabawę i niezapomnianą przygodę. Miasto Gliwice zaprasza!

Przygotowywanie kolejnych gier miejskich i rajdu miejskiego w Gliwicach to ogromna przyjemność i niezapomniana przygoda. Podczas organizacji Gry Rodzinnej kładziemy nacisk na to, by uczestnicy, zwłaszcza ci najmłodsi, dobrze się bawili. Przy Rajdzie Przygodowym dochodzi jeszcze interesująca rywalizacja oraz atrakcyjne zadania specjalne – choćby takie, jak słynny już przejazd rowerem na moście linowym nad Kłodnicą, co miało miejsce w 2019 roku, podczas jubileuszowego, 10. Gliwickiego Rajdu Przygodowego w Gliwicach – mówi redaktor Igor Błachut, pochodzący z Gliwic dziennikarz telewizji Eurosport, od początku związany z Gliwickim Rajdem Przygodowym.

Dwie gry za nami. Zaopatrzone w mapy rodziny w lipcu i sierpniu miały świetną zabawę!

Przed nami kolejne emocje!

Przed nami jeszcze rodzinna zabawa 11 września oraz długi, pełen ekstremalnych wyzwań Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni (12 września).

Jak się zapisać?

To proste! Zapisy na wszystkie kategorie Gliwickiego Rajdu Przygodowego prowadzone są poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.team360.pl/pl/entry/race.

Wystarczy się zalogować, wybrać rajd, w którym chcecie wziąć udział i zapisać się. 11 września odbędzie się trzecia gra rodzinna. Można zapisać się także na długodystansowy, ekstremalny Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni, który odbędzie się 12 września – wolne miejsca są do Waszej dyspozycji!

Dla kogo?

  • Gliwicka Gra Rodzinna jest dla każdego! Wystarczy zapał, dobry nastrój, pozytywna energia i znośna kondycja fizyczna. Drużyna w Gliwickiej Grze Rodzinnej może liczyć od 2 do 5 osób. Jeden z uczestników musi być pełnoletni. W składzie musi być też (co najmniej) jedno dziecko poniżej 14 roku życia.
  • 12 września odbędzie się Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni. W Rajdzie biorą udział dwuosobowe drużyny. Tradycyjnie będzie trzeba się zmęczyć – biegając, jeżdżąc na rowerze i rolkach. Zostało jeszcze trochę czasu, dlatego możecie popracować nad formą. Ale spokojnie – stawiamy na dobrą zabawę, a do mety każdy może dotrzeć w swoim tempie. Ci, którzy brali udział w poprzednich edycjach, potwierdzą – dobra zabawa gwarantowana!

Witaj szkoło!

uczniowie i nauczyciele i przedstawiciele samorządu podczas inauguracji roku szkolnego

Rozpoczął się kolejny rok szkolny. Oficjalna miejska inauguracja odbyła się w  I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. E. Dembowskiego, przy ulicy Zimnej Wody. Pierwszy dzwonek obwieścił też otwarcie nowoczesnej hali sportowej przy I LO. W oficjalnym rozpoczęciu roku szkolnego 2021/22 wziął udział prezydent Gliwic Adam Neumann i jego zastępczyni Ewa Weber. Podczas uroczystości Prezydent Gliwic podziękował dyrektorom odchodzącym na emeryturę, wręczył też nominacje dyrektorom rozpoczynającym 1 września 2021 r. nową kadencję.

Po minionym, trudnym roku szkolnym, który w większości upłynął na nauczaniu zdalnym, do szkół wrócili nauczyciele i 20 563 uczniów. W szkolnych ławach „podstawówek” zasiadło 1 536 pierwszoklasistów, naukę w szkołach średnich rozpoczęło 1 802 uczniów. Mamy też nowych przedszkolaków – od 1 września dumnie do przedszkoli miejskich wędruje 5 247 maluszków. Nieprzypadkowo inauguracja roku szkolnego 2021/22 odbyła się w I LO – przy I Liceum Ogólnokształcącym powstała nowa hala sportowa, nowy trzypiętrowy budynek dydaktyczny oraz kompleks boisk ze sztuczną nawierzchnią. Teren wokół szkoły został gruntownie zmodernizowany. Łączny koszt sfinansowanej z budżetu miasta inwestycji wyniósł ponad 23 mln zł.
Witamy nowy rok szkolny we wspaniałym, nowoczesnym obiekcie, który został sfinansowany z miejskiego budżetu. Mamy wspaniałych dyrektorów i nauczycieli, którzy świetnie dali sobie radę z nauką zdalną w czasie pandemii i są dobrze przygotowani do nowego roku szkolnego. Mamy też wspaniałą młodzież, która uzyskuje imponujące wyniki w nauce. Jesteśmy zatem przygotowani do nauki w formie stacjonarnej i choć mamy wszyscy obawy czy tak naprawdę będzie, życzę Państwu i przede wszystkim uczniom, by ten rok szkolny obył się bez zakłóceń – mówił podczas inauguracji roku szkolnego 2021/22 prezydent Gliwic Adam Neumann.  W uroczystej inauguracji roku szkolnego udział wziął również przewodniczący Rady Miasta Marek Pszonak i wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krystyna Sowa.
Podczas uroczystości prezydent Gliwic podziękował dyrektorom odchodzącym na emeryturę: Danucie Jamińskiej z ZSP nr 10, Krzysztofowi Szczęśniakowi z ZSŁ, Bożenie Kobierskiej z PM nr 18, Wandzie Chmielarz z IV LO, Jolancie Mach z ZS nr P9 i Grażynie Świerczyńskiej z SP nr 11 oraz Dorocie Krasińskiej z PM nr 22, która skończyła pełnić długoletnią funkcję dyrektora po połączeniu przedszkola w zespół.
Prezydent wręczył też nominacje dyrektorom rozpoczynającym 1 września 2021 r. nową kadencję. Nominacje i powierzenia funkcji otrzymali:  Zuzanna Antosik, która będzie pełnić funkcję dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9, Małgorzata Bałuta, dyrektor Szkoły  Podstawowej nr 2, Iwona Drozd, dyrektor Szkoły  Podstawowej nr 3, Mariola Gajek-Czapla, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, Iwona Grządkowska, dyrektor Zespołu Szkół Łączności, Joanna Grzybowska, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4, Dorota Iwanek, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 14, Mariola Jugowiec, dyrektor Zespołu Przedszkoli Miejskich nr 2, Wojciech Kijewski, dyrektor Szkoły  Podstawowej nr 11, Joanna Łomnicka-Łakomy, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15, Joanna Sokołowska-Czarnecka, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 16, Aneta Paździor, dyrektor IV Liceum,  Aleksandra Wachtarczyk-Wielkopolan, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 10 i Mariola Bucher, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13.
I LO zajmuje czołowe miejsce w rankingach najlepszych szkół w kraju, a uczniowie osiągają świetne wyniki w nauce, zdobywają laury olimpijskie i wygrywają  turnieje naukowe na poziomie wojewódzkim i centralnym. Według kryteriów Rankingu Perspektywy 2021. I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. E. Dembowskiego w Gliwicach jest najlepszym gliwickim liceum, zajmuje 9 miejsce wśród śląskich liceów, 61 w Rankingu Szkół Olimpijskich i 90 wśród najlepszych liceów w Polsce. I LO, jako jedyne w naszym mieście i pierwsze w regionie liceum publiczne, prowadzi program matury międzynarodowej (International Baccalaureate), z językiem angielskim jako wykładowym. Oferuje też nauczanie dwujęzyczne dla wszystkich swoich oddziałów.
Nowa hala została wybudowana w miejscu wchodzącego w skład kompleksu szkolnego wolnostojącego budynku przy ul. Konarskiego. Mieści się w niej sala do gier zespołowych, z trybunami na 150 osób, a także zaplecze – szatnie i magazyn na sprzęt sportowy. Obiekt mierzy około 13 metrów wysokości. W obiekcie, od strony Politechniki Śląskiej, na trzech piętrach zlokalizowano sale dydaktyczne o łącznej powierzchni ponad 2 tys. m2. Znajdują się tam nowoczesne pracownie: biologiczne, chemiczne i fizyczne oraz 3 sale wykładowe. Uczniowie gliwickiej „Jedynki” będą mieli do dyspozycji mocną bazę dydaktyczno-sportową. Teren pomiędzy nowym obiektem, a głównym budynkiem szkoły także zmienił swoje oblicze. Zmodernizowane zostały parking i zieleniec oraz powstała wiata rowerowa.
Wszystkim uczniom życzymy owocnej nauki, wielu wspaniałych chwil wypełnionych poszerzaniem wiedzy i budzeniem nowych pasji oraz nowych, wartościowych relacji, a nauczycielom radości z przekazywania wiedzy i możliwości uczenia młodych umysłów tego, co ważne i piękne i rozbudzania w nich pasji. (mf)

 

Chwała Bohaterom!

żołnierze przy grobach

Dwóch bohaterów walczących we wrześniu 1939 r. o Westerplatte pochowanych jest na cmentarzu parafialnym w Bojkowie. Przy mogiłach Westerplatczyków cześć pamięci bohaterów, chorążego Edwarda Szewczuka i kaprala Michała Plewaka, złożył m.in. prezydent Gliwic Adam Neumann. Alert przy grobach zainaugurował „Bojkowski Wrzesień”.

