Ważne dla kierowców

Dodano: 04.08.2011 / Sekcja: / pdf

Trwa realizacja dużego przedsięwzięcia związanego z usprawnieniem przejazdu samochodów przez najbardziej zatłoczone ulice. W tym celu przebudowywana i modernizowana jest sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniach.

W najbliższym czasie prace ruszą w kilku punktach w ścisłym centrum Gliwic. Tym razem wiążą się także z planami zamknięcia dla ruchu ul. Akademickiej.
Ulica Akademicka ma być zamknięta dla samochodów od jesieni – na odcinku od siedziby Straży Pożarnej do ul. Marii Skłodowskiej-Curie – informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich. Wyłączenie tej ulicy z ruchu wiąże się ze wspólnymi planami Politechniki Śląskiej i miasta dotyczącymi rewitalizacji dzielnicy akademickiej. Ulica Akademicka ma zostać zamieniona w deptak pełen zieleni z reprezentacyjnym placem – tak wynika z gotowej już koncepcji funkcjonalno-przestrzennej.
Do końca listopada powinna natomiast powstać dokumentacja projektowa zagospodarowania ul. Akademickiej. Wtedy znane będą szacunkowe koszty realizacji całego przedsięwzięcia. Zostaną podjęte ostateczne decyzje o zakresie robót. – Sporządzeniem pełnej dokumentacji projektowej, czyli wykonaniem projektu budowlanego i wykonawczego zagospodarowania ul. Akademickiej i terenów do niej przyległych zajęło się wybrane niedawno w przetargu Biuro Projektów Wielobranżowych Robiprojekt z Gliwic – informuje Paweł Doś, rzecznik Politechniki Śląskiej.
Zanim ul. Akademicka zostanie zamknięta, konieczna jest zmiana organizacji ruchu w jej pobliżu. Powstanie zupełnie nowa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Wrocławskiej – Łużyckiej – Dunikowskiego. Ul. Dunikowskiego będzie jednokierunkowa (przejazd od ul. Dworcowej do ul. Wrocławskiej). Na ul. Łużyckiej – przy skrzyżowaniu z ul. Wrocławską – pojawi się dodatkowy pas ruchu do skrętu w prawo. Zmodernizowane będą światła na dwóch sąsiednich skrzyżowaniach: Nowy Świat – Pszczyńska – Mikołowska oraz Wrocławska – Akademicka – Strzody. Skoordynowana zostanie sygnalizacja świetlna w sumie na 8 skrzyżowaniach, co ułatwi kierowcom przejazd na „zielonej fali” po korkujących się w godzinach szczytu ulicach. – Przetarg na wykonanie tych wszystkich robót został już rozstrzygnięty. Wygrało Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów w Gliwicach. Umowę możemy podpisać w ciągu najbliższych dni – informuje rzecznik ZDM.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tygodniku „Miejski Serwis Informacyjny – Gliwice” nr 31/2011 z 4 sierpnia 2011 roku (dostępny w wersji elektronicznej na stronie internetowej www.gliwice.eu w dziale „Dla mieszkańców”). (al)
Informacje: Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich, tel. 32/270-65-05; Paweł Doś, rzecznik prasowy Politechniki Śląskiej, tel. 32/237-11-81
 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking