Muzyka na wodzie

Muzyka na wodzie

Muzyka na wodzie

Opublikowane: 24.08.2011 / Sekcja: Kulturalne 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia:  

Organizator: Miasto Gliwice 

 

Na pożegnanie lata 2011 roku na Kąpielisku Leśnym wystąpi Gliwicka Orkiestra Kameralna pod batutą Moniki Wolińskiej. Koncert poprowadzi Jacek Woleński.

W programie:

  • J. S. Bach - III Koncert Brandenburski G-dur BWV 10492.
  • J. F. Haendel - Suita "Muzyka na Wodzie" HWV 348,349/3503.
  • J. F. Haendel - "Muzyka Ogni Sztucznych" HWV 351
     

Gliwicka Orkiestra Kameralna

GLIWICKA ORKIESTRA KAMERALNA założona została na początku maja 2000 roku celem uświetnienia 750 lat istnienia Gliwic.
Powstała dzięki zaangażowaniu Jana Ballarina – dyrektora PSM I i II st. w Gliwicach, Andrzeja Rosoła – dyrygenta, Waldemara Staniczka – skrzypka i menadżera oraz przedstawicieli władz samorządowych Gliwic.  W składzie orkiestry znajdują się wybitni muzycy wywodzący się z Gliwic i Śląska którzy stale pracują i współpracują z takimi instytucjami artystycznymi jak m.in.: Sinfonia Varsovia, NOSPR w Katowicach, Filharmonia Śląska oraz Gliwicki Teatr Muzyczny.
Podczas swojej dotychczasowej działalności koncertowej Gliwicka Orkiestra Kameralna wykonała wiele bardzo zróżnicowanych programów sięgających od muzyki baroku do współczesności. Z zespołem współpracowało wielu dyrygentów (m.in. J.W.Hawel, M.J.Błaszczyk, J.Salwarowski, M.Nesterowicz, T.Wicherek, J.Kosek ) oraz wybitnych solistów (m. in. W. Ochman, K. A. Kulka, K. Olechowski, P.Łykowski, J.Gembalski, Z.Raubo, Cz.Gałka, W.Mrozek, A.Fatyga, J.Stanienda, B.Bryła, W.Kocyan, P.Pławner).
 

Monika Wolińska

MONIKA WOLIŃSKA urodziła się w Chełmie i tam w wieku lat sześciu rozpoczęła edukację artystyczną. Ukończyła trzy kierunki studiów: skrzypce w klasie prof. Henryka Bałabana, prowadzenie zespołów wokalno-instrumentalnych w klasie prof. Janusza Staneckiego (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy) oraz dyrygenturę symfoniczno – operową w klasie prof. Ryszarda Dudka w Akademii Muzycznej w Warszawie. Edukację artystyczną kontynuowała aktywnie uczestnicząc w kursach mistrzowskich prowadzonych między innymi przez Kurta Masura oraz Pierre Bouleza.

W latach 2003-2009 Monika Wolińska współpracowała z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Warszawie. W sezonie 2007/2008 pełniła funkcję stałego dyrygenta Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Od 2004 w charakterze asystentki współpracuje z Maestro Jerzym Semkowem. W sezonie 2007/2008 asystowała prof. Krzysztofowi Pendereckiemu.

18 października 2009 roku  zadebiutowała w nowojorskiej Carnegie Hall. Jednocześnie był to pierwszy w historii koncert, podczas którego za pulpitem dyrygenckim stanęła Polka. Po występie który zakończył się ogromnym sukcesem słynny krytyk amerykański David Dubal powiedział: „Monika posiada to, czego brakuje wielu współczesnym dyrygentom – wielką wrażliwość i wspaniałe wyczucie brzmienia instrumentów”.

Koncertowała z wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową, The Susquehanna Symphony Orchestra, Lucerne Music Festival Orchestra, Orkiestrą Konserwatorium Muzycznego w Sankt Petersburgu, moskiewską Orkiestrą Kameralną „Moscovia”, Narodową Ortkiestrą Mołdawii, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus oraz z większością orkiestr polskich filharmonii. Jako dyrygentka brała udział w wielu prestiżowych festiwalach. W 2004 roku debiutowała na Festiwalu Muzycznym w Lucernie. W 2007 roku wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Sankt Petersburgu z Orkiestrą i Chórem Konserwatorium Muzycznego im. Antona Rubinsteina. Również w 2007 roku zadebiutowała na jubileuszowym 50. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Monika Wolińska dokonała wielu prawykonań i nagrań archiwalnych utworów symfonicznych. W 2007 roku w Akademii Muzycznej w Warszawie otrzymała tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura.  W 2005 roku ukazała się jej książka o wielkim polskim dyrygencie Stanisławie Wisłockim zatytułowana: Stanisław Wisłocki – dyrygent i pedagog. W 2011 roku została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”. We wrześniu 2011 roku ukaże się nagrana z Orkiestrą Sinfonia Varsovia debiutancka płyta Moniki Wolińskiej. Płyta jest pierwszym w historii fonografii wydanym albumem z muzyką wielkiego polskiego kompozytora Eugeniusza Morawskiego.