Wśród żołnierzy, którzy od 1 do 7 września 1939 roku na Westerplatte bohatersko stawiali opór niemieckiemu najeźdźcy, byli chorąży Edward Szewczuk oraz kapral Michał Plewak. Obydwaj urodzili się na Kresach, a po wojnie osiedlili się w gliwickim Bojkowie. Edward Szewczuk zmarł w 1964 roku, a Michał Plewak w 1982 r. Spoczęli na miejscowym cmentarzu parafialnym. O zachowanie pamięci o nich dbają mieszkańcy Bojkowa, m.in. podczas obchodów „Bojkowskiego Września”.
W porannym alercie przy grobach Westerplatczyków wziął udział prezydent Gliwic Adam Neumann, radny Rady Miasta Gliwice Paweł Wróblewski oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich i patriotycznych, wojska (AGAT Gliwice, 4. Wojskowy Oddział Gospodarczy oraz WKU Gliwice), a także uczniowie i harcerze.
O godz. 8.00 w kościele p.w. Narodzenia NMP w Bojkowie odbyła się msza św. w intencji o pokój na świecie i życie wieczne dla bohaterskich obrońców naszej Ojczyzny oraz ludności cywilnej, która zginęła w następstwie działań wojennych.
Kolejne wydarzenia w ramach „Bojkowskiego Września”:
Piątek, 3 września
godz. 13.00 - facebook: Westerplatczycy z Bojkowa- otwarta transmisja on-line" Obrońcy Westerplatte- najnowsze wyniki badań" wykład Wojciecha Samóla, kustosza Działu Naukowo-Edukacyjnego Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku.
Środa, 15 września
godz. 17.30 - kościół pw. Narodzenia NMP w Bojkowie- msza św. w przeddzień 82. rocznicy Golgoty wschodu- tragedii Polaków na terenach wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej, w intencji żyjących i zmarłych Kresowian i ich potomków.
Sobota, 25 września
godz. 16.00 - Scena Bojków. Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach Bojkowie, ul. Parkowa 5 spektakl z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego pt. " Gołąbek niepokoju...".
W roli głównej uczniowie klasy VII b Szkoły Podstawowej nr 8 w Gliwicach Bojkowie. Scenariusz na podstawie książeczki" Gołąbek niepokoju" autorstwa Kazimierza Szymeczko, reżyseria Adam Walczak. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa edukacyjna Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wskazany jest kontakt z nr. tel. 32/232-93-24 (do dnia 20 września).
Z okazji Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w 100- lecie urodzin poety zainaugurowany zostanie konkurs poetycki dla młodzieży z dzielnicy Bojków. Finał odbędzie się późną jesienią, podczas slamu poetyckiego. (mf)
 

 

 

Zagrają "Na pożegnanie lata"

orkiestra na trawie w parku

Tegoroczne lato pożegnamy tangiem. W niedzielę 5 września o godz. 19.00 w parku Chopina wystąpi Gliwicka Orkiestra Kameralna pod batutą Marka Wroniszewskiego i z udziałem solistów (Klaudiusz Baran – bandoneon, Justyna Baran – skrzypce). Miasto Gliwice zaprasza!

W repertuarze będą utwory niezapomnianego Astora Piazzolli – w setną rocznicę urodzin.

Gliwicka Orkiestra Kameralna założona została na początku maja 2000 roku celem uświetnienia 750 lat istnienia Gliwic. Powstała dzięki inicjatywie prof. Jana Ballarina – ówczesnego dyrektora PSM I i II st. w Gliwicach, Waldemara Staniczka – skrzypka i menadżera, Andrzeja Rosoła – dyrygenta, oraz przedstawicieli władz samorządowych Gliwic.

Marek Wroniszewski – zastępca dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Związany z tą instytucją od października 2017 r., początkowo jako asystent dyrygenta, następnie kierownik orkiestry. Asystował wielu wybitnym dyrygentom, takim jak: Michaił Jurowski (nagranie i współczesne światowe prawykonanie opery Antona Rubinsteina „Mojżesz”), Gabriel Chmura, Mirosław Jacek Błaszczyk, Tadeusz Kozłowski, Andrzej Boreyko, Piotr Gajewski.

Klaudiusz Baran – jest artystą wszechstronnym, obdarzonym wyjątkową wrażliwością muzyczną. Jego dokonania artystyczne zmieniły w Polsce postrzeganie akordeonu: wyniosły go do pozycji pełnoprawnego instrumentu kształtującego realny świat muzyczny. W swoich interpretacjach potrafi splatać pokorę wobec dzieła muzycznego z bogactwem inwencji, osobistym pojmowaniem czasu w muzyce, wyjątkową sceniczną charyzmą i naturalnością ekspresji.

