Aktualności | KinoRP

KinoRP

KinoRP

Opublikowane: 19.01.2012 / Sekcja: Miasto  Życie i styl  Kultura 

W nowym roku kino Amok rozpoczyna nowy cykl filmowy – „KinoRP, czyli Arcydzieła Polskiej Kinematografii”. To jedyna w swoim rodzaju okazja do obejrzenia zrekonstruowanych cyfrowo, najlepszych polskich filmów.

Raz w miesiącu będziemy prezentować wybrany obraz, który – opatrzony autorskim komentarzem gościa – dzięki cyfrowej obróbce oraz doskonałemu sprzętowi projekcyjnemu, zobaczycie w najlepszej jakości obrazu i dźwięku – zapowiada Urszula Biel, szefowa Amoku. Pokaz inaugurujący cykl odbędzie się 22 stycznia. Na dużym ekranie zobaczymy „Barwy ochronne”, a kino przy ul. Dolnych Wałów 3 odwiedzi reżyser Krzysztof Zanussi. Początek spotkania – godz. 18.00. Bilety wstępu kosztują 7 zł.
Projekt „KinoRP” ma na celu przywrócenie publiczności klasyki polskiego kina w doskonałej jakości. Cyfryzacja filmów to jedyna szansa na ocalenie w najlepszej i niezmiennej formie dorobku polskiej kinematografii. To także szansa na drugie życie arcydzieł polskiego kina w świecie współczesnych technologii, które dzięki nowoczesnym technikom cyfrowym odzyskują swój pierwotny blask i wdzięk, dawno zatracony na taśmie filmowej poddanej mechanicznym uszkodzeniom i upływowi czasu.
Rekonstrukcja cyfrowa to nie cyfrowe odświeżenie, czy czysto mechaniczne przeniesienie zapisu z taśmy światłoczułej na wybrany format cyfrowy, ale precyzyjne odtworzenie pierwotnej jakości filmu. Negatyw filmu jest skanowany w doskonale wyposażonych laboratoriach. Każda klatka – zazwyczaj jest ich ponad 100 tysięcy – jest zapisywana w pamięci komputera i osobno poprawiana. Oddzielnie naprawiany jest dźwięk – usuwa się trzaski i uczytelnia dialogi. Nad żmudnym procesem rekonstrukcji nadzór artystyczny sprawują sami twórcy – operatorzy i reżyserzy. Zaprosiliśmy ich do kina Amok, aby przed każdym seansem opowiedzieli o swoich dziełach i procesie ich rekonstrukcji. Naszymi gośćmi będą również filmoznawcy, krytycy oraz inni ludzie filmu – mówi Urszula Biel.
„KinoRP” to przedsięwzięcie zainicjowane i koordynowane przez firmę KPD, którego partnerami są studia filmowe: KADR, OKO, Perspektywa, TOR, ZEBRA, The Chimney Pot, TPS, Dukszta&Malisz, TOYA Studios. Projekt jest realizowany we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, a honorowy patronat nad nim objął Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
W pierwszej odsłonie cyklu zobaczymy wspomniane już „Barwy ochronne” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Dramat psychologiczny z 1976 r., który rozgrywa się w środowisku naukowym, jest jednym z najważniejszych filmów kina moralnego niepokoju. Opowieść o kuszeniu młodego idealisty przez zgorzkniałego konformistę okazała się odporna na upływ czasu. Widzowie lat 70. w pokazanym na ekranie skorumpowanym środowisku akademickim zobaczyli metaforę ówczesnej Polski, a współcześni mogą ocenić, na ile ta diagnoza pozostaje aktualna. (bom)