Aktualności | Polacy w finale koszykarskiego turnieju w Gliwicach!!!

Polacy w finale koszykarskiego turnieju w Gliwicach!!!

Opublikowane: 18.08.2023 / Sekcja: Miasto  Sport

18 sierpnia koszykarska reprezentacja Polski pokonała Estonię 93:83 i awansowała do finału turnieju prekwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich, który odbywa się w PreZero Arenie Gliwice. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w niedzielę 20 sierpnia o godz. 14.15. Bilety na eBilet.pl.

Początek spotkania był wyrównany, chociaż Polacy starali się przede wszystkim wykorzystywać przewagę w polu trzech sekund. Niezwykle aktywni byli przede wszystkim Aleksander Balcerowski oraz Mateusz Ponitka. Mimo tego skuteczni z dystansu Estończycy potrafili wychodzić na prowadzenie. Szybko zmieniał to jednak swoją „trójką” Przemysław Żołnierewicz, a po kolejnym takim rzucie Andrzeja Pluty po 10 minutach było 22:18. W drugiej kwarcie rywale ciągle utrzymywali się bardzo blisko, ale po chwili i rzucie Jarosława Zyskowskiego Biało-Czerwoni uciekli na 8 punktów. Kaspar Treier oraz Kristian Kullamae odpowiadali jednak podobnymi trafieniami, dzięki czemu nadal byli w grze. Na odpowiedź zespołu trenera Igora Milicicia nie trzeba było długo czekać – po „trójkach” Michała Michalaka i Michała Sokołowskiego przewaga wynosiła aż 11 punktów. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 41:35.

Trzecią kwartę kadra rozpoczęła od małej serii 5:0, a po późniejszym rzucie wolnym ekipa Igora Milicicia miała aż 13 punktów przewagi. Dwie „trójki” z rzędu Henriego Drella poprawiały sytuację ekipy trenera Jukki Toijali, ale… tylko na krótką chwilę. Polacy cały czas starali się kontrolować wydarzenia na parkiecie. Po 30 minutach było jednak tylko 63:56. Zaraz na początku kolejnej części meczu rzut z dystansu trafił Kristian Kullamae, a to oznaczało tylko cztery punkty różnicy. Do gry włączył się jednak… Andrzej Pluta! Jego akcje dały Polakom nową energię, a co jeszcze ważniejsze – aż 12 punktów przewagi. Tego rywale już nie byli w stanie odrobić. Biało-Czerwoni już do końca byli bardzo pewni siebie i ostatecznie zwyciężyli 93:83.

W niedzielnym finale w Gliwicach Polacy zagrają ze zwycięzcą spotkania Bośnia i Hercegowina – Izrael. Triumfator turnieju otrzyma prawo gry w kwalifikacjach olimpijskich w przyszłym roku.