Justyna Baran – skrzypaczka, kameralistka. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Mirosława Ławrynowicza. Wielokrotnie uczestniczyła w kursach mistrzowskich, na których pracowała pod kierunkiem takich profesorów, jak Wolfgang Marschner, Tomasz Tomaszewski, Edward Gracz, Adam Korniszewski i Krzysztof Jakowicz.

Uwaga! W razie niepogody koncert odbędzie się na Scenie Bojków przy ul. Parkowej 5. Wstęp wolny.

Zazieleniamy Gliwice

Zdjęcie zieleńca z drona

Ciekawie zapowiada się otwarcie zieleńca przy ul. Rybnickiej. W parkowej scenerii zabrzmią znane melodie z bajek Disneya. Równocześnie zainaugurowana zostanie akcja sadzenia drzew, którą rozpocznie PWiK – jedna z miejskich spółek.

Renowacją zieleńca przy ul. Rybnickiej 27 zajęła się miejska spółka Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które tuż obok, w historycznej willi, ma swoją siedzibę. Celem było udostępnienie mieszkańcom zielonego i estetycznego miejsca, w którym można by odpocząć, co jest szczególnie ważne w dość gęsto zabudowanym obszarze.

Pieczołowicie zajęto się terenem o powierzchni 6800 m2. PWiK postanowiło w niewielkim stopniu ingerować w ukształtowanie terenu, zachować zacienione miejsca, zastosować naturalne materiały oraz zadbać o dobrą retencję wody. Zachowano stare drzewa i poddano je zabiegom pielęgnacyjnym, urządzono spory trawnik. Konieczna była rekultywacja gruntu,
a największe wyzwanie stanowiło usunięcie grubej betonowej warstwy o powierzchni 1600 m2. Zastąpiła ją zieleń. Całość dopełnią różnego rodzaju siedziska. W efekcie będzie tu miejsce na chwilę relaksu, leżakowanie czy zabawę.

Otwarcie zieleńca zaplanowano na 1 września na godz. 16.00

Minipark ma służyć mieszkańcom w różnym wieku. Na otwarcie przygotowano familijny koncert „Zaczarowany świat Walta Disneya”. Najpiękniejsze piosenki  z bajek i produkcji filmowych wytwórni Walta Disneya zaśpiewają wokaliści jazzowi: Justyna Jarząbek, Alicja Witomska i Kacper Bator. Będzie można usłyszeć m.in. takie utwory, jak: „Kolorowy wiatr”, „Mam tę moc”, „Ani słowa”, „Marzenia mam”, „Pół kroku stąd”, „Nie bój się chcieć”.   

Tego dnia Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji chce także zainaugurować symbolicznie nową akcję „Zazieleniamy Gliwice”. Ideą nadrzędną będzie sadzenie drzew,
a akcja ma obejmować działania związane z tworzeniem nowych, zielonych przestrzeni miejskich.

Akcja będzie bezpośrednio związana z kampanią „Zamień fakturę papierową na elektroniczną”. Chcemy zachęcać naszych odbiorców do rezygnacji z papierowych faktur na rzecz dokumentów elektronicznych. Ponadto w ten sposób powstałe oszczędności w części przeznaczymy na zakup drzew, które chcielibyśmy sadzić w różnych dzielnicach – informuje Adam Ciekański, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Pierwsze drzewa zostaną posadzone 1 września na zieleńcu przy Rybnickiej, kolejne mają pojawiać się w przestrzeniach bliskich mieszkańcom. Jak informuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, lokalizacje mają być wybierane przy współpracy z radami dzielnic, a liczba drzew zależeć będzie głównie od liczby odbiorców regulujących płatności
w PWiK, którzy zdecydują się zrezygnować z faktur papierowych na rzecz dokumentów elektronicznych.

W ubiegłym roku PWiK wystawiło 130 000 faktur papierowych. – Jeśli połowa z nich byłaby w formie e-faktur, to za zaoszczędzone pieniądze można by kupić mniej więcej 650 sadzonek drzew. Poprzez drobną decyzję o sposobie rozliczenia, możemy pozytywnie wpływać na środowisko. Dlatego warto przyłączyć się do naszej akcji – zachęca prezes Ciekański. Informacja o tym, jak zamienić fakturę papierową na elektroniczną znajduje się na stronie internetowej pwik.gliwice.pl.

