TEMPERATURA I PŁOMIEŃ

TEMPERATURA I PŁOMIEŃ

Opublikowane: 03.07.2017 / Sekcja: Kulturalne 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Sala wystawowa MBP Filia Nr 1 pl. Inwalidów Wojennych 3 

Organizator: Miejska Bibliopteka Publiczna 

Zachęcamy do obejrzenia wystawy prezentującej prace studentów Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zaprezentowane prace powstały na kierunku Malarstwo i Projekty Interdyscyplinarne, w Pracowni Ceramiki Instytutu Sztuk oraz Studiów Doktoranckich w ceramice oraz w emalii artystycznej. Te dwie techniki, emalia artystyczna i ceramika, wydają się być różne i odległe, choćby ze względu na wymiar. To co je łączy, to ogień w którym powstają.

Rozmowa - tak brzmiał temat zadania, z jakim zmierzyli się studenci dr hab. Małgorzaty Skałuby-Krentowicz, prowadzącej Pracownię Ceramiki w Instytucie Sztuki w Cieszynie. Mając do dyspozycji glinę ceramiczną, wykorzystując swoje warsztatowe umiejętności oraz nabytą wiedzę technologiczną, studenci mieli wykonać ceramiczną formę naczyniową - imbryk, który często bywa świadkiem naszych rozmów przy stole. Imbryk został poddany przez studentów animizacji i przybrał w wielu przypadkach formy przejmujące i wzruszające, stając się ceramiczną formą unikatową.

Natomiast prezentowane kompozycje malarskie wykonane na podłożu blachy stalowej, szkliwionej i wypalanej w specjalnych piecach w temperaturze powyżej ośmiuset stopni, to współczesna forma tzw. emalii limuzyńskiej. Studenci Malarstwa pod kierunkiem prof. Elżbiety Kuraj i dr hab. Krzysztofa Dadaka, podjęli realizację własnych tematów. Warsztat emalierski pozwala na uzyskanie oryginalnego, artystycznego efektu, niepowtarzalnego jako doświadczenie twórcze, zdeterminowanego technologią, którą można określić jako sztukę ognia. Szkliwo nanoszone na powierzchnię zachowuje niezwykłą intensywność. Technologia emalii pozwala na wielokrotne nakładanie warstw, rysowanie, stosowanie szablonów, metody sitodruku i innych zabiegów nadających dziełom niepowtarzalny autorski charakter. Współczesne emalierstwo, poza jubilerstwem, ma zastosowanie w przemyśle, rozwija się również w architekturze i wzornictwie. 

Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia biblioteki.