Aktualności | Nowe ślady historii w Bojkowie

Nowe ślady historii w Bojkowie

Fot. materiały Muzeum w Gliwicach

Nowe ślady historii w Bojkowie

Opublikowane: 28.11.2024 / Sekcja: Dzieje się  Kultura 

29 listopada w gliwickiej Willi Caro odbędzie się wykład, będący wstępem do obchodów 80. rocznicy Marszu Śmierci. Choć wydaje się, że ten etap historii związanej z drugą wojną światową jest już w większości poznany i utrwalony, to jednak ciągle nowe tematy wychodzą na światło dzienne. Tak jest w przypadku gliwickiej dzielnicy Bojków.

Spotkanie przybliży tragiczne wydarzenia z początku 1945 roku, związane z ewakuacją więźniów z obozów Auschwitz-Birkenau. W styczniu 1945 roku w pieszych kolumnach wyprowadzono blisko 56 tys. więźniów. Wielu z nich zastrzelili konwojujący ich esesmani, wielu zmarło z zimna, wycieńczenia i głodu. Wędrujący ludzie przeszli przez wiele miejscowości, w tym – jak okazuje się po latach –  przez Schönwald, czyli późniejszy Bojków i dzisiejszą dzielnicę Gliwic, który stał się świadkiem tragedii.

O tym, jak po 80 latach doszło do ujawnienia nowej trasy prowadzenia więźniów, oraz jakie to ma znaczenie współcześnie, opowiedzą autorzy prezentacji „Marsz Śmierci – złamana pamięć przez 80 lat” – Cornelia Stieler, przewodnicząca stowarzyszenia Schönwalds Erben, skupiającego potomków wioski Schönwald, oraz Krzysztof Kruszyński, nauczyciel, społecznik i radny Rady Dzielnicy Bojków.

Wydarzenie stanowi wstęp do obchodów 80. rocznicy Marszu Śmierci, które odbędą się w Gliwicach w styczniu 2025 roku. Rozpocznie się o godz. 17.00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8A). Wstęp wolny.

Więcej na muzeum.gliwice.pl i w aplikacji [GAMA]. (bb)