30 lat służby dla miasta i dla mieszkańców

prezydent Gliwic Adam Neumann wręcza statuetkę anioła

Gliwicka Straż Miejska obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. W jubileuszowej uroczystości, która odbyła się 31 sierpnia w Teatrze Miejskim w Gliwicach, wzięli udział m.in.: prezydent Gliwic Adam Neumann, zastępca prezydenta Ewa Weber, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gliwice Krystyna Sowa, dowódcy jednostek Policji, Straży Pożarnej oraz jednostek Straży Miejskich z ościennych .

Podczas uroczystości strażnikom miejskim wręczono awanse, wyróżnienia oraz medale. Najwyższym odznaczeniem Straży Miejskiej uhonorowani zostali m.in. prezydent Adam Neumann oraz Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic. W części artystycznej uroczystości wystąpił zespół Queens of Violin.

Straż Miejska przez 30 lat działalności na trwałe wrosła w krajobraz życia codziennego i gospodarczego Gliwic. Strażnicy pomagają mieszkańcom, czasami podpowiadają, jak odnaleźć się w gąszczu tudnych, codziennych spraw, ale również dyscyplinują tych, którzy nie przestrzegają obowiązujacych przepisów.Bardzo wysoko oceniam pracę Straży Miejskiej w Gliwicach i uważam, że jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania miasta – mówił podczas uroczystości prezydent Gliwic Adam Neumann, który wręczył strażnikom symboliczną figurę anioła wykonaną przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej "Tęcza" prowadzonych przez Fundację Różyczka.

Gliwicka Straż Miejska powstała w 1991 r. decyzją Rady Miejskiej. Na początku siedziba jednostki mieściła się w pobliżu budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa, później w aktualnej siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Górnych Wałów 9 i w oficynie przy ul. Zwycięstwa 31. Od 2002 r. siedziba mieści się w budynku przy ul. Bolesława Śmiałego 2a. W 1991 r. w jednostce służyło  20 strażników, obecnie jest ich już 79. Wówczas średnia dzienna ilość zgłoszeń od mieszkańców wynosiła do 15, aktualnie to już około 40-60 zgłoszeń w ciągu dnia.

Strażnicy Miejscy zajmują się szeroko rozumianym dbaniem o ład i porządek publiczny. To m.in. sprawy porządkowe, począwszy od interwencji związanych z zakłócaniem spokoju i porządku publicznego, poprzez interwencje komunikacyjne związane np. z nieprawidłowym parkowaniem, kontrole spożywania alkoholu w miejscach publicznych, kontrole dzikich wysypisk śmieci i przydomowych palenisk, po interwencje związane z uszkodzoną infrastrukturą techniczną, rannymi zwierzętami czy udzielaniem pierwszej pomocy potrzebującym, pomagają też osobom bezdomnym. Do zadań należą również te związane z profilaktyką, tj. prelekcje w placówkach oświatowych, znakowanie rowerów czy kontrole placów zabaw i udział w wydarzeniach plenerowych. Ważną częścią codziennej pracy są spotkania z mieszkańcami i wsłuchiwanie się w ich potrzeby.

Strażnicy pomagają też usuwać skutki klęsk żywiołowych i współpracują z innymi służbami przy pilnowaniu porządku podczas zgromadzeń oraz imprez publicznych. Straż miejska ma również w kompetencjach zabezpieczanie miejsc przestępstw lub katastrof do momentu przybycia właściwych służb.

Tylko w 2020 r. Straż Miejska otrzymała łącznie 13 105 zgłoszeń od mieszkańców oraz z monitoringu miejskiego, przeprowadziła w przestrzeni publicznej 15 000 kontroli epidemiologicznych, 863 kontrole spalania odpadów w paleniskach domowych i 181 na ogródkach działkowych.

W związku ze zgłoszeniami i prowadzonymi działaniami prewencyjno-kontrolnymi ujawniono łącznie 11 643 wykroczenia oraz 19 przestępstw. Najczęstszymi zgłoszeniami były zgłoszenia porządkowe – 8413 (w tym zakłócanie spokoju publicznego, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, zanieczyszczanie powietrza/środowiska) oraz 4692 zgłoszenia dotyczące zagrożeń w ruchu drogowym. Ponadto w 2020 r. usunięto z ulic miasta 50 wraków pojazdów. Najwięcej zgłoszeń odnotowano ze Śródmieścia (2360) i Trynku (885). Strażnicy przeprowadzili ok. 25 tys. kontroli i nałożyli 2234 mandaty karne.

