Aktualności | #OtwieramyCentrumPrzesiadkowe. Poznajmy się od zielonej strony!

#OtwieramyCentrumPrzesiadkowe. Poznajmy się od zielonej strony!

fot. D. Nita-Garbiec / UM w Gliwicach

#OtwieramyCentrumPrzesiadkowe. Poznajmy się od zielonej strony!

Opublikowane: 09.11.2022 / Sekcja: Inwestycje  Miasto 

W grudniu na tyłach dworca PKP zacznie bić nowe komunikacyjne serce Gliwic. Przyjazny klimat w otoczeniu nowoczesnej infrastruktury Centrum Przesiadkowego zapewni około 10 tys. roślin – m.in. 130 drzew różnych gatunków, 9 tys. krzewów liściastych i iglastych oraz ponad 400 pnączy. Świeżo posadzona zieleń, rozmieszczona w dużych grupach i w układach geometrycznych, choć jeszcze niewielka, już dziś efektownie współgra z wyrazistym stylem gliwickiego kompleksu. Od wiosny do późnej jesieni stworzy mocny akcent kolorystyczny na tle poszczególnych obiektów. Dodatkowo liczne, wysokie trawy ozdobne nadadzą całości naturalności i lekkości z efektem „ruchu na wietrze”.

Głównym założeniem projektu nasadzeń na terenie Centrum Przesiadkowego było wykreowanie przy pomocy roślin przyjaznej przestrzeni dla gliwiczan i wszystkich osób korzystających z usług CP. Obszar, przed kilkoma laty w dużej części niedostępny, zaniedbany i porośnięty licznymi samosiejkami, po 27 miesiącach intensywnych robót budowlanych i drogowych zmienił się diametralnie! Przy tak dużej ingerencji w charakter miejsca, miasto od początku kładło silny nacisk, by zieleń – już odpowiednio zaprojektowana i rozplanowana – wróciła tam na możliwie najszerszą skalę. Postawiono na zróżnicowaną roślinność, która zapewni korzystającym z Centrum wytchnienie, obniży gorącym latem temperaturę otoczenia, pochłonie zanieczyszczenia i zmniejszy hałas komunikacyjny, a nade wszystko będzie się po prostu podobać. 

Wszystkie zastosowane gatunki roślin są odporne na warunki miejskie. Co równie ważne, gwarantują dużą zmienność sezonową w postaci pięknego kwitnienia i przebarwienia jesiennego, a w przypadku gatunków zimozielonych także efekt całoroczny – podkreśla Kamila Sichma, inspektor nadzoru terenu zieleni odpowiadająca z ramienia wykonawcy za całokształt zielonych prac na obszarze Centrum Przesiadkowego.

Drzewa

Wśród 130 drzew, posadzonych w gruncie i zaopatrzonych w podziemny system nawadniająco-napowietrzający, znajdziemy rozmaite gatunki o zróżnicowanych formach. Kolumnowe buki pospolite „Rohan Obelisk” można dostrzec głównie od strony ul. Składowej, przy parkingu z postojem TAXI z widokiem na budynek pomocniczy. Kolejne „kolumny” – graby pospolite „Fastigiata” – rosną już przy wjeździe od ul. Toszeckiej i wyjeździe na ul. Składową. 

Przy głównej drodze, dokładnie przy parkingu dla autobusów ZTM z widokiem na budynek główny, natrafimy na klony zwyczajne „Globosum” –  drzewa o pokroju kulistym, naturalnie się utrzymującym, co oznacza, że nie trzeba ich formować za pomocą cięcia, a nawet nie powinno się w ogóle tego robić. Kolejne klony posadzono na tej samej wysokości pod ścianą oporową oraz na poziomie wieży ciśnień. 

Kulistą formę mają również wolno rosnące dęby błotne „Green Dwarf” i robinie akacjowe w  odmianie „Umbraculifera”. Posadzono je na wąskich pasmach od strony ul. Tarnogórskiej, przy ogrodzeniu z dworcem PKP na wysokości peronów pod zadaszeniem i na poziomie wieży ciśnień. W jej okolicy wygospodarowano też miejsce dla niewielkich głogów pośrednich „Paul’s Scarlet” – o naturalnym pokroju, pięknie kwitnących wiosną i kojarzonych z historycznymi nasadzeniami w regionie. 

