Aktualności | IV Festiwal Morza Nad Kanałem. Ahoj Marynarze

IV Festiwal Morza Nad Kanałem. Ahoj Marynarze

IV Festiwal Morza Nad Kanałem. Ahoj Marynarze

Opublikowane: 21.10.2013 / Sekcja: Miasto  Rozrywka  Kultura 

Po raz czwarty w Gliwicach - mieście portowym, odbędzie się Festiwal Morza Nad Kanałem. W tym roku impreza rozrosła się do dwóch dni koncertowych. Towarzyszy jej też sporo wydarzeń okołofestiwalowych: pokaz filmów, pokazy slajdów i premiera książki marynistycznej.

Sam Festiwal znów odbędzie się w nowym miejscu. Po Starej Fabryce Drutu (2010, 2012) oraz Ruinach Teatru Miejskiego (2011), tym razem morski folk zabrzmi w Centrum Kultury Studenckiej "Mrowisko” oraz Stacji Artystycznej Rynek. Program IV Festiwalu Morza Nad Kanałem jest ambitny. Do Gliwic znów przyjadą wykonawcy zagraniczni. Rok temu było irlandzko (Pat Sheridan), w tym roku na "Nad Kanałem” będzie amerykańsko. Pieśni pracy ze Wschodniego Wybrzeża USA oraz pieśni znad Wielkich Jezior to bardzo ważny element kultury morza. Prezentować je będą wielcy znawcy tematu.

Pierwszym jest duet Jerry Casault i Bruce Macartney. Na codzień tworzą trio the Hoolie, do Polski przylecą jednak w duecie i z własnym programem. Jerry gra na gitarze, harmonijce ustnej, komponuje własne pieśni o morzu (z którym miał sporo do czynienia) lub opowiada historie związane z regionem i żeglugą po Wielkich Jeziorach. Bruce towarzyszy mu na bardzo amerykańsko brzmiących skrzypcach, koncertinie i dośpiewuje także w chórkach.
Bezapelacyjną gwiazdą festiwalu będzie Geoff Kaufman, szantymen, znawca tradycji, ceremoniału morskiego, dyrektor najważniejszego na świecie festiwalu szant i pieśni morza „Sea Music” w Mystic Seaport w USA, założyciel i lider legendarnej grupy Forebitters. Niewielu prowadzi szanty z takim znastwem jak on.
Dołączy do niego w trakcie finału, jeden z twórców ruchu marynistycznego w Polsce, dziennikarz, założyciel grupy Stare Dzwony - Marek Szurawski. Koncert tej dwójki to będzie powrót sentymentalny, do czasów ich wspólnych występów w Polsce i Ameryce na początku lat 90. ubiegłego wieku, i nie lada gratka dla fanów morskiego śpiewania.

Z polskich wykonawców pojawią się jeszcze - Ryczące Dwudziestki, grupa z Bytomia, której fanom nie trzeba przedstawiać. Twórcy największych żeglarskich przebojów, legenda i współtwórcy polskiej sceny morskiego i żeglarskiego śpiewania, dwukrotni zdobywcy Grand Prix krakowskiego Shanties, którzy znaleźli własną drogę (głównie wokalną) na eksplorację marynistycznej muzyki. Od początku festiwal prezentuje też twórczość młodych wykonawców. W tym roku będzie to grupa Pod Wiatr z Ostrowca Świętokrzyskiego, która w Gliwicach promować będzie swoją drugą płytę (to już druga premiera w historii festiwalu, rok temu nową płytę promował zespół Brasy). Grają odrobinę folku irlandzkiego, trochę morskiego, trochę własnych utworów stylizowanych. Z kolei jeszcze nie z płytą w ręku, ale już z płytowym programem, pojawi się w Gliwicach, po raz drugi, Marta Śliwa - młoda, utalentowana i porywająca autorka piosenek żeglarskich, która rok temu bardzo przypadła do gustu nadkanałowej publiczności. Nie zabraknie oczywiście także gospodarzy - grupy Sąsiedzi.

Drugiego dnia Festiwalu odbędzie się koncert współczesnej piosenki żeglarskiej, na którym wystąpią wspomniani już Jerry i Bruce i Marta Śliwa, a na finał duet Andrzej Korycki i Dominika Żukowska. Nie zabraknie i folku, bluesa, bluegrassu i piosenek rosyjskich bardów Wysockiego czy Okudżawy.

Dodatkowe informacje usłyszysz także w spocie radiowym promującym wydarzenie (aby odsłuchać, kliknij w strzałkę w lewym górnym rogu strony)

Audio