W wyjątkowym roku pandemii kluczowa była bieżąca i sprawna komunikacja z miastem oraz wspólne działania służb.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej na bieżąco informowali gliwiczan o nowo wprowadzanych obostrzeniach oraz kontrolowali stosowanie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w przestrzeni publicznej, placówkach handlowych, a także środkach publicznego transportu zbiorowego, w punktach poboru wymazów drive-thru oraz w punktach wymazowych Szpitala Miejskiego nr 4. Regularnie prowadzili również akcje wspierające osoby bezdomne na terenie Gliwic poprzez kontrolę ich potrzeb, miejsc przebywania oraz przekazywanie ciepłych ubrań zimowych.

Strażnicy aktywnie włączyli się także w walkę o czyste powietrze w Gliwicach.

Kontrolują, czym palą w piecach gliwiczanie, ale też informują o zapisach uchwały antysmogowej i możliwych do uzyskania dotacjach na wymianę pieców. Udzielają także pomocy w złożeniu wniosku o dotację. Ponadto strażnicy biorą udział w wielu imprezach i wydarzeniach organizowanych dla mieszkańców, podczas których uczą gliwiczan m.in. udzielania pierwszej pomocy, rozdają odblaski i prowadząc akcje informacyjne.

Na przestrzeni lat Straż Miejska bardzo się zmieniła, co dostrzegają również mieszkańcy i głośno o tym mówią, co nas naprawdę buduje i dopinguje do dalszej, lepszej pracy. To dla nas bardzo ważne, bo zadań i kompetencji Straż Miejska ma już bardzo dużo, a kolejne uprawnienia dochodzą. Bardzo aktywnie włączyliśmy się np. do działań na rzecz czystego powietrza, bo jesteśmy przede wszystkim po to, żeby mieszkańcom pomagać – mówi Janusz Bismor, komendant Straży Miejskiej w Gliwicach. (mf)

Narodowe Czytanie 2021 w Gliwicach

banner

Akcja „Narodowe Czytanie” została zainaugurowana w 2012 roku i odbywa się pod honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku, podczas 10. edycji Narodowego Czytania, Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza czytelników na skwer przed Biblioteką Centralną w Gliwicach na wspólne czytanie „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej oraz szereg atrakcji związanych z wydarzeniem.

W sobotę, 4 września, o godz. 15.00 nastąpi oficjalne rozpoczęcie Narodowego Czytania. Następnie mieszkańcy zostaną zaproszeni do salonu Pani Dulskiej, który odwiedzą wspaniali goście! Usłyszymy fragmenty „Moralności pani Dulskiej” w wykonaniu aktorów Teatru Miejskiego w Gliwicach. Marian Kisiel – prof. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – w rozmowie z dziennikarką radia Katowice – Agnieszką Strzemińską – przybliży słuchaczom ponadczasowe dzieło Gabrieli Zapolskiej. Zwieńczeniem tego literackiego święta będzie koncert Kwartetu Smyczkowego Pani Dulskiej, który wykona utwory z przełomu XIX i XX wieku. Wydarzenie zakończy się około godz. 18.00.

Podczas imprezy na uczestników czekać będą quizy i zabawy literackie z nagrodami, animacje i zaczytana strefa relaksu. Dla odwiedzających salon Pani Dulskiej przygotowany będzie również pyszny poczęstunek.

Partnerami wydarzenia są Centrum Handlowe Forum i Teatr Miejski w Gliwicach.  Zapraszamy! (mat. org.)

 

Spotkanie autorskie z Tomkiem Michniewiczem

banner

6 września o godz. 18.00 w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17 rozpocznie się spotkanie z Tomkiem Michniewiczem, dziennikarzem, reportażystą, fotografem, organizatorem wypraw i ekspedycji. Tomek Michniewicz jest laureatem nagrody National Geographic Traveler, statuetki Osobowość Roku 2019 oraz czterech statuetek na festiwalu sztuki mediów i podróży Mediatravel.

Członek jury Kolosów, najważniejszej nagrody podróżniczo-eksploratorskiej w Polsce oraz Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic. Podejmuje się trudnych i niebezpiecznych projektów reporterskich. Rozbił kongijsko-zambijski gang przemytników kości słoniowej i został wpuszczony na pokład łodzi Mel Fisher’s Treasures, najsłynniejszej ekipy poszukiwaczy skarbów na świecie.

Opisywał fundamentalizm muzułmański w północnym Pakistanie i źródła przestępczości w Johannesburgu, operacje polskich sił specjalnych, metody zawodowych oszustów kasyn w Las Vegas i praktyki czarnej magii w Afryce Centralnej. W USA otrzymał pozwolenie na wejście do San Quentin, więzienia o maksymalnym rygorze przeznaczonego dla najgroźniejszych przestępców. Jako jeden z nielicznych europejskich dziennikarzy podróżował swobodnie po Arabii Saudyjskiej oraz dostał się do partyzanckiego obozu nepalskich maoistów.

