LALKI ŚWIATA - wystawa ze zbiorów Ewy i Jagody Liszki

Dodano: 22.09.2020 / pdf
Lalki świata - baner
Czas wydarzenia: 
2020-10-05 17:30 do 2020-10-30 18:00
Miejsce wydarzenia: 
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17 Sala wystawowa MBP
Organizator: 
Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach
Organizator kontakt: 
promocja@biblioteka.gliwice.pl

Zapraszamy na wernisaż wystawy niezwykłej kolekcji lalek, gromadzonych od lat przez Ewę Liszkę i Jagodę Liszkę.

Lalki, ze swoją historią a nawet tajemnicą, pochodzą z prawie wszystkich kontynentów i ukazują część kultury danego kraju. Najstarsza lalka z kolekcji ma ponad 150 lat i pochodzi z Ekwadoru. Wśród zebranych eksponatów na szczególną uwagę zasługują egzemplarze z Afryki i Ameryki Południowej, wykonane z wełny, skóry, drewna, trzciny. W kolekcji znajdują się m.in.: unikatowa lalka nagrobna z Kuby, magiczne figurki z Indonezji, lalki japońskie zwane „kokesi". Dużą grupę stanowią postaci w tradycyjnych strojach narodowych, regionalnych lub przedstawiające różne warstwy społeczne takie, jak: koronczarka z Brukseli, torreador z Hiszpanii czy wytwórca wina z Sycylii. Kolekcja obejmuje również lalki w strojach historycznych z Polski, Anglii, Francji i Włoch.
Każdy eksponat jest inny, każdy pełni inną rolę.

Ekspozycja przełamuje stereotypowe wyobrażenie lalki, rozwija wyobraźnię widza, rodzi chęć podróżowania, a jednocześnie poszerza znajomość innych kultury i obyczajów. Bogactwo strojów, odmienność, wielość prezentowanych narodowości czynią z wystawy magiczną podróż przez świat.

Działania zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Kategorie wydarzenia: