La Linea. 25 lat pasji | wystawa prac Mariusza Mierzwy

La Linea. 25 lat pasji | wystawa prac Mariusza Mierzwy

La Linea. 25 lat pasji | wystawa prac Mariusza Mierzwy

Opublikowane: 12.05.2021 / Sekcja: Kulturalne  Wystawa 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Stacja Artystyczna Rynek (Rynek 4‒5) 

Organizator: GTW Gliwice 

LA LINEA. 25 lat pasji | Mariusz Mierzwa
14 maja - 7 czerwca 2021

Na wystawie w Stacji Artystycznej Rynek prezentować będziemy zbiór monochromatycznych prac rysunkowych, których tematyka skupia się wokół Śląska.

Wystawę oglądać można w godzinach otwarcia SAR. Finisaż wystawy zaplanowany został na 4 czerwca na godz. 18:00.
Podczas zwiedzanie obowiązują zasady reżimu sanitarnego.

Śląsk - familoki, zagracone podwórka, dachy kamieniczek, to wspomnienia – obrazy z dzieciństwa spędzonego w Chorzowie, w Bieruniu. Magiczne katedry gotyckie, kościółki drewniane, kamienice, to fascynacja architekturą - wiodącego kierunku jego studiów. Pojawia się również tematyka żydowska, podszyta symboliką i historycznymi przemyśleniami. Fantasmagorie, fauna i flora w połączeniu z kobiecością, pokazują siłę, ale również wprowadzają w nastrój spokoju i skupienia. Przeciwnie tematyka marynistyczna – burzliwa, niepokojąca. Rysunki koni natomiast pełne wdzięku i gracji.

W twórczości Mariusza Mierzwy pojawiają się także żartobliwe rysunki przesycone symboliczną treścią, a nawet karykatura.
Prace Mariusza Mierzwy zdobyły uznanie wśród prywatnych odbiorców w kraju i zagranicą. Można je było podziwiać na eventach artystycznych promujących sztukę na Śląsku.

O artyście:
Mariusz Mierzwa
(rocznik ’76) od ponad 20 lat koncentruje swoje życie w Gliwicach. Twórca niezależny. Studiował na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz na Wydziale Grafiki katowickiej ASP. W twórczości wyróżnia się niekonwencjonalnym warsztatem, wyobraźnią, naturalnym talentem i cierpliwością. Wieloletnia praktyka i doświadczanie różnorodnych technik twórczych (grafiki, malarstwa, linorytu) wpłynęły na wybór tej ulubionej, którą jest rysunek piórkiem. Po latach samokształcenia osiągnął własny, niepowtarzalny styl.
W swoich pracach ma skłonność do symboli i ideologii, które są formą artystycznego przekazu, również ukrytej cząstki jego samego.
Misterne zwieńczenie wielogodzinnej, żmudnej pracy to efekt jego dbałości o szczegóły i wypracowanie detali. Niezwykła precyzja i perfekcjonizm w podejściu do swojej twórczości ma z pewnością związek z jego wykształceniem, gdyż jest m.in. technikiem dentystycznym. Szeroki wachlarz jego zainteresowań i wiedza w zakresie sztuki, historii, architektury, religioznawstwa, jak również korzeni, które wiążą się ze Śląskiem, znajdują odzwierciedlenie w tematyce jego grafik i rysunków.

Mariusz Mierzwa zajmuje się również rozpowszechnianiem wiedzy na temat sztuki, historii architektury i malarstwa w środowisku mieszkańców Gliwic, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów oraz osób defaworyzowanych społecznie. Nawiązuje z nimi bardzo łatwo kontakt oparty na empatii, angażując się w edukację i rozwój ich talentów artystycznych. W roku 2017 zorganizował wystawę prowadzonej przez niego sekcji plastycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gliwicach pt. „SENIORZY W NATARCIU” (Stacja Artystyczna RYNEK), która spotkała się z dużym aplauzem w środowisku artystycznym. Również prowadzona przez niego sekcja plastyczna UTW brała czynny udział w XII gliwickiej ArtNocy, prowadząc warsztaty.

W 2019 roku zorganizował wystawę pt. „ARCHITEKTURA SAKRALNA GLIWIC” (Stacja Artystyczna Rynek) ukazującą prace realizowane w ramach założonego przez niego Gliwickiego Stowarzyszenia Artystycznego „PRO-ARTE”, powstałego w roku 2018 ze współudziałem członków wcześniej prowadzonej sekcji plastycznej seniorów. Grupa brała udział m.in. w wystawie promującej Amatorski Ruch Plastyczny w Województwie Śląskim 1918-2018 oraz wystawach pokonkursowych realizowanych w ramach konkursów sztuki intuicyjnej im. Juliusza Marcisza.

Ogromnym atutem Mariusza jest doskonały kontakt z ludźmi. Jego umiejętność przekazywania wiedzy i komunikatywność sprawia, że prowadzone przez niego zajęcia stają się emocjonujące i pełne pasji. Prowadząc warsztaty malarstwa w stowarzyszeniu, wykłady na temat historii sztuki, podsuwając literaturę i film prowokuje uczestników do dyskusji i nieprzepartej chęci rozwoju. Jego zapał i rzetelne przygotowanie do każdego spotkania stymuluje seniorów do pogłębiania swojej wiedzy i bardzo poważnego traktowania swoich studiów na temat sztuki i technik artystycznego przekazu.

W bieżącym roku mija 25 lat pracy twórczej Mariusza Mierzwy, który nieustannie się rozwija, jest twórcą poszukującym - cierpliwie pracuje nad każdym tematem, by ostatecznie zaskoczyć odbiorcę magią i znaczeniem każdej nakreślonej piórkiem kreski.