Regularnie organizuje wyprawy na Saharę, do afrykańskiego buszu i do równikowych dżungli. Z plecakiem przejechał 62 kraje, większość wielokrotnie. W podróży spędza często połowę roku. Przepłynął najtrudniejszą rzekę raftingową na świecie – Zambezi. Nurkował z żarłaczami białymi i żarłaczami tępogłowymi, eksplorował pieszo Deltę Okavango i park narodowy Mana Pools w Zimbabwe. Łapie węże, podchodzi dzikie słonie i nieustająco schodzi z utartego szlaku.

Liczba miejsc ograniczona. W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Uwaga kierowcy, prace serwisowe w tunelu

Samochód wjeżdża do tunelu DTŚ

Dziś około godz. 22.30 rozpoczną się prace serwisowe w tunelu w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej. Tunel będzie zamknięty do 2 września do godz. 4.00.

Prace serwisowe w tunelu DTŚ prowadzone są cyklicznie i są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowców. Sprawdzana jest poprawność działania urządzeń i zarządzających tunelem systemów. W ciągu doby tunelem przejeżdża około 30 tys. pojazdów.
Objazd wytyczono ulicami: Częstochowską, Jagiellońską, Bohaterów Getta Warszawskiego i Stanisława Byliny.

 

Spotkajmy się w Starych Gliwicach!

baner Stare Gliwice

Zapraszamy do rozmowy o przyszłości naszego miasta w ramach prac nad strategią „Gliwice 2040”! Przedstawiciele zespołu opracowującego ten dokument będą czekać na zainteresowanych 5 września między 13.30 a 16.00, przy boisku przy ul. Brylantowej, w ramach wydarzenia „Zakończenie lata w Starych Gliwicach". Przyjdźcie koniecznie!

Rowerowe pożegnanie wakacji

rowerzysta w lesie

Lato powoli dobiega końca. Warto pożegnać je z przytupem i przede wszystkim zdrowo, na świeżym powietrzu. Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy w Gliwicach zaprasza na rajd pod hasłem „Rowerowe pożegnanie wakacji”.

Rajd odbędzie się w niedzielę, 5 września. Każdy uczestnik samodzielnie dojeżdża do Amfiteatru Parku Gminnego w Ornontowicach. Na mecie w godz. od 10.00 do 13.00 uczestnicy rajdu otrzymają potwierdzenie udziału pieczątką rajdową.

Rajd ma integrować członków klubów kolarskich, jest też podsumowaniem wakacyjnych doświadczeń. To również możliwość zapoznania się z atrakcjami gminy Ornontowice oraz popularyzacja turystyki rowerowej jako formy rekreacji. Do udziału w rajdzie serdecznie zapraszamy członków klubów i sympatyków kolarstwa oraz młodzież z sekcji kolarskich ze szkół podstawowych współpracujących z klubami turystyki kolarskiej. Osoby do lat 18 biorą udział w rajdzie wyłącznie pod opieką osoby dorosłej – informują organizatorzy.

Na mecie będą przeprowadzone konkursy sprawnościowe, dla zwycięzców konkursów przewidziano drobne nagrody. W pobliżu mety będzie przygotowane miejsce do grillowania (produkty do grillowania we własnym zakresie).

Uwaga! Uczestnicy rajdu zobowiązani są do przestrzegania przepisów ruchu drogowego i Karty Turysty. Powinni posiadać sprawne rowery wyposażone zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym. Organizator rajdu nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikłe w stosunku do uczestników rajdu i osób trzecich. Uczestnik rajdu ponosi odpowiedzialność za szkody przez siebie wyrządzone oraz za szkody wyrządzone za osobę małoletnią pozostającą pod jego opieką.
W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju, uczestnicy rajdu są zobowiązani do respektowania aktualnych obostrzeń dot. zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.
Pamiętajcie o zabraniu kasków rowerowych. (mf)

 

Cicho szaaa! Nowa wystawa i koncerty w Cechowni

obraz

Cechownia, nowe miejsce na kulturalnej mapie Gliwic, zaprasza na wystawę malarstwa gliwickiego artysty Krzysztofa Koraba. Wernisaż połączony z koncertem AKSAK Balkan Trio rozpocznie się w piątek 3 września o godz. 18.00.

Cechownia mieści się w Nowych Gliwicach przy ul. Bojkowskiej 35a. To element zespołu zrewitalizowanych zabudowań dawnej kopalni Gliwice, zaprojektowanej w 1912 roku przez Georga i Emila Zillmannów.

