XIII Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego
Opublikowane: 03.09.2015 / Sekcja: KulturalneCzas wydarzenia:
Miejsce wydarzenia:
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego, to coroczne święto miłośników zabytków, podczas którego Muzeum w Gliwicach przywraca pamięć o minionych czasach. Podczas XIII już Dni Dziedzictwa spotkamy się z żydowską przeszłością Gliwic oraz regionu.
Już wkrótce w dawnym żydowskim domu przedpogrzebowym przy ul. Poniatowskiego, zostanie otwarty nowy oddział Muzeum w Gliwicach. Dedykowany on będzie właśnie historii Żydów na Górnym Śląsku. Będzie to miejsce żywej debaty o historii i wielokulturowej tożsamości Gliwic i regionu. Historia Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego jest szczególnie ciekawa i złożona. Jeszcze przed II wojną światową w obecnych granicach naszego województwa przebiegała granica państw. Mieszkali tu Żydzi polscy i niemieccy.
Tegoroczne Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego to przede wszystkim objazdowe i piesze wycieczki. Odwiedzimy zapomniane cmentarze, miejsca po wyburzonych synagogach, przestrzenie w których kiedyś tętniło życie diaspory żydowskiej. Toszek, Wielowieś, Pyskowice, Lubliniec, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Będzin to miasta do których się udamy, aby odnaleźć ocalałe ślady historii.
Na miejscu w Gliwicach przygotowano wiele atrakcji. Najmłodszych czeka spotkanie z kotem rabina i warsztaty plastyczno-teatralne. Podczas pieszych wycieczek będzie się można przekonać, że przedwojenna historia Gliwic nadal kryje w sobie wiele tajemnic. Posłuchamy Opowieści Nieobecnych, poznamy burzliwe losy osób, budowniczych miasta, przyjrzymy się pięknej architekturze i jej detalom.
Podczas XIII Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego czeka nas również premiera najnowszej książki z serii Gliwice znane i nieznane oraz otwarcie w Zamku Piastowskim wystawy Ulicami w gliwicką przeszłość. Prezentuje ona najważniejsze odkrycia dokonane podczas prowadzonych pomiędzy 2011 a 2015 rokiem badań archeologicznych ulic i placów Starego Miasta.
Z kolei najnowsza książkowa edycja Gliwice znane i nieznane. Zabytki Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego to już piąta część tej popularnej serii przewodników. Tym razem publikacja prezentuje miejsca i obiekty udostępnione w trakcie X i XII Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego w latach 2012 i 2014. Tematem przewodnim są więc kościoły drewniane ziemi gliwickiej oraz zamki, pałace i dwory w powiatach gliwickim i tarnogórskim.
XIII Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Zygmunta Frankiewicza. Organizator: Muzeum w Gliwicach Partnerzy: Stowarzyszenie Pamięć - Zikaron, Fundacja Brama Cukermana, Fundacja Różnorodności i Równości „Kontrasty”, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach.
ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM XIII GDDK
Udział we wszelkich wydarzeniach w ramach XIII edycji Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego jest bezpłatny. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w zwiedzaniu na poszczególnych trasach wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Uwaga! Ilość osób biorących udział w wycieczkach autokarowych i pieszych jest ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.
Rezerwacja i odbiór biletów na wycieczki autokarowe i piesze prowadzone są od 8 września 2015 r. wyłącznie w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (kino Bajka) ul. Dolnych Wałów 3, czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00, tel. (32) 231 38 55.
Wycieczki autokarowe i piesze rezerwować można także pisząc na adres mailowy: gddk2015@gmail.com. Wiadomości należy wysyłać od godz. 10.00 8 września 2015 r. – maile wysłane wcześniej nie będą brane pod uwagę. W treści wiadomości należy podać nazwę i godzinę wybranej wycieczki, ilości biletów, imienia, nazwiska oraz numeru telefonu.
Uwaga! Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 bilety.
W przypadku wycieczek autokarowych z przyczyn niezależnych od organizatora czas trwania wycieczki może ulec zmianie. Za ewentualne opóźnienia organizator nie odpowiada. Podczas wizyty na cmentarzach żydowskich mężczyźni powinni mieć nakrycie głowy.
Zapisy na warsztaty Kot rabina prowadzone są od 8 września 2015 r. Muzeum w Gliwicach, Willa Caro, tel. (32) 335 44 03