MOZAIKI I TESSELACJE

MOZAIKI I TESSELACJE

Opublikowane: 06.05.2011 / Sekcja: Kulturalne 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia:

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna 


Origami powstało w Chinach, około 1600 lat temu. Rozwinęła się w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japooską. Sztuka składania papieru rozwijała się bardzo intensywnie w ostatnich kilkudziesięciu latach, obecnie twórcy są z całego świata i powstało bardzo dużo jej odmian.
Pierwotnie używano jednej kwadratowej kartki, składano ją bez nacinania i klejenia. Obecnie można używad wielu kartek, również o innych kształtach (prostokąty, koła, wielokąty foremne, paski). Nadal nie dopuszcza się używania nożyczek i kleju, chod sporadycznie jest dopuszczany do połączenia wielu gotowych elementów w całości.

Tematem wystawy są „Mozaiki i tessellacje”. Mozaiki wykonywane są z wielu elementów-modułów, każdy z nich może byd z jednej lub wielu kartek. Połączone w całośd pokazują niesamowite wzory i obrazy. Tessellacje to mozaiki wykonane z jednej kartki papieru „zaplecionej” bez nacinania w trakcie składania. Wykonane wzory z jednej kartki można podziwiad na kilka sposobów – obydwie strony oraz pod światło. Za każdym razem naszym oczom pokazuje się inny widok. To właśnie one są głównym motywem przewodnim wystawy. Wszystkie prace wykonane są przeze mnie, częśd na bazie dzieł innych kreatorów oraz częśd mojego autorstwa.
Całośd dopełni wystawa pokonkursowa I Wojewódzkiego Konkursu Origami „Magia zamknięta w papierze” – temat I edycji „Mozaika”.
HALINA ROŚCISZEWSKA-NARLOCH
Nauczyciel mianowany matematyki i informatyki w Szkole Podstawowej nr 1 w Gliwicach. Ukooczyła studia matematyczne na Wydziale Matematyczno-Fizycznym, Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne oraz studia podyplomowe „Nauczanie informatyki w szkołach” na Politechnice Śląskiej. Posiada Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych.
Propaguje origami wśród uczniów oraz nauczycieli (nie tylko matematyki). Organizator wielu warsztatów i wystaw origami. Prowadziła warsztaty podczas konferencji origami, m.in. Origami Tábor w Magyaregregy na Węgrzech. Jest Instruktorem Origami Polskiego Towarzystwa Origami od czerwca 2009 roku oraz wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Origami od czerwca 2010 roku.
Opublikowała broszurę „Snapologia” oraz książkę „Origami. Święta Bożego Narodzenia”. Obecnie pracuje nad nową książką „Origami. Kwiaty na cały rok”.
Prowadzi własną stronę internetową o origami www.origami.friko.pl, wypowiada się jako ekspert na forum o tematyce origami www.oriforum.mojeforum.pl.

Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia biblioteki