Krzysztof Korab (ur. w 1994 r. w Gliwicach) ukończył z wyróżnieniem Wydział Artystyczny Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Poza malarstwem zajmuje się również rysunkiem, rzeźbą, grafiką warsztatową, instalacjami artystycznymi, fotografią oraz tkaniną artystyczną. Wystawa „Cicho szaaa!” będzie prezentowana do grudnia.

AKSAK Balkan Trio to specjalny projekt trójki muzyków zespołu Čači Vorba, koncentrujący się wokół muzyki bałkańskiej, występujący dotychczas pod szyldem Čači Vorba Trio. Popularyzatorzy wielobarwnych, etnicznych brzmień z Europy Południowo-Wschodniej wystąpią w Cechowni z kameralnym, nowym programem pełnym słonecznych dźwięków, melancholijnych nut z przedmieść Bukaresztu, zawadiackich piosenek z portowych dzielnic Salonik oraz ognistych cygańskich rytmów.

Koncert AKSAK Balkan Trio to pierwszy z cyklu koncertowego „Czas na folklor”. Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.

Strażacy do rakietek

rakietka na stole do tenisa

Sport to zdrowie, a dobra kondycja i forma fizyczna zawsze się przydadzą, zwłaszcza w zawodach wymagających znacznej sprawności. Wiedzą o tym gliwiccy strażacy, którzy cyklicznie organizują mistrzostwa w tenisie stołowym. Przed nami kolejne, XXXVII już Mistrzostwa Polski Strażaków w tenisie stołowym. Trzymamy kciuki!

O tytuł najlepszych tenisistów strażacy powalczą od 6 do 9 września w Hali Centrum Kulturalno-Sportowego „Łabędź” przy ul. Partyzantów w Łabędach.
Nadrzędnym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja aktywności fizycznej wśród strażaków, promowanie zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku, kształtowanie umiejętności i sprawności wynikających ze zdrowej rywalizacji sportowej oraz integracja środowiska pożarniczego – mówią organizatorzy wydarzenia.
Współorganizatorem wydarzenia jest Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach we współpracy z Komendą Główną PSP. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Gliwice Adam Neumann. (mf)

 

Bezpłatne zajęcia Jiujitsu

dzieci na macie

Lubicie sztuki walki? Mamy dobrą wiadomość – Stowarzyszenie BJJ Factory zaprasza na bezpłatne zajęcia z brazylijskiego Jiujitsu dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Zajęcia będą odbywać się we wtorki i czwartki o godz.16.30. na terenie pływalni Neptun przy ul. Dzionkarzy 1 w Sośnicy.

Z zajęć będzie mogło skorzystać 30 dzieci. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest zamieszkanie na terenie Gliwic.  
Brazylijskie JiuJitsu to niezwykle skuteczna sztuka walki polegająca na rywalizacji zawodników, którzy walcząc w parterze, za pomocą trzymań, duszeń i dźwigni starają się zdobyć przewagę. Nie stosują przy tym uderzeń ani kopnięć, co powoduje, że treningi są bezpieczne, a ryzyko kontuzji ograniczone jest do minimum. Rywalizacja sportowa odbywa się z podziałem na kategorie wiekowe i wagowe oraz stopień zaawansowania co sprawia, że swoja przygodę z tym sportem można rozpocząć w każdym wieku. To świetna okazja, by poprawić kondycję fizyczną i poznać fantastycznych przyjaciół – mówi Paweł Bańczyk ze Stowarzyszenia BJJ Factory, które działa m.in. dzięki wsparciu Miasta Gliwice. W II półroczu 2021 r. na realizację zadnia „Prowadzenie zajęć sportowych z Ju-Jitsu i Judo dla dzieci i młodzieży organizowanych przez Stowarzyszenie BJJ Factory” z budżetu Miasta Gliwice została przyznana dotacja umożliwiająca zatrudnienie trenerów oraz dofinansowanie opłat startowych na zawodach.
Zapisy na bezpłatne zajęcia brazylijskiego Jiujitsu przyjmowane są pod adresem mejlowym: bjjfactory@gmail.com.
Stowarzyszenie BJJ Factory organizuje również zajęcia judo dla  dzieci i młodzieży. Treningi judo odbywają się w  poniedziałki i środy. (mf)

 

Spotkajmy się, mieszkańcy Wójtowej Wsi!

baner Wójtowa Wieś

Zapraszamy do rozmowy o przyszłości naszego miasta w ramach prac nad strategią „Gliwice 2040”! Przedstawiciele zespołu opracowującego ten dokument będą czekać na zainteresowanych, zwłaszcza mieszkańców dzielnicy Wójtowa Wieś, 4 września między 15.00 a 17.00, na skwerze przed Biblioteką Centralną przy ul. Zawiszy Czarnego, w ramach akcji Narodowego Czytania. Przyjdźcie koniecznie!