Aktualności | #OtwieramyCentrumPrzesiadkowe. Zaglądamy do środka!

#OtwieramyCentrumPrzesiadkowe. Zaglądamy do środka!

fot. Mosquidron / UM w Gliwicach

#OtwieramyCentrumPrzesiadkowe. Zaglądamy do środka!

Opublikowane: 23.11.2022 / Sekcja: Inwestycje  Miasto 

To miejsce pozna każdy! – Centrum Przesiadkowe w Gliwicach, sąsiedztwo dworca PKP, ul. Składowa. Uruchamiany w tym miejscu w grudniu nowoczesny kompleks komunikacyjny z charakterystycznymi srebrnoszarymi „falami” zadaszeń peronowych i odnowioną ponadstuletnią wieżą ciśnień w tle połączy transport koleją (w przyszłości też Koleją Metropolitalną) z systemem stacji autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych, podnosząc komfort i jakość podróży mieszkańcom całego regionu. 

Budowa kompleksu trwała 27 miesięcy. Realizacji prac prowadzonych w warunkach niekorzystnych regulacji ustawowych sukcesywnie obniżających dochody własne samorządów, dodatkowo w trudnym okresie pandemii COVID-19 i wojny na Ukrainie, sprzyjała racjonalnie prowadzona gospodarka finansowa Miasta Gliwice. Koszt wszystkich robót zamknął się w kwocie około 200 mln zł. Na ten cel Gliwice pozyskały 129,5 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inwestycję wykonało konsorcjum firm Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA. 

baner europejski
Szarości i drewno, szkło i stal

W trakcie robót zmodernizowano m.in. istniejący tunel podziemny łączący gliwicki dworzec PKP z ulicami Składową i Tarnogórską. Dobudowano do niego stylistycznie spójną, utrzymaną w jasnych szarościach i efektownie podkreśloną pasmami LED odnogę, wyprowadzającą podróżnych schodami, ruchomymi chodnikami lub przeszkloną windą do trzech stref naziemnych Centrum Przesiadkowego – rowerowej, wyposażonej w zamykany boks na 10 jednośladów, wiatę na 24 rowery i stację naprawczą, autobusowej z licznymi stanowiskami dla przegubowców Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM) i pojazdów przewoźników prywatnych oraz obsługi pasażerskiej, którą ulokowano w nowoczesnym, przeszklonym i klimatyzowanym budynku głównym. To właśnie na jego poziom wjeżdża z podziemia przeszklona winda. 

Na parterze budynku głównego stworzono m.in. przyszły punkt obsługi podróżnych korzystających z usług ZTM, komfortową poczekalnię z siedziskami, stolikami i multimedialną tablicą „3w1” wyświetlającą rozkłady jazdy poszczególnych przewoźników, strefę toalet z odrębnymi pokojami dostosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz mam z maleńkimi dziećmi, a także pomieszczenia socjalne. Kolejna poczekalnia dla podróżnych, wyposażona dodatkowo w słupkowe ładowarki urządzeń elektronicznych (z gniazdem 230 V, gniazdami USB oraz ładowarką indukcyjną), znajduje się piętro wyżej – na antresoli z panoramicznym widokiem na wielkoformatowy pejzaż gliwickiej Starówki z lotu ptaka. Na tej kondygnacji powstały też 4 pomieszczenia pod komercyjne usługi, np. gastronomiczne oraz wydzielona, zamknięta strefa wypoczynku dla kierowców linii dalekobieżnych. 

Bezpiecznie i bez barier

Z myślą o komforcie podróżujących, szczególnie osób z niepełnosprawnością ruchową, słabowidzących i niewidzących, na terenie Centrum Przesiadkowego zlikwidowano bariery architektoniczne i wprowadzono różnorodne udogodnienia. Obok przeszklonej windy łączącej podziemie z budynkiem głównym, wyposażonej m.in. w system głosowy i wypukłe przyciski, wykonano ponad 2,5 km wewnętrznych i zewnętrznych ścieżek naprowadzających osoby poruszające się z białą laską, zainstalowano systemy drzwi otwieranych fotokomórką, a także oznakowano poszczególne obiekty i pomieszczenia tabliczkami z wypukłym teksem oraz alfabetem Braille’a. Kontrastową żółcią oznaczono również powierzchnie szklanych drzwi, krawędzie pierwszego i ostatniego stopnia w ciągach schodów oraz podwójny ruchomy chodnik działający w wyjściu do strefy autobusowej. 