Aby uzupełnić stan liczebny dzikiej roślinności, którą przed budową Centrum Przesiadkowego trzeba było usunąć z tego obszaru, przewidziano także nasadzenia uzupełniające – z konieczności poza terenem CP. Do końca listopada w rejonie ul. Szymanowskiego i zjazdu na autostradę A1 zostaną posadzone 274 drzewa gatunków rodzimych, takich jak lipa drobnolistna, grab pospolity, klon polny, dąb szypułkowy, grab pospolity i wiąz górski.

Krzewy

W tej grupie dominują kwitnące krzewy liściaste, m.in. rozłożyste, intensywnie różowe hortensje ogrodowe „Bouquet Rose” i jedne z najpiękniej zmieniających kolor u schyłku lata, bukietowe hortensje „Pinky Winky”. Oprócz nich na terenie Centrum Przesiadkowego znajdziemy tawuły (szare o śnieżnobiałych kwiatach oraz drobne „Anthony Waterer” obfitujące w ciemnoróżowe kwiaty), pięknie pachnące, fioletoworóżowe miniaturowe lilaki Meyera czy przyciągające wzrok przez cały rok czerwone i żółte berberysy. Na obrzeżach kompleksu posadzono m.in. szybko rosnące pęcherznice kalinolistne o ciemnopurpurowych liściach oraz mnóstwo niskich krzewów okrywowych. To odporne na mrozy, ciemnozielone irgi Dammera „Major” i biało-zielone trzmieliny Fortune’a, które mają zadarnić powierzchnie (szczególnie na spadkach terenu i skarpach) oraz ułatwić pielęgnację tych obszarów. 

Całorocznym, efektownym uzupełnieniem roślinnej kompozycji Centrum Przesiadkowego są krzewy iglaste – sosny kosodrzewiny i jałowce okrywowe – oraz widoczny na skwerze za wyjściem tunelowym od strony ul. Tarnogórskiej, intensywnie zielony trawnik z rolki. W połączeniu z szerokimi koronami brzóz pożytecznych, malowniczymi pióropuszami ozdobnych miskantów olbrzymich oraz gęstymi kępami trzęślicy modrej stworzy on ciekawe, naturalistyczne założenie w centralnej części kompleksu. 

Pnącza

Ponad 400 sadzonek pnączy, zarówno zimozielonego bluszczu, jak i szkarłatnie przebarwiającego się jesienią winobluszczu, dostrzeżemy wzdłuż długiej ściany oporowej oddzielającej Centrum Przesiadkowe od kamieniczek z ul. Kolberga. Pnącza świetnie poradzą sobie w sąsiedztwie betonowych murów i drewnianych okładzin, są bowiem wyjątkowo żywotne i nie wymagają dodatkowej, kosztownej pielęgnacji. Dzięki intensywnemu wzrostowi szybko pokryją powierzchnię ściany, stając się naturalnym ekranem dźwiękochłonnym, filtrem powietrza i regulatorem temperatury otoczenia. Dodatkowo będą doskonałym, ekologicznym uzupełnieniem centralnego fragmentu muru, który wyłożono płytami betonowymi na bazie cementu fotokatalitycznego. Ten pod wpływem światła słonecznego oczyszcza powietrze, neutralizując szkodliwe substancje i zamieniając je w rozpuszczalne, spłukiwane przez deszcz sole o składzie przypominającym nawóz do kwiatów. Dodatkowo cement fotokatalityczny jest materiałem antybakteryjnym, dzięki czemu na płytach nie rozwiną się grzyby czy pleśń.
 

logotyp unijny Centrum Przesiadkowego

Centrum Przesiadkowe nasadzenia Centrum Przesiadkowe nasadzenia Centrum Przesiadkowe nasadzenia Centrum Przesiadkowe nasadzenia Centrum Przesiadkowe nasadzenia Centrum Przesiadkowe nasadzenia Centrum Przesiadkowe nasadzenia Centrum Przesiadkowe nasadzenia Centrum Przesiadkowe nasadzenia baner Otwieramy Centrum Przesiadkowe