Sunday Reggae

Sunday Reggae

Sunday Reggae

Opublikowane: 25.02.2015 / Sekcja: Kulturalne 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Stacja Artystyczna RYNEK 

Organizator: Stowarzyszenie GTW 

 

Jak to się stało? Na ile świadome były to działania? Jaka była wiedza na temat Jamajki w kraju, w którym pierwsi prawdziwi jamajscy rastamani pojawili się dopiero w 1983 roku? To historia polskiego reggae opowiedziana od zupełnie zapomnianej lub pomijanej strony. Warto poznać bądź przypomnieć sobie utwory, które obrazują drogę, jaką muzyka z Jamajki przebyła w Polsce od lat 60-tych do dziś. Narodziny jamajskich inspiracji w Polsce oraz przykłady ich wpływu na polską scenę pop, rock, jazz, world a nawet disco polo przedstawi autor kompilacji płytowej „Polska w rytmie reggae”, DJ i promotor Jasiek Yasman Kusz. Próbę syntezy dalszej części trwającej od 50 lat historii, sygnowanej początkami takich zespołów jak Kryzys, Bakshish czy Izrael i narodzinami artystów, którzy dobrze wiedzieli co robią i dokąd zmierzają podejmie Mirosław „Maken” Dzięciołowski, autor audycji „Strefa Dread” w Czwórce Polskie Radio, twórca pierwszego polskiego sound systemu Joint Venture i promotor. Całość bogato ilustrowana fragmentami muzycznymi i obrazem.   

 KINO FESTIWALOWE: SKA DELIGHT

Reżyseria, zdjęcia, produkcja, montaż: Krzysztof Gajewski Asystent: Victor Quero największej krajowej produkcji dokumentalnej o muzyce jamajskiej. “Ska Delight” to pełnometrażowy film opowiadający o scenie ska na świecie. Zobaczycie w nim liczne wywiady z przedstawicielami każdego podgatunku ska od originators przez Two Tone, “trzecią falę” aż do dziś, zazwyczaj kręcone podczas koncertów, festiwali czy prób.    Okiem kamery spojrzycie na występy wielu ważnych wykonawców nurtu, jak Fermin Muguruza, The Toasters, The Aggrolites, Skaferlatine, Mark Foggo, Winston Francis, Doreen Shaffer, The Selecter i wielu innych. To esencja ponad 70 godzin materiału rejestrowanego od 2012 roku w Wenezueli, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Holandii, Belgii, Czechach, Wlk. Brytanii oraz w Polsce, z lokalną sceną zajmującą ważne miejsce w filmie.

Narratorem filmu jest Richie Alexander, w świecie muzyki znany jako Dr. Ring Ding, z którym twórca filmu Krzysztof Gajewski współpracuje również jako autor teledysków.