Dzięki stałej współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych, na obszarze Centrum Przesiadkowego wyznaczono ponadto 7 newralgicznych miejsc pod żółto-czarne, dotykowe tyflomapy dla osób niewidomych i słabowidzących. Zawierają one podkreślone wypukłościami i alfabetem Braille’a schematy poruszania się po kompleksie. Przy wejściu do tunelu dworcowego od strony ul. Tarnogórskiej i przy jego połączeniu z nową odnogą stanęły tyflomapy instruujące, jak bezpiecznie przejść z dworca PKP do budynku głównego CP oraz poszczególnych stanowisk autobusowych. Kolejne schematy stanęły na końcu podziemnej odnogi – w sąsiedztwie przeszklonej windy, a także na parterze budynku głównego, przy jego wschodniej i zachodniej elewacji oraz przy stanowisku autobusowym nr 8. 

W duchu eko i smart city

W założeniu Centrum Przesiadkowego nie zabrakło też inteligentnych, ekologicznych i sprzyjających oszczędnościom rozwiązań w duchu smart city. Na „falach” zadaszeń peronowych wykonano np. ultrawydajną, złożoną z prawie tysiąca paneli instalację fotowoltaiczną, która zasila m.in. ponad 700 energooszczędnych LEDów doświetlających poszczególne stanowiska autobusowe. W centralnej części kompleksu wykorzystano z kolei ekologiczną tech-nowinkę: okładziny z płyt elewacyjnych na bazie cementu fotokatalitycznego, który w dłuższym czasie zmniejsza w powietrzu stężenia szkodliwych substancji, wykazuje właściwości antybakteryjne i samoczyszczące.
Zielonym samograjem jest oczywiście posadzona roślinność – m.in. 130 drzew różnych gatunków, 9 tys. krzewów liściastych i iglastych oraz ponad 400 pnączy. Zapewnią one korzystającym z CP wytchnienie, obniżą gorącym latem temperaturę otoczenia, pochłoną zanieczyszczenia i zmniejszą hałas komunikacyjny.

Jak powstawało Centrum Przesiadkowe? Jakie ciekawe rozwiązania w nim zastosowano? Co robi na jego terenie schron typu ołówek? Okazją do uzyskania odpowiedzi na wszelkie pytania zainteresowanych będzie zwiedzanie kompleksu z przewodnikiem, organizowane w dniu oficjalnego „odpalenia” startu CP – 10 grudnia, między godz. 14.00 a 16.00, co pół godziny, w 4 grupach. Zapisy chętnych ruszą 1 grudnia na tworzonej przez miasto stronie: otwieramycp.gliwice.eu.

10 grudnia nie zabraknie licznych atrakcji dla dorosłych, nastolatków i najmłodszych. W programie imprezy rozpoczynającej się o godz. 14.00 przewidziano m.in. wystawę nowoczesnych i zabytkowych autobusów, symulatory jazdy samochodem i przegubowcem, próbę motoryzacyjnych umiejętności w strefie bezpiecznej jazdy oraz popołudniowo-wieczorny koncert utalentowanej Sary James, finalistki amerykańskiej edycji show „America’s Got Talent” (godz. 17.00). Miejsce – plac peronowy przed budynkiem głównym Centrum Przesiadkowego, od strony ul. Składowej. Współorganizatorami wydarzenia są Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA. 
 

plan Centrum Przesiadkowego Centrum Przesiadkowe z lotu ptaka Wnętrza Centrum Przesiadkowego Wnętrza Centrum Przesiadkowego Tyflomapa w Centrum Przesiadkowym Wnętrza Centrum Przesiadkowego Wnętrza Centrum Przesiadkowego Wnętrza Centrum Przesiadkowego Wnętrza Centrum Przesiadkowego Wejście do Centrum Przesiadkowego Widok na Centrum Przesiadkowe